Participacia na studii uskutocnitelnosti a nasledna ucast vo verejnej sutazi na dodanie riesenia = konflikt zaujomv?

Situacia, ktora je na stole, ved odbornikov je malo:

Predstavme si, ze sa podielam na priprave Studie uskutocnitelnosti, pripadne aj na priprave technickeho Opisu predmetu zakazky.

Nasledne sa vyhlasi verejna sutaz, chcem predlozit ponuku s cielom vyhrat.

Ide o konflikt zaujmov? Moze sa autor/spoluautor Studie uskutocnitelnosti zucastnit VO? Moze sa spoluator/konzultant Opisu predmetu zakazky zucastnit VO?

Ked sa zamyslim, tak ja tam skutocny konflit zaujmov nevidim. Ak je SU dobre napisana (t.j. autor nema viac relevantnych informacii ako sa v SU nachadza) a je spravene transparentne VO, tak tam problem nevidim.

4 Likes

som rovnakeho nazoru

to je teoria, v praxi to konflikt je. Znie to : firma si napisala studia a potom ziskala zakazku. Pri napadnuti sutaze by to mohlo byt dovodom na jej zrusenie. Dokazat ze nema viac informacii ako je v studii je nemozne, cokolvek v studii sa da pouzit ako dovod opaku.

A vypracovanie technickych podkladov k sutazi je konflikt zaujmov priamo, K tomu sa rovno pisu cestne vyhlasenia kde treba prehlasit ze takyto konflikt nie je.

1 Like

Neviem, neviem. V SU mozu byt predpoklady uvedene ako fakty, resp. poziadavky z ktorych vychadza prihnute podla potreby. Najma ak sa to neda overit nezainteresovanemu. Napr. “riesenie musi byt kompatibilne s Oracle RAC” (teraz varim z vody). Takto naformulovane to nepriamo urcuje technologiu riesesnia. Pricom to moze a nemusi byt relevantna poziadavka.

(…predpokladam, ze VO sa vypisuje az na zaklade vystupov z SU…, t.j. poziadavky na riesenie stanovuje SU)

ano, ale studia je predmetom pripomienkovania, verejneho hiringu a pod…cize taketo “ohnute” poziadavky by sa nemali tam vylucit?

plus nastavuju sa strategicke dokumenty, kde by mali byt zabezpecene koncepcne opatrenia?

dobry architekt a technolog ma aky zaujem a co ho bavi? no budovat softver! nie je cielom, aby aj studia bola dobre napisana a aby sa uz v tejto faze riesili aj taketo otazky?

uvedenym pohladom sa stane, ze studie budu pisat len konzultanti a napr. technicki ludia budu cakat az na realizaciu

pripadne mame tolko dobrych ludi a su studie tak zaplatene, aby sa nejakemu technologovi oplatilo podielat sa iba na studii?

1 Like

Len za predpokladu, ze sa to da preukazat. Ak je dana poziadavka len preferencia zadavatela alebo dodavatela SU, bude to prezentovat ako fakt. Takyto fakt sa navonok nebude dat nijako overit. (?)

Na druhu stranu - vylucit dodavatela SU z VO na finalnu zakazku bude asi dost komplikovane. Resp. bude to podla mna vediet obicyklovat - vytvorenim konzorcia, ako subdodavatel nastrceneho dodavatela, zalozenim dcerskej spolocnosti…

ale to uz je porusenie aspon cestneho vyhlasenia a je to mimo otazky, ci je to legitimne.

Vlastnikom studie, ale nie je dodavatel studie, ale subjekt statnej alebo verejnej spravy, cize ja si myslim, ze za finalne znenie studie a poziadaviek je zodpovedny prave tento subjekt a on bude nasledne aj vyhlasovat VO.

ak chces vytvarat a nasledne realizovat, tak si najdi miesto u odberatela, tam je to legalne.

Potom uplne ina otazka…ti co su v pracovnych skupinach a nastavuju strategicke dokumenty, tak ti sa mozu hlasit do VO?

strategicke dokumenty nemaju takyto charakter. Tam nejde o porusenie principov VO. Ale isty konflikt zaujmov je tam a aj sa tu diskutuje. Moj nazor je ze v tomto pripade staci ked su jasne ich vztahy a eticky by nemali pracovat na castiach ktore priamo suvisia s moznymi dodavkami.

To ano. Ale ak je tam nie konflikt, ale zhoda zaujmov uliat peniaze spravnym smerom… (?) Na Slovensku je uplne bezne, ze nikto nie je zodpovedny a skutok sa nestal. Navyse vsetko je v sulade so zakonom. =(

Vážení členovia IT asociácie Slovenska,

Tento mail je určený tým z Vás, ktorí majú záujem prispieť k akcelerácii projektov informatizácie na Slovensku. Prezídium ITAS po konzultáciách s ÚPVII prichádza s dvoma iniciatívami:

A. Personálna podpora Sekcie riadenia informatizácie ÚPVII pracovníkmi IT firiem

B. Zber podnetov na menšie projekty, ktoré chceme ponúknuť ÚPVII

Hm.

1 Like

ponukanie projektov zakaznikovi ci UPVII je podla normalne, problematicke by som videl az keby nejaky vyber ci dokumenty ktore hovoria ake projekty sa budu podporovat robili ludia ktori su previazani na firmy.

zase netreba ist ad absurdum, toto by platilo ak by ta studia bola neverejna, ak je studia verejna a neobsahuje technologiu ktoru vie dodat len firma co pisala studiu, tak tam nie je ziadny konflikt zaujmov. V praxi: aku vyhodu ma v sucasnosti firma co pisala studiu vo verejnom obstaravani? Studiu cita kazda IT firma mesiace pred VO (napr. aj vdaka slovensko.digital), VO su dnes postavene tak ze ho moze vyhrat hociktora IT firma z hornej dolnej. Konflikt by bol ak by bol zastupca dodavatela studie vo vyberovej komisii pre VO.

3 Likes

nuz, v tomto pripade by bolo vhodne poziadat o vyklad UVO dopredu, podla mna ide o porusenie transparetnosti a taketo nieco moze zhodit celu sutaz. Firma ktora pripravovala studiu uskutocnitelnosti celkom zjavne nema uplne rovnake postavenie ako ostatni. Neda sa dokazat ze nema dalsie informacie, ktore v studii nie su, neda sa dokazat ze nieco hoci aj v dobrom umysle nepresadila do studie.
A dlhodobo bolo oddelene vytvorenie studie ( to robili konzultacne firmy ) a implementacia. Takyto pripad este nebol a bez usmerenia UVO sa budu obstaravatelia branit to skusat.

  1. bavme sa o jendotlivcoch…fyzicka osoba…napr. ja ako fyzicka osoba by som robil konzultanta pri SU a nasledne by som sa firma XY, pre ktoru pracujem, prihlasila do VO a bola by uspesna

  2. konzultacky si na SU/opis predmetu zakazky skladaju timy…nepouzivaju vzdy len svojich internych zamestnancov, ale aj si najimaju jednotlivcov

Ahojte,

je k tomu judikatura, vid napr. rozsudok ESD vo veci Fabricom. Da sa z neho analogicky vychadzat aj pri hladani odpovede na vyssie polozenu otazku.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:62003CJ0021&from=EN

Podla tohto nesmie byt osobe, ktorá bola poverená výskumom, pokusmi, vypracovaním štúdie alebo vývojom prác, tovaru alebo služieb, odopreta ucast vo VO bez toho aby mala moznost dokazat, ze nim ziskana skusenost nemohla sposobit skreslenie hospodarskej sutaze. A zaroven poskytovatel nesmie oddalovat rozhodnutie v tejto veci do skoncenia vyberoveho procesu.

Odpoved je teda nie, ucast na priprave SU sa nerovna konflikt zaujomov.

6 Likes

kedze toto budu namietat ostatni uchadzaci, tak by bolo zaujimave vediet ake dokazy by obstali. V oblasti stavebnictva snad je to jednoduchsie ale dokazat ze uchadzac nema ziadne informacie, ktore by ho zvyhodnili sa mi zda tazke. Pokial je teda dokazne bremeno na nom.