Otvorené dáta o MHD: Mesto Banská Bystrica a VÚC Banská Bystrica

PSI smernica zakazuje “exluzivitu” (vid Capture Calendar | European Union, archived by Publications Office of the European Union | Archive-It Wayback Machine ) , t.j. ak ma data Ubian, mozu ich dostat aj dalsi. Cize ak to “volne dostupne API” nie je, treba sa pytat kde je resp. cez ake API cerpa data Ubian a chciet tie iste podmienky.

SK verzie sa daju najst tu: https://sk.creativecommons.org/?page_id=862 (uz pisal aj Lubor)

Podla FAQ ( https://sk.creativecommons.org/?page_id=651 ) vsak kludne mozno pouzivat neprelozenu/medzinarodnu verziu, vid odpovede na “Čo sú medzinárodné („neportované“) licencie a prečo CC poskytuje aj „portované“ licencie?” a “Čo v prípade, ak CC licencie nie sú portované do mojej jurisdikcie (týka sa Slovenskej republiky)?

Odkaz na text licencii je zelany, kedze rychlo a “medzinarodne” poskytne plytsi aj hlbsi prehlad pre pripadnych zaujemcov, ktori si CC este nenastudovali. Ale aj strohe “… pod licenciou CC0-1.0” alebo “… CC-BY-4.0” IMHO + IANAL dobre.

Krok jedna je nech daju co maju - tot aby to nepadlo na formate, kedze je lepsie “mat nieco” nez “mat nic”. Krok dva je “standard”, t.j. mozeme sa bavit o GTFS alebo niecom dalsom.

Tot v zasade tiez uz pisal Lubor.

Polopatisticky, moze si ten dopravny podnik tie texty z CC.org stiahnut na svoj web (ale pozor, NEMENIT!). Tym sice zabezpeci, ze bez jeho vedomia text tej licencie nik iny nezmeni, ale vo vysledku si skor len prirobi robotu a znizi svoju doveryhodnost (lebo ja ako potencionalny pouzivatel sa zacnem pytat, preco kopiruju CC licenciu … pozmenili ju? ina habadura? nerozumeju tomu? …?).

Kedze cielom CC je o.i. vytvorit pravnu istotu, tak “zmenit v tych licenciach len tak hocico a svojvolne”, to je posledne co by spravili. Nove verzie sa robia verejnym procesom a maju nove cislo verzie. Uz raz vydane verzie sa nemenia. V tomto sa na danu komunitu myslim da spolahnut,

Challenge: Nech skusia napisat sami licenciu, ktora pravne obstoji a bude kratsia. :slight_smile: A zaroven, nech zachovaju kompatibilitu s CC a SK Vynosom.

Plus to, co pisal Lubor.

Odporucam CC-BY-4.0, tot aby bolo jasne, ktora zo 4 verzii sa mysli. 4.0 je najnovsia a je zladena s aktualnym EU a SK pravom, t.j. starsie verzie nemaju zmysel.

Kedze si uviedol URL, tak si vlastne tu verziu definoval a teda dobre.

ahojte, mám novinky :slight_smile:

Včera sa konalo zasadnutie komisie mesta pre dopravu. Novým členom komisie je aj riaditeľ Dopravného podniku (pán Snopko). Spýtal som sa ho na otvorené údaje ohľadom MHD. Povedal, že majú technické problémy s úpravou dát do vhodných formátov. Pripravujú isté obstarávanie, a potom budú mať dáta v lepšej kvalite. Ale prisľúbil, že Dopravný podnik môže na svojom webe upraviť hlášku o legálnom šírení a požívaní cestovných poriadkov.

Teraz má Dopravný podnik na webe takýto text:

Cestovný poriadok je určený len pre nekomerčné použitie, pre potreby cestujúcej verejnosti.

Pán riaditeľ prisľúbil, že táto hláška sa môže na webe nahradiť niečím, čo šírenie cestovných poriadkov povoľuje.

Na základe diskusie v tomto vlákne, myslíte, že by tam mohol byť takýto text?

"Všetky údaje z cestovného poriadku zverejnené na tejto webstránke je možné šíriť
a používať podľa licencie CC-BY, ktorej text je na stránke
CC BY 4.0 Legal Code | Attribution 4.0 International | Creative Commons )

URL link na stránku Dopravného podniku, kde je spomenutá hláška a aj cestovný poriadok:
http://www.dpmbb.eu/find.php

1 Like

Za mna ano.

Cestovné poriadky v Banskej Bystrici sú už “open” :slight_smile:

Na stránke Dopravného podniku mesta Banská Bystrica je už zverejnené spomínané prehlásenie:

Všetky údaje z cestovného poriadku zverejnené na tejto webstránke je možné šíriť a používať
podľa licencie CC-BY, ktorej text je na stránke CC BY 4.0 Legal Code | Attribution 4.0 International | Creative Commons.
DPMBB - cestovné poriadky

3 Likes

Super, dobrý výsledok!
Kde sa dajú stiahnuť v OpenData formátoch? T.j. na strojové spracovanie.

1 Like

Tie dáta bohužial ešte nie sú v správnych openData formátoch. Dopravný podnik si to uvedomuje, a pripravuje nejaké obstarávanie, ktoré by im malo zmodernizovať systém. Potom budú mať aj systém na online data o meškaní spojov, a o aktuálnej polohe autobusov. Nový systém sa ale asi nebude týkať samotných cestovných poriadkov. (Aspoň tak som to pochopil zo slov riaditeľa Dopravnéího podniku). Ale sme ešte spolu s jedným programátorm v kontakte s pedagógom Katedry informatiky na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa ponúkol žeby dáta o MHD mohli dať do správneho formátu aj študenti univerzity, v rámci vypracovania svojich bakalárskych prác.
Teda snáď budú dáta aj vo formáte GTFS :slight_smile:

GTFS nemusí byť najlepší formát a netreba na neho čakať. Na začiatok by stačilo skrátka hocaký formát, taký v ktorom dopravný podnik údaje o cestovnom poriadku má.

5 Likes

Zatial bohužial žiadne dáta od Dopravného podniku nemáme :slight_smile: Vieme si len parsovať údaje z HTML kódu z webu dopravného podniku. A práve tieto údaje získali štatút licencie CC-BY. Ale aspoň už sú legálne prístupné :slight_smile:

Na poslednom rokovaní mestskej komisie pre dopravu povedal riaditeľ Dopravného podniku, na margo kvality dát:

Ing. Miroslav Snopko – naše dáta v súčasnosti nie sú v takom rozsahu, aby bolo možné začať
využívanie iných spôsobov informovania o cestovaní. V súčasnej dobe je pripravované SAD
Zvolen výberové konanie na nový odbavovací systém, sledovanie vozidiel s tým, aby
objednávateľ výkonov vo verejnom záujme mal možnosť kontrolovať výkony. Sme si vedomí
toho, že v tejto oblasti sme pozadu a je potrebné začať využívať moderné formy.

Dalo by sa ešte požiadať Dopravný podnik, aby nám povoilil prístup do tej časti databázy, z ktorej sa ťahajú dáta do frontednu, aby sme to nemuseli parsovať z HTML kódu. Toto by sa dalo prípadne ešte požiadať, ale neviem či nám to dovolia.

EDIT: prípade môžeme požiadať Dopravný podnik, aby aspoň exportoval zo systému tie databázové tabuľky, z ktorých ťahajú tie údaje na frontend, aby nám nemuseli zriaďopvať prístup do ich systému.

Mam to chapat tak, za “master” data su len a iba v HTML dokumentoch? To asi nie, kedze v spomenutom URL je find.php, robi to nejake filtrovanie, atd. T.j. zrejme je za tym nejaka databaza alebo aspon “tabulka”. A to je to, o com pise Lubor, t.j. nech daju co maju:

+1

2 Likes

jj, v tomto zmysle som aj ja myslel ten môj príspevok:

Len neviem, nakoľko je akútne takéto dáta od dopravcu pýtať. Od viceprimátora BB mám prísľub:

…na dozorke dohodli ze nech predlozia cim skor casovy harmonogram zavedenia noveho platobneho systemu

Dopravca teda robí na novom platobnom systéme, ktorý bude schopný exportovať údaje o MHD. Mesto pripravuje nové verejné obstarávanie na dopravcu, pričom v podmienkach zrejme bude aj posielanie takýchto údajov mestu v strojovej podobe. (Nová zmluva s dopravcom bude platiť od 1.1.2021)

Neviem, nakolko sa oplatí aj za tento rok a pol tieto dáta žiadať.

Cestovné poriadky - viem aspoň o troch programátoroch v BB, ktorí sa snažia parsovať dáta o MHD z frontendových údajov do strojovej podoby. Oni to už majú, myslím dokonca aj hotové. Dokonca v BB máme už aj nezávislú mobilnú appku na cestovné poriadky MHD :slight_smile:

Ale ak by ste posúdili, že má zmysel tieto dáta pýtať čo najskôr, tak ja sa na to skúsim spýtať.

(Presný formát tých dát, ktoré budú predmetom tendra ešte nie je známy, zatial je zverejnené len predbežné oznámenie o tendri vo vestníku UVO. Bolo by fajn, ak by ich bolo možné vidieť a príp. pripomienkovať ešte predtým, ako sa spustí riadny tender :slight_smile:

IMHO by malo zmysel data pytat uz teraz a necakat na dobeh obstraravani a realizaciu novych systemov (rok a pol … sa moze natiahnut).

Na druhu stranu, lepsie ako ja sa k tomu vedia vyjardit ti spominani traja (ze ci su ochotny vyckat alebo nie; aky format by preferovali, atd.)

Ja som jednym z programatorov, ktorych @Tomas_Teicher spominal. Som autorom aplikacie MHD Banska Bystrica, ktoru momentalne pouziva viac ako 4 000 pouzivatelov. Pri vyvoji ma najviac spomaluje parsovanie dat. Je fajn ze data ktore su na http://www.dpmbb.eu/find.php su uz pod spravnou licenciou. Avsak problem je ze tieto data su realne nepouzitelne pretoze tam dochadza k spajaniu liniek pri ich zobrazeni “frontendom”. Preto nie je mozne urcit ktory cas patri ktorej linke.

Pokial poskytnu data v akomkolvek textovom formate csv/xml/json/GTFS/txt/dump tabuliek z databazy do csv je to v poriadku. Avsak je potrebne aby tieto data mali jasne stanovenu konzistentnu strukturu. Aby nedochadzalo k zmene formatu len pre niektore linky ako som spominal vyssie.

3 Likes

Celé to dopadlo zle.

Pred dvoma rokmi Mestský úrad Banská Bystrica podpísal zmluvy s dopravcami, kde sa dohodlo, že Mesto môže šíriť open-data iba na nekomerčné účely. Pod komerčným využitím má kontrolu samotný dopravca. Navyše mesto nechce sprístupniť dáta ani len na nekomerčný účel (neviem ešte prečo). Čo včul? :slight_smile:

Chcel by som v Banskej Bystrici vyvinúť nejaký verejný tlak.
@hanecak @Lubor príp. ostatní diskutujúci, vedeli by ste mi prosím odporučiť nejakú deklaráciu, odporučenie, kde sa píše o význame otvorených dát v oblasti MHD? Aby som na oficiálnych stretnutiach vedel argumentovať, že to nie je len moja požiadavka, ale že takéto dáta si pýta celá komunita.

Vďaka
Tomas

Sken odpovedi mesta na moju info-žiadosť:
mhd-nedame

Ešte je možné, že ide o slovíčkarenie. Možni nebudú zverejňovať “polohu vozidiel” ale len informáciu o meškaní. To by bolo asi celkom prijateľné.

obrázok

https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/28279/1
Účinnosť 1. august 2023

2 Likes

Tento zákon je práve v NRSR, čiže presne teraz je správy čas lobovať u poslancov, aby táto OpenData časť náhodou nevypadla nejakým pozmeňovacím návrhom.

3 Likes

Dopravne info su dlhodobo medzi “ziadanymi”, vid napr. akcnyplan2015/uloha-03 at master · otvorenavlada/akcnyplan2015 · GitHub alebo https://global.census.okfn.org/dataset/timetables/2015.html . Vtedy to riesil USV ROS (pod MV SR), dnes je to myslim agenda Datovej kancelarie na MIRRI. Tot “pohlad c. 1”.

“Pohlad c. 2” moze byt cez “high valua datasets” (co je vlastne “the new najziadanejsie datasety” s tym, ze sa lepsie fokusuje “ze preco? lebo z toho budu benefity!”). EU a clenske staty momentalne “precizuju”, ze co presne to “high value datasets” ma byt. IMHO cestovne poriadky je absolutne minimum a aj poloha vozidiel je dolezita, ale zatial to moje IMHO uplne podlozit neviem:

“Pohlad c. 3” je potom o tom, ze preco by taketo data mala davat sukr. firma. Nazor obcana je, ze je to verejna doprava s prispenim z verejnych penazi, ergo data musia byt. Nazor firmy moze byt, ze stat plati za dopravu, nie za data (alebo akekovek ine bla bla bla) a teda ze data neda. A cestou von by teda bolo, ze objednavatel (stat, VUC, …) si teda okrem samostnej dopravy kupi aj data. Tot aby zabezpecil “kompletny balik” tak, ako sa v 21. storoci ocakava.

2 Likes