Debian 10, Ubuntu 18.04 a DSigner

Mne sa táto konkrétna chyba objavila pri pokuse o podpísanie podania na katastri. Inak na slovensko.sk mi to ide.

podobne ako vlki, zmena udajov na katastri konkretne https://kataster.skgeodesy.sk/eskn-portal/zmena-udajov/ucastnici
potrebujes/chces aby som nieco vyskusal a odchytil nejake logy predtym ako si skusim openjfx nainstalovat?

Pozri post od @andrewsh ohladom instalacie openjfx. On vravi, ze ked ho nainstaluje tak mu to ide. Ja som skusal a mne neslo (to bola vyzva BSK).

Mne openjfx podľa závislostí nainštaluje aj libopenjfx-java, súčasťou ktorého je súbor /usr/share/java/javafx-web-11.jar. Keď sa pozriem dnu, je tam javafx/scene/web/WebView.class. Podľa mňa to bude tým, že používa to format Java class 54, ktorý je od Java 10. Pozrel som sa changelog a vyzerá, že asi to bolo tak od prvej 11-ky.

Samotna vyzva je uz dole takze to neviem dalej odladit u mna na notebooku. Ja som skusal aktualne jfx, starsie jfx ale nejak mi to nezabralo. Nakoniec som to vzdal a zohnal si komp s windows.

skusil som nahodit openjfx pre javu8 ( Arch Linux - java8-openjfx 8.u202-3 (x86_64) ) a slo to vpohode

vdaka vsetkym :slight_smile:

1 Like

mne to prestalo fungovat na 20.04, musel som nanovo instalovat
sudo apt install icedtea-netx
potom to uz ide. akurat, ze to nejak dlho spusta.

1 Like

Inak docasny fix, pre ludi, co na toto nekonecne ladovanie nemaju nervy je stiahnut si vyplneny XML form, prasknut ho do zep.disig.sk / podpisuj.sk, podpisat a potom asice vlozit spat.

ja som sa teraz 2x divil ze ked som podaval danove aj DPHcku tak mi to islo rozumne rychlo. Myslel som si ze s tym “nic” nespravili a uz to ide.

Kto si chce podpisovanie na slovensko.sk len vyskúšať (napr. počas ladenia inštalácie), z podpory som dostal takýto návod:

+++
Prihláste sa do elektronickej schránky.
V ľavom hornom rohu zvoľte možnosť „Vytvoriť správu“
A v ďalšom kroku vyberte službu „Všeobecné podanie“
Ako poskytovateľa služby zvoľte TEST – NASES a prejdite na službu.
Do poľa Predmet a Text napíšte Test
Podanie podpíšte elektronickým podpisom, kliknite na tlačidlo „Podpísať“, prejdite procesom podpísania. Po úspešnom podpísaní podanie neodosielajte.

Pokiaľ sa pri podpisovaní vyskytne chyba, spravte prosím snímku obrazovky s detailom chyby a viditeľným dátumom a časom pokusu o podpísanie.
+++

Inak, vďaka [andrewsh] za fungujúci návod, pod KDE Neon (ubuntu 20.04) mi fungoval aj zjednodušený postup:

  • nainstalovat openjdk-8-jre a openjfx (aktuálne verzie)
  • vytvorit subor ~/.config/icedtea-web/deployment.properties s jediným riadkom:
    deployment.jre.dir=/usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64

Ešte to musím overiť na čistej inštalácii, takisto som s tým zatiaľ neskúšal podpisovať pdf a iné dokumenty, len správu podľa horeuvedeného návodu. Bez súboru deployment.properties skončím na hláške “Neznáma chyba”.

1 Like

Ahoj,

ano toto je dobry test, ale len na obycajne podanie. Tu napr openjfx ani nemusis mat nainstalovane a podpises v pohode.
Skoda ze nie je nikde stranka kde potrebujes HTML vizualizaciu a vedel by si otestovat aj to.

Na fedore 33 mi to všetko celkom dobre fungovalo, avšak nová inštalácia fedora 34 mi pri spúšťaní podpisovača vyhadzuje chybu (icedtea log):

"/usr/lib/jvm/jre-1.8.0/bin/alt-java" "--add-modules=java.xml.bind" "--add-exports=jdk.crypto.cryptoki/sun.security.pkcs11.wrapper=ALL-UNNAMED" "--add-exports=jdk.crypto.cryptoki/sun.security.pkcs11=ALL-UNNAMED" "--add-exports=java.base/sun.security.rsa=ALL-UNNAMED" "-splash://usr/share/icedtea-web/javaws_splash.png" "-Xbootclasspath/a://usr/share/icedtea-web/javaws.jar:/usr/share/java/rhino.jar:/usr/share/java/tagsoup.jar:/usr/share/java/IPAddress/ipaddress.jar:/usr/lib/jvm/jre-1.8.0/lib/ext/nashorn.jar:" "-classpath" "/usr/lib/jvm/jre-1.8.0/lib/rt.jar:/usr/lib/jvm/jre-1.8.0/lib/ext/jfxrt.jar:" "-Dicedtea-web.bin.name=javaws" "-Dicedtea-web.bin.location=/usr/libexec/icedtea-web/javaws" "net.sourceforge.jnlp.runtime.Boot" "-Xnofork" "https://www.slovensko.sk/static/zep/java_apps/dsigner_bp_dlauncher_2.0.jnlp" Unrecognized option: --add-modules=java.xml.bind Error: Could not create the Java Virtual Machine.

Nejaký problém problém s Javou, nevie niekto poradiť?

Po nainstalovani starej verzie icedtea-web (1.8) funguje. Problem v novej 2.0 verzii.

1 Like

Pre pripad ze tu niekto pouziva Arch, napisal som navod, s ktorym pravdepodobne vsetko funguje (vygenerovanie certifikatov, prihlasovanie do slovensko.sk, elektronicke podpisovanie dokumentov).

Navod (EN) je dostupny na
https://peterbabic.dev/blog/using-electronic-id-on-arch-in-slovakia-pt2/

Ak by ste nasli nejaky chyby, prosim opravte ma.

2 Likes

Radoval som sa predčasne:/ Chcel som zažiadať o vydanie duplikátu rodného listu tu

Na Fedore 35 so starším icedtea-web v1.8 sa mi podarilo dostať do tohoto kroku. Ako “Ďalej”?

tam by sa mali zobrazit cert pre podpis, preco sa nezobrazuju neviem
https://www.ditec.sk/portals/0/Images/D.Signer_XAdES_Java_Nastavenia.png

Presne ako pise Anton. Ja sice v tom pull down menu mam EAC MW nie klient, ale je to jedno.
Len pre istotu sa pytam, eID mas spustene ?

Toto sa tu neikde riesilo ale ani za svet to neviem najst. Mam dojem, ze to bol problem s tym, ze tam certifikaty neboli vydane.

Ano. Do toho portalu je potrebne sa najskor prihlasit.

V akom zmysle vydane? Kedze mi to ponahlalo tak dnes som podal ziadost na Windows masine a tam to vsetko preslo…

Aha, tak to bude nieco ine. Sorry.

OS: Archlinux

EAC MW client: Nepodarilo sa spojiť so serverom.
1.) Skontrolujte správnosť nastavenia proxy servera v aplikačných nastaveniach (postup nájdete v príručke k aplikácii)
2.) Skontrolujte, či nejaká aplikácia (napr. antivírový program) neblokuje Aplikácii pre eID prístup do siete
S

Error message: Error(35): Cannot download TCToken: curl_easy_perform failed: Couldn’t use specified SSL cipher (url: https://eidas.minv.sk/SessionToken/TCToken?.…&node=4) - 612 - 36

Neake napady ako to fixnut?

1 Like