OpenData: Transpozícia PSI v MPK

Ministerstvo spravodlivosti spustilo MPK k novele z.211/2000, ktorou sa okrem iného preberá aktualizovaná Smernica opakovanom použití údajov (PSI) - súčasť OpenData package Komisie EÚ.

Dokumenty tu: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2021/727

MPK trvá do 17.12.

Pridávam link na smernicu:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019L1024&from=EN

Členské štáty sa preto nabádajú, aby presadzovali tvorbu údajov založených na zásade „cielenej a štandardnej otvorenosti“ v súvislosti so všetkými dokumentami, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti tejto smernice.

Toto sa budem snažiť pripomienkovať aj za Dátovú kanceláriu. Vy podajte pripomienku plís tiež.

Kratke doplnenie info k transpozicii: Sucastou “Open data a PSI” mala byt aj skupina, tzv. High value datasetov, t.j. datasetov s vysokym potencialom na znovupouzitie, ktore tymto EU donuti zverejnovat vsetky clenske staty - datasety su zaradene do 6 skupin. EK mala pripravit finalny navrh tychto datasetov (po spracovani navrhov na datasety od clenskych krajin a po vykonani konzultacii) vratane Analyzy vplyvov… minuly pondelok (22.11.) bolo zasadnutie EK skupiny “Open data a PSI”, ktorej som clenom. Zastupcovia EK len tak ledabolo prehlasili, ze od posledneho zasadnutia (asi niekedy v maji 2021, nepamatam si presne) nemaju v tejto teme nic nove a ze nam stale nevedia dat ani zoznam tych datasetov ani tu analyzu vplyvov - ze snad v 1Q 2022… ale ako pozitivum spomenuli, ze pracuju na rozsireni tohto (pre nas zatial neexistujuceho) povodneho zoznamu High value datasetov o dalsie, ale nemusime sa bat, lebo nebude to hned uvodom buduceho roka…

1 Like

Budem rád ak tu dáš zhodnotenie tejto novely Dátovou kanceláriou. Môže nám to ušetriť čas na porovnávanie § smernica - náš zákon.

1 Like

Prikladám pracovný materiál pripomienok, zatiaľ ešte neskonsolidovaný. Kedže ale už nemáme veľa času, tak ho publikujem aj v takejto surovejšej podobe.

Hlavne preto, že veci ktoré som tam ako opendatista prioritne hľadal, tam transponované neboli. Čiže môj osobný názor je, že súčasná transpozícia smernice, nenapĺňa merito veci, ktorým je presadzovanie otvorených údajov.

Napr. hneď prvý bod je pekná ukážka. Kým smernica jasne hovorí o presadzovaní využívania otvorených dát, resp. stimulácii inovácií, my jednoducho konštatujeme, že máme nejakú Povinnú osobu.

Alebo jedna z najdôležitejších veci, a to zverejňovanie údajov do formy otvorených údajov ako štandard, transponovanie s tým nepočíta vôbec. :confused:

Čiže zatiaľ sme vytvorili 14 pripomienok, 12 zásadných. V tomto dokumente je ich aktuálny stav:
2021-12-13-TranspoziciaSmerniceOpenData-DátováKancelária.xlsx (12.2 KB)

Tu je dnešná konečná verzia vo forme podaných pripomienok
2021-12-13-TranspoziciaSmerniceOpenData-DátováKancelária.pdf (43.9 KB)

2 Likes

Uchch, skoro mi to neprešlo, pretože nie všetky pripomienky boli dorobené do stavu finálneho znenia právnej úpravy ako to má vo finále byť. Niekde som len navrhol vágne, že toto treba dopracovať, ak išlo o širšiu alebo dôležitú vec s väčším dopadom. Niekde sa ale podarilo navrhnúť aj textáciu. Na tomto ešte budeme musieť popracovať, budem rád každej pomoci.

Prikladám tu pripomienky ešte raz a vo worde aj v pdf:
2021-12-13-TranspoziciaSmerniceOpenData-DátováKancelária.pdf (43.9 KB)
2021-12-13-TranspoziciaSmerniceOpenData-DátováKancelária.docx (9.8 KB)