Prečo by mali byť eGov služby poskytované občanom oslobodené od správnych a súdnych poplatkov

preco by mal byt uradnik zahlteny, naopk zo stola mu zmiznu papierive spisy namiesto papieovych spiov bude mat jeden alebo viac vacsich monitorov.

kolko ludi by vyuzivalo spoplatneny email alebo prehliadani webu.

obcania si platia dane, a stat im ma za to poskytnut bezplatne elektronicke sluzby.

preco je spotrebitel oslobodeny od platenia sudneho poplatku a zivnostnik domahajuci sa zaplatenia neuhradenej faktury nie? takto budu mat obaja rovnake moznosti a naviac to bude efektivne.

alebo podme estonskou cestou, kde vsetkym povinne naoktrojujeme pouzivanie elektronikych sluzieb. :frowning:

pokial bude navrh na vklad do katastra na strukturovanom a prehladnom formulari, tak uradnik stihne vybavit daleko viac podani ako dnes, rovnako zapis do akehokolvek registra.

ina vec su nestrukturovane podania, ale tam ucastnik neocakava okamzitu odpoved.

no vidis … toto ma v zivote nenapadlo, lebo to prosto FURT tak bolo … a nikdy inak.
A to je asi aj jediny dovod preco to este stale tak je …
Ak teda nekonspirujeme a nemyslime si ze dvorny dodvatelia hlinikových znaciek v pozadi lobuju …
:slight_smile:
Systém do ktorého sa to registruje je už dnes určite centrálny, obhliadku Ti môže urobiť ktorýkoľvek policajt na ľubovoľnom DI. Len Use cases su po okresoch. … tak fakt … Preco ?

2 Likes

vedeli ste, ze zdravotne poistovne, zamestnanci, spotrebitelia su oslobodeni od sudnych poplatkov

naopak zivnostnici, podnikatelia ale aj bezna fyzicka osoba napriklad v spore s inou fyzickou osobou nie su.

nie je lepsie zaviest elektronicku cast konania, pri ktorej sa nebudu platit poplatky, ale zacnu sa platit az ked bude nutne nariadit “kamenne” pojednavanie na sude?

Miešaš asi dve nezávislé veci.

Jedna je elektronická komunikácia (resp. podateľňa) - táto by mala byť zadarmo pre každého bez rozdielu.

Druhá je samotný výkon - čo by malo byť hradené spoluúčasťou žiadateľa (v rôznej výške, podľa služby) formou práve poplatku za danú službu.

To s oslobodením niektorých subjektov má asi nejaký dôvod. Ten nepoznám a ani postupy a procesy v oblasti spravodlivosti, takže toto neriešim. (Ak to nemá opodstatnenie, tak je to celkom vtipné - rezort spravodlivosti vyberá poplatky nespravodlivo… :grinning:)

vysvetlim vam to jednoduchsie:

podla toho co navrhujem: si zivnostnik, nemas zaplatenu fakturu, ponovom by si ju poslal cez internet strukturovanym formularom na elektronicky sud, tento by v priebehu 5 az 10 dni vydal elektronicke rozhodnutie a spolu s elektronickymi prilohami dorucoval elektronicky protistrane do jej schranky. protistrana by sa elektronicky v priebehu 15 dni vyjadrila (podla opor) alebo ak by sa nevyjadrila, ty by si ziskal pravoplatne rozhodnutie.

akonahle by protistrana podala odpor, sud nariadi kamenne pojednavanie (predbezne prejednanie) a zaviaze strany uznesenim na zaplatenie poplatku - az momentom prevodu do “kamenneho” konania by boli ucastnici oslobodeni od platenia sudnych poplatkov. cele elektronicke konnie by bolo teda oslobodene pre tych ucastnikov, ktori maju datovu schranku a eID

v tejto faze konania totiz mozu ucastnici vzajomne rokovat, efektivne uzatvorit sudny zmier, ziadat o splatky, dohodnut sa, plnit. podla stistik to vychadza na viac ako 100 000 veci rocne.

win-win situacia pre vsetkych, stat, zivnostnikov, podniktelov, obcanov.

stat usetri tym, ze odkloni papierovu agendu do elektronickej formy. tie uspory budu daleko vacsie ako to, co na spravnych a sudnych poplatkoch stat rocne vyberie.

@ps-legislativa

Aha, takže hovoríme o tom istom. V mojej predchádzajúcej odpovedi spadá pod
elektronickú komunikáciu (= zdarma).

Uvažovať o spoplatnení treba až vtedy, keď to má riešiť človek.

elektronickom konanì to bude riesit clovek z masa a kosti, vyssi sudny uradnik, ktory vyda rozhodnutie do 5- 10 dni. ale odpadne mu robota so sudnymi poplatkami, iba bude kontrolovat, ci je narok dovodny, v akom rozsahu a ak je, vyda rozhodnutie.

aj dnes v papierovom kamennom svete platobny rozkaz vydava clovek a v pripade sudneho zmieru sa vracia poplatok. takze nie zriedka sa stane, ze statu pri spatvzati zostane 6,70 eur za konanie, co nepokryva ani len naklady na dorucovanie.

jednoducho primarne sa zameriame na rychlost a efektivitu. ked strany budu trvat na sudnom konani, tak budu zaviazane na zaplatenie sudneho poplatku, ale uz bude mat sud vyjadrenia z oboch stran a nema prekazku v dorucovani, kedze komunikuje elektronicky.

tiez by mal byt zavedeny elektronicky rozkaz na plnenie. tiez oslobodeny, az v momente odporu by sa platil poplatok.

ostatne konania rovnako, vypisy, odpisy matriky, registre tiez oslobodene ak maju ucastnici aktivovanu datovu schranku a epodpis. poplatok je brzda a jedna z pricin, ktora vedie k nespokonosti obcanov s rychlostou a dlzkou konania.

Ak to ma riesit clovek, tak to podla mna nie je mozne zmietnut zo stola ani jednym (zdarma) ani druhym (vsetko spoplatnit) smerom.

V tomto pripade musia nastupit metodici alebo analytici za dany rezort, a vymysliet ako by sa to dalo sprocesovat. Informatici vseobecne tu nepomozu (lebo im chyba znalost prislusnej domeny), a budu teda davat iba vseobecne rady.

K tomu prikladu: skusme si domysliet, ze mi takto nedoplatilo 1000 zakaznikov po 1 €. V tomto nastaveni by bolo pre mna jednoduche vygenerovat 1000 ziadosti (je to zdarma, stoji ma to len moj cas, a tych 12 hodin na to obetujem). Prave som uradnikom vyrobil x*1000 clovekohodin roboty len preto, ze je to lacnejsie ako podat napr. hromadnu ziadost.

Toto sa da efektivne vyriesit len kolkom. t.j. podam take ziadosti v takom mnozstve len vtedy, ak som presvedceny o opravnenosti mojej poziadavky do vysky poplatku za danu sluzbu. V uvedenom priklade keby bolo jedno taketo podanie spoplatnene povedzme 10 €, tak si ten cas dam a podam to ako hromadne podanie aj keby to malo byt povedzme za 100 €. Bude to riesit uradnik 1 namiesto x; povedzme 10 krat dlhsie ako jednu; ale stale to je lacnejsie pre stat…

Treba zrejme najskor ujasnit, co je zamer. Ak je to zrychlenie existujuceho procesu, tak treba tu platbu zautomatizovat tak, aby ju nemusel uradnik kontrolovat.

v pripade zneuzitia sluzby vie stat vzdy efektivne zakrocit, jednoducho dostanes elektronicky hromadnym sposobom pokutu. a justicna pokladna ju bude vymahat. alebo dalsou sankciou je prehraty spor a s tym spojene naklady. zalezi len od dovodnosti podania. kedze budes mat schranku, do tejto ti pridu vsetky pokuty, ak budes zneuzivat sluzbu. jednoduche a proste.

to co tu rozpisujem je win-win riesenie ci uz pre sudy, obcanov alebo podnikatelov. ide o preklopenie nakladanej papierovej agendy do elektronickeho sveta.

setrenie papiera, tonerov, zrychlovanie rozhodovania, nemyslim si ze je efektivnejsie, ked sa dnes dorucuje cez policajtov, ktori by skor mali pomahat a chranit ako robit dorucovatelov.

bavime sa o tom, ze obe zucastnene strany sporu maju moznost do 15 dni riesit kauzu uplne bezplatne. bud sa dohodnu, alebo je spor a potom zaplatia obaja.

Toto je podla mna zly mindset. Kto a ako definuje zneuzitie sluzby? Preco chceme nieco umoznit, a potom sledovat, a trestat? Ked uz to riesime, vyriesme to tak, aby to zostalo utoho umoznit so samoregulaciou… Cim menej povinnosti nechame na ludi, tym to bude lepsie…

Typicky priklad - dialnicne znamky a 300 eurove pokuty. Preco sa to neriesilo takto: ak ma nacapaju bez dialnicnej znamky, tak sice dostanem automaticky pokutu povedzme vo vyske ceny mesacnej znamky + nejaky manipulacny poplatok - ale automaticky ziskam mesacnu znamku v cene… (?)

To ze popisujes win-win situaciu je mozne. Ale bez hlbsich znalosti v danej oblasti neviem vyhodnotit, ci je to naozaj tak, alebo je to len skratkovite myslenie (lebo doteraz to bolo zle a toto bude lepsie - vid. pribeh piatich opic)…

Ja ako informatik cca. polke tvojich prispevkov nerozumiem. Neviem co v nich riesis - prave preto, ze mi chybaju vedomosti z danej oblasti. Ze by to mohli informatici vyriesit najlepsim moznym sposobom? Ano, mozno. Ale niekto im musi pomoct. Napr. dat noty… A ten niekto je metodik alebo analytik pre prislusnu oblast.

vyuzival by si internetbankig pokial by banka od teba ziadala rovnky poplatok alebo vyssi ako na pobocke?

banky odklonili 90%tranzakciido elektronickeho sveta. zvysok sa realizuje na pobockach

Mozno ano, mozno nie. Pointa je, ze polatok je na pobocke vyssi preto, ze banka musi platit AJ prevadzku pobocky, personal pobocky, atd. Celkovo banking je asi viac automatizovatelny ako sluzby statu. Minimalne je to ovela mensi scope.

A teraz - aky to ma suvis s povodnou temou? Narazas na to, ze je iny poplatok pre elektronicke a iny pre papierove procesy? Alebo ze vobec je nejaky? Alebo ze to je zle nastavene v cenniku? Toto vsetko informatik nevyriesi.

Este raz.

Ak je problem to, ze uradnik musi kontrolovat platbu a cakat kym nepride, tak treba nastavit proces tak, aby to robit nemusel. Respektive by ho to vobec nemuselo zaujimat. Napr. Nech sa to na kazdy subjekt napocitava, a raz za mesiac / rok alebo po prekroceni nejakeho limitu to pride ako vyuctovanie. Uradnik, ktory vybavuje agendu to ma tym padom “v pazi”, riesi si svoje. Toto je vec ktora by sa mala dat automatizovat relativne bez problemov. Zrusenie poplatkov plosne na vsetky sluzby sposobi len problemy (viac podani, viac prace pre uradnika).

rozdiel je v tom, ze v momente, ako budu oslobodeni od platenia, tak aj ti, ktori nevedia pracovat s technikou budu hladat sposob ako usetrit, budu hladat pomocnikov.

je jednoduchsie filtrovat v papierovom svete, alebo v elektronickom?

no a suvis s bankami to ma v analogii. v anglictine je payment order nielen bankovy prikaz, ale aj sudny platobny rozkaz, podobnost je, ze v zasade ide o strukturovane podanie, v nasej jurisdikcii vyzaduje posudenie zo strany sudneho uradnika, ale napriklad europsky platobny rozkaz vychadza iba z tvrdeni navrhovatela, takze de facto uradnik urobi copy and paste do rozhodnutia.

preto ma vyznam posunut spoplatnovanie az do stadia konania pred sudcom.

druha vec je, ze sud nemusi vydat platobny rozkaz.

a existuje este jeden sposob, ako sa vyhnut podaniam, ktore by mohli zneuzivat elektronicku sluzbu, zavedenie obligatornej predzalobnej vyzvy minimalne 7 dni pred podanim zaloby.

takze najprv posles obligatornu vyzvu pred podanim zaloby, ak protistrana neregauje, podas elektronicky navrh, ktory je sudnym uradnikom spracovany elektronicky a ktory je doruceny protistrane a ak nereaguje ty mas rozhodnutie. ak zareaguje, mas uvedene dovody, pre ktore ti nechcel plnit. nasledne pokracuje konanie pred sudom, kde si obe strany zaplatia (tu je priestor na parovanie platieb, lebo sud sa musi pripravit na prejednanie) napriklad elektronickym kolkom, alebo nezapltia a sudna pokladna ich vyzve na platbu. a na konci konania jedna zo stran bude platit druhej podla uspechu, ale pollatky budu zaplatene. platit budu iba ti, ktori sa nedohodli v elektronickom konani, ktore je oslobodene.

inak chyba mi tu stanovisko oponentura pravnikov z pracovnej skupiny legislativa

a este jedna vec, ak si silou mocou bude niekto chcet zaplatit, tak si poda navrh papierovo a bude cakat na papierovu vyzvu na zaplatenie sudneho poplatku a az nasledne bude sud konat a dorucovat protistrane, cim sice strati cas, ale bude mat aspon dobry pocit z papieroveho konania.

Filtrovat je efektivnejsie v elektronickom, za predpokladu, ze su data na to pripravene (t.j. pouzivaju sa strukturovane data a vsetky objekty (tu asi subjekty) maju svoj identifikator). Nie je nic horsie, ako ked ma stroj rozhodnut, ci dana osoba / firma je totozna s inou len na zaklade mena…

Ako som uz napisal predtym. Nakolko sa v oblasti nevyznam, beriem tvoje prispevky ako fakt, ale nemam na ne nazor, a tym padom neviem zmysluplne pomoct.

netrap sa, ani sucasny ani minuly sef justicnej informatiky tomu isto nerozumie :slight_smile:

myslim ze rozumeju tak maximalne verejnemu obstaravaniu, aby vedeli na mieru usit podmienky

zaznel návrh na služby občanom zadarmo, nevšimol som si či je tu spomenutá modifikácia takéhoto návrhu a to zadarmo tie služby, kde štát vyžaduje údaje, ktoré už má. Nie je to to isté ale je to ľahko vykonateľný akt, síce nerieši stav elektronizácie ako takej ale aspoň pomyselne posúva občana do komfortnejšej zóny. Ešte k tomu pridať, že takéto služby musia byť do roka a do dňa elektronické a máme mapu čo musí byť prvé (áno chápem, že vznikne relatívny chaos a rýchle obstarká na služby, ktoré skôr či neskôr zaniknú).

2 Likes

teraz pozeram UK, tiez zvyhodnuju eSluzby a to dost vyrazne:

Online applications are usually registered within 24 hours and cost £15 (paid by debit or credit card or Paypal).

Postal applications take 8 to 10 days and cost £40 (paid by cheque made out to ‘Companies House’).

There’s a same day service costing £100. You must get your
application to Companies House by 3pm. Your envelope (and any courier’s
envelope) must be marked ‘same day service’ in the top left-hand corner.

https://www.gov.uk/limited-company-formation/register-your-company

1 Like

zvyhodnovanie je sucastou strategie odklonu agendy do elektronickej formy. treba ist dalej ako je iba ciastocne zvyhodnovanie, ako pisem, cast sudneho konania moze byt oslobodena od poplatkov, lebo je to efektivnejsie.

a az ked sa strany naozaj nevedia dohodnut, tak budu zaviazane na zaplatenke poplatku.

pri agnedach, ktore moze realizovat stroj - vypisy, odpisy, potvrdenia by ziadne poplatky nemali byt. automaticky by mali byt dorucovane do schranky na vyziadanie podpisane elektronickym podpiskm.


sorry, to malo ist antonovi :slight_smile:

z tvojich prispevkov som pochopil ze si za zrusenie nie obecne, ale tam kde to dava biznis hodnotu (jednoduchsie procesy/strati sa prekazka, alebo strojove ukony).
mozno by stalo zato dat tomu sancu, len ako som pisal, obavam ze je komplikovane z hladiska uskutocnenia - rozumej politika a byrokracia. preto by to chcelo serioznu pracu/studiu/analyzu. kto vie co pellegrini nato?

Dovolil by som si doplniť niektoré veľmi dobré príspevky,

osobne si myslím, že je nezmyselné a dokonca zbytočné, aby sa platili správne alebo iné poplatky verejným inštitúciám (aj súdne a administratívne) za úkony, ktorého výstup je vstupom pre inú verejnú inštitúciu :slight_smile:

pretože to je vlastne štátne perpetum mobile, kde jeden úradník žiada množstvo príloh podaní a iný úradník ich vydáva. Pričom samotná informatizácia by mala byť, aby si úrady info vymenili medzi sebou a nebuzerovali občana a ešte od neho vyťahovali peniaze za poplatky.

to je ale prvý krok.

V skutočnosti ale druhým krokom by malo byť meranie výkonnosti úradov a úradníkov cez početnosti služieb. Lebo celkový zmysel poplatkov by nemala byť “sankcia” za to, že si občan niečo dovolí žiadať od úradu ale v skutočnosti by to mal byť “náklad” za danú službu… Toto neviem, či vôbec niekto takto riešil. Platíme totiž raz dane, z ktorých sa platí štátny úradník a druhým krokom sú poplatky, ktoré si zase ten štátny úradník berie od občana :slight_smile:

Ale je aj množstvo poplatkov (rôzne licencie a pod), ktoré sú formou dane a preto je aj toto potrebné vnímať.

V súvislosti s poplatkami za služby a úsporami dávam do pozornosti aj to, že pre všetky OPIS projekty sa robili CBA, kde sa práve riešili prínosy projektov a ich náklady. a prínosy veľmi často boli postavené na znižovaní poplatkov. Alebo skracovaní času občana alebo úradníka. Je potrebné aj toto skontrolovať, či sa to plní alebo nie.

3 Likes