Podanie oficialneho formulara - XML nespravne

ma niekto takuto skusenost, vid podpisovac, ktory odmietne oficialny formular?Screenshot_20210330_160122

pre zmenu som im podpisal tento screenshot, trollom jednym neschopnym

1 Like

O aky formular ide?

schema pomoci 3B

Kde čo ako robíte, popíšte postup, čo sa pokúšate, ide o štátny web, kde to nejde? Používate podpisovač vo vlastnom IS? Chcete problém vyriešiť alebo ste len prišli hejtovať a nadávať ?

No samozrejme, slovensko.sk, aky iny web.

Zvysku nerozumiem, to si ma asi mylite s niekym inym, pouzivam slovensko.sk funkcionalitu.

Ja problem nepotrebujem vyriesit, riesit ho maju uradnici, ktori su za to zodpovedni, ja som ho ako obcan-pouzivatel reportoval. Tym moja uloha konci.

(sarkazmus tu zacina) Ale verim, ze takouto “vhodnou” odpovedou urcite “pomozete” konstruktivnej diskusii (sarkazmus tu konci).

Ako viete vylúčiť, že nejde o problém na Vašej strane ? Na základe uvedeného reportu a predpokladov, ktoré uvádzate nie je možné identifikovať ani vyriešiť Váš problém.

Z dodatocneho popisu som teda pochopil, že nie ste teda technický používateľ (meno dusoft znie ako IT osoba a často sa tu riešia technické problémy pri integrácii napr. na D.Signer)

Aby ste pomohli podpore slovensko.sk vyriešiť Vašu situáciu, je potrebné vykonať nasledovný postup:
Urobte screenshoty akcií, ktoré ste vykonávali pred tým (a počas) než došlo ku chybe, uveďte presný čas, kedy došlo ku chybe, o aký formulár ide, ako ste sa k nemu dostali, čo všetko ste skúšali, aký máte operačný systém a aké máte verzie aplikácií pre elektronické podpisovanie. Takéto hlásenie bude mať väčšiu šancu na to, aby ho bolo možné včas vyriešiť.
Keď sa Vám podarí nájsť v spolupráci s podporou slovensko.sk riešenie, môžte sa podeliť tu na fóre s ostatnými.

To je sice fakt, ze som technologicky zorientovany, ale nerozumiem, co by som mal mat kde integrovane v IS. Ja pouzivam a hovorim o slovensko.sk.

A ohladne moznosti reportingu detailov - pravdepodobne by som opatovnym vyplnenim formulara porusil zakon, cize takato poziadavka je pravdepodobne nielen nelegalna, ale aj naivna. Obcan nema byt poslickom pre statnu spravu.

Ale OK, poslem screenshot NASESu, s nimi mam skusenosti, ze odpovedia za X dni a aj tak nic nevyriesia, ale ked teda si teda myslite, ze to nieco zmeni.

odporúčame Vám nainštalovať najnovšiu verziu D.Launcher na podpisovanie a formulár vyplniť v tom prípade úplne nanovo (neimportujte XML a neotvárajte správu z rozpracovaných správ), problém s uvedeným formulárom a jeho podpisovaním momentálne neevidujeme.

S pozdravom
Helpdesk ÚPVS

pozrel som verziu, mam 1.1.0.1, 1.1.0.1a. urobim upgrade, zial otestovat to nanovo nemozem.

Preco nemozes otestovat? Je to formular podpisovany v tvojej schranke? Napr. cez tlacidlo Najst sluzbu na slovensko.sk?

No ze niekto tam dava formulare bez dodrziavania postupu pre ich tvorbu je jasne.
Skusil som si podpisat formular
“Podania v procese implementácie EŠIF pre programové obdobie 2014-2020 (podania podporované v rámci ITMS2014+)”
No a v D.Signeri na mna vyskocila hroza v podobe nezmyslov v XML formate miesto peknej html alebo aj nepeknej textovej podobe.(dufam ze to takto nemame v standardoch, lebo dnes je vsetko mozne…)
Cize je jasne ze nemaju v poriadku transformacne udaje. Ten D.Digner pre .NET co som pouzil ten formular riadne podpisal aj napriek tomu ze mal problem s vizualizaciou. Problem tam maju tvorcovia toho formulara. Neviem ktory formular presne si pouzil ty.

po prve nemam pol hodinu casu na to, aby som im nanovo vyplnal uz raz vyplneny formular, kedze si to vyzaduje tony udajov a nie je ani sam schopny doplnit ICO a vsetky ostatne info podla udajov zo subjektu v schranke.

po druhe si myslim, ze to akceptuju tak ci tak bez podpisu, cize ma nasledne problemy u nich nezaujimaju.

OK jasne.
Asi ide o to ze posledna verzia podpisovaca miesto chyby hore vyobrazenej uz ignoruje chybajucu vizualizaciu a podpise aj bez nej. Mne posledna .NET verzia D.Signer podpisala aj bez vizualizacie.
Vysledkom bol kvalifikovany podpis ale to co mi pred podpisanim zobrazil nebolo moc citatelne bez znalosti xml standardu (xml).
K tomu co mi zobrazilo len tolko, ze podpisovaci softver ma podpisujucemu umoznit zobrazit si to co podpisuje. V tomto pripade by som ale slovo umoznit nahradil skor slovom znemoznit.

1 Like

Dakujem za info. Lenze asi ide o nedorozumenie. Ja nemam problem s podpismi inych casti ci na inych weboch (financna sprava). Specificky nefungoval tento jeden formular s chybovym hlasenim hore.

NASES mi navyse napisal, ze formular nepotrebuje podpis. Tak ja tomu nerozumiem, ked je primarna akcia Podpisat, tak ten podpis zjavne vyzaduje. Iba ze by UX team flakal svoju pracu.

Ok uz som zmenil odpoved vyssie. Bude to asi ten isty problem len D.Signer v mojom pripade bez chabovej hlasky u mna ignoroval chybajuce transformacne data a zobrazil mi pred podpisom ciste XML.

Ano toto je nedokonalost schranky. Obcan by mal jasne z formulara vidiet ci musi alebo nemusi byt podpisany. Ked na kazdom formulari bude tlacidlo podpisat, dochadza k nedorozumeniam.
Ved predsa nejde o to ci obcan dobrovolne pripoji podpis na formular ktory nemusel podpisovat, ale o to ze zakon niekedy vyzaduje aby konkretne podanie bolo podpisane kvalifikovanym podpisom. Tychto podani je minimum. Preto formular ktorym sa podava podanie co sa nemusi podpisovat nema mat tlacidlo Podpisat. Iba to matie ludi. (alebo by malo velkymi pismenami svietit upozornenie naco tam to tlacidlo podpisat je a kedy ho pouzit)
Tuto legislativu by mala schranka odzrkadlovat. A nie to postavit ci ja podpisem nieco co som podpisat ani nemusel. (najviac prudi ked clovek dva dni zabije instalaciami a konfiguraciami a potom sa zisti ze podpisovat nemusel a este ak by k tomu naviac zmeskal termin podania).
V praxi je to asi tak ze podpis je povinny sa clovek dozvie ba v pripade ak stlaci tlacidlo Odoslat a schranka mu zahlasi ze chyba podpis. Ten kto schranku este nepouzival, alebo ju pouziva sporadicky taketo chovanie neocakava.

A ty si pri tom nepotrebnom podpise narazil este na dalsi problem UPVS chybajucu transformaciu do citatelnej podoby (zda sa ale ze to uz podpisovac ignoruje tym sa to kvazi vyriesilo).
A to zda sa prinieslo dalsi problem, ze podpisovaci softver, ktory musi ak to podpisujuci chce mu zobrazit v ludsky citatelnej a prehladnej forme to co podpisuje. To co sa mne pri podpisovani toho formulara co som spominal zobrazilo, nebolo vhodne zobrazenie ani pre programatora, ktory sa v xml kode vyzna nieto este o obycajneho ziadatela ktory je odbornikom na ine veci ako xml standardy.

Fakt je, ze to minizobrazenie podpisovaneho dokumentu (zas len legacy rozmyslanie tvorcov procesov) je zbytocne, lebo sa neda precitat kvoli malemu pismu. Cize podpisujem, ale neviem co :slight_smile:

1 Like

Problem sme riesili uz aj tu:

Ja som nevyriesil, ale ide v podstate o to ze treba mat nainstalovaju javafx komponent. Ja som to potreboval pri podavani ziadosti na portali BSK. To som samozrejme robil na poslednu chvilu a vzdal som to, podpisal na Windows. Nasledne ked som mal cas, uz tam ten formular nebol a nevedel som to otestovat.