Plošne testovanie obyvateľstva

Odhliadnuc od logistických výziev, máme tu aj IT výzvu zabezpečenia konsolidácie výsledkov v celkom “pronto” čase … nethemba môže štartovať scanre, lebo možno bude nakoniec dostupná celkom atraktívna databáza.

1 Like

Vieme si predstavit logistiku (zavisi ci to bude naozaj 90%, teda 5mil. za 2 dni?) a realizaciu bez IT podpory? Nuz neviem ci sa to da rozumne pripravit a zrealizovat za takyto cas (jedine, ze sa uz v tichosti na pripravovali). Teraz sa ukaze schopnost nieco zorganizovat a uriadit

pripravit volby trva mesiace, uprimne mam pochybnosti ze toto moze skoncit uspesne. Ale uvidime.

Vzhľadom na to, že volebná účasť na Slovensku štandardne kolíše v rozmedzí 40 - 70 percent a vzhľadom na súčasné nálady v spoločnosti si takéto celoplošné testovanie bez iných motivačno-donucovacých prostriedkov neviem dobre predstaviť.

Mám taký polovtipný nápad. :upside_down_face: Vychádzam z toho, že do obchodu chodí skoro každý. Čo ak by bolo možné testovať ľudí pred vstupom do obchodu? Samozrejme logistický problém to nerieši, no dalo by sa pracovať napríklad s motiváciou ľudí dať sa testovať… povedzme, že človek, ktorý by si nechal pred vstupom do obchodu spraviť testy by mal zľavu na nákup:D … testovanie by sa nemohlo opakovať, teda musela by existovať nejaká databáza - tomu sa nevyhneme tak či onak.

Niečo mi hovorí, že takto motivované testovanie by prebehlo veľmi rýchlo a bolo by atraktívne aj pre určité rizikové skupiny obyvateľstva.

P.S. príspevok berte s rezervou:))

Bum bac… a je to tu.

Zakony a pravo pre tuto koaliciu nic nehovoria (nielen v tomto pripade), aj ked nespochybnujem “dobry umysel”

1 Like

Najväčší challenge je ako minimalizovať styk človeka ktorý robí odbery s potenciálne chorým človekom.

V ČR v drive in stane v ktorom som bol sa najskôr rezervovalo na termín, potom sa doktorka opýtala na meno a ručne dohľadala klienta, potom zašla do stanu skontrolovala či je má klient oficiálnu žiadanku na test, zobrala testovacú sadu, urobila výter a išla za ďalším. Toto celé jej trvalo cca 3 minúty.

Viem si predstaviť že tento čas by sa skrátil podstatne:
Registrácia na odber si vypýta všetky podstatné údaje, tel aj email kde má byť osoba notifikovaná o teste
Človek príde na odber s QR kódom svojej registrácie. Nemusí nič hovoriť, iba ukázať QR kód.
Na skúmavke je predtlačený čiarový kód.
Doktorka na mobile nascanuje qr kód testujúceho, nascanuje čiarový kód skúmavky, urobí výter, a pošle potenciálneho chorého preč.

Toto si vyžaduje 2 aplikácie:
Registračnú aplikáciu. Jednoduchý formulár na zadanie mena, rč ak má, čísla poistovne ak má, symptómov o ktorých si človek myslí že má, a podobne. Vie človekovi ukázať najbližšie odberové miesto. Toto môže byť webová aplikácia…
Backend pre registračnú aplikáciu. Pre účel hromadného testovania neviem ako veľmi to chcete integrovať so štátnou db. Technicky netreba vôbec. Človek môže byť buď donútený ísť urobiť test, alebo test môže byť dobrovoľný, alebo človek môže byť motivovaný daňovo, finančne alebo podobne aby sa otestoval. Môže tam byť funkcionalita overenie emailu/mobilu čo by zvýšilo náklady na prevádzku. Bez integrácie na štát alebo overovania údajov ak by test bol dobrovoľný sa dá urobiť prevádzka zadarmo. Dôležitá súčasť backandu registračnej appky je objednať na jeden 5 minútový termín iba niekoľkých pacientov aby sa nerobili fronty. Dôležité je ju urobiť tak aby nespadla aj keby sa tam pripojilo aj 100k ľudí naraz (super rýchla, distribuovaná).
Mobilná aplikácia ktorá spáruje skúmavku s údajmi o pacientovi potrebuje vedieť scanovať , spracovať qr kódy a poslať ich na backend. Pravdepodobne native aplikácia (xamarin, alebo native android).
Backend mobilnej aplikácie musí byť zabezpečený aby sa k údajom o ľuďoch nedostali osoby ktoré nie sú k tomu oprávnené. Zároveň testovacie laboratórium musia byť schopné odkomunikovať či vzorka s čiarovým kódom je pozitívna alebo negatívna. Aplikácia musí zvládnuť príjem všetkých osôb v odberových stanoch, teda predpokladám 10000 konkurenčných requestov v jednom momente.

Čas na výrobu registračnej aplikácie je tak 3-6 človekohodín
Čas na výrobu backandu registračnej aplikácie je 5-10 človekohodín
Čas na výrobu mobilnej aplikácie na scanovanie qr a čiarových kódov je 2-5 človekohodiny
Čas na výrobu backendu mobilnej aplikácie je 2-5 človekohodín.

Ak by sa urobil oficálny štátny hackathon na tieto aplikácie, tak by mal štát niekoľko možných riešení a vedeli by ste si vybrať najefektívnejšie.

1 Like

Kupilo sa 10mil. testov, ma sa testovat na 2x, ma to byt dobrovolne testovanie (motivacia?), dajme tomu, ze 60% sa bude chciet testovat - teda 3M v jednom teste, ma to byt 2 dni, teda 1,5M denne na Slovenko, z hygienickych dovodov (urcite mna kazde miesto pridu corona pozitivny) to musi bvyt zabezpecene (stany? vraj volebne miestnosti? - ak bude test aj s celou administrativou pre 1 osobu bude trvat 2 minuty (za hodinu 30, za 8h. na 1 odbernom mieste pri jednom time (2) - 240, ak budu robit dve smeny (16h.) - 480 ludi urobia (4 ludia/zdravotnici). Kolko miest potrebujeme a kolko obsluzneho personalu? Musia mat proticovidove obleky? NUz rad by som videl kto a kde to prepocital, aka je logistika. K prispevku vyssie: podla mna informacna podpora by mala byt naviazana napr. na RFO (inak je to taka partizancina)

Chcú urobiť 6000 odberných miest (počet volebných okrskov) . V každom má byť vojak, policajt a zopár doktorov.

za predpokladu že chcú otestovať 4000000 osôb, je to v primere 670 osôb na jedno odberné miesto. Predpokladajme, že budú šichty na 10 hodín 2 dni, tak to bude 33 osôb za hodinu, teda cca jedna osoba za 2 minúty. Teda je to reálne ak všetkých ľudí dajú do fronty tak aby efektívne chodili za sebou.

Stále tvrdím, že ošetrujúci personál sa nechce nakaziť, teda primárne je minimalizovať čas kontaktu s ošetrujúcim personálom. Ak by mali predpripravené skúmavky a registráciu osôb podľa návodu vyššie, je to tiež reálne.

V priemere sa podľa mňa dá dostať pod 10 sekúnd - nascanujem registráciu, nascanujem skúmavku, urobím vzorku a idem ďalej. (Na jednom odbernom mieste toto môže robiť aj viac osôb) Ďalšia nekvalifikovaná osoba túto skúmavku odnesie do stanu kde budú robiť rozbory a tam ďalší kvalifikovaný personál bude robiť tie testy čo sú potrebné k tomuto konkrétnemu testu čo má mať výsledky za 30 min.

Osetrujuci personal musi mat anti-covid oblecenie (v tom moze byt max. 4 h., neda sa v tom jest, chodit na WC, potom sa ten “oblek” vyzlieka a zahadzuje, v nom ludia nevyrdzia robit 10 hodin, teda musia byt 4h. smeny, zorganizovat to aby ludia chodili na presne terminy, spojito sa dalo testova a aby sa ludia "nezhormazdovali"a nestali vo velkych radoch (tiez chce svoju organizaciu)

Inak poslat tam starych ludi (ktori su ohrozena kategoria), ktori nikde dnes nechodia (aby sa chranili),m povazujem za nezmysel (ti su aj tak dnes v karantene, kde sa dostanui ked ich nahodou otestuju ako pozitivnych). Tuto kategoriu by som urcite navrhol vypustit z testovania.

Podľa mňa register fyzických osôb (RFO) nezahrňuje všetky osoby ktoré chceme otestovať. Primárne cudzincov, prípadne turistov. … Alebo hej?
Adresa z RFO tiež nebude použiteľný údaj.
Predpokladám že chceme aby ľudia kôli tomuto testu nemuseli cestovať. To znamená že test sa dá po registrácii urobiť na ľubovoľnom najbližšom stanovisku.

Nie vypustil z testovania, ale umožnil im výber či sa chcú alebo nechcú otestovať.
Každopádne neviem ako chcú zabezpečiť prípadnú povinnú účasť. Ja som v zahraničí a na slovensko kôli tomuto určite nepôjdem. Ďalšia osoba ktorá je na slovensku o sebe môže tiež prehlásiť že je v zahraničí a teda nemôže byť postihnutá.

Ošetrujúci personál sa môže striedať s personálom čo robí lab. testy. Skôr by som povedal že by tam mali byť 3 skupinky. 1) Testy pre peších/bikerov 2) Testy pre moto príchody 3) Lab testy … Ak by sa všetci striedali po pol hoďke tak by to mohli psychycky zvládnuť… Na obed by som im nechal hoďku pauzu nech si oddýchnu a potom na večernú smenu… Vyžaduje si to teda 3 kvalifikovaných zdravotníkov na jeden stan na 2 dni. Ak by sa ešte striedali npr po 2 hodinách s druhou smenou, tak by to bolo 6*6000 = 36000 doktorov v stanoch plus ten policajt a vojak ktorí budú pendlovať so skúmavkami z odberných miest do lab stanu (10 * 6000 = 60000 ľudí).

1 Like

Musi tam byt aj vyrozumenie, doklad (bude karantena domaca, narok na nemocensku, OCR, atd.), nasledne nahodne alebo ine kontroly, mali by vediet o nakazenych viac (kde sa nakazili - teda zsitovanie) … no nie je takae easy aby sa to dalo za 2 tyzdne (ale vraj na tom robia uz nielko tyzdnov, urcite si vybrali “spravneho dodavatela”)

Nazor odbornika:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10221181935045317&id=1453592193

Z mojho pohladu cele zle, dalsie zhromazdovanie ludi. :
…Po odobratí vzoriek sa občania presunú do priestoru, kde počkajú na výsledok, ktorý bude k dispozícii o cca 15 až 30 minút. V prípade pozitívneho výsledku bude testovaná osoba priamo na mieste oboznámená s povinnosťami a bude informovaná o ďalšom postupe,“ opísalo postup ministerstvo obrany.

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22513972/plosne-testovanie-vyskusaju-na-bardejove-mesto-este-nevie-nic-len-ze-bude.html?ref=trz

Naco tam maju ludia cakat na vysledok? Preco vysledok nezavolaju/neposlu sms? 99,9% ma mobil, zvysnych 0,1% vie nadiktovat kontakt s mobilom, cez ktory mu oznamia vysledok… alebo nech caka na vysledok tychto 0,1% ludi bez mobilu.

No proste zrejme pojdu bez IT podpory … najprv bude spracovana administrativa, potom pockaju, … uff … to akoze potom si myslia, ze ludia budu brat vazne zakaz zhromazdovania? A este tam nazenu starych ludi (ak to nebude povinne, tak urcite je im potrebne poradit aby zostali doma)? Dufam, ze su to len take este nepremyslene veci (ako svetko co doteraz robia)

ja myslím, že to už niekomu zadali :wink:

Tak tak … a tak to bude aj vyzerat … dufma, ze sa mylim