Parkovaci systém

V Karlovej Vsi alebo Petržalke (ak nerátam okolie Digital parku), nie je problém s denným parkovaním. Zoberme si príklad z tých údajov. V obasti s cca 1000 autami a 800 miestami ráno odíde 500 áut - čiže ostane voľných 300 miest a v priebehu dňa tam príde 150-200 áut, čiže stále je ešte 100 regulérnych miest voľných. Nie je problém, nikto to nerieši.
Parkovacie preferencie sú presne to, čo by malo mesto zaujímať. Tie preferencie sa ale dotazníkom nezistia. To ako keby ste dotazníkom išli riešiť koľko krát denne a ako dlho telefonujete. Mám dobrú pamäť ale mal by som to problém povedať a hlavne každý deň je to iné. Ak však zoberiem výpis hovorov, tak nad tým urobím štatistiku a asi sa tam nájdu určité preferencie (s kým a kedy volám dlhšie, …). Ale presne preto si myslím, že takáto aplikácia by mala význam. Myslím si, že by vedela zlepšiť problém parkovania, ale minimálne by vedela poskytnúť najpresnejšie možné dáta. Problém dotazníka vidím ešte v tom, že okrem nepresností je urobený jednorazovo v nejakom čase. Ak sa príjme parkovacia politika v meste, tak sa zmení systém a akýkoľvek výskum z denníka bude neaktuálny a bude treba robiť nový. Takáto aplikácia by vedela v reálnom čase ukázať tú zmenu (a aktulne je všetko tak dynamické, že zmien bude čím ďalej viac a viac).

Dakujem za odpovede. Nadviazem:

  • Operovat s odhadom 7700 aut a nebrat do uvahy realne napocitanych 9300 aut nie je podla mna spravne. Tych 9300 aut nikam nezmizne, nech ich budete cirkulovat a presuvat ako chcete. Mozno niektore z nich pojdu do garazi, ale pocty neobsadenych garazi pravdepodobne nemate, tak tazko povedat, kolko to bude.

  • Cirkulacia aut pred vchodom sa da riesit dopravnymi znackami a parkovacimi hodinami. Netreba na to aplikaciu.

Ja mam z celeho tohto navrhu taky neblahy dojem, a sice, ze ide primarne o to, aby ste crowdsourcovali zber dat o parkovani. Akurat, ze mesto by malo primarne rozmyslat, ako obcanom pracu setrit a nie pridavat.

2 Likes

Zopar mojich postrehov:

  • Parkovacie miesta nemaju majitelov a auta su bezdomovci, a tak to aj vyzera.

  • Ak by bolo bezne vlastnit svoje parkovacie miesto, tak by vznikol dopyt po novych parkoviskach a garazach.

  • Tento dobyt by banky rady financovali na to urcenymi uvermi.

  • Nasledne by mohli vzniknut sluzby zdielanej ekonomiky, napr. Airbnb pre parkovacie miesta.

2 Likes

Aký je konkrétny prínos oproti rozumnej zonácii existujúcich parkovacích miest na dlhodobé parkovanie s povolením MČ a zóny s rezidentským parkovaním obmedzeným len na 18:00-8:00?

Navrhovaný systém imho:

  • penalizuje ľudí, ktorí jazdia autom príležitostne. Je naivné namýšľať si, že každý deň sa všetky autá zdvihnú a preparkujú niekam inam v meste. Toľko parkovacích miest v Bratislave nie je. Využívanie MHD, bicyklov, etc. je predsa pozitívne správanie.
  • Plošné nanucuje používania parkovacej aplikácie. Čo ľudia s inou platformou, bez mobilu, len so služobným mobilom, starší obyvatelia atp?
  • SMS-kovanie, dokedy je dané miesto k dispozícii je strašná alternatíva pre tých, ktorí nemôžu použiť aplikáciu.
  • zaťažuje úplne všetkých majiteľov áut. Jedni musia označovať kedy budú preč, iní aj tak krúžia po sídlisku a navyše by mali ešte nahlasovať obsadené boxy.
    V praxi systém, ktorý len komplikuje nebude nikto používať. Mestská polícia absolútne nemá kapacity aby pokutovala také množstvo porušovateľov.
  • pokutovanie neoprávnene parkujúcich by bolo nepomerne častejšie než pokutovanie ľudí, ktorí neoznačili svoje miesto ako voľné.
  • odmeňovanie za bonzáctvo mi neprijde správne.
  • pre obyvateľov bez trvalého pobytu by neexistovala možnosť dlhodobého parkovania?!

Karlovej Vsi zjavne chýba niekoľko tisíc parkovacích miest. Je jasné, že to asi nepôjde ďalej bez plošného spoplatnenia verejného parkovania. Občas sú ale tie najjednoduchšie riešenia najlepšie: Vymedziť zóny s nočným parkovaním a čisto dlhodobé, spoplatniť dlhodobé aj krátkodobé parkovanie plošne(primeranou výškou). Vyzbierané peniaze investovať do rozvoja parkovacích domov, bicyklovej dopravy, MHD.

5 Likes

Podla mna musia ludia pochopit, ze parkovanie nie je ludske pravo. Vlastnictvo auta nieco stoji: benzin, poistenie, servis, parkovanie.

Napr. v Lausanne vo Svajciarsku (a mozno v kazdom swiss meste) maju v okoli obytnych domov iba kratkodobe platene parkovanie na verejnych priestranstvach.

Takze system je priblizne nasledovny:

  • na sukromnom pozemku, kt patri k domu mozes zaparkovat ak parkovacie miesto vlastnis = si spoluvlastnik pozemku alebo podzemnej garaze
  • na verejnom parkingu na ulici okolo domu musis zaplatit, ale aj napriek plateniu je tam obmedzena doba parkovania (myslim, ze max 8 hodin, asi kratsie) taketo miesta su urcene pre navstevy = nie je ciel aby boli stale plne //ulice su krajsie ak vsade nestoja auta
  • dlhodobe parkovanie si vodici mozu zakupit na urcenych uliciach a parkoviskach. Taktiez v garazach v okoli bydliska. Pritom supermarkety atd prenajimaju svoje garaze na rezidencne parkovanie (napr. v noci tieto garaze nie su potrebne pre zakaznikov).

V konecnom dosledku parkovanie uplne zadarmo je mozne iba na miestach, kde je maly dopyt po parkovani.

V Bratislave dnes mozno nemame dost parkovacich miest aj keby bol vodici ochotni zaplatit. Preto tento problem asi nikto nevyriesi iba zmenou parkovacej politiky (auta zo dna na den nezmiznu, iba sa problem presunie).

Koncepcne je potrebne napravit chyby minulosti, kedy sa v poslednych rokoch stavali bytove domy bez podzemnych garazi. Kazda nova stavba musi mat vyriesene parkovanie pre rezidentov aj pre navstevy (v dostatocnej kapacite, nie ako dnes).

Podporit vystavbu garazovych domov v oblastiach kde je dnes problem zaparkovat. Ked bude garazovy dom, mozme ludi zacat motivovat aby tam parkovali (bude to lacnejsie ako na ulici).

Dobry priklad je Stare Mesto - parkovanie na ulici je lacnejsie ako parkovanie v podzemnej garazi. Preco by to nemohlo byt naopak?

Co sa tyka navrhovanej aplikacie. Na papieri je to fajn napad. Ale realizacia s dnesnou technilogiou nedava zmysel. Penetracia smartfonov a mobilneho internetu nie je dostatocna. // Napr. bolo by super keby kazdy BA vodic pouzival Waze, bola by optimalnejsie doprava v meste. Aka je penetracia Waze?

4 Likes

Ok, namiesto riesenia aplikacie riesime formy parkovania. Nemam s tym problem ale potom moje poznamky:

najjednoduchsie riesenie je najlepsie: v Bratislave sa parkovacia politika riesi viac ako 10 rokov a stale to najjednoduchsie riesenie nie je v ziadnej mestskej casti - dovody preco som napisal vyssie

odmenovanie bonazctva: bez urazky, ale toto mi pride uplne mimo. V zahranici je poriadok a ludia ho dodrziavaju nie preto, ze na kazdom rohu je kamera alebo policajt, ale preto, ze ak niekto nekona ako ma, tak kontrolou su najma ostatni obcania. Nehovoriac o tom, ze cim viac oficialne platiacich ludi treba na kontrolu, tym je prevdzka drahsia. Tu kde je penazi najmenej si to ale samozrejme mozeme dovolit.

kedze je problem s parkovanim aj pre ludi s trvalym pobytom, tak v prvom rade treba riesit tych - ja viem ze aj tu sa najdu ludia, co ziju v Bratislave, ale nemaju tam trvaly pobyt. Ale problem z nedostatkom penazi v Bratislave je aj kvoli takymto ludom. Je to ako keby ste v domacnosti zili piati, ale na najom prevadzku bytu by sa skladali traja (to je cca pomer ludi pouzivajucich infrastrukturu Bratislavy k tym, z ktorych dani sa prevadzka plati). To je dlhodobo neudrzatelne a takto to funguje uz vela rokov.

zatazuje vsetkych majitelov aut: neviem ci a ak ano ak o dlho byvate v Bratislave, ale to ako auta parkuju (na trave, po chodnikoch, …) zatazuje vsetkych ludi v Bratislave a znehodnocuje im zivotne prostredie. Kedze doteraz nikto tento problem “standardnym a jednoduchym” sposobom nevyriesil, tak sa ludia ako ja snazia najst aleternativu aspon ciastocneho riesenia (aby sa miesta vyuzivali co najefektivnejsie a aby sa dalo nastavit, kto ma byt pri parkovani zvyhodneni)

plosne nanucuje pouzivat parkovaciu aplikaciu: ano riesenie je, ze namiesto toho, aby mal povinne kazdy vlastnik auta smartfone za 100 eur radsej zaplatime armadu ludi, ktori budu chodit kontrolovat, ci sa dodrziava parkovanie pri akychkolvek odhadoch sa bavime o sume rocne prevysujucu milion eur (pri efektivnom systeme kontroli aj niekolko milionov eur). Pride mi absolutne scestne platit z verejnych penazi (dani ludi s trvalym pobytom) takuto prevadzku ked je to mozne urobit lahko a lacno cez aplikaciu.

nepenalizuje ludi, ktori jazdia prilezistostne - jedine co robi, ze im dava miesta dalej (tak ci tak by ich niekto dostat musel a to mi ako penalizacia nepride). Na druhej strane momentalne opat nevieme o akom mnozstve ludi sa bavime, kolko ich pouziva auto 1x rocne, 1x mesacne a podobne. A nikdy sa to nedozvieme, pokial sa nieco podobne nezavedie.

1 Like

Ano najvacsi problem by boli smartfony a mobilny internet. Toto ale povazujem za podstatne mensi problem. Akykolvek iny system, kde uzivatelia nebudu musiet pouzivat smartfon a mat mobilny internet je pre mesto brutalne drahy a zaplatia ho vsetci. V ramcii Bratislavy sa neda urobit system kontroly cez kontrolorov pod 1 000 000 eur rocne (realne to bude daleko viac - moj odhad aj 3 000 000 - 4 000 000 eur). Pride mi totalne plytvanie platit taketo peniaze v nedostatocne financovanej Bratislave za to, ze niekto nieco nevie a nie je ochotny to zmenit. Aj dneska nemusi kazdy pouzivat internetbanking, ale banka kazdu hotovostnu platbu nauctuje tak draho, ze sa to zrazu obrovske mnozstvo ludi dokaze naucit. Naozaj si myslim, ze aplikacia nebude taky problem. Najdolezitejsie je, aby taka moznost bola.

1 Like

Este raz, hlavny prinos tejto aplikacie je:
presne udaje na zaklade ktorych sa da pre tu ktoru oblast nastavit najlepsi system
zmena v strukture - kym teraz na vyznacenych miestach parkuje ten kto tam pride prvy, tak teraz budu ti s trvalym pobytm a sprvym autom parkovat na vyznacenych miestach a durhe auta a bez trvaleho pobytu na chodnikoch a trave
pocet neobsadenych garazi bohuzial nemame, ale tym ze vytvorite system a zistime, ze oblasti A ma kazdy jeden ziadatel moznost parkovat s prvym autom a este ostalo 10% volnych miest pre ostatne auta, tak mozeme zacat v danej oblasti riesit tych, co tam stoja v rozpore s predpismi. Teraz zacat postihovat tych co stoja v rozpore s predpismi je problem, lebo nikto nevie povedat akou mierou zavinenia to je (neexistuje system, neexistuju data, …)
Cirkulacia aut pred vchodom znackami je super v tedy, ked je dostatok volnych miest. Ak je ale miest nedostatok, tak je to luxus. Preto musite hladat alternativne cesty, kde dosiahnet plus minus to iste, ale nemusite tie miesta “vyblokovat” len ten jeden ucel. Ale samozrejme toto je ten najmensi problem.

Problem je, ze mesto tie udaje nema. Ked robilo generel za jeden ci dva miliony eur, tak namiesto vytovrenia systemu urobilo jednorazovo zber dat. Cize mame data, ktore ale po zmene systemu nebudu aktualne a system sa namiesto udajov bude nastavovat podla skusenosti a pocitov (co bude drahsie, trvat dlhsie a viac nespokojnych ludi). Ludia ofrflu vzdy a vsetko, ale ked im date presne data a tie preukazu, ze inak sa to lepsie a spravodlivejsie neda, tak to omnoho lahsie akceptuju.

Budem tykať, však na Internete si tykáme všetci.

Ako som naznačil (byť otvorene nenapísal) vyššie, podľa mňa je problém parkovania primárne výzvou pre urbanistov, architektov, dopravných inžinierov, sociológov (“informatici” sú až niekde na konci reťazca ako pomocná sila). Ty chceš riešiť tento problém aplikáciou (nesúhlasím ale beriem). Tu sú moje pripomienky, na ktoré som zatiaľ nenašiel uspokojivú odpoveď.

Karlova ves má nedostatok parkovacích miest v počte niekoľko tisíc. Hovoríme o desiatkach percent z celkového počtu áut. Hromadné parkoviská, ktoré by boli len kúsok ďalej od bydliska jednoducho neexistujú.
Ako rieši aplikácia tento problém?
Pošle ťa zaparkovať do Rajky, do Viedne?

Tvrdíš, že môj “návrh” je zmenou parkovacej politiky a tá sa predsa 10 rokov nerieši. Aplikácia predsa rovnako vyžaduje zmenu parkovacej politiky a podľa mňa neprináša benefity pre užívateľov.

Ad bonzáctvo. Netvrdím, že nahlásenie zle parkujúcich je nesprávne. Nesprávne je, keď je za to odmena.
Mimochodom, ak by sa ujala kontrola uživateľmi, bolo by potrebné zamestnať armádu ľudí, ktorí budú tieto hlásenia riešiť.

neviem ci a ak ano ak o dlho byvate v Bratislave, ale to ako auta parkuju (na trave, po chodnikoch, …) zatazuje vsetkych ludi v Bratislave a znehodnocuje im zivotne prostredie…

Aplikácia predsa zázrakom neodstráni autá, len ich majiteľom pridá povinnosti a skomplikuje zaparkovanie. Mimochodom v Bratislave bývam od narodenia.

kedze je problem s parkovanim aj pre ludi s trvalym pobytom, tak v prvom rade treba riesit tych - ja viem ze aj tu sa najdu ludia, co ziju v Bratislave, ale nemaju tam trvaly pobyt. Ale problem z nedostatkom penazi v Bratislave je aj kvoli takymto ludom.

S tým nesúhlasím, nemyslím si, že by mal byť problém financovania obcí prenášaný na parkovaciu politiku. Verejné služby majú byť pre všetkých obyvateľov, užívateľov a ostatných stakeholderov. Parkovné musí platiť každý rovnako bez ohľadu na ŠPZ.

Diskusia tu je presne odrazom toho, preco sa dodnes nic neurobilo. Je vela moznosti a pristupov. Niektore sa nedaju aplikovat, lebo to neumoznuje legislativa (ktoru vie zmenit iba parlament a v tom by to musel navrhnut niekto z vladnej koalicie, lebo inak by to nepreslo). Na druhej strane, nikto v parlamente nenavrhne dobre pravidla, lebo parkovanie je zaujmavy biznis (v Petrzalke malo parkovanie na cca 7-8 rokov stat 5 000 000 eur - co by samozrejme prevazne zaplatili Petrzalcania). Kazdy mame na problem rozny pohlad. Netvrdim, ze tento navrh je garanciou riesenia (i ked si myslim, ze problem dostane na najunosnejsiu moznu mieru v ramcii moznosti a kazde riesenie sa bude dat opriet o exaktne data).
Armada ludi, ktora bude riesit priestupky je krok dva. Dnes na vyhradenych miestach (ktore maju ludia zaplatene) nezvykne byt problem. Kazdy vie, ze to miesto niekomu “patri” a preto tam je zlomok priestupkov oproti inym.
Nesuhlas s prenesenim financovania je legitimny. Ale matematika jednoducho nepusti. Lahko sa to hovori, ked mozno nevidis ako je urobene financovanie samosprav. Mozem ti povedat trochu prehnany priklad. Nemusis suhlasit s tym, ze v obchode dostanu tovar ti co si ho zaplatia a nie ti co ho potrebuju. Ale v tom obchode ten tovar je presne preto, lebo existuje system, ze kto ho chce, tak zan musi platit. Ak by sa za tovar v obchode nemuselo platit, tak by tam nikdy ziadny nebol. Obdobne je to s parkovanim a mnozstvom inych veci. Tie ktore dodava samosprava su “zadarmo” (nikdy nic nie je nakoniec zadarmo), a preto su v tak hroznom stave a preto to nefunguje. Pokial sa nenajde system aby to ludia mali ako svoje, tak sa vela veci nezmeni.
Chapem a dakujem za pripomienky, len namiesto technickeho riesenia aplikacie sa bavime o filozofii parkovania. A kazdy kto si pozrie ako su nastavene povinnosti a finanovanie samosprav, ako su nastavene kompetencie mesta a mestskych castia a ako spravidla poslanci a primator/starostovia rozhoduju zisti, ze je najlepsie nerobit nic, lebo kazda zmena je problem. Potom ale tato krajina ostane tam kde je a to je na chvoste v korupcii, efektivnosti, elektronizacii, … . Ja sa len snazim zmenit veci na ktore mam realny dosach sposobom ktorym podla zakona mozem.

1 Like

A zabudol som odpovedat na tie volne miesta. Volne miesta nie su v Rajke, su napriklad pri Juvente, Metrologicky ustav, … (cca do 10 minut peso od oblasti, kde je najvacsi problem s parkovanim ako Pupavova, Hlavacikova/Veternicova). Tam nie je problem zaparkovat 360 dni v roku (problem je iba pocas akcii ako hody, majales/junales a podobne). Tak isto je vela volnych parkovacich miest na parkoviskach Lidl, Billa, …, ktore by pomohli v noci a podobne. Cize fyzicke parkovacie miesta su (to je na tom celom to smutne). Len niektore su daleko (nie 30 sekund ale 10 minut od brany), nie su strazene ludia sa boja, ze by im vykradli alebo poskodili auto, … . Samozrejme, to bude treba tiez riesit, len bez funkcneho systemu, kedy kazdy moze parkovat aj na sportovom ihrisku, lebo ho ma pri dome najblizsie k brane nema zmysel do tych miest investovat peniaze (bez systemu tam tak ci tak nikto nepojde).

Ak je hlavnym cielom appky zistit nejake udaje, tak je to IMHO kanon na vrabce. Neexistuje iny sposob ako ziskat data, ktore budu menej presne (povedzme nezachytia 10% aut), ale nebudu vyzadovat ludi? Aj chybovost udajov zbieranych appkou bude dost dlhe obdobie velika.

Jedno mozne riesenie: Auto ala google street view odfoti kazdych x hodin vsetky ulice, nasledne sa na datach pusti rozoznavanie znaciek, co spolu s udajom o polohe moze dat dost dobre data. Naklady: auto, kamery, 2 ludia * 3 smeny, aplikacia na rozoznavanie znaciek (diplomovka?). Po pol roku sa data vyhodnotia.

1 Like

Hodně problémů by vyřešilo mít online data o zaplněnosti všech míst, že?

Se znamým jsme zkoušeli experimentovat se strojovou detekcí zaparkovaných aut z obrazu bezpečnostních kamer. Docela to i fungovalo :slight_smile:

Představte si, že by se to napojilo na městský kamerový systém, který pravděpodobně kouká na velké množství parkovacích míst a do parkovacího systému by to dodávalo poměrně spolehlivě a rychle data o obsazenosti jednotlivých parkovacích míst.

Technologicky to není připravené, dělali jsme jen pár experimentů. Kdyby se na tom trochu zapracovalo, tak by to mohlo fungovat dobře. (Ne stoprocentně, ale asi mnohem více než navrhovaný croudsourcing, který mimochodem teď zkoušejí v Brně.)

Vyřešit by se ale ještě musely právní záležitosti (ochrana osobních údajů), ale to by s trochou vůle snad šlo vyřešit.

2 Likes

Ako som uz napsial vyssie, som presvedceny o tom, ze dana aplikacia dokaze riesit parkovanie najlepsie ako sa za danych podmienok da. Ak by som sa mylil, co sa nestava casto :), tak minimalne to da potrebne data pre riesenie. Samozrejme, ak by sa podarilo nejako vyriesit automatizaciu, o ktorej pisal Michal Truban, tak by to bolo uplne perfektne a ludi by to takmer vobec nezatazovalo. Som ale presvedceny, ze aj s rucnym nahodzovanim to moze fungovat.

Este som v diskusii nevidel slovo “odtah”. Nie ze by som rad ludom robil zle, ale sytem (aj ten dobry, aj ten najvynikajcejsi) treba obcas aj vynucovat. Nuz a ked len v okoli 200m okolo bytovky viem ukazat na cca 3-5 aut ktore stoja dlhodobo a nik ich neodtiahne, tak v nove parkovacie systemy velmi neverim.

Papuce sa rozdavat tiez nestihaju, takze namiesto spravodliveho postihu je to skor len zbran v medzisusedkom prekarani si.

Je super, ze sa robilo scitanie aut. Aspon mame par cisel. Par znepokojujucich cisel.

Co dalsie mi chyba: navaznost na dalsie veci, typicky MHD, keze problem s parkovanim sa neda riesit izolovane. To, ze ludi priskripneme na parkovani (a mali by sme, ak je tu 2x viac aut nez miest na parkovanie) treba aj vyvazit. A to napr. lepsou MHD (zastavka na Molecovej, kde mi pri prestupe z elektricky takmer bezne utecie autobus ktory dosiel na krizovatku po mne, to je na smiech cez slzy). A tiez cyklotrasami (v zasade neviem slusne a bezpecne zjazdit kopec dole z Dlhacov, vzdy sa musim motat pomedzi auta, este si na mna poniektori aj zatrubia). Atd.

Tu budem hnusny a povedal by som, ze prave tych penalizovat treba. Lebo zvycajne vyberu tie najlepsie miesta a stoja tam dlhodobo (v rozpore s miestnym nariadenim). :slight_smile:

Cize je nutne zacat vyberat peniaze, aby sa dali spravit nove. Len teda platit nechce takmer nik. Takze hrame rozne verzie cierneho petra.

+1 :slight_smile:

Zhruba nieco take ma napadlo … a efektivne by to bolo asi vtedy, ak by sme mali “Big Brother” zhruba na urovni UK. SPZ by sa teoreticky aj ali obist, kedze na zaciatok by stacilo detekovat “volne”, “obsadene” a “asi to iste auto ako predtym” (na flagovanie dlhodobo styojaich aut, na ktore by sa potom dalo zamerat uz aj pomocou SPZ).

+2 (+1 za mna, +1 za manzelku)

p.s.: “Full disclosure”: Ja som tiez z KV. A mam vyhradene parkovanie. Jedno. A jedno auto. A zvycajne ho vyuzivaju 3-4 ludia (v zavislosti od pocasia), 5-7 dni v tyzdni. Tym sa nechcem prehlasit za toho, kto parkuje resp. pouziva auto spravne (a ze tpo len “ti ostani” su zli a ze oni musia platit). Len teda ze najpr treba dohladat este vela “tvrdych faktov” a potom vela vela premyslat nad spravodlivym a funkcnym riesenim.

2 Likes

Myslim ze aj ine oblasti zivota a aktivisti v nich by si mali zalozit svoje iniciativy :slight_smile: … urban.digital. … alebo transportation.digital … ci ? :wink:

1 Like

K @hanecak-ovu prispevku jen dodam, ze mi prijde jako velmi nebezpecna hra zacit ucit lidi, aby si navzajem delali policajty. Par preslapu a jsme u komunistickych domovniku.

Navic skrz eletronicky system, ktery jednak cast lidi silne zvyhodnuje (protoze jsou privilegovani - umeji pouzivat ruzne pocitacove systemy), druhak svou neosobnosti podporuje konflikty a eskalaci komunikacnich problemu, a do tretice skoro nikdy nerespektuje moznost realneho sveta ‘po vzajemne dohode ohybat pravidla’.

1 Like

Plus ekonomicky, podle navrhu bud sve cenne misto v centru vyuziju, nebo ho zadarmo prenecham. Pritom zjevne ma nemalou hodnotu. Co se deje tam, kde jsou lide nuceni davat veci s hodnotou zadarmo? Cerny trh a tvrdy kapitalismus (= chudy clovek v centru zdarma nikdy nezaparkuje).

Zkuste se cvicne zamyslet: kdyby byl zavedeny system z prvniho prispevku, jaky system byste se sousedy z centra udelali abyste na ‘svych’ lukrativnich mistech co nejvice vydelali?

Porovnávať parkovanie a telefonovanie? Hrušky a jablká.

Ak je cieľom získať dáta, tak prečo je dotazník neprípustný? Sčítanie áut 2 večery po sebe je málo. Autá nerozhodujú o tom kedy a kde večer budú. A čím viac dát bude k dispozícii na začiatku, tým lepšie sa dá rozhodovať predtým, ako sa tá navrhovaná vec zavedie.

O čo mi šlo:
Ľudia majú nejaký bežný režim a výnimky. Niekto cez týždeň ráno ide do práce autom (odchod ± pol hodiny) na druhý koniec mesta, celý deň sedí v kancelárii, večer naspäť, cestou sa 3x do týždňa zastaví v jednom z 3 väčších obchodov. Alternatívou kvôli vzdialenosti je len MHD, ale cestovanie i s dvomi 5 minútovými prechádzkami a prestupom by trvalo viac ako hodinu, ako na potvoru ani jeden z tých obchodov nie je po ceste. Preferuje parkovanie pri ceste, lebo na parkoviskách má problém s plným otvorením dverí pri vystupovaní, kvôli problémom so vstávaním.
Alebo: niekto chodí do práce na bicykli, autom iba pri zlom počasí. Mohol by ísť i MHD, ale keď už má to auto… Auto využíva tiež na výlety cez víkendy. Je mu jedno kde zaparkuje, pokiaľ to miesto je bezpečné.

Ted mi to doslo - opravdu tu chytri lide debatuji nad navrhem, ktery se da shrnout ‘centralni planovaci komise neuplatnych andelu spravedlive a zdarma rozdeli omezeny pocet cennych parkovacich mist obyvatelum, a ti tento prideleny hodnotny statek budou zdarma poskytovat dal nekomu cizimu’? Nevadi ze se takovy pripad nestal v letech 1948-1989 ani jednou?

To je skoro na pokracovani oblibene serie postu “falsehoods programmers believe about …”.

Kdyz zacnu, tak mi prijde, ze vyvojari veri, ze:

  • maly pocet parkovacich mist se da rozdelit mezi velky pocet obyvatel tak, aby kazdy mel prave jedno
  • kazdy obyvatel BA bydli na adrese kde ma trvale bydliste
  • pro nikoho neni problem ziskat trvaly pobyt na adrese, kde bydli
  • obyvatel pribyva presne stejne rychle jako parkovacich mist a bude je tedy mozne pridelovat dal
  • za kazdeho cloveka co jede z Petrzalky do mesta jede ve stejnou dobu jeden clovek z centra do Petrzalky (tzn. ‘problem startupu na p2p venceni psu’ - kdyz je hezky, kazdy chce vencit sveho psa sam, kdyz prsi, nikdo nechce vencit ciziho psa)
  • lide jsou ochotni studovat pravidla systemu slozitejsiho nez ficuv volebni plan (‘vsechno vsem’)
  • lide budou delat osobne nevyhodne altruisticke volby aby zajistili spravedlive fungovani systemu
  • vsichni jsou schopni pouzivat system zalozeny na sms/mobilni aplikaci
  • lide jsou ochotni stravit minutu u kazdeho parkovani administrativou v mobilu
  • nikomu se nestane ze by mu dosla baterka, nemel signal, nebo nedejboze nemel telefon
  • … :))
4 Likes