Podávanie žaloby na súd elektronicky - skúsenosti

Toto je gól. Prvá žaloba sa mi podarila aj podpísať aj odoslať a už má aj spisovú značku. Cool.

Tak robím na druhej. A formuláre už odvčera nejak prestali fungovať. Včera po výbere typu osoby odporcu (fyzická/právnická), sa vo formulári vyrolovali ďalšie vyplniteľné polia (obchodné meno, IČO…). Teraz už nič. Nepomáha refresh, nepomohla zmena browsera (chyba je v IE aj v Chrome). Keď dám formulár skontrolovať, vypíše, že všetko naparádu bez chýb vyplnené. Hmm… Ale žaloba bez odporcu? To asi nebude úplne ok:D

Hah, tak na obchodný register je to myslím 14 Mb dokopy, a neviem koľko je individuálny súbor… Každopádne minulý týždeň som podával jednu fúziu a proste notárska zápisnica zmluvy o zlúčení (120str.) ani trikrát skompresovaná a ledva čitateľná ne a ne prejsť… Pri žalobe sa to dá aspoň doplnením podania napostupne pozasielať, ale pri OR v princípe až v rámci námietky…

Podpísanie podania a príloh funguje korektne aj v prehliadači Google Chrome, ktorý využíva Java komponent pre podpisovanie.

Pri podpisovaní cez IE nepotrebujete VPN.

Pokiaľ viem, tak JAVA podpisovač je multiplatformový. Technológie sú dané použitím podpisovača D.Signer, D.Launcher. a ostatné technológie, ktoré poskytuje ÚPVS Viac informácií je tu: Na stiahnutie - UPVS

Obmedzenia v ežaloby plynú z obmedzení, ktoré stanovuje ÚPVS (sekcia 1 Úvod https://www.slovensko.sk/_img/CMS4/Navody/navod_mdu_ovm.pdf).

Ak objavíte takúto chybu vo formulároch. Popíšte problém, urobte screenshot a pošlite na ezaloby.mssr@justice.sk. (príp. iný kontakt uvedený tu: Kontakt - MSSR)

Tých chýb je tam požehnane, napr. Má byt úplne samostatný formulár iba na upominacie konanie, ktorý sa rovno po vyplnení doručí do BB.

Ďakujem :slight_smile: Prvé série požiadavok a screenshotov som hneď vtedy zaslal na Servicedesk.MSSR@justice.sk, čo je adresa uvedená na stránke. Musím uznať, že prvá issue už bola vyriešená - nebolo možné vymazať rozpracované podanie zo zoznamu podaní, ale pribudol tam už červený krížik a toto bolo doplnené.

Čo sa týka toho podpisovania v Chrome, nefunguje mi to, a bude to mať niečo s JAVA. Akurát dnes som updateol na najnovšiu JAVA verziu a pri overení aktuality (otvorené v chrome) mi priamo stránka JAVA vypísala error, viď screenshot. Presne toto bol aj issue ktorý riešili v zep.disig.sk pred asi rokom. Nakoniec opustili spúšťanie d.signeru a na disig.sk podpisujete cez EID klienta. Ešte niečo sa dalo nejak obísť s nejakým extensionom do chromeu, ale ad1 vtedy pri prechode z JAVA to nebolo stabilné a ad2 rozhodne to nie je riešenie pre bežného užívateľa, ktorý nemá šajnu čo robí.

Inak som na tú servucedeskovú adresu naposielal viac minoritných pripomienok. Ešte v dohľadnej dobe skúsim podať cez 10 žalôb cez toto tak to môžem dokumentovať vždy keď niečo nájdem, aspoň už viem, že niekto na druhej strane bude moje výkriky do tmy počuť:)

Na upomínacie konanie som zvedavý, od včera to je účinné a tiež už mám prvý case ktorý je adeptom na návrh tohto typu, tak to budem checkovať.

Neviem ako Vy, ale ja tam ten formulár vidím.

Pre podanie UpoK je potrebné sa prihlásiť cez ÚPVS, vzhľadom na zákonné požiadavky na aktivovanú elektronickú schránku na doručovanie.

Asi to nie je prirodzený spôsob a možno chýba nejaký rozumný “tutorial”. Mne to z nejakého zázračného dôvodu funguje cez chrome (v55), pokúsim sa to preskúmať keď budem mať čas.

To máš super, macOS uplna ingnoracia a ticho :confused:

Zdravím, tak sme sa konečne dostali aj k upomínaciemu konaniu v praxi. Formulár síce je nahodený, ale má viacero issues. Prkotiny som poslal na servicedesk, ale dosť zásadný je problém, že D.Signer nevie podpísať ten formulár. V QSigne napríklad je treba mať nainštalované balíky formulárov, aby bolo možné podpisovať .xml súbory. Neviem či aj tu nie je podobný problém, že D.Signer nepozná štruktúru tohto nového formuláru. Vyhadzuje to takúto srandu pri podpisovaní.

Dnes som testoval podpísanie vyplneného formulára a funguje mi to. Čo ma napadá - skúste otvoriť formulár a dať ho skontrolovať a uložiť. Ak to prejde, tak ho skúste podpísať znovu. Ak to nepomôže, tak už asi len napísať na support.

Neviem či D.Signer kontroluje eForm voči ÚPVS. Daný eForm, ale je zaregistrovaný na ÚPVS - to si môžete pozrieť tu: Vyhľadávanie elektronického formulára podľa zadaných atribútov

Dnes už to išlo aj mne. Weird, včera som všetko reštartoval, aj po častiach (najprv iba reštart prehliadača, ptm komplet celý OS) a nič nepomohlo. Dnes som to ráno skúsil a išlo to s rovnakým set-upom. Mágia :open_mouth:

Má tu momentálne niekto skúsenosť s meškaním overovania ZEP pri posielaní cez podatelna[skratka sudu]@justice.sk? Odvolanie podané 22.20 v utorok bolo prijaté na spracovanie včera a potvrdenka o úplnom overení prišla až dnes o šiestej ráno, inokedy je to otázka pár minút, nanajvýš 24 hodín (do úplného overenie ZEP s časovou pečiatkou). Keď som volal na infocentrum súdu, tak mi pani vysvetlila, že oni sú závislé od externého systému, ktorý toto overovanie robí a ten zatiaľ potvrdenky nevygeneroval.

Dnes mi zas s eZBL prišla jedna z ôsmich objednaných listín a vzápätí za tým potvrdenie o vybavení podania, keď som to reklamoval, tak mi zo Service Desku MSSR prišla táto odpoveď: „Spracovanie podaní je momentálne spomalené kvôli zahlteniu podateľne. Preto Vás prosíme o trpezlivosť. Sklz je momentálne cca 2 dni. Prosím, neposielajte podania opakovane.“

Má niekto podobnú skúsenosť? Viete niečo bližšie, čo sa deje?

Prosím, idem prvýkrát podávať žalobu cez eŽaloby a chcem sa poradiť - keďže formulár návrhu na začatie konania má časti predmet návrhu a odôvodnenie návrhu iba ako jednoduché textové polia bez možnosti formátovať, je v poriadku priložiť žalobu v PDF so ZEP, kde budú aj poznámky pod čiarou, očíslovanie odsekov a pod.?

Ja doteraz podavam zaloby cez emailove schranky podatelni v PDFku. eZaloby (okrem toho ze je to Windows centric) su podla mna otrasne. Podania su predsa autorskym dielom, velakrat zalezi velmi vela na prezentacii a podani, preto je snaha tuto zalezitost “zmechanizovat” hlupa a asi vysla z hlav nejakych IT managerov a “ekonomov”. Cele zle. eZaloby by bolo potrebne prekopat, zmechanizovat urcite veci ako je zadavanie hlavicky a urcitych nemennych udajov, ale samotny zalobny navrh by mal byt v kazdom pripade podavany v PDF s formatovanim.

2 Likes

Nekrič, že chceš podávať v PDF žaloby, ako sa podávajú v celom svete. My sme pokročilejší, budeme podávať xml-zep žaloby :slight_smile:

Možno časom pridajú xml pole na poznámky pod čiarou :slight_smile:

Ale nejde len o tie poznámky, je to presne ako @Marty_MacFly píše, že formátovanie (prehľadnosť) podania je vizitkou autora, preto som ani ja neporozumel, prečo eŽaloby idú proti tomu, v skutočnosti to sťažuje sudcom a úradníkom prácu, nechcel by som čítať ani len 15-stranovú žalobu v neformátovanom texte, keď som si tam zo srandy nalial lorem ipsum a skúsil podpísať, tak som sa toho zľakol.

Ale veď budúci rok budú v zmysle zákona eGov všetky úradné dokumenty už iba vo formulároch. Asi nás pripravujú na niečo lepšie :slight_smile:

Max tak môžeme dúfať v markdown podporu :wink:

Prišiel som na to, že je treba mať nainštalovaný D.Launcher:

V takomto prípade ide podpisovanie aj v chrome.

Ahoj, osobne ako prvu prilohu podania davam “Podanie samotne v PDF”, prave kvoli neprehladnosti toho textoveho pola… Ide o to, z ked to pristane nejakemu VSU na stole, nech rovno nezinfarktuje z 12 stranoveho neformatovaneho podania… takto si to moze vytlacit z prilohy a v pokoji citat… Samozrejme, je otazkou casu kedy niekto poda navrh, kde bude rozpor medzi formularovym textom a prilozenym textom, pricom by som sa stavil, ze ten fomrularovy nikto nikdy nebude citat… Ale well… sme v tomto na zaciatku :slight_smile:

Nehovoriac o tom, ze ked napriklad len doplnas podanie, vyzaduje to napriek vsetkemu aj odovodnenie aj petit, pricom petit malokedy menis… .Minule som opravoval len chybu v pisani - preklep v IČO navrhovatela… Vzhladom na to, ze som musel vyplnit otrocky aj petit aj odovodnenie, pre istotu som dal do prilohy este “podanie samotne v pdf”, aby to nahodou sud nezobral tak, ze znenie petitu menim mojim podanim na “Petit nemenime”.