Práca pre štátne IT - otvorené pozície na MIRRI

Ja si napríklad pamätám, že nám hovorili ľudia že SD je príprava na politickú stranu.

Anyhow, keď to nezačne teraz frcat a informatizácia / digitalna transformácia nezačne slapat, tak ja uz neviemcoeste by sa dalo . Tak s.d, hor sa na to! Konstelacia snov sa stala realitou. Moc vám držím palce.

Ked to nevyslo s progresivcami, tak si S.D. naslo cesticky inde :wink:

Hej toto je obľúbená teória. Len je to fakt rozprávka.

Napríklad ja úplne nezdieľam tvoj optimizmus. Keďže politické karty sú rozdané trošku blbo pre IT.

2 Likes

Nerozumiem. Je statny tajomnik iba krovie?

Pre schopného človeka na dostatočne vysokom poste je súčasný stav práveže ideálny. Su peniaze, su EU priority, su ľudia ktorí chcú participovať, su firmy co chcú pracovať… čo ešte viac si želáte?

Štátny tajomník je politická nominácia, t.j. skončí spolu s ministerkou. Výtlak ministerky sa rovná počtu poslancov za danú stranu. Stav v strane Za ludi je mediálne známy.

2 Likes

Suhlas, akurat je otazne ci ma 3 roky na dalsiu pracu, ci peniaze z OPII uz nie su z velkej casti pase (premrhali rok) a z Planu obnovy vyznamne zmeny pre IT eGov nevidim, ale planovane zmeny potrebuju IT podporu, akurat plan obnovy bude mat zrejme ineho pana. Takze asi az take ruzove to nie je, skor som pesimista (aj na ten politicky vytlak ministerstva, aj na vysoke naklady co generuje nove ministerstvo ci nova statna firma) a ked sa bude venovat politike, tak mu nezostane priestor na pracu (naopak politici mu musia vytvorit priestor na pracu, ta si to bude vyzadovat)

Ivan, rád by som zdieľal Tvoj optimizmus, ale nie, bohužiaľ zmenou ľubovoľného jedného človeka toho veľa “frčať” ináč ako doteraz nezačne.

Jedna z vecí kde by snáď mohlo byť vidieť okamžité zlepšenie je komunikácia s komunitou. Aj keď teda fakt, že @janhargas tu po 5 mesiacoch mlčania akurát vynadal Jodymu ma skôr napĺňa skepsou (a trocha aj údivom). Keďže to tu zjavne číta: Jano, ocenili by sme, ak by si nám všetkým predstavil svoj plán do konca volebného obdobia. Pritom mám viac na mysli diskusiu ako tlačovú konferenciu.

…no nič, idem lúskať Holého novú verziu Urbionových zákonov, kde teda zatiaľ jasné vedenie Mirri taktiež doteraz nevidno (asi je to ďalšia z vecí, čo “nie sú priorita”), tak to trocha suplujeme

1 Like

Lubor a co teda treba zmenit ?
Ved zvonku to vyzera tak ze sa splnili vsetky tuzby s.d. Su peniaze, su ludia ( na MIRRI ich je tisic, na porovnanie bezne ministerstvo ma cca 350 ). MIRRI je centralna institucia a spolurozhoduje o vydavkoch na informatizaciu.
Splneny sen.
Len sa nic nerobi a ako uspesne projekty sa prezentuju male weby a drobne aplikacie co zodpoveda tak malej firme o 15 ludoch, nie informatizacii statu.

5 Likes

Tak som rád, že všetci vedia aké máme my sny.
Ale nie, S.D to od začiatku videlo podstatne komplexnejšie, ale toto nie je topic k téme aké má S.D túžby. Tu som len chcel povedať, že pohodlnú pózu “Jano je štátny tajomník, počkáme si na zázraky” beriem dosť ako iróniu. Najmä ak som za posledné roky videl zo strany ostatných, najmä dodávateľských firiem a vedúcich IT zamestnancov na úradoch (súčasných aj minulých) iba minimálnu reflexiu.

Sú peniaze - vždy boli, a dosť, či snáď nie? Plus vieme, že viac peňazí v minulosti skôr znamenalo viac problémov. Za dôležitejšie považujem, že za tejto garnitúry sa podstatne zvýšil záujem o obmedzenie “odtoku peňazí bokom”.
Sú ľudia - pokiaľ ide o Mirri, tiež by ma zaujímalo v akom stave je plán naplnenia novej org. štruktúry (a vzhľadom na to koľko je “nových” ľudí, aké sú reálne očakávania ich výstupov). Na ostatných úradoch neviem, mení sa niečo v téme “ľudia”?
MIRRI je centrálna inštitúcia - aj ja očakávam v téme centrálneho riadenia eGov podstatný pokrok
Len sa nič nerobí - áno, zvonka to tak dosť vyzerá. Keď som otvoril vestník ÚVO, či crz, tak to tak vyzerá už menej. Tiež si myslím, že by sa malo viac prezentovať čo sa deje, kedy a aké budú výsledky.

2 Likes

Najprv by sa malo prezentovat ake su vysledky za poslednych 15 mesiacov (to je dost dlha doba) az potom ake su ocakavane vysledky do roka, dvoch, troch

1 Like

Ja len poznamocku, ak su realne poznatky o odtokoch penazi, tak je potrebne podat trestne oznamenie, pretoze sa najvacsou pravdepodobnostou jedna o trestny cinb

lubor, ja o janovi nepisem nic, obecne ak cakame na Godota, tak to nie je moj postoj. Hovorim o vysledkoch, tie velmi zavisia od vykonnosti MIRII a tvrdenie ze na tu ma dopad “politicka sila” povazujem minimalne za prehnane. Vykonnost organizacie je zodpovednost manazmentu, a nie je vidiet ze by MIRRI bolo bez penazi alebo by jej neprechadzali zakony. Externe faktory tak urcite nie su dominantne.
A mozne hypotezy :slight_smile:
MIRRI nema manazment, ktory by bol schopny efektivneho riadenia
MIRRI presiahlo velkosť, kde je riaditeľna a dosiahla uroven organizacie podla parkinsona, kde je naplno zamestnana vlastnou cinnostou a jedina moznost je ju zrusit a vybudovat nanovo, kedze ziadny manazment ju uz nevie zmenit.
MIRRI plni ulohy, ktore su utajene a realizuje odburavanie statu.

A to sa ako prejavilo? Zatiaľ som si nevšimol veľké zmeny oproti bývalej garnitúry.

Toto neberiem ani ako vtip. Stačí pozrieť na medializované trestné oznámenia a schválené OPII projekty.

Trestné oznámenie je jedna vec a tok peňazí “bokom” druhá.
Jeden príklad:
Súčasný premiér ešte v opozícii tvrdil, že eKasa je predražený a neoprávnene utajený systém (cca od 19:30) Verejnosť a médiá : Imrecze zavádza deravý a zle pripravený systém eKasa. Navrhujeme bezpečnejšie a lacnejšie riešenie - Národná rada Slovenskej republiky
V marci 2020 sa stal ministrom financií. V tej dobe sa platilo Suchobovi 415 tisíc euro mesačne (!) za support.
29.4.2020 - akcia Mýtnik, obvinený (aj) Suchoba za predražené zákazky
Až k 30.4.2021 boli niektoré zrušené a znížil sa poplatok za support na cca 108 tis.€.
Služby robia vlastnými silami pracovníci IT FSSR. Žiadne veľké počty nových pozícií neboli zavedené - cca jedného človeka prijali (oficiálne do pracovného pomeru).
Mne to vychádza, že zbytočne sa platilo a preverovať efektivitu sa malo už dávno. Rok nečinnosti znamenal 4 mega Suchobovi (Allexisu) na účet. Ešte aj on sa priznal, že to bolo všetko predražené a úplatky nosil vo veľkých nákupných taškách.

4 mega odtieklo “bokom” za vymyslené služby a táto garnitúra nič. … to sú naozaj takí hlúpučkí alebo neschopní to uťať do pár dní tento peňazovod? … keď už sú zatykače na dodávateľov?
No a toto je jeden príklad, jeden systém, jeden dodávateľ.

1 Like

Trochu by som s tebou nesuhlasil. Vsimni si ze po nastupe novej garnitury do riadenia statu, si to koalicnici medzi sebou rozparcelovali tym sposobom, ze tym mas toto ministerstvo ja tamto a v ramci neho si rob co chces. Nejdu na to tak ze dohodnime si co sa bude kde robit a potom to spolu podporime, ale dohodli sa ze co si urobi jeden ostatni iba slepo podporia bez ohladu ze to ma presah volebnych obdobi a ine nasledky. No a MIRRI sa takto dostalo takto vyarendovanej posobnosi pani ministerky. Malo sa podla papierov stat akymsi centrom ktore bude riadit a koordinovat IT problematiku aj v ramci rezortov. Lenze zabudlo sa ze na ostatnych rezortoch su ludia ktori sa v problematike vyznaju a ti akosi nemaju MIRRI za autoritu len preto ze si niekto napisal zakon podla svojich predstav. Cize ak niekto potreboval sa dostat v riadeni IT do centralizovanej “nadriadenej” pozicie, nestaci to iba napisat na papier, musi sa dokazat aj presadit. MIRRI vsak nedokazalo si tuto poziciu presadit. Vid skolstvo ktore vyzyvalo na porusovanie zakona a MIRRI sa iba prizeralo… Cize trochu iniciativy ale aj prisnosti voci inym rezortom by sa ocakavalo aby ostatni pochopili ze toto ministerstvo stoji na vrchole IT v state a ze takto zreorganizovane je to naozaj a nie len na papieri.

1 Like

kompetencie k tomu ma, ale ta skutocna sila je v tom ze mozu dat peniaze a dohliadnut na to ako sa minu. Toto je sila, ktora moze nieco menit, lenze mirri dnes nevie dat peniaze a dava dobre rady. A vysledkom je snaha mirri ignorovat, to je ocakavany postoj.
A chyba je podla mna na strane mirri.