Pár týždňov po voľbách a

Skusim trochu poodstupit:

  1. extrem: obrovske projekty v radovo desiatkach ci stovkach milionov realizovane 3 a viac rokov: papierovacky (zvycajne) sedia, len vysledok nie (nefunguje, neskaluje, tazko sa pouziva, sto rokov za opicami, tunel, atd.)

  2. extrem: male agilne projekty robene zadarmo alebo za radovo tisicky realizovane za dni, tyzdne, nanajvys mesiace: vysledky su zvycajne dobre, je vsak tazke mozno az nemoze zabezpecit “formalny sulad”, kedze to ide vyrazne proti “zauzivanym” (a pre istotu podotknem: podla mna zlym) praktikam

Plus to cele samozrejme funguje v kontexte toho nasho “slovenskeho kocurkova”, t.j. mala vymozitelnost prava, Kocnerovci/Bastrnakovci/Paskovci/Kmotrikoivci/Siroki/…/…/… rozlezeni a cucajuci kade tade a Slovac ma velke reci ale iba pri pive (aj ked nastastie, ak ide fakt do tuheho, tak predsa len zvykneme spravit spravnu vec). :slight_smile:

Do tohto vlakna vyzera slo vela casu a namahy. Zrejme aj takych, co sem nic nenapisali. Dufam, ze toto nasadenie vytrva. A ak ano, tak by som rad poprosil cast tej energie presmerovat aj sem: MetaIS . Implementacia tychto studii sa pomaly rozbieha, ide tam o vela penazi a IMHO mnohe projekty budu mat (alebo by mali mat) vacsie dopady nez tu spominane Covid-19 IT riesenia. Tot teda aby nam kvoli Covi-19 ci Janovi Hargasovi smerujucom na UPPVII neusiel omnoho vacsi balik penazi/projektov/problemov/…

4 Likes

Realne skusenosti, nie je v principe rozdiel medzi celkovymi nakladmi ci je projekt Agilny (na zaciatku maly) alebo ci je Waterfall, principe inakosti je inde. Aj proijekt Agilny ma mat red flags, zdovodnenie, ciele, biznis prinosy, varianty, typ obstarania/financovania (hoc aj zadarmo)´a zasliuzi si to diskusiu a kontrolu ako vsetko ine (velke, megalomanske a nepotrebne projekty, ono aj agilne proejkty mozu byt nepotrebne, mozu byt lepsie, s fokusoivanymi cielmi a prinosmi pre jednotlivye role ci stakeholderov), taksito projekt “zadarmo” sa moze tazko pouzivat, moze mat minimalny pocet uizivatelov (pretoze nebudu vidiet zmysle a prweco to pouzivat), nemusi fungovat, issues budu riesene pomaly atd. Mali by sme mat na vsetky projekty rovnaky pohlad a dodrziavat postup a viest o nich aj verejnu diskusia na platforme S.D.

1 Like

Jasne vysvetlené právomoci krízového štábu - žiadne rozhodovacie.

Obávam sa, že celá táto akcia je nelegitímna (protiprávna).

To si dam do CVcka - v roku 2020 sposobil protipravnu burku v serbli.

1 Like

No ja by som chcel žiť v krajine, kde sa dodržiavajú zákony. A aj v zdanlivo malých veciach.
… ale viem, že to tak nie je. :frowning:
Už chýba len dodať “Vyhraj voľby a môžeš všetko,”

Chýba ti v tej CV vete že “zadarmo” a pred slovo "búrku " odporucam doplnit “bezprecedentnu”.
Pozn: joke. Chápem že nie každému je môj štýl humoru zrozumitelny.

Keďže téma “zadarmo” nikoho neopúšťa napriek výzvam tak hádžem uterák a idem teda full retard. Idem kresliť grafy, že aké dlhé by mali byť diskusné témy o miliónovych projektoch, ktoré tu sú bez jediného komentu.

1 Like

Biznis case, jeho posudzovanie alebo proejktove riadenie nezavisi od toho ci to je za to 10, 100 alebo 1000 od too zavisi len financne riadenie projektu. Takze ku kazdemu proejktu sa je potrebne stavat rovnako a vykonat rovnake cinnosti ci analyzy. Aj maly projekt aj projekt za malo, moze sposobit velke skody. S.D: ak sa ma venovat hodnoteniu CBA analyz (mali by sa robot vsade, varianty a vyber z nich mali by sa robit vsade (to, ze v KS je to hruba formalita je druha vec) aja na projektoch zadarmo a dtto Red flags atd.

A kto to bude robit realne robit - myslim naozaj nie len “robit” a brat za to nejake peniaze ? Ked ludi co to naozaj dokazu sa okolo statneho IT mota mozno tolko ze ich spocitame na prstoch jednej ruky ?

Vselikomu to vrta v hlave

Prečo nejaká firma poskytne štátu vývoj veľmi drahej služby zadarmo? Čo má najväčšiu hodnotu pre firmu, ktorá sa zaoberá analýzami dát? Link na zmuvu v Centrálnom registri zmlúv.

:man_facepalming: :man_facepalming: :man_facepalming:

Zase tam pletie spomienkovu mapu s contact tracing appkou. Uplne mimo.

@Tomas_Vatrt ta platnost zmluvy 30 dni je tam preco? Co bude po mesiaci?

no, ja ale stale chapem ze spomienkova mapa a contact tracing je to iste, contact tracing sa neda robit v pouzitelnej presnosti a tak sa to cele zmenilo na spomienkovu mapu ako nastroj pre operatora ktory robi ten contact tracing
Ale kludne to uved na pravu mieru,

Uplne na zaciatku bolo riesenie spomienkovej mapy z CZ, ktore malo za ucel jedinu vec: Pomoct ludom sa rozpamatat, ze kde boli 14 dni predtym a koho mohli stretnut. Vtedy este neboli ziadne aplikacie na sledovanie cez BT ani nic. A aj keby boli, tak bolo zrejme, ze ich penetracia bude totalne miziva. Proste data od operatorov boli jedine co bolo plosne zbierane a “dostupne”. Nakolko tato spomienkova mapa pomaha oproti beznemu rozhovoru je podla mna podstatnejsia otazka.

Tu je k tomu clanok z 20.3.2020
https://www.lupa.cz/clanky/patrick-zandl-covid19cz-nechceme-lidi-sledovat-jen-pomahame-s-hledanim-nakazenych/

Contact tracing appka - aspon ja to tak chapem, je to co si do mobilu naistalujes a cez BT/GPS to sleduje kde si, pripadne ta to notifikuje ked treba. Zasadny rozdiel medzi spomienkovou mapou a contact tracing appkou (ktora by trebars vyuzivala data operatorov) je v tom, ze pri spomienkovej mame identifikujes kontakty ty, pri tom druhom sa identifikuju kontakty automatom, kde je presnost pre identifikaciu potencialnych kontaktov klucova. Tvrdenie, ze (spomienkova mapa) je kvoli presnosti uplne nepouzitelna (zaznelo v podcaste) je velmi odvazne.

hm, a to si myslis alebo vies ? Pretoze zo zmluvy take nic nevyplyva, prenesu sa data dotycneho do NCZI, nasledne mimo, poskytnu sa operatorovi vo forme mapy a zmazu. (to aspon odznelo tu na fore). Ziadne prenosy do mobilu, cela interakcia je na operatorovi call centra.
A tiez sa tu pisalo o tom ze ziadne ine data inych ludi sa neprenasaju a teda bud sa nerobi skutocne nic ine ako spomienkova mapa alebo sa prenasaju udaje ludi v danej oblasti bez ich suhlasu o com tu zaznelo ze urcite nie.

V zasade suhlasim so vsetkym uvedenym.

Aj s tymto asi suhlasim.

Prave preto som sa snazil pooodstupit, lebo teda ci uz “tunelovacky v OPIS-e” tak aj “snaha pomoct napr. zo stranny S.D” skor ci nejskor narazaju na to, ze stat nerobi co ma tak ako ma: zle zakony nemenime, dobre zakony rusime, tunelari behaju na slobode, ti co pomahaju preskakuju polena (ktore tunelarti preskaovat emusia), atd.

Plny suhlas, akurat, ze neexistencia resp. problematicky status SR ako pravneho staru, na to tu mame silne indicie kontinualne uz od Meciata. V kontexte eGov uz z casov OPIS-u.

Heh, az tak by som to nezlahcoval, ale vid vyssie “bigger picture” (=Covid-19 ma netrapi o nic viac nez zbytok). :slight_smile:

Teraz som sa uplne stratil. Ja reagujem na ten podcast, kde pan vesti zo zmluvy, ze cele to je nepouzitelne, pritom mava nejakou analyzou, ktora (podla mna), riesila skor vyuzitie dat na identifikaciu kontaktov (akoze dva body na mape sa pretnu).

Nikde som netvrdil, ze spomienkova mapa prenasa nejake data niekam inam (na mobil).

Viete, rád by som sa teda ešte raz opýtal:

  • kto v krízovom štábe dal zadanie na vytvorenie tých aplikácií? UVZ? NCZI? UPPVII?
  • aký bol cieľ týchto aplikácií? kto urobil zadanie, čo majú robiť? kde je to popísané?
  • kto sa reálne podieľal na týchto projektoch, keď sa pre tieto projekty musela narýchlo bez PPK a MPK meniť 2x legislatíva, zasadať Ústavný súd a rieši sa búrlivá diskusia??
  • kde sú doložky vplyvov z týchto projektov? kto to bude prevádzkovať - aký dodávateľ, koľko to bude stáť, ktorí úradníci v tom budú robiť??
  • kde sú povinnosti podľa zákona o ITVS a podľa novej vyhlášky o riadení IT projektov platná od 1.5.2020?? 85/2020 Z.z. - Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Sl... - SLOV-LEX
  • kde sú povinnosti podľa zákona o Kybernetickej bezpečnosti? Kde sú povinnosti podľa zákona o ochrane osobných údajov?

Teda prosím, vytvoril sa tu nový informačný systém verejnej správy, ktorý obišiel všetky povinnosti, ktoré majú “normálny” správcovia ITVS, lebo to bolo zadarmo?

Viete, ten systém je natoľko kritický, že sa muselo nerešpektovať toľko vecí, aby sa to dotlačilo aj cez mrtvoly do prevádzky, ktorá je vlastne dobrovoľná?

A namiesto toho, aby reálne s.d povedalo, že to bolo cez čiaru, vidím tu skôr obhajovanie a zľahčovanie. Ano pan Suchal, súhlasím s Vami, že vysvetľujete a veľmi rozumne, za čo je treba poďakovať

Ale prosím, ak sme ako komunita nastavovali pravidlá pre všetky štátne IT projekty, potom aj “známy” by mali tieto pravidlá dodržiavať a nie si po tom, ako sa porušili si hľadať 1000% dôvodov prečo to tak bolo.

Viete, vždy sú dôvody, prečo sa niečo urobilo inak, ako sa malo. Aj na ceste ak idete rýchlo, aj pri daniach, ak máte nedoplatok, aj v IT, že máte systém, ktorý dodal niekto zadarmo.

ďalšou vecou by som chcel poukázať na to, že štát nesmie podľa mňa príjmať veci zadarmo, ktoré nechcel!!! Nič nie je zadarmo, je to stará pravda, ktorá sa určite potvrdí aj v tomto prípade, ja verím tomu. Ak by úradník dostal niečo zadarmo - teda DAR, je povinný to priznať a dokonca sa to môže považovať za korupciu. Nechcem tu konšpirovať, ale spomínal ste pan Suchal nejaké kroky, kedy bola aplikácia, kedy p.Hargaš začal riešiť veci s pani Remišovou. Nebolo teda za dodanie tejto aplikácie ako poďakovanie ponúknuté miesto po jej boku? - toto samozrejme berme ako naozaj pritiahnuté za vlasy, netransparentnosť však prináša veľa kombinácií ako to mohlo byť.

Ak niekto dáva štátu software zadarmo, deformuje tým trh a mal by túto firmu riešiť protimonopolný úrad (verím, že toto aj začne), pretože obmedzuje hospodársku súťaž a navodzuje neprimerané podmienky pre ostatných účastníkov trhu, pretože sa tejto súťaže nemohli zúčastniť!! To, že nie je vôbec jasné, čo vlastne dodal a za čo, tak možno by síce niekto dodal riešenie za pár Euro, ktoré by ale bolo výrazne lacnejšie na prevádzku, licencie a pod… Druhou vecou je, že spoločnosť krížovým spôsobom dumpovala cenu za software.

Ďalšou vecou je etická vec, napríklad s pohľadu IT firiem. Pretože niektorí “dobrovoľníci” sa zapájajú do podobných akcií preto, že core príjem majú ako zamestnanci týchto IT firiem a v čase Coronakrízy možno sedeli na HomeOffice a brali možno aj plný plat. A zadarmo môžu robiť, kedže mali príjem od IT firiem. Ale ak potom firmy nebudú mať zákazky, lebo všetko budú dodávať “zadarmo” dobrovoľníci a iné IT firmy, z čoho potom budú platiť svojich zamestnancov - aj dobrovoľníkov?? Nie je to falošné “zadarmo”?

A poslednou vecou týkajúcou sa bezpečnosti. Nechcem konšpirovať, ale na budúce pri takejto kríze sa prihlási firma z Tajwanu, že nám dodá komplet nejaký soft pre inú pomoc a nainštalujú si do vládnej siete software, ktorý ani nebudeme vedieť čo robí, bude bežať v čínskom vládnom cloudu? budeme predsa happy? Alebo NIE?

A nedá mi, aby som si nespomenul na český film Pelíšky, ked sa pani pýtala manžela, čo budú robiť sklári, keď budú automaty robiť platové kelímky…Teda, ak budú zahraničné firmy (napríklad tá z Tajwanu) dodávať štátu čo oni chcú a zadarmo, “co budou pak tí slovenský ITčkári v slovenských IT firmách žrát??” :smile:

4 Likes

Fantasticke. Ked nechcete konspirovat, tak preco tieto bludy pisete este zvyraznenym?

Este niekto stale nepochopil, ze ked je niekde napisana suma 0 eur, tak to znamena, ze to dostal stat za 0 eur a absolutne ma nezaujimaju naklady, ktore s tym mal ten co to daroval? Nemyslim si, ze to je nejako dlho udrzatelne.

Nie.

PS. Otazky (od ivank) uz boli zaslane na NCZI (ako som slubil) cez infoziadost, budem informovat o odpovedi. Su do velkej miery prekryvajuce sa s vasimi.

JA nebduem konspirovat, ale ano v slusnych krajinach aj dodat nieco zadarmo, sa povazuje za korupciu. Uz som psial a tiez sa nebudem opakovat, ak niekto chcel urobit riesnei zadarmo, tak mal uorbit standardne open source riesenie a bolo by naozaj zadarmo a pre vsetkych (Alebo podla definovanej licencei). A ja sa pytam preco to nie je tak,

1 Like

Uz len posledny dovetok, pretoze tu zjavne niekto nechape suvislosti. Ak je nieco zadarmo, tka ten kto to dostal sa chtiac nechtia citi byt zaviazany, zaviazanost plodi potencialne zavazky do buducnosti, AK je nieco zadarmo je to netrasparentne a nie su ani dohdnute detailne podmienky dodanie ako by mali byt (ci uz SLA, sankcie za nedostatky atd), ved ako niekoho mozme nahanat alebo sankcionovat ked ma to urobil zadarmo atd. Prihalste sa aj do inej skoly ako informatickej aby Vam vysvetlili co vsetko sa vo vyspelych krajinach povazuje za korupciu. Zadarmo sa dava inak (bud je to charita alebo open source), ale projekt zadarmo je KORUPCIA. Podporovatel akejto veci sa priamo stava satva ucastnikom. Posledna vec, pretoze su tu obvinovania, ze preco sa zrazu ti niekto stara do veci, ktore su zadarmo a nestara sa do predrazenych projektov. TAk preto, ze do predrazenych proejktov ste sa v S.D: satralai Vy a robili ste to dobre (az na par vynimiek), za co si zalsuzite pochvalu. TAkze ak ste ju od mna necitili, tak Vam ju za to davam. Ale za to co sa snazite terza obhajovat, Vam davam jednoznance palec dole a navrhujem aby ste prestali obahajovat, to co je v normalnej spolocnosti neobhajitelne.

2 Likes