Podnikatelia môžu žiadať o dotácie na nájomné. Len cez Slovensko.sk

  • dizajn manual (moze byt)
  • strukturovany formular (moze byt)
  • predvyplnenie formulara (moze byt - dokonca pouzili nas Autoform !!!)
  • cez slovensko.sk (lebo podpisovanie a dorucovanie a bolo to asi najlahsie)

Za mna v pohode mala rychla sluzba co si zasluzi pochvalit.

3 Likes

Zatial vieme o ziadosti / formular, uvidime ako to cele zafunguje aj s procesom, nejakym back-endom, kintrolou a zasielanim penazi. Budeme chcalit ked to bude promptne, s kontrolou na podvodnikov, peniaze na uctoch kde maju byt prevedene a vsetko transparentne a zdokumentovane

Ano samozrejme, end2end to musi byt zmaknute hlavne na strane uradu. Nateraz je aspon vstupna brana celkom dobre remeselne zvladnuta.

uprimne tlieskam, len dodavam ze nevieme co to stalo a ako sa to obstaravalo. To len ako pripomienka, ze keby to preslo procesom vo a koordinacie upii tak by to bolo koncom buduceho roka. to len na pripomenutie kde su brzdy informatizacie

1 Like

No a mame tu opat taku tu malicku barieru (podpisovanie), ktoru sice roky rokuce riesime ako blocker, ale “ved to treba raz prekonat” alebo “ved s tym maju problem len programatori”.

Nuz a ako tu APPku maju urobenu, ak dovoli odoslat nepodpisanu ziadost?

Kedze to je formular na UPVS, tak tam asi uz nemali autori ziadne moznosti ten flow podpisovania velmi ovplyvnit. Ale teda nerozumiem preco prave tu sa nevyuzil nejaky ten “podpis klikom”. cc @Lubor

Problem je ze toto nebolo domyslene uz od zaciatku. Schranka ak to institucia ktora formular pozaduje by mu mala umoznit nastavenie ci musi byt formular podpisany alebo nie. Potom pri kliku na tlacidlo odoslat mohla nastat kontrola ci je podpisany. Takto je u vseobecnych podani problem kedy sa neda ukontrolovat ci je podpisane ak podpisane musi byt. Ttoto su nedomyslene veci, ktore spolu inymi - napr. sprava po stiahnuti do pocitaca neobsahuje dolezite udaje ako cas jej dorucenia alebo ludsky citatelne udaje o odosielatelovi, ktore v praxi potom komplikuju zivot. Ano mame elektronicky system komunikacie, ale takyto “deravy” ktory nam aj dobry umysel koli chybajucej zakladnej funkcionalite vie pekne zneprijemnit.

Toto znie ako male vylepsenie eGovu, ktore by vyriesilo kopec fuckupov, volani na infolinky… hodis to na www.lepsiesluzby.sk ?

To o tych chybajucich metaudajoch potrebnych pre evidenciu a manipulaciu so spravou upvs mimo schranku som tam uz dal. Lebo spravu ak vytiahnes zo schranky a das do pocitatca tak je znehodnotena lebo najdolezitejsi udaj datum dorucenia tam nikde nie je. Daval som tam navrh ze do tych zipov co sa stahuju spravy treba pridat nejaky manifest ktory by popisoval obsah balicka zip a zaroven by ku kazdej sprave obsahoval adresara aj odosielatela spravy v ludsky citatelnom stave aby sme ho nemuseli zhanat v kdesi datasetoch a hlavne udaj kedy sa sprava povazuje za dorucenu do schranky. Bez toho sa nedaju ulohy zakona o registraturach splnit, lebo v evidencii mi nestaci napisat v kolonke odosielatel nejake URI.

To podpisovanie zadosti. Tazko povedat ci vsetci ziadatelia uz maju vybaveny kvalifikovany certifikat na eID, kedysi sa vydavali eID aj bez toho. Ak mali, vhodne by bolo aby system ziadost bez podpisu neodoslal. Lebo odoslanie nepodpisanej ziadosti len nastve kedze aj tak sa vrati sprava ze mi ju nevybavia lebo neni podpisana a ja stratim akurat den, lebo stejne si musim ist vybavit certifikat na eID.
Tu sa vec komplikuje tym ze ak by do schranky mal pristup iba statutar potom by aj odoslanie nepodpisanej ziadosti bol ukon urobeny z jeho vole a dalo by sa to povazovat za “podpis”. Ale u nas sa da pristup do schranky dat aj tretej osobe, ktora nie je statutarom, takze asi v tomto je potom problem preco trvali na podpsani ziadosti KEPom a nestacilo iba prihlasenie do schranky.

Certifikaty na eID (aj pre KEP) sa daju vydat aj z domu cez Aplikaciu pre eID.

3 Likes

Pravdepodobnosť, že nemá niekto z podnikateľov (v tomto prípade vystupujúcich ako žiadateľov) eID s QES by mala byť veľmi nízka.
Povinnosť e-komunikácie pre P.O. je od 1.1.2018 a od 1.7.2018 aj pre F.O. – podnikateľov, a dokonca od 1.6.2020 aj pre P.O. nezapísané v OR SR (občianske združenia atď.).
Teda podnikateľov/štatutárov alebo aj iných, ktorí zastupujú tieto osoby, bez QES na eID by malo byť minimum. Bez QES síce môžu pristúpiť do schránky a prevziať správu, no nepodajú elektronické podanie vyžadujúce autorizáciu úkonu pomocou QES – vrátane daní a daňových priznaní. Najčastejším prostriedkom je v tom prípade práve eID s QES.
Ako už Vlado1 spomínal - opakovane sa zabúda na to, že pri aktivovanej eID (s nastaveným BOK, pričom aktivácia je povinná od októbra 2016!) je možné využiť vydanie KC na diaľku z domu/práce okamžite bez čakania a chodenia na pracoviská PZ alebo klientské centrá.
Dostupnosť kvalifikovaných certifikátov pre QES na eID je veľmi vysoká a maximálne komfortná.

Možno by stálo zato opýtať sa napr. Estónska, v čom to je, že oni QES používajú azda všade (vrátane volieb) a prezentujú ho pozitívne - ako pridanú hodnotu?

Problem nie je to, ze sa to musi podpisat. Problem je UX toho podpisovaca a v tomto pripade UX aj UPVS.

1 Like

V tom sa zhodneme, pôvodne to aspoň mne znelo ako “podpisovanie” ako také je zlé…

Suhlasim ze je tam co vylepsovat na UPVS, napr. aj moznost neumoznit odoslanie nepodpisanej ziadosti. Ale na druhej strane mne tie staznosti pridu neopodstatnene. Co som mal moznost vidiet, MH SR (aj ked ten problem s podpisom nie je na ich strane) na vsetkych moznych miestach uvadza ze je potrebne ziadost elektronicky podpisat a prenajimatelia maju postupovat podla navodov a priruciek.

A neviem ci to je nasa slovenska natura alebo to je vseobecne spravanie sa ludi, ze aj tak si to neprecitaju, nepozru a hned sa vrhnu na vyplnanie a odoslu.

Ehm. Ved toto je snad prve pravidlo UX co sa uci od nepamati. Ludia na webe necitaju, klikaju v principe skoro nahodne na vsetko co vyzera, ze ich priblizi k cielu. Ak sa to da odoslat nepodpisane, tak je takmer iste, ze to velka cast z nich spravi. Ak navyse podpisovanie treba komplikovane instalovat a sem tam nezafunguje, tak o to viac to budu skusat odoslat nepodpisane.

1 Like

Ak si skúsite ten formular vyplniť, tak zistíte, že nad tlačítkom “Podpísať” je červený oznam, že “Elektronický dokument je potrebné pred odoslaním podpísať.” a po kliknutí na “Odoslať” bez podpísania sa zobrazí chyba “Formulár je potrebné pred odoslaním podpísať.”
Áno, ten zlý ÚPVS :wink: neskontroluje, či sú tam 2 podpisy (jeden za prenajímateľa a jeden za nájomcu).
Aj podľa mňa je najväčšia chyba pri odosielaní žiadosti medzi stoličkou a klávesnicou - MH SR k tomu urobilo použiteľnú info stránku, kde sú všetky potrebné návody a na ÚPVS nechalo pre tú službu nastaviť všetko čo sa dalo, dokonca aj veci o ktorých veľa ľudí nevie že ÚPVS podporuje (viď vyžadovanie podpisu pred odoslaním).

:smiley: samozrejme beriem, ale v tomto pripade stale nechapem, mozno som asi ina kategoria, ked mi raz vysvieti ze to mam elektronicky podpisat, tak to idem podpisat.

Ja tam vidim jednu chybu v procese, ze to musi podpisat najomca, ktory nejakym sposobom so statnou spravou uz v minulosti elektronicky komunikoval ale aj prenajimatel, ktorym moze byt fyzicka osoba, sice s DIC ale pokial viem tak bez povinnosti komunikovat so statnou spravou elektronicky. Po podpise najomcu sa prenajimatelovi uz nezobrazi hlaska ze formular je potrebne podpisat este raz. Ale neviem ci sa da toto inak vyriesit ako navodmi a upozorneniami.

Ja som ten formular vyplnal, vybavene za par minut (zatial ale neodoslane). Nikdy som ale neskusal odoslat nepodpisany formular (nielen v tomto pripade), takze ak je to tak ako tvrdite, tak sa ospravedlnujem zamestnancom NASES. Stale vsak mam par napadov na vylepsenie schranok :slight_smile:

Problem (ale neviem ci je uplne jednoducho riesitelny) vidim ako som popisal vyssie, ak jedna strana podpise (zvycajne ta ktora uz v minulosti elektronicky podpisovala t.z. najomca), tak prenajimatelovi, ktorym moze byt aj FO bez skusenosti s elektronickou komunikaciu sa uz ta hlaska nezobrazi.

Ale to nie je nekonstruktivna kritika, viem ze navody su na to aby sa necitali, ale ked ide o peniaze trochu snahy by mal kazdy vynalozit a zaroven toto je asi najlepsia a najprivetivejsia elektronicka sluzba verejnej spravy, ktoru som vyuzil (s doslova podrobnym navodom).

Toto predsa nikdy v zivote nemoze povedat profesional v IT aj keby mal pravdu. Nas zakaznik, nas pan.