Pomoc pre Iniciativu ucitelov - nova webka

Parada. Diky!

Zdrojaky su tu: https://github.com/filiplikavcan/isu Bud sprav PR na githube alebo pastni kod do issue.

urobil som na http://epsilon.sk/isu.html
(dáta sú stiahnuté z tej existujúcej mapy, nie z primárnych zdrojov)

stačí do stránky skopírovať vnútro html dokumentu.

sľubujem že si do budúcna naštudujem aj git.

1 Like

V suvislosti s tymto, dalo by sa ist o kusok dalej? Sam neviem, ci je to dobry napad, hlavne preto, ake reakcie by mohol vyvolat, takze necham na zvazenie. Ide o to, ze vlada bude teraz robit na ucitelov natlak vsetkymi dostupnymi sposobmi a hlavne hrat na cas, pretoze vsetkym musi byt jasne, ze rodiny ucitelov bez prijmu dlho nevydrzia. Takze myslienka je jednoducha: vedeli sme sa vyzbierat celkom slusne sumy penazi napr. na podporu obeti tsunami na opacnom konci sveta, skusme pomoct aj nasim ucitelom. Prevedenie je uz o dost zlozitejsie: absolutne netusim, ako su taketo zbierky osetrene z pravneho hladiska a este tazsie bude zabezpecit transparentnost (chcelo by to nejakeho doveryhodneho garanta a absolutnu transparentnost - napada ma napr. system ako ma Dobry Aniel, kde prispievatelia presne vedia kam isli ich peniaze). Ale ako vzdy, ked ide o peniaze, ma tato myslienka dost vela uskali, je to dost velke a je na to velmi malo casu. (Vopred upozornim, ze si netrufnem zastresit nieco takto velke, pretoze s nicim podobnym nemam ziadne skusenosti, ale pokial by sa toho niekto chytil, v ramci moznosti by som rad pomohol).

Diky moc. Upravis to pls este tak, aby tie markery negrupovalo, ale zobrazilo vsetky naraz? Je to poziadavka od ucitelov, aby to vizualne komunikovalo pokrytie Slovenska strajkom.

Zacat zbierat peniaze je najlahsia cast. Komplikovane je hodnoverne urcovat prijemcov (kto, odkedy a dokedy strajkuje) a distribuovat peniaze tisickam ucitelov. Vela ludi sa ozyva, ze by radi prispeli aj financne, ale najlepsie co sa da spravit je, ked prispeju konkretnym ucitelom, ktorych poznaju (ucili ich, ucia ich deti, a pod.).

Ak ma niekto napad a prostriedky ako to cele zabezpecit (overovanie, logistika), tak samozrejme dajte vediet, bud tu alebo priamo ucitelom. Sam by som rad nieco take podporil

2 Likes

Prerozdelovanie by sa mozno dalo nechat na samotnych ucitelov. Pripadne aspon zber dat - nejake uz maju (ta mapa sa z niecoho musi generovat), otazka je ake presne/spolahlive tie data su. Len tak prvy nacrt prerozdelovacieho kluca by mohlo byt nieco ako: (vyzbierana_suma - naklady) * score_ucitela * pocet_dni / normalizacna_konstanta, kde score_ucitela by bolo nepriamo umerne prijmom (otazka je, ci je tento udaj k dispozicii), adjusted podla regionu atd.; a normalizacna_konstanta je suma vsetkych score za vsetky dni (aby to sumovalo do 100%).

Je tam ale este zopar vacsich problemov (niektore z nich mozu potencialne zdvihnut polozku naklady a vtedy sa treba zamysliet, ci vobec vyzbierana_suma bude dost velka na to, aby to vobec malo zmysel):

  • bankove prevody: Kolko stoji 10K bankovych prevodov?
  • ochrana osobnych/citlivych udajov: Ake udaje bude k tomu celemu nevyhnutne treba? Spadaju niektore z nich do tejto kategorie? (napr. tie prijmy v tom vypocte hore sem asi budu spadat, takze toto cislo bude asi lepsie z tade vypustit; pripadne, pomohla by nejaka anonymizacia tych dat?)
  • pravne hladisko: Akym sposobom taketo zbierky funguju? Treba napr. zaplatit nejake dane z darovanej sumy? (Ako som pisal, nemam zdanie, ako tieto veci funguju.)
  • da sa to cele stihnut v case, kedy to este stale bude zaujimave?

Zjednodusilo by sa to cele (hlavne po pravnej stranke), keby to bolo iba o parovani ludi ochotnych financne prispiet s konkretnym ucitelom/ucitelmi na opacnej strane?

Podla môjho skromného názoru, ak tu teraz niekto z nas začne prerozdeľovať vyzbierané prostriedky, vzdy sa nájde niekto kto bude mat tažké srdce.
Avšak ako nápad na vytvorenie takéhoto systému to vobec nieje zla myšlienka. Je tu krásny priestor na znovu-využiteľnosť v budúcnosti aj pre ine odvetvia.

Ak uz nemáme údaje o každej osobe zapojenej do štrajku mame aspon údaje o každej škole a o osobe ktorá školu registrovala.
Každý prispievateľ by si mal moznost vybrať konkretnu školu ktorú chce podporiť.
Otázka je ci a ako vieme verifikovať ci sa škola skutočne do štrajku zapojila a osoba ktorá školu registrovala skutocne existuje a zabezpečí rozdelenie prostriedkov(takto by sa agregoval aj ten počet prevodov na BU). Mozno by stačilo aby celková suma pre každú školu bola verejná?

Dalsia vec je objem vyzbieranych prostriedkov. Ak by sme chceli zmysluplne podporit vsetkych vyse 11 tisic ucitelov povedzme 14 dni po 10 eur na den, tak hovorime o sume 1,5 miliona eur.

Ako som uz pisal vyssie, kontrola opravnenosti ziskat prispevok + posielanie prispevkov je administrativne velmi narocne a ucitelia na to nemaju kapacitu. Je s tym zakonite spojena aj kontrola, co su dalsie kapacity navyse.

Systemy na prerozdelovanie prispevkov existuju, napr. Dobry Anjel to ma urcite vybudovane, ale neviem, ci by boli ochotni to poskytnut softver na instalaciu pre iny ucel ako jej ich zameranie.

Keby sa dalo spolu s tymi peniazmi v prvom rade hromadne prihlasovať do ZP a po štrajku odhlasovať, bolo by to praktickejšie, ako riešiť čo si možno učitelia sami medzi sebou/neskôr vyriešia.

hotovo, (aj keď markerCluster sa mi páči viac) http://epsilon.sk/isu.html

stále zostáva problém s dátami, večer by to chcelo oficiálny zoznam zapojených škôl.

Diky. Este sa chcem uistit, ze to zvladne sucasny load. Aktualne google maps api je requestovat 2,5 - 3,5 krat za sekundu. Zvladne toto riesenie takyto load, resp. je to povolene?

beriem to ako skúšku našej freemapovej infraštruktúry. ak by to kľakalo, je dôvod ju prerobiť. takže áno.

ale treba nové dáta, tieto sú asi neaktuálne.

Co sa tyka prijmov zo zbierok, tam sa neodvadzaju prijemcami ziadne dane ani odvody.

Zalozil som novy fred: Pomoc pre Iniciatívu slovenských učiteľov - financna podpora

…nebolo by rozumné vytiahnuť zo systému množstvo doteraz zapojených učiteľov a škôl a prezentovať aj toto? To číslo je podľa mňa zaujímavé…
Je to vlastne vzorka učiteľov (a škôl), ktorá sa zapojila (možno niektorí len na jeden deň) a tým vyjadrila svoj postoj…
…len taký nápad…

Ked tak nad tym dlhsie premyslam, nie je celkom spravodlive plosne zvysovat platy, ale skor odmenovat ucitelov podla sikovnosti, schopnosti a aktivity. Toto sa vsak zatial neda nejako objektivne zmerat. Zamyslam sa teda, ako vyhodnotit, ktori ucitelia si zasluzia odmenu a ktori nie?
Napada mi napr. urobit web, kde by mohli byt ucitelia hodnoteni.
Totiz, ak ucitela hodnoti riaditel, toto moze byt znacne subjektivne, pridal by som dalsie urovne:

  • kolegovia, ziaci, rodicia
    Existuju nejake pokusy, ale to je skor na urovni lekar.sk (profaci.sk, pindex.sk) ale ani jeden z nich nehodnoti ucitelov zakladnych skol. Chcelo by to nejaky gameplay, ze by si ucitelia sami aktivne zhanali body od roznych skupin (za dokazatelne vykonane aktivity a schopnosti) a potom by tieto body sluzili ako podklad k odmenovaniu.
    Co vy na to?

Také nápady tu už boli, mám dojem, že aj také weby existujú a majú problémy s tým, že hodnotení pedagógovia sa pri zlej referencii bránia ich zverejneniu. V školstve tu je veľký marazmus, ktorý politici využívajú, že na učiteľov môžu kašľať a zároveň to škodí tým učiteľom, čo chcú niečo zmeniť…

Ešte by som mal pripomienku k webu ISU … bolo by dobré, priam vhodné, aby tam niekde boli jasne vypísané požiadavky, za ktoré vôbec štrajkujú, takto to vyzerá len ako web na nábor štrajkujúcich. Toto sa opakuje už roky pri každom štrajku, že sa nedajú jasne a ľahko nájsť požiadavky, ktoré chcú presadiť, pritom by to malo byť základ a formulár na podporu by mal byť už len vyústením toho. Bolo by dobré tie požiadavky tam doplniť. A ja dúfam, že budú aj o inom, ako o financiách. Napr. študenti pedagogiky sa sťažujú na slabú výučbu a nulovú prax…

2 Likes