Prehodnotenie eGov povinností

K tabuľke - Elektronický úradný dokument (rozhodnutie)
Pri EÚD sa dajú použiť elektronické formuláre, ktoré majú len prezentačnú schému do PDF pre tlač a do HTML pre podpisovanie vizualizáciu v schránke. Ich obsah vytvára OVM v agendovom systéme alebo v registratúre. Preto mi pripadajú nezmyselné tieto otázky:

  • Obsahujú el. formuláre prezentačnú schému na vyplnenie údajov?
  • Umožňujú el. formuláre modifikáciu všetkých kolóniek používateľom?
  • Sú pri vypĺňaní el. formulárov automatizovaným spôsobom získavané referenčné údaje?
  • Sú pri vypĺňaní el. formulárov automatizovaným spôsobom získavané údaje, ktoré sú obsiahnuté vo vami spravovaných registroch, alebo evidenciách?
  • Obsahuje el. formulár možnosť zvoliť zasielanie notifikácií vo veci, ktorej sa elektronické podanie týka?

To sú podľa mňa skôr otázky na vstupné formuláre v rámci podania.

Pozor, toto nie je pravda.
Sme výrobca softveru pre Zar. Konverziu a ziadna certifikacia softveru pre ZaKo neexistuje. Takto pred rokom sme navrhli MIRRI, aby certifikovali softvery pre ZaKo, bude to pre vyrobcov jednoduchsie, ked vie ako podmienky ma splnit. Pretože tieto SW musia komunikovať s EZZK, co je statny register konverzii, a musi sa to robit spravne.

Navrhli sme aj jednoduchsie opatrenia, na ktore stacio dobra vola a pol hodina (aj s testovanim) … napriklad OVM maju povinnost, ak im niekto donesie dokument zarucene skonvertovany, si ukon a autenticitu ZaKO skontrolovat v statnom registri EZZK. Ale MIRRI tento register ponuka ako “informativny” … no plnte si takto povinnost… vid: https://ezzk.iomo.sk/portal/ezzk/dashboard
(tak sme urobili vlastne GUI nad API EZZK … kde ziadne slovo INFORMATIVNE OVERENIE nefiguruje. Je to statny register zriadeny zo zakona o eGOV, je povinny a ma oficialne API … preco by to malo byt informativne ? https://ezzk.podpisuj.sk/ (ak mate niekto realny kod zarucenej konverzie, mozete skusit, pripadne zverejnit, nech skusia aj iní )

Miesto toho MIRRI v tomto smere navrhlo dost nepochopitelnu zmenu vyhlasky o ZaKo … Uz ju 2 krat na poslednu chvilu aj odlozilo, lebo nedokazali na rok avizovanu zmenu (sami ju navrhli) pripravit podklady…

Stazovali sme sa aj Antalovi … a dnes vieme preco neriesil, ze tie problemy na MIRRI su ovela hlbsie zazrate a asi bude treba poriadny ARIEL na vycistenie …

Aj komickejsie su! Ked napriklad musis ist na postu podpisat a skonvertovat splnomocnenie aby si teraz neviem ktore ministerstvo to vyzadovalo (uzivatelia koncovych vyhod tusim to bolo) aby mohli oni vyziadat tvoj vypis z registra trestov. Stat ma udaje ale ty musis ist im vybavit na postu aby si ich mohli sami od seba vyziadat. To nevymyslis…

Dokumenty, ktore posiela urad strankam maju byt PDF, PAdES. NEMA TO ZIADEN CHARAKTER FORMULARA. Nikto nic nevyplna , ale vydava DOKUMENT Rozhodnutie, alebo pise DOKUMENT URADNY List. DOKUMENT, ziaden formular !

Formular je jednoznacne pre mna cesta od obcana na urad … Nieco vypisujme, ziadam, deklarujuem.
Uplne zmatena je situacia napr. pri zarucenej konberzii, kde podla najnovsej vyhlasky sa udriavaju 2 definicie v evidencii formularov a to Osvedovacia Dolozka a Záznam XML idúci do EZZK. Architektonicky je to velmi diskutabilne aj v sucasnom stave… ale Osvedcovacia dolozka, ktoru da Notar do ruky klientovi nie je ziaden formular, ale URADNY DOKUMENT. preto by tiez mal byt podla mna v PDF a nie v tom sialenom kontajneri s XML a transformaciou…

Takze za mna vstup “do projektu” :

  1. Je treba rozdelit agendu kde dnes sú Formulare, na ozajstne formulare a ozajstne dokumenty. Nasledne co ma charakter dokumentov tlacit do nativneho PDF, co ma charakter formulara, ostava formular.

  2. Je treba zabezpecit aby Obce, detske domovy, DSS, regionalne urady a verejna sprava vseobecne, ako aj skoly a skolky, mohli pouzivat (ak im z bodu 1 este nejake formulare ostanu) uz existujuce definicie s moznostou povedzme vymeny loga, alebo background picture. Myslienka, ze si kazdy lokalny urad bude vytvarat a registrovat vlastny fomular by dnes nepresla ani prvym workshopom UX navrhu (a review MIRRI) , ale cely stat sa nou uz roky rokuce stale riadi …

tomu sa mi nechce verit. Predsa sa staci odkazat na eIDAS a povinnost akceptovat elektronicke KEPom autorizovane dokumenty a nediskriminovat ich voci papierovym … Zatial mi to vzdy zafungovalo.

Ok pre obcana by to bolo lepsie, ale bohuzial zakon egov vidi uradny dokument ako formular…
elektronickým úradným dokumentom údaje vyplnené podľa elektronického formulára,

Mas pravdu je to zbytocna komplikacia pre stat aj pre obcana. Zober si len vseobecne rozhodnutie, ktore sklza na uroven sprievodneho listu (ale zase je neobmedzene a mozes si tam uviest aj text celeho rohodnutia), ale aj napr. Uradne rozhodnutie - pekny formular so snahou zachovat aj STN normy na upravu listov, ale jeho textovy obsah asi nepojde vyuzit na vsetky druhy rozhodnuti tak ako boli textovane v listinnom svete, ak sa odvolavaju na zakony alebo texty ktore v nom nie su uvedene a pod. Je tam este aj “mala” komplikacia, ze ak sa dorucuje viacerym stranam, tak po prekonvertovani do pdf formatu sa stava ze druhy a dalsi adresat sa tlacia na samostatnom liste papiera. Co v skole co vydava 300 rozhodnuti je poriadny balik papiera.

Mame narobenych a draho zaplatenych formularov, v ktorych sa ani v kniznici formularov neorientuje trufam si tvrdit ani spravca kniznice formularov upvs a automatizovane spracovanie je na nule a k zjednoduseniu alebo inemu pozitivnemu efektu nemoze dojst lebo zlozitost.
Cize tieto formulare - povodne mali sluzi automatizovanemu naplnaniu a spracovaniu udajov z nich - boli jendnym z najhorsich rozhodnuti, ake boli v suvislosti s UPVS prijate.

Napríklad Kontakty - Oficiální stránka obce Drienov adresa Mierová 1 v RA neexistuje.

Pre svoju budovu do RA zapísali adresu Mierová 506/3

mal som pocit ze MIRRI a S.D. sa idu prave pozriet co je treba v sucasnej legislative zmenit, aby sa to rozbehlo…

1 Like

Mne nie chceli bud priamo vypis z registra trestov alebo plnu moc ze si ho vyziadaju sami :upside_down_face:

Ono tie XML - teda elektronické úradne dokumenty - teda vyplnené elektronické formuláre - majú nejaké racio. Napr. my vieme v agendovom systéme vygenerovať rozhodnutie v XML, ktoré je plne strojovo spracovateľné. A je rozdiel či systém automaticky z rozhodnutia niečo urobí alebo či to tam musí úradník pracne 10 strán údajov prepisovať a 10-krát sa pomýliť. Ale uznávam, že pre bežného občana je to zbytočne prekomplikované. Na niektorej pracovnej skupine padla myšlienka, že sa mohli používať tagované PDF, ktoré sa dajú tiež strojovo spracovať, ale pri tom je to normálne čitateľné PDF. Keď je podpísane PAdESom, tak aj Acrobat ten podpis zobrazí bežnému smrteľníkovi a úrad si vie podpis overiť podrobnejšie.
Treba s tým narábať opatrne a nezavrhnúť rovno štruktúrované dáta, pretože si zablokujeme cestu k možnosti budúceho strojového spracovania.

ale bavme sa o realite … ako spracujes strojovo a kto ho spracuje napr. rozhodnutie riaditela skoly o prijati ziaka … ved to posielas rodicovi ako LIST.
A uplne zabite to je v tej zarucene j konverzii, kde to este rozdelili na ZAZNAM a DOLOZKU (v podstate to iste v modrom), kde uz toto rozdelenie JASNE UKAZUJE ze jedno je dokument a druhe su data na strojove spracovanie … ktore aj tak zatial nikto nespracovava :slight_smile:
Takze ja tomu rozumiem A PRAVE PRETO ten “EUD” chcem zachovat pre pripady, kde to ma zmysel, ale tam kde ten zmysel nie je toto treba napravit.

Existuje formát PDF+XML…na SAKu sme to pred pár rokmi prízvukovali ľudom z MSSR, ale tam to niekdo zavrhol z nejakých technických dôvodov :grimacing:

No to rozhodnutie asi minimálne obsahuje údaje o žiakovi, škole, odbore, možno ročníku, dátumu nástupu… neviem - je to dávno čo som naposledy videl. Ak by tieto údaje boli štruktúrované, viem si predstaviť, že keď všetky tie rozhodnutia niekam nasypem, tak ich systém bez problémov vyťaží a spracuje.
Ako to funguje dnes? Kedy štát zistí, kto bol kedy kam prijatý? Keď to ručne nasypú ľudia do nejakého centrálneho systému na školstve?
Jasné, že nejaký informačný systém na škole môže tie isté dáta, ktoré idú do rozhodnutia, vyexportovať do XML a poslať do centrálneho systému… Ale nie je to podpísané…
Pri podpísaných XML rozhodnutiach sa to dá spracovať a zároveň dokáže cieľový systém aj overovať podpisy…
Možno je to prehnaná vízia, ale stále vidím 2 roviny - korektné a strojovo spracovateľné údaje pre Bigdata a zároveň legislatívne správne a dôveryhodné dokumenty.

toto školska agenda (aj aSc aj ŠEVT) už na MŠ VVaŠ posiela ako dátové ZAZNAMY aj dnes. S DOKUMENTOM ROZHODNUTIE nik nič nerobí iba sa ním preukazuješ a je zasielaný rodičovi.

V databázach ktoré tvoria 99% úradnej evidencie sa nič nepodpisuje. Proste prítomnosť záznamu v kontrolovanom systéme (napríklad rozhodnutie o pridelení čísla IČ DPH je záznam v Oracle) postačuje … Nerobme z toho podpisovania mantru. Podpis ma význam mimo kontrolovaného prostredia na “odpojených” DOKUMENTOCH. V kontrolovanom prostredí datacentra stačí na autorizaciu záznam v DB príslušnom IS (ktory vytvoril autentifikovaný používateľ v príslušnej roli).

Ten problém má v podstate dve roviny. Jedna je to samotné vyrobenie rozhodnutia, či už listinne alebo elektronicky (bez ohľadu na to či PDF alebo XML), jeho podpísanie mandátnym certifikátom a zaslanie (či už cez ÚPVS alebo listinne). Druhá rovina je správa registratúry. Škola je OVM, je povinná viesť registartúru za určitých podmienok a teda všetky tieto rozhodnutia spolu s doručenkami a ostatnou komunikáciou musí evidovať v registratúre. Podľa môjho názoru dokonca ku každému rozhodnutiu o prijatí musí vytvoriť samostatný spis. A keďže ide o osobné údaje, odhadol by som to aj na povinnosť archivácie 70 rokov od narodenia žiaka (nerobím so školami, takže neviem presne). K tomu všetky tie veci okolo vyraďovacieho procesu. To je asi trochu zložitejšia problematika než samotné vyrobenie rozhodnutia.
Pri dôslednej elektronizácii by to malo vyzerať tak (alebo si to viem tak predstaviť), že ministerstvo malo vyrobiť jeden univerzálny elektronický formulár rozhodnutia o prijatí/neprijatí žiaka. Veď prakticky sa v ňom mení len hlavička školy. Školské systémy (koľko ich je? dokopy 3 či 4?), by generovali buď XML jednotlivých rozhodnutí alebo nejakú dávku so všetkými spolu. Toto by sa importovalo dávkou automaticky do registratúry. Registratúra by podľa obsahu XML vygenerovala jednotlivé záznamy a spisy so všetkými náležitosťami a spustila aby schvaľovací proces (niekto musí overiť, či dáta boli v poriadku a pripraviť to riaditeľovi na podpis). V prípade, že by sa novelizoval školský zákon, aby sa dali tieto rozhodnutia podpísať pečaťou (muselo by tam byť, že ich vydáva škola a nie riaditeľ), riaditeľ by ich hromadne jedným klikom podpísal pečaťou. Následne by ich druhým klikom hromadne odoslal cez ÚPVS. ÚPVS by ich cez CÚD doručilo do aktivovaných schránok, ostatným by ich pošta doručila listinne. Pri tom by registratúra automaticky evidovala všetky doručenky a upozorňovala na problematické doručenia a podobne. Odvolania podané elektronicky by dokázala automatizovane zaraďovať do súvisiacich spisov a podobne.
Vyrobiť ten formulár a upraviť školské systémy nie je žiadna raketová veda. Najviac času asi zaberie grafické vyladenie a schvaľovanie formulára na ÚPVS. Kým sa ale nevyrieši to podpisovanie pečaťou, tak efektivita je len polovičná.

U PDF formatu by to nemuselo hrozit. Umoznuje aj ukladanie formularovych dat, aj ma moznost byt nosicom lubovolnych strukturovanych dat. Napr. Ako to pouzivaju faktury ZUGFERD

Keby sa dohodol nejaký štandard ako to PDF tvoriť, aby sa dali údaje z neho rozumne vyťažovať, tak by to šlo. Napr. pri vložení záznamu do registratúry táto potrebuje nejaké základné údaje, čoho sa rozhodnutie týka (aby ho vedela zaradiť správne do agendy a spisu), a adresáta (na vyplnenie metaúdajov o zázname a kvôli doručovaniu). Ak nie je dokument rozumne štruktúrovaný, tak to musí úradník vyplniť ručne, čo okrem straty času predstavuje aj riziko chýb. Cítiť to hlavne, keď ich je 100 naraz.
Ja sa trochu bojím toho, že aj dnes úradníci bežne nerozlišujú medzi naskenovaným PDF a generovaným PDF. Často vidím, že pôvodne zjavne generované PDF vytlačia a oskenujú, lebo tam doplnili podpis perom. Z 200kB súboru razom dokážu urobiť 5MB. Šľak ma triafa, keď mi taký sken pošlú s komentárom, že si mám od tiaľ vykopírovať text. OCR pravdaže havaruje na slovenskej diakritike a krivom nekvalitnom skene :frowning: .

V čechách to majú podľa mňa oveľa rozumnejšie a takto sme to odporúčali na 2 rokovaniach s MIRRI aj upraviť pre SVK:

  1. Konverzia z moci úradnej - iba svoje dkumenty.
  2. Konverzia na požiadanie - poskytované ako služba
    Na výkon Autorizvané Konverze sa robia skúšky úradníkov (certifikácia úradníka), ktorí musia rozumieť tomu čo robia (nie ako ked prídem na poštu, … “Hani ? Ty si pred rokom robila tu konverziu … co mam stlacit ?” a ked rekllamujete ze je tam autorizacia, ktora ne je podla zakona, tak pokrcia plecami … onmi tomu nerozumeju) …
    U nas moze konverziu robit de facto akykolvek mandatár z OVM, postarka …ani netusia co robia a s akým právnym úcinkom.
1 Like

presne kvoli tomu sme vymysleli projekt http://www.eRozhodnutia.sk ( https://youtu.be/q4-X5CtipPk )
Ponukli sme MIRRI aj MŠ VVaŠ akukoľvek formu spolupráce. Ale potom v apríli 2021 to zabilo MŠ VVaŠ SR, ktore školám poslalo metodické pokyny, že zákony netreba dodržiavať a v prípade, že to predsa niekto vyžaduje, tak sa odkazať na technické problemy… https://www.minedu.sk/data/att/19232.pdf

System sa dá prisposobit na rozne agendove vstupne data, na rozne formy Rozhodnuti (PDF /XML) …
Ale citime skor odpor aj MŠ a ku podivu aj zo škôl nieco riešiť…

Pritom to šetri pracu a kvanta casu, nie je to len zakonna povinnost. Ale niekedy mam pocit, že myslenie v skolach uviazlo niekde pred polstoročím.
Radšej niektorí budu vo “svojom” wordovom templejte 3 dni prepisovat, upravovat, nez by sa nieco naučili a stlacili par klikov na novom toole, ktorý im vieme s ich databazou prepojit… Možno nie šeci riaditelia a zastupcovia su takí … ale mam pocit, že títo prevládaju :slight_smile:

2 Likes