Prečo by mali byť eGov služby poskytované občanom oslobodené od správnych a súdnych poplatkov

juj ale toto je dobrý nápad :smile:

presne tak, tam kde to nie je ucelne, kde je poplatok prekazkou, a zo svojej podstaty (tym, ze ide o elektronicky proces), ano tam by nemali byt ziadne poplatky. a tato vyhoda by mala byt naviazana na zriadenu datovu schranku alebo obdobnu sluzbu dorucovania pisomnosti a elektronicky podpis, alebo jeho alternativu.

Ja by som si dovolil podporit tabor ktory je za poplatky. Samozrejme lisi sa to pripad od pripadu ale vo vseobecnosti zastavam nazor ze ani verejne sluzby by nemali byt zadarmo. Elektronicke systemy sa tiez potrebuju udrziavat. Keby som sa mal rozhodnut ci to ma byt z dani alebo z poplatkov by som bol za poplatky. Z verejnych sluzieb by mali byt podporovane iba tie ktore adresuju specialne skupiny obyvatelov ako napriklad postihnuti a podobne.
Okrem toho by platby predstavovali urcitu barieru pri zahlteni uradov nezmyselnymi poziadavkami (Ako spominal mm6502).
Tiez si myslim ze veci zadarmo vo vseobecnosti vytvaraju problematicke kulturne stereotypy v spolocnosti. Proste, v skutocnosti NIKDY NIC NIE JE ZADARMO alebo bezplatne.

Slobodne

spomeniem iba jeden poplatok, a napíšte mi prosím, či spĺňa atribút adresujúci špeciálnu skupinu ľudí:

Položka 20a Sadzobníka súdnych poplatkov

  1. Za vyhotovenie rovnopisu podaní a ich príloh, ktoré vytvoria súdny spis, a rovnopisu podaní a ich príloh doručovaných účastníkom, ak bolo podanie urobené elektronickými prostriedkami podpísané zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného zákona:
  • za každú stranu 0,10 eura najmenej 10 eur za podanie, ktoré je návrhom na začatie konania s prílohami, najmenej 3 eurá za ostatné podania s prílohami

V praxi to znamená, že ty pošleš napríklad žalobu elektronicky konkrétnemu súdu, ktorý za to, že si podal žalobu elektronicky, ti pošle uznesenie, ktorým ťa zaviaže na zaplatenie 10 EUR. Len za to, že si podával návrh elektronicky. Ale pozor, to máš iba poplatok za elektronické podanie, ešte musíš zaplatiť riadny súdny poplatok za konanie, čo je napr. 6% z ceny konania.

Taká je prax. Preto advokáti komunikujú tak, že podajú elektronické podanie a poštou pošlú papierové podanie v potrebnom počte rovnopisov, aby sa vyhli poplatkom za elektronické podanie.

ak teda chceme naštartovať elektronickú komunikáciu so štátom, takéto poplatky nemôžu existovať.

a otázkou je, či spoločnosť chce, aby súdy rozhodovali napr. 100 000 uzneseniami o súdnom poplatku alebo radšej bude chceť, aby súdy rozhodovali meritórne o 100 000 nezaplatených faktúrach. Lebo ak má najprv súd rozhodovať o 100 000 poplatkoch za elektronické podanie od 3 EUR do 10 EUR, pričom len poštovné takéhoto rozhodnutia stojí 1,80 EUR, tak sa potom nedivme, že na riadne rozhodnutie čakajú občania pár mesiacov, jednoducho musia sa urobiť niektoré úkony skôr ako sa o nárokoch začne vôbec jednať.

kamenný svet je postavený na úplne iných princípoch ako elektronický svet.

Preco o tom vobec rozhoduje sud? Mala by to byt vec podatelne… prave toto je priestor na automatizaciu - strany dokaze pocitac spocitat celkom dobre…

skúste to automatizovať, lebo automatizuje sa to už 10 rokov a stále nič. Stále sa čaká na párovanie platieb, stále poplatky posudzuje a uznesneie vydáva úradník. A pri vete poplatky vyrieši platobný modul mi naskakuje koprivka. Lebo ju dokola počúvam skutočne neuveriteľných 10 rokov.

z článku v Trende z roku 2008 -

Ako hovorí šéf informatiky na úrade vlády Radoslav Repa, na spustenie platobného portálu sú pripravení už teraz. Podľa neho sa čaká na uzavretie zmluvy medzi úradom a ministerstvom spravodlivosti. A k tomu by malo prísť najneskôr v lete.

Ďalší nedostatok online obchodného registra, ktorý sa od augusta zatiaľ nepodarilo dotiahnuť, je rýchlosť vybavovania. Kým napríklad papierový výpis sa v kancelárii registrovaného súdu dostáva na počkanie, elektronický sa vydáva až po pripísaní poplatku na účet v Štátnej pokladnici.

Samozrejme o platobnom module sa hovorilo už pár rokov pred rokom 2008. Dá sa povedať, že to majú pripravené roky, len to nevedia spustiť. Na úzke hrdlo pri poplatkoch boli upozorňovaní už v štádiu návrhu procesu. Nepočúvali, lebo si mysleli ako na tom zarobia. A iba zabili službu.

No ak to nevedia spravit ludia od fachu, outsider to asi tazko spravi. Problem bude bud v predpisoch alebo zle nastavenych prioritach rezortu.

pozri, aj tak raz budú elektronické služby štátu oslobodené - tj v elektronickej časti. aj elektronický výpis z obchodného registra podpísaný elektronickým podpisom bol spoplatňovaný, dnes je generovaný bezplatne. Lebo to bol od počiatku nezmysel. Ide iba o generáciu, ktorá pochopí, že pri elektronickom výkone je poplatok úplne bezúčelný. Zbytočne brzdí elektronický výkon, je to proste škrtidielko, ktoré vedie k nespokojnosti užívateľa s elektronickými službami.

spomeniem voľné živnosti, elektronický výpis z registra trestov v ČR, z Obchodného registra v SR, jednoducho platené služby neobstoja. Nová gerácia je odkojená na bezplatných aplikáciach, to isté bude požadovať od štátu.

Reálne ten platobny modul na upvs je funkčný ale nejaky úradník na mifi zabudol doriesit zmluvu s bankami aby sa nan pripojili :slight_smile:

Toto je presne skôr podla mna nepochopenie, pretože to sú poplatky za PAPIEROVE ROVNOPISY. Oni totiž z elektronického podania musia urobiť konverziu na papierove. Zvyčajne to chcú advokati za podanie protistrany. Ak by si advokati zobrali elektr.verzie, tak nezaplatis nic :blush:
A na druhej strane pri podani advokáti v skutočnosti rovnako ako notari robia to, ze urobia papierový dokument, potom ho perom podpisu, oskenuju do pdf, podpisu ZEPom a pošlú elektronicky. To je skôr elektrizacia papiera ako elektronizacia :blush:

V takomto prípade ten súdny úradník musí všetko prepisovať do spisu a veľa neusetril, preto nechcú znižovať sudne poplatky :sunglasses:

Dakujem za odstrasujuci priklad.
Aby bolo jasne, ja nepodporujem diletantne spoplatnenie. Idem mi len o princip ze navykat ludi na “bezplatnost” povazujem za skodlive lebo v skutocnosti niekto musi platit tomu uradnikovi a niekto musi aj udrziavat tie systemy. Tiez ked ludia za sluzby platia tak budu narocnejsi co sa tyka samotnych sluzieb.

prave na priklade poplatku 21a viime jeho nezmyselnost a v pozadi mudru hlavu, ktora too riesenie navrhla

som rad, ze napr. anton pochopil o co mi ide. tam kde je mozne realizovat vykon cez server, ma byt ukon garantovane oslobodeny.

ale rovnako, napr. pri elektronickom vykone sudnej moci ma byt prvotna cast konania uplne oslobodena od platenia a platba ma byt posunuta az na etapu spojenu s prvym pojednavanim. je to win-win pre vsetkych.

Myslim, ze vsetci sme pochopili a chceme to iste. Efektivnejsi statny aparat. A bez nezmyselnych poplatkov tam, kde to nema zmysel.

Ja sa len snazim upozornovat, ze bezhlave rusenie poplatkov krizom krazom moze mat aj negativny efekt.

rozumiem, poukazujem na pripady ucelneho oslobodenia od poplatkov. v papierovom svete by mali poplatky ostat tak ako su.

možno by som Vás radšej poopravil, v papierovom svete by už nemali papiere od občana vôbec existovať.

Reálna situácia, o ktorej hovoril p.Pelegrini na ITAPA, že MV urobilo “fantastickú službu”, že je to príkladom, ako treba prokračovať - objednávanie sa ku policajtom na dopravný inšpektorát, ked robíte prepis auta.

Myslím, že v skutočnosti takéto niečo by malo celkom zmiznúť zo sveta.

  • občan by mal cez internet na stránke MVSR strčiť svoje eID a potom el.techn. preukaz
  • vybrať si že predáva svoje auto
  • dá k tomu ZEP (ak má)
  • potom dá kupujúci svoje eID a dá ZEP (ak má) a odošle.
  • Systém by mal urobiť zmenu vlastníka
  • tým pádom je zmena urobená a auto predané / zmenené v registroch. Hotovo. Nič viacej a nič menej.

Ak ZEP nemá, tak len potvrdí voľbu a systém doplní timestemp a log o čísle overenia eID - v podstate vyžiada BOK eID.

Načo má človek chodiť s autom na Policiu? Aj tak každé 2 roky chodíme na EK / STK, kde kontrolujú číslo auta. Tak isto regionálne značky meniť, načo? aj tak je to nezmyselné a bezdôvodné šikanovanie ľudí, ak si z iného okresu ako Blava :smile: Samozrejme by sa mal zaviesť trestný čin uvádzania nepravdivých údajov štátu a dať tam poriadnu sankciu.
To by bola rozumná elektronická služba… nie objednanie sa na políciu :slight_smile:

V skutočnosti by na akomkoľvej štátnom úrade mali byť vo vestibule kiosky, kde by sa dali používať eID a štátne elektronické služby, potom by mohli ten prevod urobiť aj na obecnom úrade Horná Dolná a nemusí sa nahlasovať policajtom. To isté môže urobiť v bazáre, doma, kdekoľvek.

A policajtov, čo dneska sedia za okienkami by mali poslať do ulíc.

3 Likes