Podpisovanie dokumentov - moznosti

Toto by som prave teraz podpisal, prosim validne preukazat, ze som to zmanipuloval. Diky.

2 Likes

… tieto teorie … :slight_smile: … vies ze po obciach chodia kontrolóri z nku a kontrolujú či časové pečiatky boli vydané jednou z troch slovenských autorít ? Pojem trusted list im nič nehovorí… A tak schválne … Ktorú by si odporúčal ?

Ale aký má význam screenshot zo služby, ktorá sama o sebe píše že nie je kvalifikovanou službou overenia podľa platného zákona, ale len informatívny paškvil ?

1 Like

Tlacia to preto aby boli mimo obliga ak by niekto namietal, ue podpis nie je platny. Sluzba im vratila ze podpis je platny. Tak je to potvrdenie platnosti podpisu. Jednoduche nie?

Argumentom bude, ze ide o sluzbu overenia ponukaju na tej istej adrese ako su schranky.

Žiaľ nie. Právnu zodpovednosť za správnosť overenia berie na seba iba kvalifikovaná služba. Pri nekvalifikované je dôkazné bremeno na spoliehajúcej sa strane. To je vlastne základný rozdiel medzi kvalif. a nekvalifik. dôveryhodnou službou. Šak ale toľko by už advokát mohol vedieť. Teda ten screenshot mu je v podstate na nič.

Potom nech urad vlady neposkytuje nekvalifikovane sluzby. Iba matie

1 Like

Spoliehanie sa na tretiu stranu je absolutnym zakladom elektronickeho podpisu zalozeneho na asymetrickej kryptografii.

Ak si zabezpecia distribuciu klucov dve strany sami (napr osobnym stretnutim), nepotrebuju potom k overovaniu podpisu tretiu stranu. Cize az taky absolutny zaklad to nie je.

No len tato predbezna sluzba overenia je vlastne dobra iba na to, aby si napr. uradnik nez sa do vybavovania veci pusti overil ci podpis je platny, aby zbytocne nemrhal casom nad neplatne podpisanym dokumentom alebo dokumentom kde bude az o 24 hodin mozne povedat ci je platny. Nic viac, ale za oficialne potvrdenie platnosti podpisa sa to povazovat nesmie.
Vsak tu sme kedysi davno uz o tom slepom zavadzani podpisu a tvrdeniach ako to ulahci zivot uz pisali. Toto je jeded problem z nich. Unas aj sudy rozhoduju na zaklade dokumentov, o ktorych platnosti nemaju zakonmi stanovene overenie ich platnosti.
Zda sa mi ze len disig ma u nas tuto sluzbu. Ale asi by to boli vysoke naklady…

Lenze sudy musia pracovat vzdy s platnym podpisom / dokumentom s kvalifikovanym podpisom podla eidas

Lenze ako vedia povedat ze na 100 pro je podpis platny, ked nedokazu urobit uplne overenie podpisu - iba informativne - tj take ktore mipovie ze s najvacsou pravdepodobnostou je podpis platny ale pravne mi to potvrdit nemoze. Sposob overenia KEP je dany v smernici, a toto informativne overovanie je sice prakticka vec ale nema oporu v zakone - ci ano?

Ona je dobra ta sluzba ale len pre urcite ucely. Napr. ak sa pouziva CRL tak nevies po prijati ak sa podpise a hned posle zistit ci certifikat nebol odvolany musi sa chvilu pockat. Ale uradnik uz v tej chvili potrebuje vec vybavovat. Takze si skusi touto sluzbou zistit ci je podpis kvalifikovany a ci ma vsetky parametre. Ak ano je pravdepodobne ze aj overenie podla eIDAS by s najvyssou pravdepodobnostou prebehlo v poriadku a teda moze sa veci venovat. Ale toto by bolo dobre uzivatelom aj povedat a nenechavat ich v tom ze ked prides po rokoch na sud aj s dokumentom a budes potrebovat dokazat jeho platnost podpisu, a to ti skomplikuje zivot…
Zatial si kazdy mysli ze toto overenie je postacujuce a stat neciti potrebu to nijak riesit.

Suhlas. Ved ide o to ze ked uz stat predpisal ze na komunikaciu s nim sa musi pouzivat KEP, tak by mal zaistit ze kazda jedna sprava a jej prilohy ktore su komunikovane cez schranku by mali byt do schranky vlozene spolu s protokolom o overeni KEPu podla eIDAS (ak je OSCP k dispozicii, ak nie tak dodatocne). Toto by sa malo diat na urovni schranky automaticky pre OVM aj fyzicke osoby - skratka overovat vsetko aj s prislusnym protokolom o overeni.

Zmenit LABEL na webstranke zo ZEP na KEP je uplne zavadzajuce, az na trestne oznamenie. Lebo advokatovi sluzba nielen tato informativna, ale aj CEP v eDESkovych schrankach povie, ze podpis je platny aj vtedy ked je podla zakona neplatny a naopak. Obe sluzby su uplne nespolahlive, az by som povedal, ze narocky KLAMU. A caka sa len na prvy sudny spor, kedy sudca pojde presne podla zakona a zisti, ze uz dva roky sa tu produkuju neplatne uradne dokumenty, … a skonstatuje sa, ze takyto pravny stav nemoze fungovat dalej a pozastavi sa cela elektronizacia a s okamzitou platnostou sa vratime naspat k papieru lebo pravny system sa nema o co opriet… (ale to mi posepla baba Vanga take proroctvo … neviem ci mu verit :D)
btw: ktosi tu pisal, asi @Lubor, ze ved moze pouzit kvalifikovanu sluzbu z ineho statu …}neviem ci mal zapnuty ironicky filter … ) … no ak by pouzil takutu sluzbu , tak 99% uradnych dokumentov Slovenskych bude NEPLATNYCH, alebo iba zdokonalenych… Co potom s takymi prvanymi aktami, co s konaniami na katastroch ? Zalobami ? Obhchodnym registrom ? Danovymi priznaniami ?

2 Likes

Iba pripomínam, že na toto sa opakovane upozorňuje už od začiatku roka 2017

Este je tu cela jedna domena - kde si fseci mysia, ze problem nie je, lebo je vynimka z eFormularov do roku 2021. A to je Financna sprava a Socialka. Sice maju vynimku na NEpouzivanie eFormularov a teda z nich vytvaranych Uradncyh dokumentocv … ale vynimku na eIDAS NEMAJU … a tak je otazne, ci su vobec platne chybne autorizovane vkladane danove priznania … a ci su platne rozhodnutia financnej spravy dorucovane do schranok podnikatelov … tipujem, ze ak by doslo k sporu, tak sa zisti, ze platne nie su… nesplnaju zakonom predpisane nalezitosti … Ale ja nie som pravnik, len mi radi jedna vestica :slight_smile:

Problém bude hlavne s udržiavaním týchto podaní a rozhodnutí vo formáte ktorý nezodpobedá eIDASu. Desiatky rokov udržiavať formát, ktorý nie je súladný s eidasom. Stovky tisíc ak nie už milióny dokumentov.

Treba si uvedomit ze si na slovensku, tu nikoho nepali ze su generovane dokumenty mimo eidasu. Presdazujeme jedinecny narodny nekompatibilny format.

mal som dojem ze PRESNE na toto bola vymyslena Zarucena Konverzia E2E. Akurat ju nikto este nepopisal ze co to ma presne robit … .Ale ak niekto vymysli ze ku kazdemu skonvertovanemu dokumentu ma existovat rukou vypisana dolozka, tak je to najvacsia blbosrt … tato konverzia by sa mala robit DAVKOVo.A ked dolozka tak za nejaku davku.

Ale áno, ak úrady vydávajú nevalídne autorizované dokumenty, nech sa to preukáže čím skôr. Asi naozaj treba mať takéto dôkazy (z kvalifikovaných overovacích služieb, t.j. zahraničných) a aj ten súdny spor čím skôr.

Ja by som iba pripomenul, že “výnimky z eIDASu” samozrejme všelikde sú. Resp. je to naopak - KEP musí uznávať každý v EÚ, národná legislatíva môže určiť aj iné uznávané spôsoby autorizácie. Viď. napr. autorizácia kliknutím v našom ZeGov. Finančná správa má vlastné pravidlá na podania, viď. z.563/2009 §13.5.

eidas je istota, ze pri cezhranicnej spolupraci medzi statmi eu nebude ziadny problem napriklad pri doziadaniach. Preto aj zaznamy vo vnutrostatnych spisoch by mali byt vedene v sulde s eidasom aby organy verejnej moci mohli fungovat aj vo vztahu k ovm inych statov eu a vo vztahu k obcanom inych statov eu.