Online objednávanie k lekárom

V roku 2009, keď som počul o štátnom zámere spraviť online zdravotníctvo do ktorého chceli naliať 250mil Eur som bol tou sumou tak zaskočený, že som sa rozhodol vyskúšať také niečo spraviť, resp. malú časť. Ako najväčší problém zo strany pacienta sme vybrali objednávanie a dlhé čakacie doby. Naprogramoval som web systém www.mojlekar.eu Úspešne sa mi podarilo odladiť fungovanie v Handlovskej nemocnici, následne v niekoľkých ďalších ambulanciách s rôznymi špecializáciami. Tam kde bol záujem zo strany lekára zaviesť inováciu systém ihneď začal fungovať a plniť svoj účel. Aby sme pôsobili čo najférovejšie založili sme akciovú spoločnosť, ktorá ako jedinú činnosť mala prevádzkovať systém, do ktorej sme dali štart kapitál, aby sme nepotrebovali verejné zdroje a dokázali tak, že všetko sa dá aj bez dotácií, stačí len mať myšlienku a chuť niečo spraviť. No bohužiaľ zistil som, že to nestačí a záujem riešiť problematiku a ponúknuť varianty riešenia nie sú žiadúce. Po stretnutiach na ministerstve zdravotníctva, posielaní mailov na samosprávy so snahou ponúknuť im naše riešenie sme odišli vždy len na prázdno. Rád by som pripomenul, že sme nežiadali žiadne peniaze. nechceli sme dotácie ani produkt predať štátu za milióny. NIE. Chceli sme ponúknuť overenú metódu objednávania, ktorá tam kde bola aplikovaná fungovala bez zaváhania, lekári boli spokojní a pacienti službu milujú. Chceli sme požiadať o koordinačnú podporu, aby sa projekt mohol rýchlejšie rozšíriť. Bohužiaľ bez akéhokoľvek vysvetlenia nikto s nami v podstate nechcel spolupracovať, nedostali sme žiadne reálne vysvetlenie, že sme mojlekar.eu naprogramovali zle, je to škaredé, nefunguje to, je tam zlá bezpečnosť … čokoľvek by sme prijali a mohli začať riešiť, ale nič neprišlo … prišlo len niečo v štýle “pekné hmmm dovidenia” … Možno keby som prišiel s tým, že mám stránku ktorá vie zarobiť na jednej licencii ročne 118€ a 50% zo sumy vieme poslať niekam preč … a na Slovensku je 15tisic poskytovateľov zdravotnej starostlivosti … hmm asi by tie rokovania išli iným smerom … ale to nie je môj spôsob práce. Čo ma ale pobúrilo až do nepríčetna, keď som sa tento rok dozvedel, že Trenčiansky samosprávny kraj si dal vyrobiť systém - web stránku - pre online objednávanie k lekárom. Naprogramovala to firma, ktorá už dodávala iné soft riešenia pre samosprávu vraj zadarmo, preto nebolo výberové konanie … systém je postavený na SMS ktoré sú spoplatnené buď zo strany pacienta, alebo ich platí samosprávny kraj (odhad mesačných nákladov je myslím 30.000 € - dostal som takú odpoveď z TSK kde som sa dopitoval v rámci info zákona na detaili ich riešenia - náš systém bol postavený pre bezplatné používanie či už samosprávou alebo pacientom). Samosprávny systém neumožňuje ani z polovice funkcie nášho mojlekar.eu To, že nám vznikla konkurencia by mi nevadilo, ale že konkurencia vzniká za peniaze z verejných zdrojov, to ma celkom dostalo a hlavne mi bolo veľmi ľúto, že nás nikto nekontaktoval, či naše hotové riešenie by náhodou nebolo použiteľné … bolo by to bez práce (nehovoriac že spoluprácu im ponúkame už od roku 2009). Čerešničkou bolo, keď na základe príkazu z TSK museli ambulancie, ktorých zriaďovateľom je TSK prestať používať náš mojlekar.eu a museli prejsť na systém TSK … doslova to bolo príkazom (takže nevedeli, že už niečo také existuje? hmm príkaz na zrušenie niečoho čo nevieme že je …) … ihneď sme kontaktovali príslušných na TSK či vieme nájsť riešenie, kompromis … jediná odpoveď ktorá prišla bola od firmy ktorá aplikáciu vyrobila, a v emaily ma požiadali aby som im poslal výstup z našej databázy zo všetkými objednávkami pacientov na ambulancie v pôsobnosti TSK, že oni si ich naimportujú do svojho systému … spravte si vlastný názor na takúto žiadosť, vytvoríme konkurenciu súkromnej firme zo štátnych peňazí a ešte vykradneme databázu bez ohľadu na nejaké zákony o ochrane osobných údajov, atď… no nič … údaje sme nedali, všetky objednávky zadané cez mojlekar.eu boli a sú platné, lekári ich vybavia a s tým som debatu s danou firmou skončil. Zaujala ma ešte jedna vec, daná firma aplikáciu naprogramovala údajne zadarmo. Pozrel som si faktúry, ktoré zasiela TSK daná firma a sú tam mesačne fakturované sumy ako 10.000, 15000 a na mesačnej báze s popisom “nadštandardné programátorské práce” … tam sa toho schová … ale toto som už neriešil, nemám na to čas ani chuť. Každopádne naša ponuka na spoluprácu stále platí, ak by iné kraje mali záujem, rad odprezentujem naše riešenie a môžeme ho aplikovať. Rád odprezentujem naše riešenie a skúsenosti s online objednávaním každému kto bude mať záujem o spoluprácu. Viem že naša aplikácia nie je najdokonalejšia na svete, má ešte stále veľký priestor na vylepšenie a inovácie, bez podpory a širšieho nasadenia do praxe to ale nemá zmysel. Stále verím, že www.mojlekar.eu bude úspešný a naša práca nebola zbytočná. Pár údajov na záver … mojlekar.eu použilo už viac ako 38tisíc pacientov a celkovo systém vybavil viac ako 270tisíc objednávok k lekárom.

2 Likes

Integrovat s HealthKit + ResearchKit + Wallet (Passbook) a zacnem pouzivat aj ja :smiley:

nie je problém :slight_smile: keď dostaneme do systému viac lekárov, rozširovať sa systém môže kamkoľvek. Náš základ bol na overenie objednávania v praxi a vychytať prípadné problémy v ambulanciách … zistiť ako lekár vlastne pracuje … všetky “fičúri” sú už len chuťovky :slight_smile:

1 Like

Moze niekto sukromnemu lekarovi zakazovat pouzivat vas system ? Podla mna moze nariadit pouzivat “svoj” …
Co chcem povedat je, ze mozno by som skusil nebojovat tak okato.

Lekar predsa moze pouzivat “svoj” system … ale pacient tiez ten “svoj” … cize ostava zistit ako naliat data z vasho do toho ich … Cize ak sa objedna pacient cez Vas system … preleju sa hned do “ich” systemu ,
Jasne ze (zial) to musi platit aj opacne … cize ak niekto zada data do ich systemu, mali by pretiect do Vasho , aby nenastavali konflikty v terminich …

Cize rozumnou kombinaciou infoziadosti (kedze je to jasne financovane z verejnych zdrojov a zriadovatel to nuti pouzivat svoje pracoviska) sa mozno da doziadat technicka dokumentacia ku nejakemu API … .Ak by to vyslo, stacilo by u Vas implementovat synchronizacnu sluzbu.

Dalej o osude systemov by rozhodli pouzivatelia … jednoducho tym sa tazko prikazuje … s tym je aj v podnikoch problem ak sa implementuje zly system, po case nastane prirodzeny odpor …

Mozno som ale prilis velky optimista … Viem ze to nie je jednoduche … ale zase mozno to vyjde …

Píšete super, moj návrh bol, aby TSK viedlo len databázu, teda zoznam termínov a API na ktoré sa budem vedieť pripojiť a synchronizovať kalendáre … bohužiaľ API neexistuje … Potom som chcel požiadať o to naj jednoduhšie riešenie, aby pre našich pacientov vyčlenili špeciálne termíny, napríklad len každú celú hodinu bude termín pre nás … aby nedochádzalo ku kolíznym objednávkam … no ako som napísal, nikto s nami nekomunikuje a nemajú záujem komunikovať a hľadať riešenie. TSK nariadilo svojim ambulanciam prestať používať nás (to môžu, sú zriaďovateľ) a súkromným odporučili používať ich … tam ako píšete ešte stále bojujeme a veríme, že naše riešenie bude užívateľsky akceptovanejšie. Každopádne do budúcna by bolo fajn spraviť globálne riešenie, pre celé Slovensko, ktoré bude funkčné … alebo nech nechajú objednávanie úplne na súkromné projekty akým sme my, a trh a užívatelia rozhodnú ktorý prežije …

No ak je GUI ohladne terminov jednoduche, tak mozno by to slo urobit tou najhulvatskejsou cestou … grabberom precitiat jednu obrazovku a naliat data do svojho systemu. Opacne … uz to je asi tazsie … do cudzej obrazovky naliat nejake data … ale mozno cez testovaci nastroj typu JMeter, ktoremu sa podhodi davka dat v textovom tvare by to islo … (ale uznavam ze je to krkolomne riesenie … a este netusim ci vobec v danom prostredi vykonatelne)
Sorry za ulety, ale nic ine ma nenapadlo …

Jedine zeby sa niekto so silnym logom. ktorejho sa uz vsetci boja zacal zaujimat preco system, ktory sa da oznacit za ISVS (kedze bol dodany na objednavku verejnej institucie a je nou aj spravovany a pretlacany) nema API, a pravdepodobne nesplna ani dalsie povinne atributy vyhlasky o ISVS standardoch. Pri sustredenom tlaku sa system bude musiet znormalizovat, alebo opacne musi sa zriect nalepky ISVS … ci @jsuchal ? :slight_smile:

Podla mna je toto celkom dobry kandidat na OpenAPI (nase opatrenie).

A teraz konkretne - pokial s tymto chceme nieco urobit tak

  1. treba si dopredu uvedomit, ze toto je beh na dlhe trate s velmi nejasnym koncom. Usilie do toho vlozene sa jednotlivcovi neoplati, ale spolocenska hodnota bude velka. Neodhovaram, len si nastavme ocakavania radsej dopredu, aby sme neboli sklamani.
  2. mat konkretny navrh ako to zlepsit. tu je cesta podla mna navrhnut nejake standardne API co sa bude pouzivat ak pojde o system z verejnych penazi. Kedze tu mame cloveka co s tym robi nemal by to byt problem.
  3. Najst cloveka na druhej strane co je ochotny pocuvat a ma rozhodovacie pravomoci.
  4. Aby sa im lahsie ochotne pocuvalo a rozhodovalo treba poukazat na “neefektivnost” - cize vytiahnut zmluvy, ukazat, ze sa to da ovela lepsie.
  5. Ak vsetko zlyha, tak medializovat, aby sa im este lahsie ochotne pocuvalo a rozhodovalo.

OpenAPI je jedna z nasich nosnych tem, cize toto by mohol byt pekny pilot.

1 Like

Tu bude o chvíľu zaujímavý stret s eHealthom. Jeho súčasťou je totiž aj objednávanie sa k lekárom - vznešene sa to volá eAlokácia.

Takže až/ak sa ministerstvu podarí eHealth plošne sprevádzkovať, asi zatrhnú všetky “lokálne” SW na objednávanie sa. Alebo je možné, že už k tomu majú centrálne API?

1 Like

Firma NESS ktorá vyhrala eHealt s LINXSYS ak si dobre pamätám tie názvy (sranda bola že do výberového konania sa zapojili tieto dve firmy každý separé a súťaž vyhralo konzorcium NESS - LINXYS :slight_smile: ), tak ma pred pár rokmi pozvali na rokovanie, aby som im ukázal moje objednávanie :slight_smile: Bolo to veľmi zaujímavé sedenie kde sa divili prečo mi to beží na PHP a nie ASP a prečo MySLQ a strašne im vadim opensource a nedokonalá dokumentácia … očividný tlak od Microsoftu (snažil som sa im vysvetliť že som si sadol za komp a niečo naprogramoval a to je všetko, a sranda je že to funguje :slight_smile: ) … a to bol len základ debaty, ďalej sme sa moc nedostali, zdvorilostne sme si podali ruky a tým to skončilo :slight_smile: Ak som si dobre naštudoval zmeny v eHealte tak sa už začali odkláňať od objednávania, myslím že to vypadlo z priorít. Mám s tým dosť skúseností a práca s lekármi je v tomto veľmi náročná, a ani by som sa nedivil ak by nechceli skočiť pri štarte do objednávania, lebo cca 15% ambulancií ak sa nemýlim ešte nie je online, dokonca stále nemajú v ambulanciách počítače !!! (a to potvrdzujem, oslovili sme na spoluprácu cca 3000 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, môžem o tom napísať celý román ), … Ale čo je zaujímavejšie, prvý nástrel eHealtu mal nahradiť všetky doteraz používané soft riešenia v zdravotníctve, vlastne všetky programy typu Ambulancia, Medikom a podobne, ktoré sa dodnes používajú v ambulanciách ako software pre riešenie ambulancie (databáza pacientov, výkony atď…). Pôvodný zámer eHealtu bol nahradiť tieto programy jednou štátnou aplikáciou zaplatenou s EU peňazí. Ja nie som právnik, ale myslím si že je to nefér voči firmám, ktoré tu roky pôsobia na trhu, zamestnávajú ľudí a vytvorili svoje produkty … a teraz zo dňa na deň dovidenia … Na sedení na ministerstve zdravotníctva sa ma spýtali že ako to vidím ja … vtedy so mňa vypadlo, že ideálnejšie riešenie by bolo, ak by štát vytvoril centrálnu databázu a API a protokoly, ako by sa na databázu dalo pristupovať. Lokálne programy by potom upravili svoje riešenia na synchronizáciu a všetko by mohlo fungovať. Prístup do databázy by podliehal nejakému schvaľovaciemu procesu a všetci by boli spokojní. Vlastne koncové užívateľské riešenia by ostali na trhu, a zákazník by si vybral či bude pracovať s takým programom alebo onakým, všetci by ale robili s centrálnou databázou … štát by mal svoje dáta ktoré potrebuje centralizovať, a firmy by naďalej mohli používať svoje programy a žiť ďalej na trhu. Vtedy sme to dali aj do nejakého zápisu zo stretnutia :slight_smile: a myslím že tento rok som si všimol, že sa týmto smerom aj idú uberať. :slight_smile: Možno som niekoho inšpiroval :slight_smile:

1 Like

Ja som za čokolvek :slight_smile:

Registre ambulancii existuju viacere:

https://www.e-vuc.sk/ (toto vyzera, ze naplnaju priamo VUCcky)
http://lekar.pluska.sk/
https://www.navstevalekara.sk/
https://www.zzz.sk/
https://www.vszp.sk/poskytovatelia/zdravotna-starostlivost/zoznam-zmluvnych-poskytovatelov/siet-poskytovatelov-zdravotnej-starostlivosti.html#results

Bude fajn oslovit pri vytvarani OpenAPI aj tychto prevadzkovatelov, lebo pracuju nad rovnakymi datami, kazdy s vlastnym frontendom (co je fajn konkurencia) a hlavne skusenostami.

Práve https://www.e-vuc.sk je projekt firmy, ktora dodáva toto riešenie pre VUC a urobila aj objednávanie, čím nás vlastne odstrihla. Všetko majú uzavreté. A toto je ich projekt objednávania, čím nás vlastne odstrihli: https://www.e-vuc.sk/pre-poskytovatelov-zdravotnej-starostlivosti/elektronicke-objednavanie-pacientov.html?page_id=100967

Ponúkajú to “bezplatne” ale bezplatne to nie je, financuje sa to z verejných zdrojov. Systém je postavený na SMS správach, za ktoré VUC musí platiť - myslím že T-COMu. Prípadný ďalší vyývoj sa asi bude tiež platiť z rozpočtu VUC, nehovoriac o potrebnom supporte, Aj nám pacienti píšu, že majú problém, prípadne lekári keď majú problém a aj túto službu treba mať a treba ju zaplatiť. Vyriešili to jednoducho, z rozpočtu sa to utiahne a vybavené. Resp. neviem či vôbec existuje nejaký supoprt pre pacientov ak majú problém s objednáním. Ďalšia nedokonalosť je, že pacient nemá prehlad kde je objednaný, do koľkých ambulancii, nemá históriu svojich objednávok, pretože tam nieje registrácia, nemajú doriešené prepojenie objednávania s web stránkami samotných nemocníc a poskytovateľov, takže pacienti sa veľmi ťažko dozvedajú ako sa majú objednať. My sme vytvorili aspon jednoduchý iframe s možnosťou prihlásenia a prelinkovania, ktoré zvládne každý vložiť do svojej stránky … atď. za tých pár rokov si myslím že sme to niekam dotiahli a získali nejaké skúsenosti, … VUC narýchlo vyriešili niečo bez ohľadu či už niečo je, alebo nie je, … Ak to už chceli riešiť, mohli postaviť len databázu poskytovateľov, termínov, kalendárov, úkonov a urobiť API kde by sme sa logli a čítali a zapisovali objednávky atď… ich riešenie je ale uzavreté, komunikuje len samé so sebou … takže aby nedochádzalo ku kolíziam vyriešili to jednoducho, používajte len nás a iné nie, hotové :slight_smile:

pozor … lynxsys nie je lynx … :slight_smile:

… a to je krasa : VUC sluzba s SSL certifikatom Crystal Consulting s.r.o. Tak komu to patri ? :slight_smile:

Viete najst nejaku zmluvu kde je k tomu nieco?

Žeby to tam mali uvedené?
https://www.e-vuc.sk/technicky-prevadzkovatel.html?page_id=2300
https://www.e-vuc.sk/spravca-obsahu.html?page_id=2301

Na koho by si ten certifikát registroval Ty?

Jo, palec hore … Ja len som zvyknuty ze stat si ISVS prevadzkuje sam, tak som sa nechal uniest… :slight_smile:

Áno Lynx firma ohľadne toho eHealtu :slight_smile: ospravedlňujem sa … neviem akú zmluvu máte na mysli. Ak myslíte firmy Crystal… s VUC určite niekde bude zverejnená v rámci info zákona a zverejňovaní zmlúv a faktúr … Inak je zaujímavé, že aj doménu e-vuc.sk podľa SK-NIC vlastní Crystal Consulting, s.r.o. … podľa mňa by všetko malo byť výhradne vo vlastníctve VUC, doména, certifikáty, ak sa daná SROcka dostane do problémov, VUCke padne doména, certifikáty všetko … to je podľa mňa trochu nešťastné riešenie…

Najskôr som sa do tejto diskusie vôbec nechcel zapájať. Vidím ale, že sa stupňuje množstvo zavádzajúcich informácií a z toho vznikajú rôzne konšpiračné teórie. Bojím sa, že do dvoch dní prídu diskutujúci k záveru, že sme zodpovední za „pád dvojíčiek” a ako pobočka slobodomurárov momentálne riadime pád britskej libry. Dokonca ja osobne som ako jeden z prvých signatárov infiltroval slovensko.digital, aby som sabotoval jeho činnosť ;-).
Pokúsim sa do toho teda vniesť nejaké fakty. Asi to bude trochu dlhý text, ale stručne sa to napísať nedá…

Zhruba od roku 2007 sa venujeme tvorbe systému, ktorý pomáha samosprávnemu kraju viesť evidencie zdravotníckych zariadení a súvisiacu agendu. Mali sme víziu, že by systém mohli používať všetky kraje a vytvorili by sme tak celoslovenskú databázu zdravotníckych zariadení. Nemali sme „politický výtlak” ani správnu štruktúru majiteľov. Našim konkurentom sa veľmi rýchlo stal e-Health a projekty OPIS, ktoré na rozdiel od nás disponovali multi-miliónovými rozpočtami. Napriek tomu ich za to neobviňujem. Skôr si myslím, že sa nám práva vďaka nedostatku zdrojov podarilo vytvoriť efektívne riešenie. Len vďaka kvalite systému sa postupne do systému pripojili všetky VUC-ky. Vďaka tomu vznikol aj portál e-VÚC.

V systéme, ktorý prevádzkujeme, majú VUC-ky svoje údaje a s ich súhlasom ich zverejňujeme na www.e-vuc.sk. Pôvodne som očakával, že tento portál vytvorí niektorá inštitúcia verejnej správy, ale nikto sa k tomu nemal, pretože údaje nemajú centrálneho pána. A ak by výsledkom bolo niečo podobné ako je www.slovensko.sk, tak by ma to vážne mrzelo aj za občanov. Tak sme sa do toho pustili, zaregistrovali doménu a vytvorili spolu s UI42 web, ktorý podľa mňa spĺňa dnešné kritériá na moderné weby.
Myslím, že niektoré VUC-ky tie údaje poskytujú aj na zzz.sk, ale to ide mimo nás. My tieto údaje nesmieme poskytovať nikomu okrem NCZI a ÚDZS.
Hoci je to de facto náš súkromný portál (viď SSL certifikát), snažíme sa udržať jeho „verejný” vzhľad a charakter. Na rozdiel od iných podobných portálov neobťažujeme občanov reklamami (vďaka slušnej návštevnosti dostávame ponuky, ale striktne ich odmietame). Aby zverejňovanie mohlo fungovať, museli sme si vyrobiť API. Toto API ale nezverejňujeme. A to z dvoch dôvodov:

  1. nemáme súhlas majiteľa dát - VÚC
  2. API často meníme kvôli rôznym optimalizáciám a rozširovaniu zverejňovania - nikto nám nezaplatí údržbu a aktualizáciu štandardizovaného rozhrania.
    Pokúšali sme sa tie údaje zverejňovať na www.slovensko.sk, kde podľa mňa hlavne patria. Dokonca tam aj čiastočne sú. Ale kvôli neprehľadnosti webu ich tam nájdete len horko-ťažko. Ten portál je technologicky tak zlý, že prehľadné zverejňovanie tam proste nie je možné.
    Osobne sa mi nepáči myšlienka, že vznikne ďalších 100 webov, kde budú nejaké údaje o ambulanciách, pretože potom občan fakt nebude vedieť, čomu má veriť. Už dnes je niekoľko takýchto webov s rôznou kvalitou údajov, ktoré ľudí skôr pomýlia ako by im pomohli.
    Sme ale otvorení všetkým vylepšeniam portálu e-VÚC. Aktuálny stav je výsledkom dlhoročnej optimalizácie. Ak ale niekto navrhne rozumné vylepšenie a budeme mať voľné zdroje na jeho realizáciu, nebudeme váhať.

K samotnému objednávaniu pacientov:
Minulý rok nás oslovil Žilinský kraj so žiadosťou, aby sme do systému dorobili rozhranie na objednávanie pacientov k lekárovi. Na základe analýzy dospeli k záveru, že doplnenie funkcionality do nášho systému je najlepšie riešenie. Najskôr som sa ich snažil odhovoriť, mal som dosť vážne argumenty:

  1. objednávanie pacientov je dlhodobo prezentované ako súčasť projektu e-Health, ktorý sa už mal spustiť do ostrej prevádzky
  2. v republike funguje niekoľko podobných projektov, ktoré zjavne živoria kvôli nedostatku zákazníkov a my ich pripravíme aj o tých pár
  3. lekári uprednostňujú papierové zošity a plné čakárne pred akoukoľvek zmenou (to, že 20-30% z nich nemá počítač je už len detail).

Protiargumenty boli, že na e-Health sa nie je možné spoľahnúť, existujúce riešenia majú veľa nedostatkov, a lekárov budeme musieť namotivovať. Na základe toho sme sa pustili do vlastnej analýzy. O projekte e-Health asi písať nemusím. Kvalita existujúcich riešení bola z môjho pohľadu „slabá”. Používateľské rozhranie na úrovni webov z prelomu tisícročia, komplikované registrácie, niektoré weby pôsobili ako niekoľko rokov mŕtve projekty. Len jedno riešenie bratislavskej firmy (v minulosti aj dosť medializované) pôsobilo moderne. Ale aj to trpí spoločným nedostatkom všetkých riešení - informácie o ambulanciách sú založené na „dobrovoľnej aktualizácii” lekármi, niektoré sú aj niekoľko rokov staré. Strávili sme dni a týždne debatami s lekármi a dospeli sme k rozhodnutiu, že to skúsime.
Tu je asi miesto na argumenty, prečo sa naše riešenie javí ako najvhodnejšie:

  1. v našom systéme je najaktuálnejšia databáza zdravotníckych zariadení, nie je potrebné sa nikam integrovať a veľká časť systému je vlastne hotová - to výrazne šetrí zdroje na vývoj a na prevádzku, a integrita údajov tiež nie je na zahodenie
  2. cez náš systém lekári hlásia dovolenky (je to zákonná povinnosť, ktorú pravdaže nie všetci dodržiavajú), takže automaticky vieme, na ktoré dni sa objednávať nedá
  3. cez náš systém sa schvaľujú ordinačné hodiny ambulancií, takže ich máme vždy aktuálne
  4. do nášho systému už má prístup každý poskytovateľ (len ten, ktorý má počítač a internet), takže zapojenie do objednávania pre neho neznamená „ďalší systém”
  5. v našom systéme sú „všetky” ambulancie, takže vieme riešiť aj objednávanie medzi ambulanciami navzájom (napr. keď ste u všeobecného lekára, rovno Vás objedná k špecialistovi)
  6. krytie nákladov VUC-kou: lekár to má vďaka tomu zdarma a je to práve časť motivácie, občan to má mať zdarma „z princípu”.

Či veríte alebo nie, v tomto projekte nešlo o likvidovanie konkurencie ani o astronomické zisky. Proste sme sa pokúsili urobiť niečo „z nášho pohľadu” užitočné. Citujem konštatovanie z diskusie „Každopádne do budúcna by bolo fajn spraviť globálne riešenie, pre celé Slovensko, ktoré bude funkčné…“. No veď práve toto sme urobili. Tak prečo sa Vám to nepáči? Celý systém je navrhnutý a vybudovaný tak, že vieme spustiť objednávanie v tisíckach ambulancií zo dňa na deň. Stačí, aby si poskytovateľ vytvoril rozvrh termínov podľa svojich potrieb a aktivoval objednávanie.

Argument, že prečo to platí VUC-ka. Drvivá väčšina lekárov nie je ochotná zaplatiť ani euro naviac. Ak ich chceme namotivovať, mali by za to dostávať peniaze. Avšak to by bolo nelegálne. Platby by im mohli navýšiť poisťovne, ale tie v tom nevidia zmysel – každé ušetrené euro totiž vedia poslať na „nejaké ostrovy“. Takže preto to musia mať lekári aspoň zadarmo. Pacient v žiadnom prípade nemôže platiť. Hrdíme sa bezplatnou zdravotnou starostlivosťou a skasírujeme dôchodcu za dnes štandardnú službu? Preto je rozumné aby to dotovala VUC-ka, podobne aku dotuje autobusy a iné…

Ešte na jednu vec musím upozorniť. Objednávací systém zdravotníctvo nezachráni. Čakárne nie sú plné preto, že sa ľudia nemôžu objednať. Je to problém zle definovanej verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a problém poisťovní, ktoré nezazmluvňujú lekárov. Objednávanie a poplatky za prednostné vyšetrenie sú len zástupné problémy, ktorými niektoré skupiny odpútavajú pozornosť od reálnych problémov zdravotníctva.

V diskusiách sa objavili tvrdenia, že náš systém je zlý a lekári sa naň sťažujú. Hoci sa mi takáto informácia od lekárov nedostala, nespochybňujem ju. Veď táto civilizácia existuje len vďaka tomu, že sa každému páči niečo iné ;-). Ja som mal od lekárov aj od používateľov len opačné reakcie, ale to môže byť tým, že sa mi chcú „zapáčiť”.
Boli tam aj tvrdenia, že naše riešenie nemá ani polovicu funkcionality konkurenčných riešení. Matematicky z toho vyplýva, že konkurencia má viac ako dvojnásobok funkcionality. Mohol by som zo žartu povedať, že „jedine tak všetka konkurencia dokopy” :slight_smile: . Skutočne si neviem predstaviť, čo sa v takomto systéme ešte dá urobiť. Ak sa chce niekto seriózne zaoberať porovnaním, tak uvediem čo náš systém dokáže. Veľa vecí vzniklo práve na popud lekárov, ktorým v existujúcich systémoch niečo chýbalo a „vraj” to ich tvorcovia nevedeli/nechceli dorobiť - takže to môže slúžiť aj ako inšpirácia pre konkurenciu.

  1. Máme aktuálny stav ambulancií, aktuálnych aj do budúcnosti schválených ordinačných hodín, nahlásených dovoleniek, štátnych sviatkov a dní voľna. Vďaka tomu pružne aktualizujeme zverejnené termíny na objednávanie.
  2. Rozvrhy objednávacích termínov majú vysokú variabilitu a dajú sa prispôsobiť podľa rozsahov dátumov a dní v týždni. Rôzne scenáre umožňujú iné spôsob „vypisovania” termínov pre rôzne druhy ambulancií a SVaLZ-ov.
  3. Lekár si môže definovať rôzne termíny pre rôzne druhy vyšetrení alebo zákrokov, vždy aj s doplňujúcou informáciou pre pacienta, čo si má priniesť.
  4. Lekár môže použiť 3 druhy objednávacích termínov: “Interný” je určený len pre samostatnú evidenciu - v podstate nahrádza papierový zošit, pacienti sa objednávajú telefonicky, ale dostanú potvrdzovaciu SMS s dátumom a časom termínu. “Lekársky” je určený len pre iných lekárov. Veľa špecialistov nie je ochotných zverejniť termíny na internete, nakoľko potrebujú mať istotu, že prihlásený pacient má zodpovedajúcu diagnózu a výmenný lístok od všeobecného lekára. Preto si lekár vie určiť zoznam iných lekárov, ktorí mu môžu objednať pacienta na „lekársky” termín. A nakoniec „verejný” termín je ten klasický zverejnený na internete, kde sa môže objednať hocikto.
  5. Poskytovateľ (spravidla nemocnica alebo poliklinika) si môže vytvoriť ľubovoľný počet recepcií, ktoré môžu spoločne spravovať viac ambulancií a SVaLZ-ov cez spoločnú obrazovku.
  6. Lekár si môže nastaviť rôzne obmedzenia, najskorší možný a najneskorší možný termín (aby sa vedel na pacientov pripraviť, resp. aby sa pacienti neobjednávali na termín za 5 rokov), minimálny počet dní medzi objednávkami toho istého pacienta (aby si nemohli objednať 5 termínov v jednom týždni a prísť na ten, čo im vyhovuje najlepšie).
  7. Rozhranie pre lekára je responzívne, takže zatiaľ čo sestra má objednávaciu obrazovku na počítači, lekár na tablete na stole, zároveň si ho počas obednej prestávky môže pozrieť aj na mobile. Aktualizácia všetkých zobrazení je myslím na úrovni 5 sekúnd.
  8. Lekár dostáva ráno zoznam objednávok e-mailom, ale môže si tlačiť aj rôzne zostavy priamo z aplikácie.
  9. Bez ohľadu na to ako objednávka v systéme vznikne, pacient dostáva potvrdzovaciu SMS pri jej vzniku a deň pred termínom ešte upozornenie.
  10. Ak lekár ruší objednávku (môže aj hromadne zrušiť všetky na konkrétny deň), pacienti sú notifikovaný SMS-kou.
  11. Rozhranie pre pacienta je responzívne a jednoduché, takže objednávka z telefónu nie je problém. Nemusí sa registrovať, overovanie prebieha cez potvrdzovaciu SMS. Stavili sme na to, že dnes má každý mobil. Aby sme ušetrili každé kliknutie, systém automaticky ponúka najbližší voľný termín. Až keď tento nevyhovuje, musí si pacient rozkliknúť kalendár s ďalšími voľnými termínmi.
  12. Pacient si vie vyhľadať všetky svoje objednávky (aj celú históriu), vie objednávku aj zrušiť.
  13. Každá jedna ambulancia má v našom systéme jednoznačný nemenný identifikátor, poskytovateľ si môže dať na svoju stránku priamy link na objednanie do konkrétnej ambulancie. Ak má web vyrobený v CMS Buxus, môže si vložiť objednávanie priamo do svojej stránky.

Nové funkcionality vznikajú priebežne na základe požiadaviek lekárov. Rýchlosť inovácií je pravdaže brzdená tým, že sme sa zaviazali všetky nové veci robiť bezplatne v rámci prevádzky a teda sme limitovaní zdrojmi.

Na tému API a integrácia. Komunikujeme s dodávateľmi ambulantných systémov a vyvolávacích systémov v čakárňach. Sme otvorení akejkoľvek možnosti, ktorá pacientom alebo lekárom prinesie nejaký osoh. Z dodávateľov objednávacích systémov nás ohľadne integrácie oslovila len firma operujúca na severe Slovenska. Ale nakoniec k integrácii nedošlo. Pokúsim sa to objasniť. Nie je to technologický problém. Máme API, pretože frontend nám vyrábala firma UI42, ktorá má dlhoročné skúsenosti s useability a musela sa na nás nejako integrovať. Toto API nezverejňujeme z praktických dôvodov (aj bezpečnostných).
Problém je koncepčný. Dátové štruktúry, plánovacie kalendáre a celé pozadie máme štrukturálne odlišné od ostatných dodávateľov objednávacích systémov. Každá integrácia by bola časovo a finančne náročná. A otázka je, že aký by mala zmysel? Má význam urobiť ďalší frontend? Čo prinesie - bude mať inú farbu? Bolo by to naozaj ku prospechu pacientov? Ja si skôr myslím, že by ich to mýlilo. Ale zas: ak máte nápad ako to zlepšiť, sem s ním :wink:

Na tému TSK a zákazy/príkazy používať/nepoužívať konkrétny system. Keď sa Trenčiansky kraj rozhodol po vzore Žilinského nasadiť náš system, oslovil 3 nemocnice v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, aby určili do pilotnej prevádzky po 10 ambulancií. Nie je mi jasné a nechcem špekulovať, prečo sa nemocnica v Bojniciach rozhodla nahradiť existujúci systém – mohli kľudne zapojiť iné ambulancie. Až dodatočne nás požiadali, aby sme im naimportovali objednávky (teda ich údaje) zo starého systému a uistili nás, že predchádzajúci dodávateľ je s tým uzrozumený a prisľúbil spoluprácu. Takže tento problem je mimo naše kompetencie a zodpovednosť tak isto ako mimo zodpovednosť samotného TSK. Tie obvinenia v príspevku neboli fér.

Portál e-VÚC aj tento systém objednávania sme vytvorili ako odpoveď na haprujúcu elektronizáciu a projekty OPIS. Dovolím si tvrdiť, že je to jeden z mála systémov, ktoré dnes na Slovensku reálne fungujú. Oproti iným „verejným” projektom stál alebo stojí zlomok peňazí. Sme hrdí, že nebol financovaný z prostriedkov EÚ.
Ak sme svojim konaním urazili niekoho z vlády alebo niekoho zodpovedného za „veľké” projekty, tak mi to nevadí. Presne tak sme to mysleli.
Ak sme urazili niekoho iného, tak sa ospravedlňujem. Ale taký proste svet je. Každý má nejaké vlastné predstavy a nie všetky sa dajú zrealizovať v jednom čase a priestore.

5 Likes

Aj tak sa dá na tento problém pozrieť. Je mi ľúto že ste nás neoslovili ku spolupráci (NESS nás oslovil, ZDRAVIE.sk nás oslosvilo a mnoho iných sme oslovili zase my) na objednávaní keď sme mali funkčný systém. Ale čo už. Vám sa podarilo zlomiť VUC a zabezpečiť tak financovanie. My sme volili cestu vlastného call centra a obchodného oddelenia ktoré chodilo, vysvetľovalo, rokovalo s poskytovateľmi. Hľadali sme nášho zákazníka … Náš projekt sme pôvodne chceli postaviť vo vzore amerického ZocDoc.com ktorý je veľmi úspešný, ale ich obchodný model nebol pre nás akceptovateľný a použiteľný v SK. Amerika je viac komerčná a ich systém je postavený na vypĺňaní no-show termínov, s ktorými majú ich ambulancie veľký problém. Chceli sme postaviť zaujímavú web aplikáciu, ktorá by mohla byť úspešná. Následne sme modifikovali použiteľnosť, funkcie, atď (inak všetky funkcionality ktoré píšete máme zapracované od začiatku). Každopádne uvidíme čo bude ďalej. Je mi ľúto že ste nám nedali šancu a ani nás nekontaktovali. My ideme ďalej, uvidíme kam sa dostaneme, či budeme úspešnejší alebo nie … čas ukáže

Dakujem za pohlad druhej strany, malokedy sa to udeje (tiez nechcem konspirovat preco).

Z tohto celeho podla mna vypadli zaujimavejsie body:

  • chceme, aby vznikali konkurecne riesenia (pointa openapi/opendata), len tak moze existovat tlak na kvalitu. Argumentu, ze ich moze existovat 100, stare data a ludia budu z toho zmateni chapem, ale myslim, ze reputacia v tomto dokaze velmi rychlo odfiltrovat tie nefungujuce.
  • Toto je trosku specificka situacia, kedze su to sice “verejne data” ale zbiera ich a konsoliduje ocividne sukromna firma a ani nie velmi za verejne peniaze. Tak nema akukolvek motivaciu tie data pustit + ziskala obrovsku vyhodu zazemia. Ak eHealth bude mat tie data centralne a poskytovat von a sluzit ako API, tak tato vyhoda padne a trh sa otvori novym hracom.
  • velmi mi to pripomina situaciu s adresami v dansku, kde si udaje spravovali obce same a sposobovalo to velke problemy, centralizacia do jedneho kvalitneho datasetu (vykupenim dat od obci) a naslednym zverejnenim umoznila boom aplikacii.