Prečo by mali byť eGov služby poskytované občanom oslobodené od správnych a súdnych poplatkov

Nuž opät téma, ktorá isto zarezonuje v ušiach štátnych informatikov a MF :slight_smile:

argument 1. oslobodenie od platenia poplatkov naštartuje elektronizáciu na strane občanov, občania si nájdu čas, aby sa naučili nové technológie, postupy, jednoducho je tam priama úmera medzi ušetrenými nákladmi a investíciou do znalostí
argument 2. zrýchlenie vybavovania agendy, už nebude potrebné generovat výzvy na zaplatenie poplatku, párovať platby
argument 3. výrazne sa zefektivní celá štátna správa, prirodzeným spôsobom sa odklonia efektívne úkony od neefektívnych

@ps-legislativa

1 Like

Nemyslim si ze poplatky ako take su nejaky zasadny problem pri egov sluzbach.

  • Ak by existoval normalny sposob ala paypal/karta zaplatit priamo pri elektronickej sluzbe

  • Bolo vyriesene, ze ak v ramci elektronizacie zrusim prilohu za ktoru sa platilo (napr. dokladam vypis s LV, ktory sa nahradi integraciou/auto overenim v KN), ako sa vykryje vypadok prijmov (pretoze: Poplatky sú príjmom štátneho rozpočtu, rozpočtov vyšších územných celkov alebo rozpočtov obcí podľa toho, ktorý správny orgán vykonal úkon alebo uskutočnil konanie)

  • Existuju lepsie sposoby ako zeefiktivnit verejnu spravu ako ze sa zrusia poplatky(aj ked ako motivator pre vytvorenie tlaku ok):

  • Napriklad vysvetli mi niekto naco preboha ziveho su nam EC vozidiel podla okresov? 33 zapis vozidla, 2x16,5 za znacku (66 EUR!!!)
    ak som sa prestahoval, tak mam platit iba znacky - 33Eur, ak som kupil z ineho okresu tak aj registraciu aj znacky 66 Eur, ak som kupil z mojho okresu tak iba znacky 33. Nevidim jediny racionalny dovod v dobe cloud, aby sme mali evidenciu podla okresov, ani nevidim dovod nato aby stat takto mrhal hlinikom :slight_smile: .

2 Likes

typickym prikladom esluzby, kde pomohlo zrusenie poplatkov su volne zivnosti. Pokial realizujes ziadost elektronicky, tak dostanes zivnolist bezplatne.

takto by mohli fungovat matriky, vypisy, register trestov apod.

podminekou by bola aktivovana schranka na dorucovanie a eID.

mimochodom v ČR do aktivovanej schranky doručujú výpis z registra trestov bezplatne

jednoducho to chce jasnú štátnu stratégiu, že egov služby sú oslobodené od poplatkov.

1 Like

ok, ako urcity motivator hej, ale aj tak su spravne poplatky na polovici pri esluzbach a moc to nepomaha (pouziva iba obmedzena skupina ludi, napr. spolocnosti ktore zakladaju sro),

BTW:
ak zrealizujes vypis elektronicky, co si predstavujes ze dostanes? postou domov vypis? lebo ak elektronicky dokument, ktory chces nasledne pouzit pri komunikacii so statom, tak to je podla mna, bad practise, pretoze tieto veci by sa mali zrusit uplne (vypisy) nech si tu info dohlada sam stat vo svojich IS

nie, iba elektronicke ukony s elekronickym vystupom by boli oslobodene. papierove ukony a vystupy by zostali spoplatnene.

len by si potreboval eid a datovu schranku.

ludia si potrebuju zvyknut na elektronicky podpis, na elektronicke dokumenty

s polovicnymi poplatkami je to prechod z dazda pod odkvap, stale sa caka na parovanie platby ci je to 10 centov alebo 16000 EUR. stale je tam zbytocny ukon naviac.

TLDR

Podla mna nemali. Poplatok sluzi ako mechanizmus proti zneuzivaniu (zahlteniu sluzby) nezmyselnymi poziadavkami.

to je skutocne ciste politicka otazka, informatika je len vykonavatel. okrem dopadu na statny rozpocet maju poplatky regulacny charakter,

zahltenie sa da odfiltrovat napriklad pokutami, a kludne sa da nastavit fup na bezplatne elektronicke ukony po case sa moze fup uplne zrusit

beriem motivacia tam je, ak by som nemusel za prepis auta platit, lebo elektronicky, tak tych 66 rad usetrim, akurat to moze byt celkom problematicke:

  • asi sa v plnej nahote ukazu nedostakty el. sluzieb
  • taku zmenu v state nedohodnes, tj. musi prist ako prikaz uplne uplne zhora
  • dnes stat generuje cca 150-200 mil zo spravnych poplatkov, cize predpokladam ze okolo 60% pojde prec
  • diskrimicia agend ktore nemaju el. sluzby (resp. vseobecne podanie staci???)
  • stale si myslim ze by viac pomohlo keby stat eID: 1. dopracoval aj pre mobily, 2. poskytol operatorom, bankam, poistovniam, atd… ako prostriedok pre autentifikaciu/autorizaciu, najlepsie bezplatne, ludia by si zvykli skor, na strane druhej, tlak na eSluzby (kvalitu, kvantitu) by pri zruseni poplatkov bol celkom velky

presne toto sa malo realizovat v justicii, odklonili by sa papierove ukony od elektronickych, nemuselo sa cakat na parovanie platby a az v stadiu pri nariadeni “kamenneho” pojednavania by boli strany uznesením zaviazane na zaplatenie sudneho poplatku.

replika, duplika -》sudny zmier uplne zadarmo. efektivne a rychle. ucastnici motivovani pouzivat elektronicke sluzby alebo alternativne si hladat advokata, ktory komunikuje so sudom elektronicky. zaroven by sa vyrazne znizilo mnozstvo skenovanych listin, a sudy by boli nutene pouzivat elektronicky spis.

@ps-legislativa

1 Like

to co stat generuje na poplatkoch nasobne ziska na efektivnej statnej sprave

vseobecne podanie by malo stacit do momentu, kym nebudu agendy formalizovane elektronickymi formularmi

eid pre mobily je ok, aj alternativny identifkator je ok, aj banky a poistovne su ok, lenze treba uviest, ze stat nevedel prist 10 rokov s riesenim platobneho modulu, neverim ze sa dnes dohodne na autentifikatorch s bankami.

hlavne treba marketing v takom rozsahu, ako pri konverzii koruny na EURo, kazdy statny organ by mal povinnost informovat, ze ukony realizivane elektronicky do datovej schranky s eid (alternativnym identifikatorom) su oslobodene od platenia poplatkov v plnej vyske.

1 Like

tak stat tiez nevedel zrusit kolky niekolko rokov :slight_smile: tusim od roku 2009 sa snazil a zrusil v roku 2015

to je opat cisto politicke rozhodnutie, jediny problem je kto bude znasat poplatky za platby.

Ako tu už aj odznelo, teraz je všeobecné pravidlo, že ak je podanie spravené elektronicky, poplatok je polovičný oproti papierovému svetu a v konkrétnych prípadoch je to aj zadarmo. - To nie je málo. A zatiaľ zdá sa ľuďom oveľa viac vadia iné veci, nie výška poplatku.

Ináč pre tie voľné živnosti existuje nejaká štatistika využívanosti? Alebo aspoň metrika, že čo je “lepší” stav? Viac predmetov podnikania v priemere na živnosť?

Ku negatívam:

Vysvetli @ius ako sa dá nadmerné podávanie podaní “odfiltrovať pokutami”? Ako by vyzeralo dokazovanie úmyslu? Ináč tu vidím hlavný problém v tom, že úrad nebude vedieť plniť termíny, čím môže vzniknúť škoda, ktorú si iste každý rád bude nárokovať.
Keď už sme pri utopických plánoch - to už skôr rate limit na podania. Alebo progresívne ceny, napr. pokiaľ v danej agende nemám nevybavenú vec, je podanie zadarmo, druhé paralelné už za nejaké peniaze, tretie za ešte viac atď.

Avšak najväčší problém vidím v tom, že “zadarmo” to určite nebude, len sa náklady rozpočítajú na všetkých. Prečo by som sa mal skladať realitnému magnátovi na zápisy do katastra, alebo čo ja viem dovozcovi hnojiva na povolenia?
Presne podľa tejto logiky sú “vlaky zadarmo”, “zdravotníctvo zadarmo” atď., či nie?
Práve naopak, poplatok by mal odzrkadľovať reálne náklady na daný úkon, mínus solidárnosť s chudobnými. V tomto modeli sa aj najlepšie dá vidieť pomer cena/výkon a porovnanie s komerčným svetom.

Argument 3 prosím rozveď, zefektívnenie VS v tom nevidím.

1 Like

lubor ono to nie je utopia. naklady na elektronicke sluzby su radovo nizsie ako na kamenne sluzby (v standardnom prostredi). na to vsak potrebujes aby vsetci hraci komunikovali elektronicky a to dosiahnes iba cez cenu sluzby. naviac ludia v elektronickom prostredi ocakavaju, ze sluzby su zadarmo (prehliadanie webu, e-mail) inak typickym prikladom je e-mail, ktory vytlacil klasicke korespondaky, alebo viber a skype, namiesto platenych sms a mms.

ak nebudeme spoplatnovat elekronicke sluzby, ludia si sami aktivuju schranky alebo budu automaticky hladat niekoho, kto vie pouzivat elektronicke sluzby a pomoze im s nimi.

na zaciatok staci, ak budu vsetky elektronicke vypisy a odpisy, registre trestov, potvrdenia bezplatne a kazdy obcan, pravnicka osoba by mala nárok na 50 aktivnych operacii ročne.

ako priklad uvedeiem, ze sa mi nezda uplne fer ak zivnostnik, ktoremu dlzi vahostav, musi zaplatit vopred sudny poplatok, inak mu sud zalobu odmietne, ale vahostav je po podanom odpore zaviazany a sudny poplatok sa kludne vymaha az po niekolkych rokoch.

takto sa zrovnopravni stav, zivnostnik bude mat platobny rozkaz zadarmo alebo na predbeznom prejednani uzavru zmier alebo obe strany budu rovnako uznesenim zaviazane na nahradu trov konania a mozu ich zaplatil na konci konania.

ale faktom je, ze sud bude dorucovat rychlejsie, strany budu motivovane elektronicky komunikovat, nebude treba stavat skenovacie centra na miliony stran dokumentov, a konanie sa zrychli, ministerstvo konecne zavedie funkcny elektronicky spis.

argument 3 je jednoduchy, pokial v na prelome milenia sedeli ludia v radach na vypis z obchodneho registra, dnes si napriklad cez portal vies vygenerovat elektronicky podpisany vypis. nepotrebujes k tomu zamestnancov, staci ti server. zamestnanci mozu byt presunuti na plnenie inych uloh ako bolo monotone vydavanie vypisov. je uplne jasne, ze uspory pri 80 percentnej elektronizacii populacie budu daleko vyssie ako je tych 100 alebo 200 mikionov na poplatkoch.

Jasné že používanie el. služieb môže byť win-win pre VS aj občana. A cenová politika (poplatky) je súčasťou pozitívnej motivácie - aj dnes. Ale skrátka pri stave ako tie služby a ich použiteľnosť vyzerá, vidím aj z IT pohľadu dôležitejšie témy.

Napr. tú živnosť som si pred 4 mesiacmi vybavoval, elektronicky. Mám eID, ZEP, som ITčkar a tak. Aj tak som tam mal radšej ísť osobne a tých zopár € zaplatiť, ušetril by som čas aj nervy. Viem, viem, ŽR nemal OPIS projekt. Ale podobná situácia je na veľa iných miestach.

Úplne sa zhodneme v tom, že štát (ináč to je kto?) by mal mať stratégiu ako ľudí k používaniu el. služieb cielene viesť. A v niektorých konkrétnych prípadoch aj plne podporujem nulové poplatky - napr. OpenData. :wink:

prave preto, ze tie sluzby vyzeraju ako vyzeraju, dalo by sa povedat ze nie su hodne akehokolvek poplatku

sluzbu nezlepsis, pokial nebude vyuzivana, naopak ak nazenies vyznanmne mnozstvo uzivatelov do sluzby, ziskas aj cennu spatnu vazbu ako ma sluzba fungovat a mozes agilne sluzby zlepsovat.(co je ap najskor prilezitost pre informatikov a ux expertov)

Akože testovanie na ľuďoch?
Možno si to tak nemyslel, ale som rozhodne proti “naháňaniu” používateľov do el. služieb, pokiaľ nebudú spĺňať určitý štandard vzhľadu a jednoduchosti používania.
Ináč aj zákon o eGov je stavaný tak, že používateľ si môže vybrať či chce ísť papierovo, alebo elektronicky.

Úspora z elektronizácie front-endu je jasná. Ale aj v prípade papierového podania je jednoducho riešiteľná - scan podania na vstupe. Imho sa iba začnú úradníkom kopiť el. žiadosti na vybavenie tak ako dnes papierové. Ťažká úradnícka časť nie je v podateľni, ale v rozhodovaní.

spontanne sa zlepsenia v nasich koncinach nedockas, naopak tlakom vyznamneho poctu ludi skor.

ludia sami zacnu dopyovat sluzby, kore budu chciet mat elektronicke, nebudu to sluzby umelo vytvarane ako doteraz, na zaklade mylneho usudku projktoveheo manazera.

Myslel som zahltenie uradnika, nie (elektronickej) sluzby ako takej.

Pretoze velku cast podani musi minimalne niekto autorizovat (ak to nie je len nejake oznamenie na pripravenom datovom formulari.) A ten cas uradnika nieco stoji.

Velku cast tychto nakladov by mal prave riesit poplatok za danu sluzbu. Aby sa nestalo, ze ked bude navrh na vklad do katastra zdarma, tak ho poslem pre istotu 200x, nech to je rychlejsie. Na druhej strane to musi asi niekto otvorit, precitat, identifikovat pripad a zisti - aha, to uz riesi kolega…