Parkovaci systém

Problém parkovania v Bratislave sa dlhodobo nerieši, lebo nikto nemá presné údaje. Aj pri najlepšej snahe nikto nevie povedať, koľko ktoré autá na ktorom mieste stoja, … . Z tohto dôvodu by sme chceli v Karlovej vsi urobiť (a reálne v testovacej prevádzke vyskúšať) platformu, ktorá by fungovala na nasledujúcom princípe:

Každý obyvateľ s trvalým pobytom v danej mestskej časti (meste) by dostal pre seba jedno parkovacie miesto. Toto parkovacie miesto by mohol využívať podľa vlastného uváženia. Jediná podmienka by bola, že vždy keď by išiel preč, tak by musel zadať do aplikácie, od kedy do kedy bude jeho miesto k dispozícii pre ostatných. Neskoršie by sa každému dala povinnosť dať svoje parkovacie miesto na nieľko hodín denne k dispozícii (v priemere, čiže kedy by to bolo, by určil každý sám).

V danej oblasti (mestskej časti, meste) by sa všetky voľné parkovacie miesta takto prenajali - každé miesto by malo svojho “správcu” - obyvateľa mesta/mestskej časti. Toto má význam preto, lebo najnákladnejšie na všetkých parkovacích systémoch je kontrola parkovacích miest. Ak si jeden občan riadi jedno parkovacie miesto, je to pre neho malý náklad a rád ho vykoná, keďže nemá kde parkovať. Ak by to celé zastrešovalo mesto, tak všetky náklady na kontrolu by museli znášať obyvatelia. Obyvateľ “správca” parkovacieho miesta si sám určuje, kedy na svojom mieste parkuje a kedy dané miesto nepotrebuje a dáva ho k dispozícii ostatným. Každý, kto chce na jeho mieste zaparkovať dopredu vie, dokedy maximálne môže na danom mieste zaparkovať.

Všetci ostatní, by mohli na uvoľnených miestach parkovať po zaregistrovaní sa do systému. Každý, kto by bol zaregistrovaný v systéme, by mohol na uvoľnených miestach parkovať. Jediné obmedzenie by bol maximálny čas. Neskôr by sa nastavilo, že prvú hodinu (alebo dve) by mali užívatelia parkovanie zadarmo a ďalšie hodiny by už boli spoplatnené, ideálne rastúcou sadzbou. Za predpokladu, že prvé dve hodiny sú zadarmo, tretia by stále 0,5 eura, štvrtá 1 euro, piata 2 eura, … . Cieľom je, aby autá nestáli na miestach dlhodobo ale aby boli čo najviac motivované k obrátkovosti. Vo veľmi vyťažených lokalitách (napr. v Bratislave – Staré mesto) by mohlo byť zadarmo iba 15 minúť a spoplatnené by bolo každých ďalších 15 minúť. Užívatelia by boli motivovaný dodržiavať tento systém, lebo kto by ho nedodržal, bol by zo systému na určitý čas vyradený (mesiac, dva, tri, pri opakovanom porušení aj rok) a nemohol by využívať parkovania zadarmo. To je motivácia pre všetkých, aby sa poctivo nahlasovali. Ak má nietko v celom meste 1-2 hodiny denne parkovania zadarmo, tak by bol hlúpi aby o to prišiel len kvôli tomu, že systém nedodrží. A keď je zo systému vyradený, tak všade musí platiť od prvej minúty.

Takto by bol online prehľad o všetkých voľných parkovacích miestach. Samozrejme by existovali ľudia, ktorí by systém porušovali. Avšak každý, kto by chcel zaparkovať na mieste, ktoré aplikáciu označila za voľné a voľné by nebolo, lebo by tam parkoval niekto načierno, by takéto miesto nahlásil. Tým pádom by sa dané miesto v systéme adekvátne označilo. Všetci by vedeli, že miesto by malo byť voľné, ale niekto ho medzičasom nahlásil ako načierno obsadené. Ten kto by takýto priestupok nahlásil, dostal by povedzme polovicu zo zaplatenej pokuty. Táto funkcia má dve roviny. Prvá je kontrola. Každý záujemca o parkovacie miesto je v zásade aj kontrolórom daného miesta. Tým, že ho ako prvý nahlási do systému porušovateľa, miesto sa pre všetkých ostatných označí inak farebne (zelené voľné, červené obsadené, oranžové obsadené načierno). Mestská polícia by automaticky dostala podnet na preverenie takéhoto miesta. Tým pádom opäť klesnú náklady na kontrolu systému, lebo kontrolu vykonávajú samotní užívatelia, ktorí sú ale ešte aj motivovaní tým, že dostanú časť vybranej pokuty. Takto kontrolovaný systém zabezpečuje veľmi rýchlu identifikáciu narušiteľov. Čím je väčší záujem o parkovanie v danej lokalite, tým rýchlejšie sa na narušiteľov príde. Aj pri najlepších systémoch sa počíta, že každé miesto vie byť platenými kontrolórmi skontrolované maximálne 1x za dve hodiny, tu to môže byť v priebehu pár minút.

Ovládanie platformy by malo byť cez aplikáciu (mobilné zariadenia), web, sms. Každé parkovacie miesto by malo unikátne číslo (napríklad BAKV AB12, BAPE EX39, … - prvé dve písmena by boli označenie mesta BA-Bratislava, tretie a štvrté označenie mestskej časti KV- Karlova Ves, PE- Petržalka a posledné štyri by boli označnie miesta – cca 60 000 unikátnych miest nemusí niekde stačiť a bude potrebné iné označenie). V mobilnej aplikácii, by na základe GPS, mohlo užívateľovi rovno ponúkať miesta, ktoré sú v jeho blízkosti voľné (systém bude vedieť, lokalizovať mobil a ponúkne najbližšie voľné miesto/a). Cez web bude treba dané miesto vyhľadať cez označenie. Malo by byť možné riadiť miesto aj cez SMS. SMSky by sa posielali napríklad v tvare “BAKV AB12 8:00 – 12:00”. To by znamenalo, že na danom mieste budem parkovať od 8:00 do 12:00 (problém je, ako cez SMS zistiť dokedy je dané parkovacie miesto voľné – možno cez informačnú SMS v tvare “BAKV AB12?” Pokiaľ to bude zadarmo, tak to problém nie je. Pri spoplatnení, by malo byť možné mať na účte v aplikácii kredit, cez ktorú by sa platilo parkovanie – napríklad ak by tam išiel zaparkovať na 4 hodiny, tak by mu to automaticky stiahlo 1,5 eura (0,5 eura za tretiu a 1 euro za štvrtú hodinu parkovania). Účet v mobilnej aplikácii a na webe by mal byť podobný. Ak by niekto poslal SMSku, tak by rovnako ako pri SMS lístku mala byť spätná SMSka spoplatnená. Cena SMSky by mala byť navýšená za poplatok operátorovi (čiže by nestála v danom prípade 1,5 eura ale 1,5 eura plus poplatok operátorovi).

Výhody systému:

  • veľmi lacná prevádzka (jedna osoba riadi jedno miesto, každý záujemca automaticky kontroluje správnosť údajov – voľné miesta a nahlasuje tie, ktoré nesedia – motivácia za vybrané pokuty, aplikácia môže rovno informovať mestskú políciu ohľadom porušenia – bude existovať doklad, že mestská polícia dostala podnet a tá bude musieť následne napísať ako podnet riešila (kedy prišla na miesto, či pokutovala, …). Náklady na prevádzku akéhokoľvek systému parkovania vždy znášajú obyvatelia, preto čím sú prevádzkové nákady nižšie, tým lacnejšie môže byť parkovanie
  • online evidencia voľných parkovacích miest – okrem parkovacích domov nezvykne existovať evidencia, kde je voľné miesto, resp. kedy najbližšie sa má ktoré miesto uvolniť (v prípade, že nie je žiadne parkovacie miesto v danej lokalit voľné, systém by mohol ukázať, komu v najbližšom čase parkovanie skončí. Nebolo by potrebné krúžiť a hľadať voľné parkovacie miesta, lebo by existoval ich online prehľad
  • jedna ŠPZ v systéme – pri prepojení systémov, by mohla mestská časť, resp. celá Bratislava mať voľné hodiny pre návštevníkov pre celú Bratislavu. Nikto by nemohol zneužívať systém, že by si vybral 2 hodiny voľné v jednej lokalite a následne v ďalších. Tak isto by bolo možné pre danú ŠPZ nastaviť systém, kedy po “vyčerpaní” voľných hodín v jednej lokalite, by v inej lokalite mal už parkovanie spoplatnené.
  • štatistika – existovala by štatistika, v ktorej oblasti v akom čase koľko býva voľných parkovacích miest. Dalo by sa zistiť, či v danej oblasti sa pravidelne pohybujú tie isté ŠPZ alebo sa obmieňaju. Podľa týchto úplne presných dát, by sa dala nastaviť politika pre každú oblasť podľa potreby (vyťaženia). Inak by bol systém nastavený v oblasti, kde ľudia bývajú a inak vo frekventovaných oblastiach mesta, kde často krát stačí krátkodobé parkovanie iba na odnesenie najpotrebnejšieho. Tak isto by bolo možné zistiť, ktorí “správcovia” ako často dávajú k dispozícii svoje miesto a tí, čo často jazdia (častejšie nechávajú voľné svoje parkovacie miesto) by mohli dostávať miesta bližšie k svojmu vchodu a tí, sviatoční vodiči, ktorí jazida 1x, 2x do roka, by dostávali parkovacie miesta podstatne ďalej od svojho vchodu – aby neblokovali tie najlepšie miesta. Rovnako by sa týmto zabránilo odstavovaniu vrakov na disponibilných parkovacích miestach (okamžite by boli identifikované).

Ospravedlňujem sa za “trochu dlhší” vysvetľujúci text

4 Likes

Ja toto poznam z komercneho sveta, kde to ocvidne funguje dobre. Rozumiem, ze predaj parkovacich miest do sukromnych ruk tuto najskor neprichadza do uvahy.

Ale ako inspiracia by mohlo posluzit toto:

Inak ako Karlovestan toto vitam. :slight_smile:

urcite odporucam nastudovat poriadne ako to robia v zahranici a s cim boli a neboli problemy. co ja vidim ako klucovy problem je ludska interakcia. uspesne projekty su take, ktore odstranuju kroky kde clovek musi nieco robit. tu sa vyzaduje od ludi zadavanie do aplikacie kedy odide a kedy pridem. a pri tomto to hned konci. toto je schopnych robit dlhodobo 5% ludi aj to som mozno prehnal.

cize napad to je super. ale problem je to, ako robit evidenciu volnych miest bez toho, aby ktokolvek musel cokolvek klikat.

5 Likes

Samozrejme, ak by to vedel nejaký systém robiť automaticky (bez klikania), tak by to bolo geniálne, ale neprišiel som na to, ako by sa to dalo Ak teda nepočítam budovanie čipov do parkovacích miest a iné veľké (drahé) investície do infraštruktúry.

Avšak aj ručné klikanie je podľa mňa riešením súčasného problému. Aj keď je to určite otravné, je to ďaleko ďaleko menší problém, ako nájsť v Bratislave voľné parkovacie miesto (neplatené samozrejme). Garantujem, že 90% ľudí radšej dva tri krát denne klikne, ak bude mať istotu, že vždy zaparkuje a nebude musieť hľadať voľné miesto.

Riešim bratislavský komunál od decembra 2010 (som miestny a od 2012 aj mestský poslanec). Problém riešenia parkovania v Bratislave, nie je porovnateľný ani len s inými slovenskými krajskými mestami - všetky krajské mesta už dávno majú parkovaciu politiku a ani so zahraničím - na Slovensku absentuje elementárna vymožiteľnosť práva, úplne odlišná miera korupcie a klientelizmu. Záujem politikov je robiť drahé systémy, ktoré zaplatia občania - cieľom nie je urobiť niečo lacné a funkčné, lebo na tom by nikto nezarobil :).
V Bratislave je to hlavne problém rozdelenia kompetencií. Kým Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, … majú jedného primátora a jedno zastupiteľstvo, ktoré rozhodujú o celom meste, tak v Bratislave sú tieto kompetencie rozdelené medzi magistrát a 17 mestských častí. Magistrát má primátora a 45 poslancov a každá mestská časť má starostu a ďalších 35 až 5 poslancov. Na zabezpečenie funkčného systému je potrebná úzka spolupráca týcho 18 subjektov, avšak tieto subjekty sú nezávislé a každý z nich má svoje špecifiká. Jarovce, Rusovce, Čunovo a Devín majú skôr charakter dediny. V Starom meste je problém s denným parkovaním ale v noci problém spravidla nie je. V Petržalke je to presne naopak, … . Systém ktorý by bol dobrý pre Staromešťanov, nie je dobrý pre Petržalčanov. Ale o jednotnom systéme musia rozhodnúť poslanci, ktorí zastupujú všetky mestské časti (a potreby ich voličov sú protichodné). K tomu ešte každá mestská časť sa snaží mať kontrolu nad výberom a použitím peňazí, … .
Najväčší problém je, že neexistujú žiadne exaktné dáta, koľko je áut, koľko sa denne pohne, ako dlho sa kde parkuje, koľko sa hýbe v rámcii BA a koľko do BA prichádza, … . A bez takýchto dát, je nastavenie parkovania iba akademicko-politická debata na ktorej zavedenie doplatia všetci. Niečo sa spraví (lebo treba niečo spraviť) ale bez dobrých podkladov sa po čase príde na to, že to nebolo moc efektívne, lebo neboli presné vstupné údaje.

1 Like

Mozno este jedno upresnenie. Samozrejme by bolo dobre, keby sa dalo v aplikacii planovat. Napriklad niektori ludia, teda podla mna vacsina, ktori chodi do prace autom, zvykne chodit v rovnakom case. Ide do prace medzi 7:00 a 8:00 a vracia sa domov spravidla vecer po 17:00. Takýto človek by si vedel na svojom mieste nastaviť, že jeho miesto je každý pracovný deň k dispozícii od 8:00 do 16:30.
Alebo by možno odchod auta mohol byť zaznamenávaný cez aplikáciu (nfc check) a keby sa človek priblížil k pozícii svojho parkovacieho miesta (GPS súradnice) a následne by sa jeho rýchlosť z pešieho zmenila na rýchlosť pohybu auta, tak by sa dané miesto automaticky uvoľnilo.
Čo sa týka návratu, mohol by mať nastavené, koľko mu najkratšie trvá cesta autom z práce domov (povedzme 15 alebo 20 minút) a keby sa rovnako zmenila jeho rýchlosť z chodca na auto (resp. by nastal nfc check v aute) pri práci, tak by oznámilo, že do 15-20 minút má byť jeho parkovacie miesto prázdne. Ok, priznávam, toto je už trošku divné, ale možno ako tip na automatizovanie.

Rozmyslal som nad tymto a kedze sa ma to dotyka (Karlovka a dokonca byvam na ulici kde je parkovanie problematickejsie), tak pridam moj pohlad. Toto su podla mna dva klucove problemy:

  • Podla mna bude uplne zasadne, aby sa to neskomplikovalo pre ludi co dnes vyhradene parkovacie miesto nemaju = vacsina. Ak to chapem spravne, tak by domacnost parkovacie miesto dostala a musela by sa o neho starat v zmysle, ze niekde ho zdielat etc etc. Ak toto nebude zaberat vyrazne menej casu a nervov ako najst parkovanie, tak sa na to vykaslem.

  • Penetracia internetu a mobilneho internetu, ktory by bol na apku potrebny je stale slaba. Napriklad u nas je dost vela dochodcov, ktori internet vobec nedavaju. Pre tychto musi existovat pomerne komfortne riesenie aj bez netu/apky na mobile.

Idealny scenar pre mna si predstavujem takto:

  • Ak je miesto volne a niekto tam chce zastat, tak posle sms/cez app, ze tam chce zastat. Dostane odpoved, ze ci moze alebo nie. Ak nie, tak idealne nejaky zoznam, ze kde okolo by som mohol.

  • Osobne by som skor radsej zadaval, kedy nechcem, aby tam niekto zastal (typicky pre mna 17:00-9:30). To je vsak problem kedze by to neukazovalo kde su urcite volne miesta, ale kde volne miesta urcite nie su. Riesilo by to vsak problem toho, ze by som furt nemusel davat vediet, ze je miesto volne.

Inak moja motivacia zmenit aktualny (dost zly) system je momentalne nulova. Kedze jazdim velmi malo, v nestandardnych casoch. Napriek tomu, ze byvam na ulici kde sa bezne parkuje tak, ze auta sa parkuju bez zaradenej rychlosti, rucnej a rano si ich kazdy odtlaci, aby nezavadzali. Obavam sa, ze tuto akakolvek parkovacia politika a akykolvek system zlyha, kedze miest na parkovanie je menej ako aut co potrebuje zaparkovat. Prazdnych rezervaciek (takych co by sa dali vyuzit) je tu fakt uplne minimum. Ak by som mal svoje vyhradene miesto, tak to ma tak nelaka (lebo to moc nevyriesi), moznost zaparkovat niekde v centre mesta rozumne je ovela zaujimavejsia.

1 Like

Suhlasim, ze asi to bude mat najvacsi vyznam v tych najvytazenejsich oblastiach Stareho mesta, Noveho mesta a Ruzinova. Ale myslim si, ze by to mohlo vyriesit problem aj v lokalitach ako Dubravka, Karlova Ves, Petrzalka a podobne. Teraz to funguje tak, ze:

  1. ti co maju vyhradene miesta ich pouzivaju pre viac aut (bud svojich) alebo so susedom. Cize tam moze parkovat len ten, komu ten co si prenajal miesto dovoli. Nie ktokolvek, kto v danom case potrebuje - co je podla mna efektivnejsie.
  2. dost parkovacich miest je obsadenych dlhodobo stojacimi autami (sviatocni vodici), druhymi autami v domacnostiach, vrakmi …
  3. porusovanie predpisov sa toleruje, lebo nie je ina moznost

Zavedenim parkovacej politiky by sa situacia mala primarne zmenit tak, ze kazdy svoje prve auto vie bez problemov zaparkovat (to je to jedno parkovacie miesto, o ktore sa bude starat). Tym padom na regulernych parkovacich miestach budu stat domaci s prvym autom a vsetky ostatne auta (druhe v domacnosti a nedomaci) budu vytlaceni na tie neregulerne. Pokial dokaze mat kazda domacnost s autom k dispozicii jedno parkovacie miesto (podla predbeznych prepoctov by to malo vychadzat), tak potom sa postupne prestane tolerovat parkovanie na chodnikoch a podobne. Tym padom tie dalsie auta zacnu byt vytlacene do garazi a mimo daneho uzemia. Ale momentalne to nikto nechce realizovat, lebo je to nepopularne a neexistuju data na zaklade ktorych by bolo mozne ukazat, ze system tak ako ma byt nastaveny, je pouzitelny, udrzatelny a v ramcii moznosti spravodlivy.

Inak vysledky tej analyzy co sa robila su ake? Nech nevarime z vody.

http://www.karlovaves.sk/otvoreny-urad/projekty-mestskej-casti/analyza-parkovania-v-karlovej-vsi/

Tu je pdf, ktore je aj na tej stranke: http://test2.karlovaves.sk/wp-content/uploads/KARLOVA_VES_parkovanie1.pdf

Z 9300 aut cca 550 parkovalo v rozpore s predpismi (na chodniku, zeleni, pred prechodmi a podobne). Co pri ostatnych cislach nie je az tak vela.

1 Like

Za viac rokov, ktoré som venoval tejto problematike mám vymyslený celý parkovací systém do detailov počnúc dopravnou legislatívou, cez samotný informačný a platobný systém až po ekonomické rozbory jednotlivých spôsobov financovania, vrátane možnosti, že by Bratislava a ani žiadna mestská časť nemusela investovať do systému ani jedno euro a systém by umožňoval dať do neho aj súkromné parkoviská.

Bol som pri tvorbe prvotnej parkovacej politiky od začiatku, až do jej odmietnutia mestským zastupiteľstvom. Mám za sebou množstvo rokovaní s minulým aj terajším primátorom a jeho ľuďmi vrátane viacerých starostov.

Výsledok je ten, že politika má mocnejší vplyv než zdravý rozum :frowning:

Ak je záujem, ponúkam spraviť prednášku na uvedenú tému, aby ste sa dostali do obrazu.

Jozef Drahovský

6 Likes

Nechcem pôsobiť negatívne, ale keď som si kupoval parkovaciu kartu v inom Slovenskom meste, tak parkovanie “po zavedení spoplatnenia” sa podľa mňa nezmenilo, čiže podľa mňa to v BA tiež nič nevyrieši (áut kvôli tomu menej nebude a cesty/parkovuská väčšie nebudú)…

Nemali by sme radšej podporiť sharovanie aut, mestske bicykle, pohodlnejšiu prepravu chodcov, alebo lepšiu mhd? Podľa mňa svetový trend je menej áut, o pár rokov tu možno budú uber/google driverless zdieľané autá, v mnohých krajinach začína prekvitať bicykel ako dopravný prostriedok, možno sa ten problém vyrieši sám. Ja som skúšal byť aj inde, ale v Bratislave sa mi bez auta pohybuje nejak zle.

Parkovanie sa malo riešiť pred 20 rokmi, keď všetci chceli mať autá, nemali by sme dnes rozmýšlať ako spraviť mesto bez áut (resp.s menším počtom áut)? Lebo tých áut je tu proste veľa. Ak každú noc ľudia nemajú, kde zaparkovať, tak to podľa mňa nevyrieši spoplatnenie miest, ktoré aj tak nestačia. Len si spravíme viac stresov vodičom a tie peniaze sa aj tak rozkradnú…

Ja by som hľadal cestu, ako zmodernizovať mesto a mentalitu ľudí v ňom, aby nepotreboval každý auto…

Ocenujem snahu riesit tazky problem. Dovolte par otazok, hadam pomozu posunut sa dalej.

1 "Každý obyvateľ s trvalým pobytom v danej mestskej časti (meste) by dostal pre seba jedno parkovacie miesto. " - Je vobec dost parkovacich miest pre kazdeho obyvatela MC? (35 000 obyvatelov podla Wikipedie, 4500 parkovacich miest, 2300 nevyhradenych miest podla analyzy)

2 “Dalsie auta vyllacane mimo daneho uzemia” - To je kde? Ak nevzniknu nove parkovacie plochy s dobrym napojenim na MHD, problem sa len posunie do okolitych MC. Napr. “Mimo Ruzinova” je Nove Mesto, Stare Mesto, Raca. Alebo tie auta maju parkovat az v Pezinku? Tam sa tiez nepotesia.

3 Ako sa nalozi z peniazmi vybranymi z parkovania? Aku protihodnotu dostanu bratislavcania za peniaze, ktore pocas dna zaplatia za parkovanie mimo svojej MC?

4 “Za predpokladu, že prvé dve hodiny sú zadarmo, tretia by stále 0,5 eura, štvrtá 1 euro, piata 2 eura” - papier znesie vela, ale kolko stoji napr. 24. hodina? Ak iba 2€, tak je to 40.5€ za den a 1245€ mesacne. To naozaj?

5 Rata navrh s riesenim situacie ludi zijucich v prenajatych bytoch bez trvaleho pobytu? Je normalne prenajimat a nevlastnit byt, nemali by byt preto diskriminovani.

6 Ked nesedi matematika, nie je sucasny organicky system, ktory dokaze na 2300 miestach ponat 9300 aut lepsi ako novy?

2 Likes

Píšete: “Každý obyvateľ s trvalým pobytom v danej mestskej časti (meste) by dostal pre seba jedno parkovacie miesto.” Nie každý obyvateľ s trvalým pobytom má auto. Takže tie čísla sú iné.

Mam niekolko principialnych bodov a niekolko iba bodov.

Principialne body:

  • Karlova Ves ma 4492 parkovacich miest a pocet domacnosti (odhadujem z poctu obyvatelov 35.000) ma okolo 10.000. Ako potom vychadza na 1 domacnost 1 parkovacie miesto?

  • Ake konkretne problemy ma nova parkovacia politika riesit? Je problem tych 574 parkujucich, co porusuje predpisy? Je problem 4798 parkujucich mimo parkovacich miest? Je problem cas, ktory trva najst parkovacie miesto? Je problem vzdialenost od parkovacieho miesta k bydlisku? … toto mi chyba a bez toho tazko usudit, ci dana zmena je uzitocna alebo zbytocna.

Iba body:

  • Ak prikazete ludom uvolnit na niekolko hodin svoje parkovacie miesto, logicky to budu robit vtedy, kedy ho nepotrebuju. Kedze ludia maju povacsine rovnake parkovacie potreby, tak budu na sidliskach uvolnovat parkovacie miesta v case, kedy ich takmer nikto nepotrebuje.

  • Ak je problem, ze sviatocni vodici obsadzuju parkovacie miesta (hoci nechapem co koho do toho), tak tento problem sa nevyriesi tym, ze prinutite sviatocneho vodica odist zo svojho parkovacieho miesta na ine parkovacie miesto. Lebo v sucte bude volnych parkovacich miest rovnako. Akurat mate o jedneho zbuzerovaneho obcana viac.

5 Likes

Súčasný problém s parkovaním sa ani podľa mňa nedá vyriešiť. Dá sa možno len zmierniť do doby, kým sa to možno nevyrieši tak ako písal Jozo_Kovac. Avšak nikto nevie, či to riešenie bude o rok, dva alebo desať. Preto sa to nedá riešiť tak, že sa bude čakať a nič sa nespraví.
Vzhľadom k tomu, ako systém funguje, ak s tým chce jedna mestská časť niečo spraviť (zlepšiť), tak to musí riešiť v rámcii svojich možností. Spoliehaním sa a čakaním na celomestský sýstem, zmenu legislatívy a podobne sa doteraz nikdy nič nezmenilo.
Hore opísaný systém tiež problém nevyrieši, ale určite by mohol prispieť k identifikácii veľkosti problému a aspoň čiastočným zlepšeniam v rámcii neho.

Čo takto verejná prednáška? Navrhované riešenie by ma zaujímalo, i “prečo to nejde”.

1 Like

Ok, skusim trochu viac rozviest v com je zmena.
Dnes funguje system tak, ze kto prvy pride, ten zaparkuje. Moze zaparkovat na den, mesiac, rok a nie je to ako riesit. Jednym z hlavnych prijmov mestskej casti su dane z prijmov fyzickych osob, ktore dostava za obyvatelov s trvalym pobytom. Preto logicky, ak mestska cast zabezpecuje prevadzku z penazi tych co maju trvaly pobyt, mala by ich uprednostnit. A preto odpovede na jednotlive otazky:

  1. kedze neexistuje statistika, kolko domacnosti ma auto, kolko domacnosti ma viac aut, kolko aut pripada na ludi bez trvaleho pobytu, … , tak pridelenim jedneho auta na jednu domacnost je zaciatok. Ak to bude stacit a ostanu volne miesta, moze sa pokracovat dalej pridelovanim druhe auto, podnajomnici, … Ak nebude stacit ani jedo miesto na jednu domacnost, tak bude treba nastavit pravidla ako tie miesta rozdelit.
  2. vytlacenie aut - existuju v mestskych castiach plochy, kde sa da parkovat ale nie su priamo pred branou. Bohuzial pohodlnost ludi je taka, ze by najradsej zaparkovali priamo v obyvacke. Ak sa nastavia pravidla, ze prve auto parkuje na vyznacenom mieste, tak sa da tlacit na to, aby druhe auto, resp. auto tych co nemaju trvaly pobyt parkovali na volnych ale vzdialenejsich miestach. To prinuti niekotrych ludi zacat vyuzivat garaze a garazove statia. Ak sa niekto niekedy presiel po garazach a garazovych statiach v noci, tak aj v oblastiach, kde je brutalny problem s parkovanim sa casto tieto miesta nevyuzivaju vsetky. Sluzia ako pivnice, alebo ak dotycny prisiel skor a nasiel volne miesto, tak nechal auto odparkovane vonku, lebo sa mu nechcelo ist do garaze. Ak bude moct byt vonku iba s jednym autom a druhe bude musiet stat dalej, zacnu sa omnoho efektivnejsie vyuzivat existujuce plochy vratane garazi a garazovych stati (preto aj ked sa to nezda, tak miest realne pribudne).
  3. Toto zalezi na kazdej mestskej casti. Odporucam pozriet co sa momentalne ide schvalit na meste.
  4. Toto opatovne zalezi od rozhodnutia danej mestskej casti. Samozrejme to asi nebude 40 eur za den a 1245 za mesiac. Ale ak je to nula ako teraz, tak nie neexistuje motivacia vyuzivat (alebo prenajimat) garaze a garazov statia. Vsak naco, ked vonku je to lacnejsie a toleruje sa uplne vsetko.
  5. Bohuzial moj nazor je taky, ze mal by byt diskriminovany. Mesto zije z penazi ludi, ktori v nom maju trvaly pobyt. Napriklad naklady na MHD su 100 milion eur rocne. 50 milionov eur sa ziska predajom listkov a permanentiek a 50 milionov sa zaplati z dani (z dani tých, ktori maju v meste trvaly pobyt). Tzn. kazdy kto tu nema trvaly pobyt a chodi MHDeckou (a plati za listok 1 euro alebo za elektricenku 30 eur) plati iba 50% nakladov a na zvysnych 50% sa mu skladaju ostatni ludia s trvalym pobytom. A takto je to vo viacerych oblastiach, cize ak je niecoho malo (napriklad parkovaciach miest), tak musi byt urcene nejake poradie uspokojovania - a v tomto pripade je to podla mna trvaly pobyt.
  6. Matematika sa nezmeni. Pocet miest ale neostane rovnaky ako aut. Ale tym ze sa v tom spravi urcity system, tak sa zacnu vyuzivat aj miesta ktore sa momentalne nevyuzivaju na 100% (garaze a garazove statia) a hlavne nastane tlak na to, aby bolo čo najmenej domácnosti s dvomi a viac autami. Teraz je motivácia blížiaca sa k nule.
1 Like

Dakujem za odpovede, cenim si to.

Uz som na niektore otazky odpovedal (alebo niekto iny) v inych prispevkoch ale skusim to zopakovat:

  1. kazda domacnost nema auto (myslim, ze statisticky to vychadza na 70% domacnosti - ale neviem tento udaj verifikovat na problemy KV). Skusim teda ciste teoreticky urobit priklad (upozornujem, ze ide o odhad). V KV bude cca 12 000 domacnosti. Z toho cca 1000 budu rodinne domy (Liscak, Stare Grunty, Solosnicka, … - spravidla nemaju problem s parkovanim). Zo zvysnych 11 000 bude mat 70% aspon jedno auto. To je 7700 aut. Momentalne je 4492 vyznacenych parkovacich miest. Cize ak chceme teoreticky uspokojit 7700, tak chyba 3300. Vyznacene ale znamena, ze su oznacene ako box. Vyhlaska umoznuje parkovat na komunikacii aj ked box nie je vyznaceny. Aby som uplne nestrielal, tak skusim odhadnut, ze cca 2200 (2/3) sa da este na komunikaciach vyzcnacit. Ostalo 1100 aut. Ale to sme este nepouzili ani jednu garaz, garazove statie, … ktorych bude daleko viac ako 1100. Cize ak zapocitam taketo parkovacie miesta, tak nebude ziadny problem, aby kazda domacnost v KV vedela v noci zaparkovat. Ale toto berem ako konzervativny odhad, myslim si, ze tych miest chybajucich na prve auto v domacnosti bude menej a budu existovat oblasti, kde to bude vychadzat v pohode a len v niektorych to nebude vychadzat.
  2. Problem je, ze neexistuje ziadny system, nevyuzivaju sa ani aktualne kapacity, lebo nie je na to ziadny tlak, a preto sa parkuje ako sa chce a tym sa nici verejny priestor. Zavedenim systemu by sa mali nastavit pravidla. Hlavne by bolo, ze “garantovane” parkovanie by bolo iba pre jedno auto v domacnosti a v oblastiach kde to nevychadza ani na jedno auto v domacnosti by boli uprednosnovani ti, ktori maju trvaly pobyt, viac ludi s trvalym pobytom, male deti, … . Podla poziadavieka vyuzivania by sa dalo v realnom case vidiet, kolko miest kde chyba. Dalo by sa nastavit, ze ak ma niekto viac ako jedno auto, tak by bol “tlaceny” do zaobstravania si miesta pre to dalsie auto v garazi alebo garazovom stati (co sa teraz nedeje). Kedze teraz je vsetko zadarmo, tak sa garaze pouzivaju ako sklady a garazove statia sa tiez nevyuzivaju efektivne. Takyto system by tlacil na to, aby ludia z druhym autom museli zacat vyuzivat taketo miesta a tym padom by ludia prestali pouzivat garaze ako sklady.

Body:

  1. nie je to uplne tak - dnes sa plati za vyhradene, ale 25% tam stojacich aut je inych. Tzn. ten kto si prenajal miesto porusuje nariadenie a vyuziva ho svojim inym autom (ked pride domov na svojom prvom aute a je volne miesto, tak zaparkuje na volnom a druhe auto, da na vyhradene, lebo mu ostalo volne). Preto dokaze fungovat pohodlne aj s dvomi autami a iba jednym vyhradenym miestom. Alebo niekto kto tam uz nebyva alebo tam neparkuje auto, dava svoje miesto (ktorych je nedostatok) niekomu uplne inemu, … . Tak isto sa sa zavedenim systemu a tlacenim ludi do vyuzivania kapacit garazi a garazovych stati zvysi pocet pouzivanych miest pre parkovanie.
  2. ked je dostatok parkovacich miest, tak si moze parkovat kto chce ako chce. Ak je ale malo parkovacich miest, tak je logicke, ze mate zaujem, aby bola obratkovost - aby sa to miesto pouzivalo a nestalo na odstavenie vozidla 360 dni z roku. Ak niekto parkuje 360 dni z roku, tak moze auto odparkovat trochu dalej, nie ho mat zaparkovane 360 pred branou. Pred branou by malo byt miesto, ktore ma co najvacsiu obratkovost, lebo ked chcete iba nieco vyniest, tak hladate miesto co najblizsie k brane. To myslim ze ma velmi prakticku funkciu.

Fajn, parkovacie miesta máme zmapované. Jedna vec, ktorá tam nebola zahrnutá (ak som správne pochopil preskum prebiehal v noci) sú autá, ktoré pribudnú cez deň. Koľko je tých?

Ja by som sa hlavne zameral na to prečo tu autá sú, kedy a ako ich ľudia využívajú, prečo nevyužívajú iné spôsoby presunu a čo by ich motivovalo k zmene. A tiež ich súčastné parkovacie preferencie. Lebo kým sa nezníži počet áut, tak jediné riešenie parkovania je viac parkovacích miest. Čo takto dotazník, ktorý by toto zistil?

P.S. Nemám auto, používam MHD a vlastné nohy (Petržalka a Staré Mesto sú blízko).