Platnosť certifikátu pre vydávanie e-podpisu na občianskych preukazoch a cudzineckých dokladoch končí 26. júna

to je jedno, nakoniec to vyhodnotí podateľna / overovač v procese overenia podpisu.

urcite ano, je to dobra vec ale najprv musis mat tu novu karticku do ktorej sa to vygeneruje.

Postup ktorý som opísal je štandardný, už implementovaný a vychádza z existujúceho rozdelenia zodpovednosti medzi PKI hráčov.
Nacápať na “overovač” ďalšie úlohy má aký zmysel?

nejde o nacapanie uloh.
Ale ak mas overit ci v subore PDF je KEP, tak overovac musí zistit aj to ze privatny kluc a cert. je na QSCD. Je uplne jedno kto aky zapis komu poskyte, v konecnom dosledku ak pri procese overenia nevies overit ze bolo pouzite QSCD, tak ti to overi len zdokonlaený podpis. Ak bolo pouzite QSCD, tak kvalifikovany.
Je to aj v protokole z overenia podpisu:

https://www.slovensko.sk/sk/oznamy/detail/_elektronickym-cipom-na-doteraj
https://www.slovensko.sk/sk/faq/faq-zep/#kolko9

1 Like

Inak v kombinacii s tymto

e-commerce - PFS

bude tato sprava posledny klinec do rakvy KEP. Ak FS extremne rychlo nepride s alternativnym sposobom autorizacie, tak to bude riadny shitstorm.

1 Like

Cize na kazdu zasielku z aliexpresu bude potrebny KEP, ktorych je beznym obcanom vydanych minimum? Sa zblaznili

Treba povedat nahlas ze stat v tomto pripade zase zlyhal. Uz pri zavadzani tychto karticiek sa mal do uvahy brat aj termin ich certifikacii a zmluvne si zaistit predlzenie certifikacie aj po skonceni povodnej tak aby sa pokryl cely cas platnosti vydanej eID karty. Neni v poriadku ak stat bude obcianske preukazy menit len preto ze vyrobca/dodavatel nema predlzeny certifikat.
Od teraz budeme sledovat datum platnosti eID a aj platnosti QSCD v cipe ktory je na nom umiestneny ?

To colne konanie prislo ako na zavolanie aby nam ukazalo ake to moze mat nasledky ak sa nezohladnia vsetky parametre. Dufajme ze sa uz konecne poucime. Je problem si nakreslit graf a do neho vsetky terminy ktore sa daneho zariadenia pocas jeho doby pouzivania vyskytnu? Nejde len o to ze mnohi ludia si nebudu moct vybavit sami zasielku zo zahranicia, ale v roku 2022 zase pobezime vybavovat nove obcianky vsetci ktori uz teraz KEP vyuzivame. Minimalne to malo byt obcanom oznamene ze pozor obciansky vam sice plati do xy, ale QSCD na nom ma platnost iba do…

2 Likes

Rypnem si - bol na to projekt…? :joy:

Ano ja to citam takto. Nepoznam tuto domenu, cize netusim ci sa to da nejako jednoducho outsourcovat na nejaku dorucovaciu spolocnost, ale ak to bude musiet riesit koncovy pouzivatel, tak toto bude fakt problem.

Colné konanie sa dá delegovať na poštu alebo kuriéra ale je to za poplatok, ktorý je dosť vysoký hlavne pri drobnostiach (pošta 9 €, kuriér 12 € a viac). Ja som preto registrovaný aj na CEP a “teším” sa na nasadenie CEPeCM ktorý bude od 1.7. určený pre drobné zásielky a mal by byť omnoho jednoduchší (tretina položiek oproti štandardnému colnému podaniu).

1 Like

No da sa delegovat ale tu pribudnu tisice obcanov, ktori doteraz nepotrebovali nic delegovat, ani to robit nebudu ale po novom budu musiet podpisovat KEPom, ktori nemaju. Ak to naozaj tak bude tak si financna sprava urobi dalsi “plusovy” bod aj s hlavnym financmajstrom.

Čisto praktická otázka obyčajného užívateľa: mám OP platný do 1/2024 a KEP platný do 5/2023. Mám si teraz prevydať certifikáty v nádeji, že štát (keď zistí, čo spôsobil) predĺži prechodné obdobie z konca roka 2022 napr. o rok-dva? Alebo pokladáte takýto scenár za krajne nepravdepodobný?

Podla mna nemas co velmi pokazit, ked si teraz vydas nove certifikaty.

Poslušne hlásim, že tento postup nikam nevedie. Zatiaľčo pôvodný KEP je platný do 5/2023, novovydaný KEP je platný len do 12/2022 v súlade s novými obmedzeniami. Zvyšné dva certifikáty vydané dnes platia podľa očakávania až do 2031.

Kazdopadne, certifikaty z roku 2018, ktore ste tam mali, treba z principu prevydat. Tieto (a aj niektore z r. 2019) nemaju aktualny format, co sposobuje rozne neocakavane problemy. Ak eID aplikacia umozni prevydanie certifikatov, treba to do 25.6. urcite urobit.

Ja len doplním, že systém pre toto zjednodušené colné konanie stál 4,5 milióna €.

1 Like

mohol stat aj 45 … treba byť vďačný za každú drobnosť …
:slight_smile:

1 Like

CRZ odkaz mas?

Tu je článok kde je napísané, že je to cez dodatok k existujúcej zmluve a vraj nebol čas obstarávať

a tu je tá zmluva aj s dodatkom
https://crz.gov.sk/3493790/

2 Likes