Podpisovanie dokumentov - moznosti

Ale nie. Pri dožiadaní ten kto dokument posiela k nemu dáva novú autorizačnú informáciu (napr. doložku), že čo posiela, kedy to prijal, v akom to bolo stave (napr. overenie pôvodnej autorizácie).

Zhruba analógia sú (kvalifikované) služby dlhodobého uchovávania dokumentov, kde keď sa dokument vydáva, tiež sa jeho autenticita/integrita môže deklarovať takouto doplnenou informáciou (doložkou).

Neviem čo si predstavuješ že znamená “viesť záznamy v súlade s eIDASom”, keďže toto eIDAS nerieši, ale myšlienka že “všetko” bude s KEPom, je úplne mimo reality.

Ale tebe EU nebude akceptovat nic ine ako QES. Ziadny klik ani autorizacnu dolozku, to je nasa slovenska habadura.

Vsetko ostatne ostane s vlastnorucnym podpisom

Veď hovorím, že tá nová autorizačná informácia bude s KEPom.

Vieš prosím dať príklad niektorej krajiny (sveta), kde sa KEP používa na “všetko”?

1 Like

Presne ako hovoríš, KEP(QES) nevieš napr v EÚ použiť na všetky úkony. KEP je v EÚ zakotvený len na úrovni vlastnoručného podpisu. Na sprísnené úkony možeš použiť len overený vlastnoručný podpis na listine.

Autorizacia klikom je možná v zásade len pri nesprísnených úkonoch. Ale majstri sveta to na slovensku presadia

Inak presne takto to pokial viem od zaciatku myslene. Snad si nemyslis, ze chceme autorizaciu klikom na prevod nehnutelnosti.

Ach jo, zasa tie Tvoje teórie. Jedna vec je, čo garantuje eIDAS, iná zasa čo môžu (a robia) jednotlivé štáty.
eIDAS hovorí, že tam kde je vyžadovaný vlastnoručný podpis, každý musí uznať aj autorizáciu KEPom a že KEPy medzi jednotlivými členskými krajinami sú uznávané, koniec.

Neviem akých majstrov sveta máš na mysli, ale aktuálne platná legislatíva v SR hovorí, že tam kde je vyžadovaný notársky osvedčený podpis stačí aj KEP a že tam kde je vyžadovaný iba vlastnoručný podpis stačí aj autorizácia kliknutím.

ach jo lubor, naopak vaše teórie v praxi nefunguju. Je mi smutno, že práve slovensko.digital nepresadzuje eIDAS ale prisposobilo sa divnej elektronizacií procesov. V estónsku aj v ČR sú elektronické rozhodnutia OVM súladné s nariadením eIDAS. Neviem čo je za tým, že ty a jano nepresadzujete europske riesenia.

Ach prepáč, upresním:

Výkon verejnej moci:
Elektronické úradné dokumenty (t.j. aj rozhodnutia) sa autorizujú pomocou KEP pomocou mandátneho certifikátu, alebo KE pečaťou + časová pečiatka.
Bohužiaľ veľa OVM stále nevytvára valídny KEP, ale treba to čím skôr napraviť.

Podania sa autorizujú KEP + časová pečiatka alebo autorizáciou kliknutím (toto iba ak je vyžadovaný vlastnoručný podpis). Použiť sa môže aj iný “uznaný spôsob autorizácie”, ÚPVII zatiaľ žiadny neustanovilo (a nie je ani treba).
Používa sa oboje.

Súkromné vzťahy: Občiansky zákonník - strany môžu použiť na čom sa dohodnú, musia zachovať písomnú formu podľa §40.4. Keď sa použije KEP (alebo KE pečať) + časová pečiatka, je písomná forma zachovaná vždy, dokonca sa nevyžaduje osvedčenie pravosti podpisu.
Skoro nikto KEP nepoužíva, všetkým to vyhovuje.

Toto nie je “môj názor”, to je opis platných zákonov, ktoré sú v súlade s eIDAS.
Nepoznám žiadnu krajinu, kde sa na autorizáciu v el. forme používa iba KEP.
A podľa mňa je to v zásade v poriadku. Viac by som okresal používanie mandátnych certifikátov (aj už nie ich úplne zrušil).

ale co ak notar zisti ze to co ma Caption KEP v skutocnosti nie je KEP, a ani zdokonaleny EP … lebo je to ZEP ? :slight_smile: zneplatni ukony co robil n mesiacov dozadu ?

S notármi by nemal byť problém, lebo zaznamy vedú aj listinne rovnako ako súdy. A verím že SIEMeNS dvorný dodávateľ nie je uplne jeb…y, že by nechal notárov autorizovať v notárskych registroch mimo eIDAS.

Rovnako súdy, by nemali mať žiadny problém lebo stále fungujú na pozadí listinne. Našťastie.