Poziadanie o prispevok pri narodeni dietata

Pekny den prajem,
rad by som sa s Vami podalil o moju aktualnu skusenost s podavanim elektronickej ziadosti o prispevok pri narodeni dietata.

Vyplnit samotny formular je relativne bezproblemove (ak teda uz mate zmaknuty proces z predchadzajucich elektronickych podani a IT vzdelanie… :slight_smile: ). Skutocne peklo zacina, ked treba prilozit niekolko priloh:

  • Informacie v nich su z velkej casti duplicitne s tym, co uz je v samotnom formulari (to sa ale da, samozrejme, zvladnut).

  • Dalsiu cast informacii uz davno stat ma (napr. meno druheho rodica), ale ok, stale v pohode.

  • Uplny skvost je vsak tzv. “VYHLÁSENIE O BYDLISKU”, ktore sme viac natipovali ako vyplnili. Asi sotva by ste vo formulari s takymto menom ocakavali pri informacii o rodicovi kolonku “Meno lekára: … Adresa: …” (nevyplili sme, mozno to ani nie je potrebne). Dalsie udaje o zamestnavatelovi su tiez v takomto formulari dost zvlastne.

  • Potvrdenie od vysetrujuceho lekara dietata sme len oskenovali. Rovnako rodny list dietata.

  • Potvrdenie od lekara matky sme mali na papierovom formulari, ktore nam dal miestny urad spolu s rodnym listom (standardne sa tam vyplna vsetko to, co sme vyplnili elektronicky, takze som len oskenoval tu cast, kde bolo samotne potvrdenie lekara matky).

V poslednom kroku som prilozil k elektronickemu formularu vsetky tieto prilohy, tie sa uploadli a presmerovalo ma do elektronickej schranky. Tam sa zobrazil vyplneny formular, ale prilohy nikde. Neda mi to, vyplnim ho cely este raz, prilozim prilohy, uploadnu sa opat bez problemov, presmerovanie do schranky a prilohy opat nikde. Takze si vravim, ze asi sa tam len nezobrazuju, ani by ma to neprekvapilo. Podpisem elektronickym podpisom a odoslem. Cas straveny vyplnanim tych duplicitnych formularov, skenovanim, snahou najst dalsie info na nete bolo cca. hodina, s dvojitym pokusom mozno este o nieco viac.

O tyzden vola pani z Uradu prace, soc, veci a rodiny, ze nemaju prilohy. Vysvetlujeme, ze sme ich tam vlozili, ale asi ich teda naozaj do tej schranky spolu s formularom neskopirovalo. Dohodneme sa ze to posleme beznym mailom. Tak sa stane a vyzera, ze to bez problemov akceptuje a podakuje (aj ked samotny formular bol podpisany elektronicky, tak prilohy poslane beznym mailom uz neboli). Dam status update, ak by sa predsa len ozvali, ze nieco nie je v poriadku.

Teraz druha linia mojej skusenosti.

Do mailu k priloham prikladam aj cely bug report ohladom tych priloh s prosbou, ci by to mohla ta pani posunut kompetentnym osobam.

A odpoved z uradu prace, soc. veci a rodiny k tomu bugu je nasledujuca:

Preposlala som Vašu požiadavku priamo na prevádzku našich systémov a bolo mi do telefónu povedané, že z úradu nemajú dosah na tú elektronickú schránku, lebo jej prevádzkovateľom je iná spoločnosť, takže cez úrad sa to nedá vybaviť. Odporučil mi poslať Vám kontakt, kde môžete svoje pripomienky na zlepšenie adresovať. Posielam Vám odpoveď, ktorú mi potom poslali meilom.

Ok, to ze to vobec nespracovalo prilohy je trochu viac, ako len “pripomienka na zlepsenie”, ale chapeme sa. A ten preposlany mail z toho isteho uradu, tentokrat z odboru informatiky:

Ohladom toho service-desku co sme spolu volali,
nech sa skúsia obrátiť s prosbou o pomoc pri danom probleme,
cez kontakt priamo na stranke www.slovensko.sk
Je tam uvedený kontakt emailovy, telefonicky…)

Je to priamo na tejto linke:
Kontakt - UPVS

Ako obcan by som ocakaval, ze ten bug report bude vediet niekto z Odboru informatiky posunut na spravne miesto. Nevyznam sa v tom, ze kde presne mohla nastat chyba, ci uz v tom elektronickom formulari alebo az v elektronickej schranke, ale ak ako obcan si dam tu namahu, spisem im, kde to u mna zlyhalo, tak to chcem spravit naozaj len raz. Zaroven predpokladam, ze priamo na helpdesku slovensko.sk neriesia bug reporty (alebo ano? to by tam asi nerobili nic ine…), takze tam si to svojho adresata tiez tak lahko nenajde.

2 Likes

cc @NorbertM

1 Like

nahrada service desku ?

Ked som ho robil 1krát pred dvomi rokmi tak zabralo len pohrozenie zverejnenim, ze cerpali prachy a maju na tejto sluzbe uroven elektronizacie 4, takze ziadne papierove vstupy neexist!!

Za prve dakujem za info o probleme.
Poziadal som kolegov o stanovisko. Dostal som tuto odpoved:
Samotny formular sa vyplna na specializovanom portali ministerstva prace. Na konci podania sa k formularu prikladaju prilohy. Naozaj je problem to, ze ak k formularu prilozim prilohy a podanie odoslem na spracovanie (ulozi sa do schranky do rozpracovanych sprav kde sa ma podpisat) prilohy do schranky nedorazia.
Po zisteni, ze problem nie je na strane UPVS sme kontaktovali ministerstvo a posielam ti ich vyjadrenie:

Dobrý deň,
Skutočne po aktualizácií formulárového portálu je problém s prílohami.
Problém pravdepodobne súvisí s použitím FileApi pri uploade súborov a to pri viacvláknovom spracovaní.
Môže to závisieť od rôznych faktorov, od veľkosti súboru, ale aj času ich prenosu z klienta na server. Upload je totiž naštartovaný až v momente stlačenia tlačidla odoslať a vyzerá to tak, že klient upload súborov predčasne ukončí a správu následne odošle v takom stave ako má.
Zistenie presnej príčiny a jej odstránenie bude však vyžadovať viac času.
Momentálne je možné použiť náhradné riešenie, a to také že prílohy je možné dodatočne priložiť k vytvorenej správe aj priamo v eDesk - elektronickej schránke pred samotným podpísaním a odoslaním žiadosti.
Uvedenému problému sa budeme venovať s najvyššou urgenciou!

Zatial NASES urobi nasledovne:

  • KC bude instruovat pouzivatelov, ze do vyriesenia problemu na strane ministerstva maju prilohy vkladat priamo az v elektornickej schranke
  • zverejni oznam na portali slovensko.sk s popisom danej chyby
  • poskytne potrebnu sucinnost poskytovatelovi pri optimalizovani jeho systemu

Viete pripadne dat dalsie navrhy?

1 Like

@NorbertM, dakujem velmi pekne za preverenie problemu a tak rychlu reakciu. Mozem potvrdit, ze ten upload sa aj mne zacal az v okamihu submitnutia formularu, spustil sa pri kazdej prilohe progress bar, ktory (aspon vizualne) dobehol do konca a potom nastal automaticky redirect do elektronickej schranky.

Ospravedlnujem sa za moju neznalost, len by som si rad ujasnil, ze ak obcan najde podobny bug (cize nie je to bezny problem, ze nevie, ako nieco vyplnit, je strateny v elektronickej schranke kvoli mizernemu UX, atd.), tak ho ma teda nahlasit cez https://www.slovensko.sk/sk/kontakt? Aj ked tu na platforme tato moja sprava moze posluzit aj ako informacia, ze o ten prispevok je mozne poziadat elektronicky a ako postupovat, tak by to naozaj nemalo fungovat ako nahrada za service desk.

Este raz dakujem velmi pekne.

1 Like

ak by bol dalsi problem vyuzite Kontaktne centrum NASESu, verim ze to rychle kolegovia vyriesia k spokojnosti uzivatelov

Mne pre zmenu volala pani z UPSVAR, ze nevidia, ze by moj podpis bol certifikovany. To iste sa stalo aj kamaratke, ked ziadala.

co to je certifikovany podpis ?
eIDAS (ktory u nas plati od 1.7:2016 taky pojem nepozna)
Vid: http://www.nbu.gov.sk/povinnosti-organov-verejnej-moci-v-suvislosti-s-legislativnou-zmenou-zaruceneho-elektronickeho-podpisu-na-kvalifikovany-elektronicky-podpis/index.html

bola si si obnovit certifikaty po plosnej revokacii?

nevyznam sa v tom, som len laik. proste mi povedala, ze to nevidia podpisane alebo ze je nieco zle s tym podpisom, neviem presne ako to naformulovala.

ano bola…

prosim Ta ktoru sluzbu (daj link) si pouzila a cim si podpisovala (D.Signer?)

https://portal.employment.gov.sk/eform/prispevokprinarodeni/
Pouzila som D.Signer.

1 Like

Ja som ta kamoska, ktore sa to tiez stalo. Certifikat obnoveny, pouzila som D.Signer, ktory pouzivam aj na ine veci. Kedze som zaroven riesila aj rodicovsky prispevok a prispevok na starostlivost a tam tie veci bez problemov presli, podpisy boli ok, tak tipujem dve veci:

  • pracovnicka s tym nevie robit, alebo
  • dochadza pri tejto ziadosti k nejakej zvlastnej chybe.

Napokon som to poslala postou a prispevok mi bol vyplateny.

K vyhlaseniu o bydlisku.

Cize v systemoch tie informacie maju, ale neveria im, ale ked im to poslem hocico ja tak mi veria.

Mala by si dat podanie na UPVII a na NBU. Su to urady. ktore strazia zakon o elktronizacia, a Urad dohladu nad eIADS podpisovanim. Tirto urady by to mali preskumat a vpripade opravneneho podania by mali dat Organu verejnej moci pokutu. :smiley: tolko teoria

Osobne by ma skor zaujimalo riesenie/naprava ako to, ci urad dostane pokutu… :thinking:

Ale bez pokuty nebude naprava …aspon nie u nas. My sme tak nauceni … co nehori, a co ma neboli to neriesim. A pokutu by v pripade statneho organu mali samozrejme zosobnit … a stiahnut niekomu z platu (teda do vysky 3 platov)…