Poziadanie o prispevok pri narodeni dietata

Telenovela s vyhlasenim o bydlisku pokracuje. Metodicka mi prestala odpovedat, pisal som infoziadost kde mi odpovedali nasledovne:

Dobrý deň,

na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších predpisov žiadam o nasledovné informácie:

Podla zakona 383/2013 Z.z. - Zákon o príspevku pri narodení dieť... - SLOV-LEX musia uradnici pri posudzovani naroku prispevku po narodeni dietata posudit bydlisko matky objektivne.

  1. Ziadam informaciu ako je zabezpecna objektivnost posudenia bydliska roznymi pracovnikmi na roznych uradoch, ktore bydlisko posudzuju? Ako je zabezpecena kontinuita v pripade novych zamestnancov uradu?
  2. Predpokladam, ze touto problematikou sa musi zaoberat nejaky formalizovany postup, ziadam o informaciu ci existuje alebo neexistuje formalizovany postup (smernica, pokyny, skolenia alebo ine) pre objektivne posudzovanie bydliska.
  3. V pripade, ze existuje tento formalizovany postup ziadam o zaslanie informacie ako prebieha, podkladov ( smernice, pokynov, podkladov k skoleniam), ktore maju pracovnici, aby bola zabezpecena objektivnost posudenia takychto ziadosti.

Informáciu žiadam zaslať v elektronickej podobe na moju emailovú adresu: hixi@mail.chcemvediet.sk

V zmysle § 14 ods 5. zákona žiadam o potvrdenie prijatia žiadosti o informácie.

Ďakujem,

Ján Suchal

“odpoved”

Dobrý deň,

na základe Vašej žiadosti o informácie podľa zákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon o slobode informácií“) doručenej z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a zaregistrovanej pod č. z. 2018/94434 Vám v zmysle pokynu riaditeľky Kancelárie generálneho riaditeľa a generálneho tajomníka služobného úradu zasielame nasledovné informácie k jednotlivým otázkam zo žiadosti:

  1. Ziadam informaciu ako je zabezpecna objektivnost posudenia bydliska roznymi pracovnikmi na roznych uradoch, ktore bydlisko posudzuju? Ako je zabezpecena kontinuita v pripade novych zamestnancov uradu?

ODPOVEĎ k otázke č. 1:

Objektívnosť posudzovania bydliska je zabezpečená zákonom č. 383/2013 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) - 383/2013 Z.z. - Zákon o príspevku pri narodení dieť... - SLOV-LEX , ktorým sú pri posudzovaní nároku na príspevok pri narodení dieťaťa (vrátane posudzovania bydliska ) všetci zamestnanci úradov PSVR viazaní.

Každý novoprijatý zamestnanec je riadne zaškolený a rovnako pre neho platia záväzné právne predpisy, ktorými sa riadi a podľa ktorých postupuje pri riešení vecnej problematiky.

  1. Predpokladam, ze touto problematikou sa musi zaoberat nejaky formalizovany postup, ziadam o informaciu ci existuje alebo neexistuje formalizovany postup (smernica, pokyny, skolenia alebo ine) pre objektivne posudzovanie bydliska.

ODPOVEĎ k otázke č. 2:

Kritériá „bydliska“ definuje ustanovenie § 2 ods. 4 zákona č. 383/2013 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov - 383/2013 Z.z. - Zákon o príspevku pri narodení dieť... - SLOV-LEX.

  1. V pripade, ze existuje tento formalizovany postup ziadam o zaslanie informacie ako prebieha, podkladov ( smernice, pokynov, podkladov k skoleniam), ktore maju pracovnici, aby bola zabezpecena objektivnost posudenia takychto ziadosti.

ODPOVEĎ k otázke č. 3:

Neexistuje žiaden formalizovaný postup, zamestnanci sa riadia a sú viazaní pri posudzovaní podmienok nároku (vrátane bydliska) zákonom č. 383/2013 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov - 383/2013 Z.z. - Zákon o príspevku pri narodení dieť... - SLOV-LEX.

Skusme sa teraz vzit do koze uradnicky co posudzuje bydlisko a ci jej nejako pomoze tento citovany zakon:

Bydlisko na účely tohto zákona je miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.
383/2013 Z.z. - Zákon o príspevku pri narodení dieť... - SLOV-LEX

Čo sú to objektívne kritériá? A ako si vysvetlí úradník slovíčko “najmä”? Nejaký právnik mi nechce vysvetliť, čo v právnickej výrokovej logike toto znamená? Lebo podľa mna to je veľmi vágne.


Poznámka pod čiarou: Úradníčka, čo žiadosť vybavuje mi do telefónu klamala - tvrdila, že na to majú nejaký interný predpis. Nevedela jeho meno a podľa infožiadosti nič také ani neexistuje.

Dobrý deň.

Bolo by možné podobnú informáciu zverejniť aj pre žiadosť o prídavok na dieťa, prosím Vás?
Ide o rovnakú situáciu, kedy sa sken rodného listu neposlal so žiadosťou napriek jeho nahratiu na stránku.

Príp. nemôže ísť o nejaký plošný problém?

Vďaka.

neviem vam poradit, som uz 2 roky mimo, skuste komunikovat s helpdesk NASES

Ja som to vypĺňal pred mesiacom, hrozný zážitok:

  1. pokus
    nešlo to podpísať, samozrejme žiadna hláška. Skúsil som preinstalovat všetky blbosti okolo toho epodpisu.
    Potom to už išlo podpísať, ako by ale na to prišiel bežný používateľ neviem.

  2. pokus
    celé som to vyplnil, tuším s menšími obtiažnostami aj rodný list priložil naskenovany a dal som odoslať. Hláška žiadna a vrátilo ma to na začiatok prázdneho formulára.

  3. pokus
    zopakoval som to a výsledok rovnaký

Tak som teda čakal mesiac co sa bude diať. Čuduj sa svete NIČ. Tak som sa vybral na úrad vypisovať ľajstra ručne. Tam absolútna anarchia, milión ľudí. Odbavili ma niekde na recepcii.
Samozrejme či to prešlo preveriť nevedeli, dali mi niečo vyplniť, nechal som na recepcii a už prešiel ďalší mesiac a stále nič.

Písať som ani radšej nikde nepísal lebo keď som sa naposledy pokúšal tak si ma začali odkazovať z jedného úradu a správcu stránky na druhého.

Ja neviem či niekto tie elektrické služby aj testuje alebo to vyrábajú len aby peniaze minuli ale vyzerá to tak.

Zdravím,
toto tlačivo je nesprávne. Gynekológ ho nepotvrdí, kedže napríklad neobsahuje meno matky

Písal som na podporu, je k dispozícií nové, ktoré bude postupne pridané aj na Slovensko.sk
Tlačivo je tu: Dokumenty a tlačivá - UPVS pod menom Potvrdenie lekára – gynekológa o absolvovaných preventívnych prehliadkach na účely posúdenia nároku nProcessing: Potvrdenie_lekara-gynekologa - new.pdf…
a príspevok pri narodení dieťaťa

Vďaka za opravu

3 Likes