Podpis (neposlaného) dokumentu prostredníctvom eID na slovensko.sk zadarmo?

Zdravím,

tu https://touchit.sk/kedy-je-elektronicky-podpis-platny-radia-pravnici je zaujímavý článok o kvalifikovanom elektronickom podpise (KEP), ktorý “má silu notársky overeného podpisu” a o vyhotovení elektronicky podpísaného dokumentu prostredníctvom portálu slovensko.sk. Chcem sa opýtať tých, čo sa tomu rozumejú:

  1. Je to pravda, že KEP má silu notársky overeného podpisu? Dá sa to niekde v praxi využiť?

  2. Dá sa naozaj dokument podpísať KEP-om na portáli slovensko.sk (bez toho, aby som ho poslal, ale uložil na hard disk)? Dá sa to v praxi využiť aj na právne účely? Ak mi niekto taký dokument pošle z bežného webmailu, ako si viem overiť, kto (t.j. koho občiansky preukaz) to podpísal (na macOS nemám aplikáciu D.Viewer)?

Je to pravda, v praxi sa to pouziva v celom egovernmente. Napriklad aj pri beznych vseobecnych podaniach.

Ano, navod je v tom clanku na ktory odkazujete. Avsak existuju aj ine sposoby. Napriklad QES Portál - Elektronický podpis bez hraníc alebo https://www.podpisuj.sk/ (tento nema casove peciatky zadarmo).

Da sa to informativne overit cez vyssie uvedene sluzby.

dokonca to môžeš urobiť priamo v Adobe Reader, čo je najjednoduchšie

2 Likes

Vo Windowse bez problemov, ale podpisovanie slovenskym eID v Adobe Readeri pre MAC OS je cista katastrofa - trva to 2,5 minuty :frowning:

Problemy su dva:

1 Like

jednotlive podpisy zadarmo: http://www.podpisuj.sk/download (vratane vizualneho podpisu v PAdES s voľbou uloženia na stranku).

Skoda ze tam natvrdo nastavujete nekvalifikovany TSA server tsa.belgium.be.
Vsetky OVM (napr. aj skoly) maju bezplatny pristup ku kvalifikovanym casovym peciatkam ale takto ich nemozu pouzit.
V Adobe Readeri sa da nakonfigurovat lubovolny TSA server, portaly slovensko.sk aj zep.disig.sk pridavaju kvalifikovanu casovu peciatku automaticky.

Tak z niečoho musime aj žiť. Verejnosť to má zadarmo s nekvalifikovanou ČP. ŠKOLA keď dáva rozhodnutia je OVM. A ak si službu OVM kúpi, tak si môže nastaviť časové pečiatky zdarma od NASES/NBU. Pre školy máme integráciu s ŠEVT eTlačivami - hromadné podpisovannie Rozhodnutí a hromadné automaticke generovanie Autorizačnžch doložiek.Ďalej samozrejme Zaručené konverzie.

IMHO, blokovanie funkcie, ktora je na 3 inych miestach dostupna zadarmo Vam asi vela biznisu neprinesie. Skor tie sluzby s pridanou hodnotou ktore ste spominali :slightly_smiling_face:

No ono to nie je uplne tak ako pisete. My vlastny TSA server nemame, a QTS nakupujeme (takze zdarma ich davat nemozme). NBU nam peciatky zdarma neda. My napriklad mame sluzbu LTV, ktora je na serveri a mozme ju ponukat obciam. Avsak kedze ju mame na sukromnych serveroch bolo poskytnutie QTS zdarma zamietnute. CEP (slovensko.sk) zase pri podpise cez schranky dava peciatky defaultne, lebo si to napisali dokonca aj do zakona. Co sa tyka Acrobata, tak nech sa paci. Ale Rozhodnutia, Dolozky Autoriazacie, Dolozky Vykonatelnosti … s tym OVM neurobi, lebo musia byt ASiCE/XAdES s XDC a nie v PDF. Sledujeme to pozorne, nie je to take lahke, ze sa to da zhrnut jednovetným vyhlásením. :slight_smile:

zep.disig.sk nemá časové pečiatky od NBÚ/NASES.
Vydáva si ich Disig sám - majú vlastnú kvalifikovanú službu.

jasne, moja chyba … pomylil ma odkaz na doveryhodny zoznam :slight_smile:
Takze ako prevadzkovatelia TSA servera si to mozu dovolit.

Netvrdil som, ze by ste casove peciatky mali davat zadarmo. Preco ste ale zablokovali moznost nastavit si vlastny TSA server (co by Vas nestalo nic) a ponukate len tsa.belgium.be, ktory este stale pouziva SHA1 a tym padom na 100 % neprejde verifikaciou.

Zablokovane to nie je. Lebo nie je co blokovat. Proste je to iný setup. Verejnosť dáva podania bez ČP.(verzia zdarma). Pre OVM sluzbu nemáme zadarmo, je to (tiez) nasa cielova skupina… Je to od zaciatku spojene s kontom na portali a tam sa aj drzia tie konfiguracie. Klientská apka pouziva nastavenia z portalu, neukladá vlastné na lokálny pocitac. Takze ulozit sa TSA server sa da az ked sa vytvori (objedná sluzba) konto. A prerabat to teraz nik nebude, nie je dovod.

Myslis asi Osvedceny podpis.
Neviem ci na slovensko.sk dokazes vyrobit osvedceny podpis - to asi nie. Tento podpis je iny tym ze sa najprv vytvori casova peciatka dokumentu a ta sa spiolu s dokumentom nasledne podpise.
Cize v tomto podpise je podpisovany dokument, za nim casova peciatka a na vrchu podpis.
Podpis ktory vytvoris na slovensko.sk je podpisovany dokument, jeho podpis a casova peciatka za tym. Cize klasicky KEP.

  1. Ano mozes tam v schranke si napriklad urobit tento postup.
  • Chod na vyber sluzby , vyber lubovolnu sluzbu vseobecnej podania ktorej kolvek organizacie.
  • tym sa ti sprva otvori ako rozpracovana v tom designeri podani.
  • tam si pripoj subor, ktory chces podpisat a nasledne ho pomocou tlacidla Podpisat podpis. Otvori sa ti D.Signer, kde to podpises a system automaticky k nemu pripoji casovu peciatku.
  • Stalc tlacidlo stiahnut a uloz si do pocitaca KEPom podpisany subor aj s casovou peciatkou.
    Ale budes mat iba format ASiC-e. Tj. ak si podpisoval PDF tak pdf bude ulozene v tomto subore s koncovkou asice ulozeny v jeho utrobach. Ak ho chces ziskat bud to otvor v D.Vieweri a daj si ulozit, alebo premenuj asice koncovku na zip a vyber si obsah klasickym softverom na zipovanie.
    Na overenie sa da pouzit sikovna aplikacia podpisuj.sk, alebo QES Portál - Elektronický podpis bez hraníc alebo iny dostupny overovac

Len pozor!!
Rozpracovane podanie NEODOSIELAJ - po pouziti ho vymaz inak by si svoj dokument poslal tomu uradu, koho formular si si “ttakto vypozical”

A nie je to presne ten postup, ktory je v prvom prispevku tejto diskusie? :smiley:

Zda sa ze nie. Ktory prispevok myslis?
Ja som mu poradil ako to podpisat v schranke bez toho aby to odoslal a aby si to mohol ulozit na disk.
Mozno som niekde prehliadol, ze uz mu to niekto poradil.
Sorry uz vidim ten clanok prilepeny som necital do konca!!!

Hlavne som mu chcel napisat ze od kedy sa za osvedceny podpis povazuje taky co ma peciatku pred podpisom, uz ten clanok co prispievatel v tom touchite prilepil nema platnost. Obycajny KEP uz nema silu notarsky oosvedceneho podpisu.
Na slovensko.sk myslim ze sa neda taky vytvorit, a a ni ta webova sluzba disig to tusim neumoznuje.
Cize osvedceny podpis uz <> KEP ako tomu bolo este pred casom. ale KEP = Vlastnorucny podpis a ak je casova peciatka prerd podpisom potom takyto KEP je aj osvedcenym podpisom.

Prave naopak, obidve pridavaju okrem KEPu aj kvalifikovanu casovu peciatku, takze takyto podpis ma pravnu silu podpisu osvedceneho notarom.

Vas cennik hovori nieco ine - vlastne peciatky su mozne iba pri najdrahsom programe, program standard ich ma zablokovane, hoci sa uzivatel tiez prihlasuje kontom na portal…

Jaj toto si myslel. Tak ano je to tak obchodne nastavene. Pre OVM je určený program Premium. Netvrdím, že sa to nedá prehodnotiť …

Aj tu na platforme najdes diskusiu kde sme to podrobne rozoberali. Tak ako pises to bolo do urcitej doby. V sucasnej dobe plati ze Osvedceny podpis je taky kde casova peciatka je pred podpisom. Obycajny kvalifikovany podpis ma peciatku za podpisom. Tuto mozes kedykolvek odstranit a nahradit lubiovoplnou dalsou kedykolvek potrebujes preto takyto podpis sa uz dnes nepovazuje za Osvedceny.

Ide iba o to ze postup podpisovania a casoveho peciatkovania je u osvedceneho podpisu trochu iny.

Zahrnutie kvalifikovanej časovej pečiatky do autorizácie (napr. “documentTimestamp”) elektronického podania sa podľa zákona o e-Governmente vyžaduje v prípade, ak osobitný predpis vyžaduje úradne osvedčený podpis.
Toto sa však vzťahuje len na elektronické podania podľa zákona o e-Governmente (t.j. autorizáciu formulára podania). Nevzťahuje sa to na prílohy podaní, nakoľko tie sú riešené osobitnými predpismi a v nich sa podľa mojich poznatkov nevyžaduje zahrnutie časovej pečiatky do autorizácie.

Odporúčam prečítať si Metodické usmernenie UPPVII k tomuto ustanoveniu:
Usmernenie k § 23 ods. 1 písm. b) zákona o e-Governmente

1 Like