Pár týždňov po voľbách a

alternativy sa asi neporovnavali ale neviem. proste padlo asi netransparentne rozhodnutie v krizovom stabe, ostatne otazky neviem zodpovedat je to skorej na PwC. Ale chapem urcite by sa to za inych okolnosti dalo spravit lepsie.

Proste ten projekt (jeden aj druhý ) vykazuje všetky nešváry, ktoré s.d po minulé roky ostro a vytrvalo kritizovalo. Viac nemám čo dodať :slight_smile:
Vlastne mám . Nerozumiem prečo je v tomto prípade s.d ticho a nevadí mu to.

2 Likes

Áno, pocit možno máte, ale dohladatelna realita je iná.

Jednak Pár týždňov po voľbách a je jasný dôkaz, že “nám to viac než trochu vadilo”.

“Zomrieť na krásu” sa teraz hodí asi najviac. Fakt, by som bol zvedavý, keby sme tu dnes nemali nástroj na trasovanie nakazených a boli by ich tisíce denne (čo bolo veľmi reálne) , či by ste sa tu hrali na generálov a čakali na vyhlásenie sútaže na vec ktorá sa dala zadarmo zobrať hotová.

Za seba hovorím, že tieto projekty ani zďaleka nie sú podozrivé a neblikaju mi pri nich žiadne veľké kontrolky. Jeden je zadarmo, druhý je zadarmo a dokonca opensource. Navyše je zrejmé, že oba budú mať krátku životnosť a budem prvý čo začne kričať keď si niekto skúsi na tom postaviť nejakú servisnú zmluvu.

Lenže ignorovať okolnosti za ktorých sa toto dialo a hovoriť o “všetkých nestvaroch, ktoré iné projekty mali” je absolútne ohýbanie reality. Kde sú milióny? Kde sú prilepené systémy cez dodatky? Kde sú vymyslené projekty, ktoré nikomu nič neprinášaju? Kto sa obohatil? Ja tu vidím iba dobrovoľníkov, ktorí na úkor svojich rodín a peňazí zadarmo makali. Nabudúce si sakra rozmyslia, že či budú štátu pomáhať keď zlyháva v svojich základných funkciách a časoch keď ho najviac potrebujeme. Gratulujem.

2 Likes

Ďakujem za vysvetlenie, už budem vedieť že s.d. stráži najmä financie, transparentnosť bezpečnosti (a/alebo ochrany súkromia) - aj to je niečo, čo sa ľudí týka - je evidentne menej dôležitá.

1 Like

Ďakujem. Toto už berem. Ale aj tak, ked niekto robí zadarmo, znamená to, že nemusia byt dodržané postupy garantujuce transparentnosť a bezpečnosť projektu ?

2 Likes

Ak pri hodnotení preváži “je to zadarmo” všetky ostatné kritéria, ide o hodnotenie emocionálne, nie hodnotenie nestranné, teda profesionálne. Teraz je už jasné, čo možno od s.d. očakávať.

1 Like

Nerozumiem ako si dospel k tomuto zaveru. Treti krat sem teda odkaz (prosim, kliknite si tu na neho), kde je verejne vyhlasenie za SD k tomuto projektu. Je tam aj vyzva na zverejnenie detailnej dokumentacie ohladom bezpecnosti projektu.

Tuto implikaciu povazujem za uplne mylnu. Zadarmo nie je KO kriterium, ani nikdy nebolo. Mozno to tak spatne vyzera, ale nie je to tak.

Som ochotny priznat, ze trasovacia appka mala byt komunikovana transparentnejsie. (Nakoniec, ved preto sme aj davali vyjadrenie - 4x to sem pisem).

Disclaimer: Moja rola v tomto projekte je extremne mala, v principe som na poloverejnom fore (slack slovensko.help, kde sa mohol zapojit hocikto) pisal prave tie vyhrady, ktore mi tu dnes oplieskavate o hlavu, ze SD ich nedokazalo zabezpecit (napriklad: kolko to bude stat, kade a ako budu tiect ake data, preco treba menit legis ked sa to robí so suhlasom…).

Aj druhý krát to napíšem. S.d ani teba z ničoho nevinim. Len zavládla atmosféra “nevyrusovat so zákonmi a bezpečnosťou, tu sa zadarmo bojuje s korona virusom”.

1 Like

No nie. Ak sa tu napíšeš, že tieto projekt má všetky nešváry tunelov, ktoré sme napádali (nemá) a nerozumieš prečo sme teraz ticho (5x píšem, neboli sme ticho) tak “Ja nikoho nenapadam” je naozaj vtip.

Pozeral som sa na to po odbornej stránke. Nie po finančnej. Tak už budem zase ticho, no.

Najlepšie by bolo asi toto vlákno zmazať. Nech to nikoho nevyrušuje.

Myslím, že tu máme problém s kritikou. V odpovediach sa prejavujú viaceré argumentačné chyby ako:

  • Unáhlené zovšeobecňovanie (robím na tom nezištne tak asi všetci majú nezištné úmysly vice versa všetci čo sú netranpsarentní sú zlí)
  • Vyberanie čerešní (zadarmo)
  • Povyšovanie indície na implikáciu (kolaps call centra)
  • Mylné analógie (keď je to dobré v čechách tak aj u nás)
  • Argument autority (krízový štáb)
    … až po útok ad hominem :frowning:

Je to asi spôsobené práve stratou nestrannosti. A už to samotné je niečo, kde sa s.d. asi nechcelo dostať.

1 Like

Prave naopak. Toto vlakno si tu nechame. Je velmi poucne.

1 Like

Naozaj si myslis, ze tu pisem toto lebo tam figuruje @gla alebo @janhargas na urade? Tak to ma naozaj pobavilo. Asi nevies kolko problemov som uz v SD narobil prave tym, za na taketo veci ohlad neberiem. Gabo a Jano naopak museli po mne dobre “hasit”. :smiley:

1 Like

Nemyslel som Teba.

Tato disciplina ma tiez bavi:

Toto asi nikto nepovedal.

Bolo tu popisane viac krat, ze toto nebolo rozhodujuce kriterium. Aj ked si myslim, ze v pripade tunelovania statneho IT je dost podstatne pre odhalenie motivacii.

To call centrum naozaj pretazene bolo. Ved sa tam nedalo dovolat.

Mylna analogia je nieco ine. Napriklad, “Cesi hraju perfektny hokej preto berme od nich aj trasovaciu aplikaciu.”

Nikto nehovori, ze je to dobre, lebo to povedal krizovy stab. Krizovy stab proste rozhodol, ze bude takto.

Toto som tu nezachytil.

Som proti zmazaniu. Nech má každý možnosť vidieť čo a ako sa kritizovalo a aké boli reakcie. Názor si utvorí každý sám.

2 Likes

Myslím, že toto je kľúčový problém. Jednoducho sa nedodržiava zákon v tomto prípade.
Podľa zákonov SR nemá nejaký krízový štáb na toto kompetenciu. Môže navrhovať vláde, ale rozhoduje vláda. (viď zákon o krízovom riadení a iné). Neviem o žiadnom uznesení vlády, nariadení vlády, nariadení hlavného hygienika, alebo inom legálnom dokumente, na základe ktorého by tento projekt bol nariadený, schválený a pod. viď. štatút aj zriaďovacia listina krízového štábu Detail materiálu | Portal OV
Nemožno sa teda odvolávať na akési rozhodnutie. Žiadne nie je.
(Osobne si myslím, že ak by šiel na súd návrh na zneplatnenie zmluvy tak by zmluva bola zrušená.)

Samozrejme mi vadí aj netransparentnosť takéhoto (hoci nezákonného ale zjavne rešpektovaného úradníkmi NCZI) rozhodnutia.

My (občania) nemáme veriť úradníkom a dodávateľom štátu. My máme mať možnosť kontroly. A najmä v krízových situáciách.

@jsuchal Ešte mi prosím vysvetli súvislosť, medzi preťaženým call centrom v marci a trasovacou aplikáciou. Rozumiem tomu správne, že bola obava, že call centrum nezvládne nasadenie predpokladanej trasovacej aplikácie a predpokladané volania ľuďom v karanténe?

Lebo hasiť inbound je jedna vec a rozširovať funkcie call centra v horizonte x týždňov je iná vec.

My sme pocitali s tym, ze pri naraste pripadov skolabuje call centrum a hygiena. Cize sme sa venovali na zaciaktu vyrieseniu problemu call centra NCZI a otazka trasovania a hladania dalsich potencialne nakazenych bola druha tema, ktora sa javila pri tisicoch potencialnych pripadov denne ako problem, ktory sa neda vyriesit bez it supportu.

No myslim, ze tu suvislost by si mal skor vysvetlit ty, ked ju tam vidis a napadas. Ja tu vidim, ze Gabo to jasne rozlisil. Ty si to spojil “Povyšovanie indície na implikáciu”. Strawman.

Aha, tak ale to si mohol rovno uplne hore napisat, ze toto je ten klucovy problem co ti vadi. Nemuseli sme sa tu den trapit a chodit okolo horucej kase s posliapavanim principov SD, bezpecnostou, ochranou osobnych udajov, zapojenim Gaba a tak podobne.

Pod kľúčovým som nemyslel jediný. Neviem či nechceš pochopiť alebo nechápeš, že celá táto akcia je netransparentná a pochybná. Je tam kopec aspektov, ktoré sú cudzie mnohým princípom, ktoré sme roky tu presadzovali.
Ja som sklamaný, že to takto musím vyťahovať ako z chlpatej deky. Ak by som to nezačal tak by som sa si len z novín dozvedel, že čo sa stalo, nie, že čo sa chystá.
Na kopec otázok ste neodpovedali a to mi je čudné a podozrivé. Viď ten zmazaný príspevok. Je to pravda alebo nie, to čo sa tam písalo?

Z celej tejto diskusie mám pocit akoby Vám (Gabovi a Tebe) vadilo, že som to vôbec otvoril. Strašne som z toho smutný a sklamaný. To som fakt nečakal, že tu raz budeme práve s Vami takto komunikovať. :frowning::frowning::frowning: