Otvorené dáta o MHD: Mesto Banská Bystrica a VÚC Banská Bystrica

ahojte,

o otvorených dátach na železniciach je už samostatné vlákno, možno by bolo dobré mať vlastné vlákno aj o autobusovej doprave.
Chcel by som sa spýtať, či by bolo možné poslať mestám resp. krajom (VUC) nejakú výzvu, aby vyžadovali od súkromných dopravcov prístup verejnosti k cestovným poriadkom. Teda aby sa cestovné poriadky autobusových spoločností stali otvorenými dátami. Myslíte, že by to bol dobrý nápad?

V Banskej Bystrici sa do konca roka budú uzatvárať zmluvy s dopravcami na úrovni kraja ako aj na meste BB. Aj kraj aj mesto budú ozatvárať zmluvy vo forme dodatkov, bez verejného obstarávania (z rôznych dôvodov).

Ja som písal aj na VUC aj na mesto, ale zatial som nedostal takmer žiadnu odpoveď. Myslíte, že je to vôbec právne možné, dať niečo ako “open data” do zmluvy s dopravcami, aby boli povinný rešpektovať princíp otvorených dát? Majú vôbec dopravcovia právo šíriť vlastné cestovné poriadky, neudeľuje to nejakým spôsobom ministerstvo dopravy?

Ďakujem za prípadné odpovede

3 Likes

prešovská MHD otvorila svoje dáta, trvalo to riadne dlho, pomohol “tlak” primátorky i odbornej verejnosti… CG eGOV - Katalóg OPEN geo DATA

pripravovali sme Hackathon, (máj 2018) a tam bol prísľub, že to bude verejne dostupné

PODARILO SA :slight_smile:

od vtedy 100 percentná spokojnosť
appka pre všetkých MHD Prešov

PS. nebolo ľahké zmeniť myslenie, že keď tie dáta už sú (palubné snímače) a tečú do systému - tak sa dajú rozumne dať vonku

5 Likes

Jeden sposob ako to vybavit je, ze starosta a poslanci chcu. Ked chcu, tak s dopravcom vyjednaju.

Mlcanie sa da interpretovat a) (optimisticky) ako “pilne na tom makaju” alebo b) (pesimisticky) nemaju zaujem.

Ja ano, zaroven vsak dodam, ze to zrejme nie je jednoduche (lebo: vid predchadzajuci bod).

Ale napr. Zeleznice v CR prehrali sud a data dat museli … lebo su financovani z verejnych zdrojov a “lebo verejny zaujem”, aj ked sa tvaria ako “a.s.”.

Dalej, prichadza este novsia PSI smernica ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1528732818577&uri=CELEX:52018PC0234 ), ktora planuje rozsirit povinnosti aj na verejne podniky. Tu ale opat narazame na ochotu politickej reprezentacie, vid:

Ja som to stanovisko pochopil ako “OK, dobre, fajn … ale spravime si strasne vela vynimiek, aby sme nakoniec nemuseli nic robit”. Pricom stanovisko predklada UPPVI, ktore si zaroven v NKIVS nastavilo KPI typu “Podiel inštitúcií verejnej správy, ktoré publikujú otvorené dáta: 99.9%”.

Ak by nesirili, ako vieme na aky autobus a kedy ist? A ked uz je to vylepene na nejakej trabuli, prip. ako HTML ci PDF na nejakom webe - a vsetko nejako genrovane ci tlacene z PC - tak preco nie aj ako nejake GTFS, CSV, JSON?

Udeluje, ale trochu sa vracime opat k prvemu bodu. Ale konkretne ohladom MD SR mozeme povedat, ze tam nejaka vola je (vid vlakno o ZSR). Len aj pre nich je to tazke.

@Mari , Peter @hanecak dakujem za rady.
Dneska práve idem na stretnutie s viceprimátorom Banskej Bystrice, prejavil záujem o open data :slight_smile:

Neviem, či sa podarí vybaviť aj ďalšie dáta okrem cestovných poriadkov. Mne by sa páčilo, keby zverejňovali aj vyťaženosť jednotlivých spojov, prípadne aj aktuálna poloha autobusov (ak tie dáta majú).

1 Like

Na otvorené dáta som sa pýtal aj na stretnutí Dopravnej komisie mesta (BB). Problém je, že sa diskusia na túto tému skoro vôbec nezapísala do zápisnice. Ale tieto výhrady budem tlmočiť najprv členom komisie. Nechcem z toho robiť vedu, keďže zápisnica nemusí obsahovať všetko.
Cítim úprimný záujem z viceprimátora o túto tému.

Ahojte, vie niekto pomôcť naformulovať nejakú právnu klauzulu, ako označiť nejaké dáta ako otvorené?

V Banskej Bystrici chceme požiadať Dopravný podnik (resp. dorpavcov) aby na svojich stránkach explicitne uviedli, že ich cestovné poriadky môžu byť ľubovolne šírené, na komerčné aj nekomerčné účely.
Myslíte, že to stačí naformulovať takto jednoducho, alebo majú “open data” svoj vlastný terminnus-technicus?
Podobne ako sa “open-source” spomína v súvislosti s konkrétnou licenciou ako je GNU?

Pán viceprimátor Banskej Bystrice ma požiadal o formuláciu, čo vlastne máme pýtať od dopravcov a či to viem aj presnejšie naformulovať.

Zatiaľ diskutujeme o týchto dátach:
cestovné poriadky a vyťaženosť spojov
nebude to zrejme API, len súbory na stiahnutie niekde na webe.

Pán viceprimátor mi písal, že má predbežný príslub, že keď pošle žiadosť, tak dopravcovia (dopravný podnik) nemajú problém so zverejňovaním dát :slight_smile:

Z právneho hľadiska základ je dať k dátam licenciu. Najlepšie CC0, alebo CC-BY. Čiže “formulka” je niečo v štýle “Dopravný podnik mesta Banská Bystrica dáva súhlas s používaním údajov podľa licencie CC0” + linka na detaily licencie.

Čo treba splniť, aby otvorené údaje boli spravené poriadne, tak ako to má byť: viď. §51-53 výnosu o štandardoch.

1 Like

Zdravím, rád by som vedel, či niekto riešil otvorené dáta ohľadom cestovných poriadkov a polohu vozidiel v Košiciach (DPMK). Viem že na polohu vozidiel už má implementovaný Ubian, no niesom si istý, či je niekde voľne dostupné API alebo sa dohodli na spolupráci. Vďaka za odpoveď.

Ďakujem za odpoveď

v prílohe posielam návrh na žiadosť, aká by mohla byť zaslaná dopravcom v Banskobystrickom kraji (ide o SAD Zvolen a SAD Lučenec). Zajtra by som to poslal pánovi Gajdošíkovi, ktorý je predseda Dopravnej komisie BBSK a zároveň viceprimátor Banskej Bystrice. On by potom žiadosť poslal dopravcom (resp. by to ešte prejednal na meste a na župe).

verejna-doprava-open-data.pdf (35.5 KB)

Odkaz na externú linku Creative commons som do žiadosti nevložil. Keď som si tú stránku pozeral, nie je tam slovenská verzia textu. Dopravcovia v BBSK sú súkromné spoločnosti a nemusia poznať tento štandard, odporúčaný pre verejnú správu. Ale vložil som do žiadosti text z § 52 z výnosu, kde sa píše, čo je povolené robiť s dátami.

Zatiaľ by dáta boli zverejnené len na webe mesta (resp. župy) ako súbory na stiahnutie. Teda zrejme spôsob zverejnneia nebude spĺňať všetky štandardy pre zverejňovanie datasetov.

Ak myslíte, že je dôležité v žiadosti uviesť odkaz aj na Creative Commons, tak ho môžem vložiť, ale tým pádom bude mať dopravca viac starostí (musí si to naštudovať a preložiť z angličtiny). zrejme mu nebude vyhovovať ani spôsob, že má dať súhlas s nejakými pravidlami, ktoré sú uvedené na zahraničnom webe, pričom obsah týchto praqvidiel sa môže časom meniť. Dopravcovia nemusia mať vedomosť o tom, že sú to pravidlá pre otvorené dáta.

Snažil som sa v žiadosti uviesť aspoň to, že dáta budú ďalej šírené na internete v rôznych aplikáciách, aby dopravca vedel, čo od neho žiadame.

Áno, poriadna licencia je dôležitá.
Slovenské verzie licencií: https://sk.creativecommons.org/?page_id=893
Čiže z nich vyber CC-BY.
Keďže cestovné poriadky sú celkom komplexné údaje, tak dôležitý je aj formát. Bežné tabuľky XLS (čo ani nie je otvorený formát), či ODS rovno vyškrtni. Najlepšie ak by si sa spojil s niekým, kto tie údaje vie reálne použiť, oni vedia povedať ktorý formát dáva zmysel.
Taktiež dôležité je aby údaje o cestovných poriadkoch boli aktuálne. Povedzme u nás v BA sa menia cca. 3-5 krát za mesiac. Vyrieš si, ako sa tie údaje budú aktualizovať a že používateľ sa dozvie keď sa zverejní novšia verzia.

ok chápem, ja sa len bojím, či dopravcovia majú dáta v takom formáte, ktorý spĺňa kritériá pre open-data. Ak nemajú, tak zrejme ich nebudú upravovať na svoje vlastné náklady. Preto by bolo dobré v žiadosti spomenúť, že ak vám to vyhovuje inak, môžte dáta zaslať v takej forme, ako ich máte.

Napr. údaje o vyťaženosti spojov momentálne asi nie sú vôbec zverejňované.

Napr. údaje o vyťaženosti spojov momentálne nie sú vôbec zverejňované (resp. neviem o tom). V Banskej Bystrici sa bude v najbližších 2 rokoch pripravovať analýzy, z ktorých vzídu zrejme veľké zmeny v cestovných poriadkoch. Bolo by dobré, aby verejnosť mohla pripomienkovať tietro dokumenty. Preto mi ide hlavne o to, aby údaje o vyťaženosti spojov zverejniíli, hoci aj v nedokonalom formáte.

Ja by som bol ochotný (keby na to prišlo) pretransformovať tieto údaje do formátu schválenom pre open-data. Ak ich súkromní dopravcovia pošlú “tak ako ich majú”. Resp. by sa vymyslel nejaký hackaton :slight_smile:

Ja keby som bol súkromnou firmou, trochu by ma vyrušovalo, že sa mám zaviazať dodržiavať podmienky licencie, ktoré sú uvedené na externej URL a môžu sa kedykoľvek zmeniť.

Ide o to, že dopravcovia sú súkromné spoločnosti, a môžu sa rozhodnúť, či na zverejňovanie svojich údajov pristúpia alebo nie. Ak od nich budeme chcieť, aby sa zaviazali k nejakým licenciám, tak neviem, či od toho neodskočia.

Môže sa to vyriešiť aj tak, že text licencie CC-BY by sa im poslal ako príloha žiadosti, aby to nebolo na externej URL?

Bojím sa aj o to, že dlhý text licencie odradí dorpavcov, aby sa žiadosťou vôbec zaoberali. Pritom oni nemajú problém s tým, keď sa ich dáta budú ďalej šíriť a zverejňovať. Ale ak by mali s tým starosti (musia nechať právnikovi preštudovať CC-BY a musia upraviť dáta do správneho formátu) tak od zasielania dát môžu odskočiť.

Preto som pôvodne navrhoval, aby dáta zaslal aj v iných formátov, resp. s kratším znením o povolení šíriť ich dáta.

Čo si o tom myslíte?

Písal som o cestovných poriadkoch, pri nich je formát dôležitý.
Údaje o vyťaženosti budú zrejme jednoduché tabuľkové údaje, tam je jedno v akom budú formáte.

Robí sa to tak na celom svete, ale ak s tým dopravocovia v BB majú problém, v pohode si ten text môžu stiahnuť a dať na svoj web.
Licencie CC sú úplne štandardizované, stačí na web dať skratku, alebo ikonku, napr. Robia to tak aj veľké štátne registre, viď. napr. RPO - Register pravnicky osob - #10 by Lubor .

Je to jednoduché: údaje bez licencie sa nedajú použiť. Každý právnik tomu rozumie.

Práve to, že “dáta sa budú ďalej šíriť a používať” je treba poriadne podchytiť v reči kmeňa právnikov. Uľahčujeme im to tým, že stačí použiť už hotovú a odskúšanú licenciu.
Licencie CC sú úplne štandardné, sú používané v miliónoch prípadov. Sú aj odporúčané metodickým pokynom k výnosu o štandardoch ISVS, viď. https://www.vicepremier.gov.sk/wp-content/uploads/2018/06/Metodicky-pokyn-k-vynosu-o-standardoch-c.-552014-ilovepdf-compressed.pdf časť K §52, k písm.b). (Toto im môžeš aj skopírovať do listu. :wink: ) Právnik dopravného podniku bude musieť licenciu schváliť vždy, aj keby to bola jedna veta. S celosvetovo štandardnou licenciou by nemal mať problém.

Čiže je to naopak: keď už sa zverejňovanie robí, treba spraviť určité minimum aby sa údaje dali rozumne použiť, ináč to veľký zmysel nemá.

Ďakujem za rady

upravil som žiadosť podľa Tvojich rád. Posielam text v prílohe. Dnes 24.10. o 14-tej bude v BB zasadať aj Dopravná komisia, možno by som im to ešte stihol poslať na prejednanie.
Posielam ju v prílohe: verejna-doprava-open-data2.pdf (36.1 KB)

Chcel by som sa ešte spýtať, ako ošetriť po právnej stránke samotné zasielanie dát od dopravcov.

Zrejme budú dopravcovia musieť podpísať zmluvu s mestom ohľadom zasielania dát, alebo stačí, keď dopravcovia v emaily uvedú, že “tieto dáta čo vám posielame, môžte používať v rámci licenice BB-CY?”

1 Like

Samotná licencia CC-BY je tá zmluva. Čiže stačí zaslať mailom ako píšeš.

Ináč BB-CY je nejaká nová Bystrická licencia?

:slight_smile: nie to je preklep :slight_smile:
V žiadosti je to našťastie dobre :slight_smile:
Ešte som to na Mesto neposielal

Ok, upozorníme dopravcov, aby v emailoch explicitne uviedli, že zasielané údaje sa môžu používať v rámci licencie CC-BY

vďaka za pomoc :slight_smile:

Už som len doplnil do žiadosti nasledovné:

Žiadame Vás, aby ste toto povolenie (spolu s URL linkou na licenciu) uviedli aj vo Vašich emailoch s
dátami, ktoré sa nám rozhodnete zasielať.
(Povolenie môže znieť nasledovne: “Údaje zaslané v tomto emaily a jeho prílohách môžete ďalej šíriť
a používať podľa licencie CC-BY, ktorej text je na stránke
CC BY 4.0 Legal Code | Attribution 4.0 International | Creative Commons )

verejna-doprava-open-data3.pdf (49.1 KB)

Držím palce.