Podávanie žaloby na súd elektronicky - skúsenosti

Má niekto skúsenosť s podávaním žaloby na súd elektronicky, podpísanú zepom? Môže byť ešte aj podľa starého O.s.p.
Zaujíma ma najmä, či to prešlo na súde (t.j. či ste nemuseli dopĺňať následne podanie listinne) a ako ste formátovali a čím ste podpisovali jednotlivé dokumenty/prílohy pre súd a do ktorej podateľne ste to posielali (slovensko.sk alebo cez email súdu).
Ide mi priamo o žalobu alebo návrh na začatie konania, keďže ten má prísnejšie náležitosti podľa O.s.p aj C.s.p. ako iné obyčajné podanie.

Vďaka

1 Like

Uz roky posielam žaloby aj s prílohami elektronicky v ZEP e-mailom na adresu podateľne. Žalobu napíšem v Pages, exportujem priamo do PDF, PDF cez zep.disig.sk podpisem ZEPom a normálne ako prílohu zašlem. Netreba dopĺňať písomne, ale niekedy sud vyčísli poplatok podľa zákona o súdnych poplatkoch.

Podania sa budú dopĺňať voči tým účastníkom, ktorí nemajú dátovú schránku, ti ktorí majú dátovú schránku dostanú od 1 novembra rovnopis do dátovej schránky. Hádam sa ministerstvo zobudí a zruší položku 20a sadzobníka súdnych poplatkov za elektronické podania

A používaš na podpisovanie ZEPom certifikát, ktorý máš na občianke, alebo máš iný certifikát ? Zasielaš to normálne na mail súdu čo majú zverejnený na mssr?

Inak tie poplatky za elektronické podania sú naozaj scestné… Dúfam, že to zmenia, lebo je pravda, že i ja mám také info, že súdy sa k tomu stavajú dosť rozdielne, niekde o tom ani nevedia, že také niečo existuje.

Dopĺňať treba iba v prípade, pokial nepodpisujes Zepom napr. cez občiansky preukaz. Pokial podpisuješ elektronicky Zepom (kepom) dopĺňať netreba. Ale treba počítať zo súdnym poplatkom podľa položky 20a.

Podľa CSP sa dopĺňa do 10 dni, podľa OSP sa dopĺňalo do 3 dni.

V práxi to robia advokáti tak, ze žalobu pošlú nepodpísane podanie, chytia lehotu a potom doplnia poštou písomne. Je tomlacnejsie potom sa nevyrušuje súdny poplatok, lebo netreba zľaviť podanie. Samozrejme záleží od senátu.

Najefektívnejší spôsob ako doručovať je doručovať cez ministerské stránky cez ezaloby (sú dve verzie ežalôb) k existujúcemu konaniu. Ale dá sa aj cez email alebo cez portál Slovensko.sk všeobecne podanie.

Stretol si sa s tým, že by na podanie podpísané zepom z nejakého dôvodu súd neprihliadal, t.j. potreboval by ho doplniť písomne do x dní?

V podstate všetky tieto otázky ma napadli pri rozhovore s jedným súdnym informatikom, ktorý mi vysvetľoval, že žiadne podanie podpísané zepom z občianskeho neprejde cez ich podateľňu, pretože ten podpis nemá nejaké náležitosti - správne kódovanie alebo niečo podobné, že im to ukazuje pri podaní ako neplatný podpis/nepodpísané. Preto to aj zisťujem, či to je len nejaká špecifickosť daného súdu, alebo to nefunguje na celoštátnej úrovni :smiley:.

Ako som písal vyššie, ako advokát posielam žaloby a podania podpísané ZEPom uz roky, takze tu máte 1st hand skúsenosť a nemusíte sa tu baviť o tom ako "to vraj robia advokáti…). Odkedy mam ZEP na eID, podpisujem ním, predtým som používal separátnu kartičku s uloženým ZEPom. System ezaloby je otrasný, zastaralý a celkovo sám nečudujem že sa do toho nikomu nechce. Email nieje tiez nič extra, ale 2500x lepšie ako ezaloby.

Veľký problem vidím hlavne v neprepojenych systémoch a ťažkopádnej konverzii. Nedávny prechod na verziu PDF/A je uplna katastrofa. Ako ďalšiu nevýhodu celého systému vidím absolútnu absenciu nativnych aplikácii nám všetky platformy. Plus nepochopiteľne obmedzenia a brzdy, ktoré by sa dali krasne streamlinovat celému systému elektronizácie podrazaju nohy a je z mojej strany pochopiteľne, že sa to potom ťažko presadzuje do praxe nikomu sa s týmito otrasnymi systémami nechce babrať a radšej to pošle papierom.

Len zo zaujimavosti, neviete niekdo, preco zakonodarca ustanovil ako format pre PDF subory zastaralu specifikaciu z r. 2005?

PDF/A je format urceny specialne na archivaciu a da sa podpisat ZEP ( na rozdiel od normalneho PDF). A to ake formaty su pre ZEP pripustne urcuje NBU, Pre textove dokumenty je PDF/A -1 rozumny, vyssie verzie obsahuju vrstvy, vlozene subory a pod. Ale tiez si myslim ze je cas prejst na PDF/A-2 s plnou podporou PAdES, to vsak bude znamenat aj recertifikacu podatelni

Prečo uz nie rovno A-3? Myslím že by to pomohlo ďalšiemu vývoju a určite by to ušetrilo bandwidth + pracne prepisovanie. Do minulého týždňa som s A-3 pdfkami nemal problem a nemal s tým problem žiaden sud ani organ s ktorým som si takto komunikoval. Toto je jedna z veci co zabíja cely koncept elektronizacie

Sú viaceré varianty.

ORSR

  • má svoje sluzby, fungujúce v povodnej stranke slovensko.sk (tj. login a heslo) aj v novej (do ktorej sa prihlasuje cez eID)
  • relativne unikatne je konanie o oprave zrejmej nespravnosti (nie konanie o zhode!), ktore je upravene v CMP a nie je nan oficialny formular ani vytvorena sluzba na Slovensko.sk. Podaval som ho teda klasicky mailom na mail podatelne, podpisane ZEP, oni si to tam nejak posunuli do agendy registroveho sudu…

Podanie na mail konkretnej podatelne

  • v zasade funguje, obratom dojde potvrdenka s cislom. Co sa tyka podpisov, vsetko ZEPujeme. Sud doteraz akceptoval aj nezazepovane dokumenty (PDF), co by asi nemal, ale v tomto musel zjavne upustit od formalizmu kedysi, inak by to nebolo vyuzivane.
  • Dnes by som asi ciste PDF nepodaval. Cize podavame mailom, v prilohe je vsetko zaZEPovane. Momentalne ficime na eID, predtym sme mali ten certifikat na Gemalto citacke (Siemens cip). Vsetko fungovalo.
  • problem v tomto je, ze to cislo, ktore sa automaticky vrati v potvrdzovacom maily, je proste nejaky identifikator podania, s ktorym si mozete akurat tak “…”. Ked som potreboval doplnit podanie, nemal som k akemu cislu ho doplnit, lebo v podatelni nevedu spisy pod tymito elektronickymi znackami. DOKONCA SI ICH TAM ANI NEVEDIA VYHLADAT, co je info z podatelne OS BA I… To znamena, ze mal som potvrdenie o podani, ale nevedel som sa dopatrat k tomu, aku spisovu znacku tomu konaniu pridelili, a teda ani ci to niekto riesi, ci bol prideleny sudca a pod. A, samozrejme, nemohol som doplnit ludskym sposobom podanie k spisovej znacke. Nakoniec som podanie podal listinne osobne, s tym elektronickym potvrdzovacim cislom a pod nim doslova “Spisova znacka: nevieme zistit”. Nastastie to tam potom nejak sparovali a uz to je spolu, ma to spisovu znacku, a kona sa. Ale inak pain in the ass, dopatrat sa pri takomto podani k spisovej znacke

eZaloby.

  • https://www.justice.gov.sk/PortalApp/eZaloby/PodanieDopresnenie.aspx
  • Okrem zasielania cez Slovensko.sk (kde maju sudy sluzby na konkretne agendy, vacsinou konkurz, ORSR, a pod., ina moznost je potom jedine cez vseobecnu sluzbu na konkretny sud, toto som neskusal) funguje portal eZaloby
  • Tu mame v Advokatskej kancelarii login s heslom, ktory si uz ani nepamatam ako som registroval, myslim ze to bola procedurka klasicky cez listinnu overenu plnu moc zaslanu postou, a naspat dosli listom udaje. Je to taky hybrid medzi mailom a slovensko.sk, podavame prilohy podpisane ZEPom.
  • vyhodu to ma, ze niektore udaje to predvyplni (o navrhovatelovi) a ma to historiu podani. Po odoslani to generuje potvrdenie s cislom konania (nic nejak elektronicky podpisane, len taky landing page, ktory davam okamzite printovat a zakladam do spisu FTFU)

Myslim ze speci bola aj registracia do Obchodneho vestnika ktory tiez fici na stranke justice.gov.sk, ale doteraz nechapem cely system tej stranky. Z justice.gov.sk sa totiz nemate ako preklikat na tie ezaloby, ani na vestnik. Bud idem cez bookmark alebo externe vyhladam cez google.

Zhruba takto :slight_smile:

1 Like

Moja skúsenosť so ZEP (KEP) je nasledovná.

Žaloba v pdf podpísane ZEP (KEP) z OP (eID) podaná e-mailom následne do podateľne.
O 2 týždne info zo súdu, že na podanie sa neprihliada pretože nemá autorizáciu (odkaz na § 125 ods. 2 CSP).

Ak je žaloba podpísaná kvalifikovaným certifikátom v PAdESe, musí sa na ňu prihliadať. Je potrebné označiť spôsob overenia podpisu a odvolať sa na nariadenie eIDAS. Súd manuálne úradným úradným záznamom (nakoľko e podateľňa podanie nevie autorizovať) overí platnosť dokumentu. Účinky podania žaloby zostanú zachované.

Neprihliadnutie na žalobu v PAdES je nesprávny úradný postup.

Tu to nemusí byť o nevedomosti súdu. Jedna vec je, že je podanie podpísané KEP, druhá vec, že koho ten KEP je. Totiž aj ak ho podpísal advokát, ale nepriložil plnú moc, podpísanú KEPom klienta, prípadne zaručene skonvertovanú do digi formy, tak podanie urobila neautorizovaná osoba. Toto je podľa mňa najpravdepodobnejší scenár, že prečo sa to stalo.

Ale na inú nôtu - včera som podal prvé podanie cez nové eŽaloby, ani som nepostrehol odkedy fungujú. Robili ste s tým už niekto? Vtipné je, že podpisovanie beží cez ten istý signer ako podania na živnostenský, čo znamená, že finálne odoslanie musí ísť výlučne cez explorer.

Máš pravdu s tou plnou mocou, ale nebol to tento prípad. KEP bol zhodný s osobou, ktorá to podávala.

Nové ežaloby fungujú minimálne 2 mesiace, ale teraz nedávno tam pribudli nové formuláre. S podpisovaním tam som mal tiež komplikácie, cez chrome sa mi to raz podarilo a potom už nie. Cez mozillu to podpisujem. Cez IE potrebuješ nejaké VPN. D.launcher nová verzia mi robila problémy, staršia pomohla a ešte potrebuješ aj nejaké doplnky k tomu do prehliadača. Ale keď to nastavíš a budeš dúfať, že nebude vydaná nová verzia prehliadača, tak to trochu urýchli prácu.

Nevýhoda je, že tam napíšeš len text a nemôžeš napríklad niečo označiť hrubým písmom a pod. Skrátka je to menej prehľadné a naviac ten retro vzhľad tých výsledných formulárov…

To ako vazne? Takze ezaloby (btw z mojho pohladu uplne hlupost) vyzaduju windows tak ako ŽR??? To je na obesenie. Jediny ŽR vyžaduje použivanie Win a oni si to pekne krasne implementuju do ežaloby… ach jo

No presne ten Dlauncher je asi problém, prehliadac sa ho myslim (nie som informatik) snazi spustit cez JAVU a tu chrome od nejakeho casu nepodporuje. Mne to neslo ani na mozzile, tak to bude asi tou nekompatibilitou s novsim D.launcherom, kedze vsetko mam v najaktualnejsich verziach. Na starsiu ale preinstalovavat nebudem, snad to eventuelne fixnu.

No toto je veľký shame, ale zjavne kvôli automatizovanému spracovaniu je to lepšie, ako keby to malo prebehnúť cez rôzne systémy a vyskakovali tam kadejaké formátovacie značky do toho… Ja som sa s tým vysporiadal veľmi “sedliacky”. Okrem textu vo formulári som celé podanie krásne formátované v PDF priložil ako prílohu… Keď si to budú tlačiť do spisu, bude tam mať sudca aj prehľadnú a čitateľnú verziu a v digi forme bude prístupný prostý text.

Problem s prilohami je archaické obmedzenie veľkosti súborov 50mb!!! podanie a 5mb príloha. Toto mi hlava neberie. Plus, Windows centric, absolútne nepochopitelne. Ak nie Win, zastaralá JAVA + absolútna ignorácia mobilných platforiem.

…keby len platforiem, ale ignoruje sa aj ocividna potreba nativnych aplikacii.

2 Likes

Neviem teraz ako to myslite…ale vtipne to nieje :confused: