Online objednávanie k lekárom

Plne súhlasím. Centrálne data a API. Stovky vývojárov začnú robiť aplikácie a bude len na užívateľovi, ktorú si vyberie. A štát nemusí platiť za vytvorenie a správu koncového riešenia. Rozhodovať u užívateľov bude support, služba zákazníkovi atď… čo vo finále rozhoduje aj v bežnom podnikaní pri ponuke služby či produktu. Je tu ešte jedna zaujímavá vec. Sme tu dve firmy, ktoré postavili relatívne fungujúce produkty v oblasti objednávania k lekárom. Minimálne technicky fungujú obe +/- rovnaké funkcie, dizajn má každý svoj a určité riešenia niektorých častí každý vyriešil podľa svojho najlepšieho vedomia. Každopádne sú tu, a snažia sa uspieť tak či onak. Štát má obrovský balík peňazí, takmer neobmedzené možnosti pre realizáciu, môže si najať kohokoľvek alebo čokoľvek a do dnešného dňa vlastne nič z eHealtu nebeží, ani len to objednávanie… Čím to je? Súkromná firma si sadne, urobí si obchodný plán, vyrobí nástroj, postaví ho do prevádzky a ide to … štát to takto nejako nevie urobiť …

Ak su tie data z verejnych zdrojov, tak podla mna musime (ako spolocnost) casom dospiet do bodu, ked budu otvorene vsetkym. Aj vy spominate, ze mnohi lekari nevyuzivaju napr. online objednavanie. To je ale obrovsky priestor na inovacie, ktore prinesie konkurencny tlak, ktore zvysia vyuzivanie moderneho planovania a objednavania vacsim poctom lekarov. Podobne klientska cast, kde si viem predstavit rozne asistovane sluzby, cielenie na specificke skupiny, zariadenia (nie len web), analyzu dat, atd.

Jedna konkretna inovacia z UK tykajuca sa SMSiek upozornujucich na objednane vysetrenie:

http://www.behaviouralinsights.co.uk/trial-results/reducing-missed-appointments/

takto to akoze bude fungovat na slovensku ? tu nemame trh ako v usa alebo gb, z coho tie stovky vyvojarov budu vlastne zit ?

1 Like

sice maly trh to nase slovensko, ale stovky uzivi podla mna, toho by som sa az tak nebal

Obávam sa, že takéto niečo nehrozí. Na Slovensku niečo ako “konkurenčný tlak” v zdravotníctve neexistuje, pretože lekárov je málo. Pre ilustráciu rozloženie veku lekárov v jednom z krajov:
20 - 29 rokov: 29
30 - 39 rokov: 100
40 - 49 rokov: 348
50 - 59 rokov: 381
60 - 69 rokov: 465
70 - 79 rokov: 85
80 - 89 rokov: 4
90 - 99 rokov: 1
Minimálne tretina sa s počítačom “nekamaráti”, pretože vyrastali v inej dobe. Minimálne 10% lekárov stále používa písací stroj. Umierajú hlavne pediatri. Sú okresy, kde o pár rokov už nebude detský lekár.
Druhá vec, ktorá eliminuje konkurenciu je “verejná minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti”. Bola definovaná v roku 2008, pričom neexistovali dostatočne presné informácie o počtoch ambulancií a lekárov, tak to stanovilo “odborným odhadom”. Podľa nej musí byť napr. v kraji minimálne 14 endokrinológov. Pravdaže poisťovne zazmluvnia práve 14. Vzhľadom na stúpajúce tendencie niektorých ochorení by ich kraj potreboval minimálne 20, možno aj viac. Ak aj VÚC zoženie lekára, ktorý by v kraji otvoril ambulanciu, tak poisťovňa ho nezazmluvní. Pacient si síce môže slobodne vybrať lekára, ale nakoniec je rád, ak ho niektorí z nich zoberie. Tak vzniká konkurencia leda medzi pacientmi, ktorí sa musia predháňať vo “vecných daroch” lekárom. Plné čakárne nie sú problém objednávania. Keď na lekára pripadá dvojnásobný počet pacientov, tak proste musia zabojovať v čakárňach alebo umrieť. Pravdaže tento problém všetci poznajú, ale žiadna vláda ho nerieši, pretože lobistický tlak z poisťovní (a ich majiteľov) je priveľký.

Celý systém zdravotníctva je nastavený ako podnikateľské prostredie s tokom peňazí od občanov smerom do daňových rajov. Obávam sa, že aj jeho elektronizácia slúži len na transfer peňazí.
Začína to výberom poistného. Voľakedy fungovala mafia a výpalníci. Keď im obchodník nezaplatil, zlámali mu ruky. Keď zaplatil, garantovali mu ochranu. Dnes vyberá poisťovňa. Keď nezaplatíte, nezláme Vám ruky (to je neetické), ale pošle exekútora. Keď zaplatíte, tak Vám nič negarantuje.
Poisťovňa zazmluvní minimálne množstvo zdravotných výkonov u štandardných poskytovateľov, aby mali občania pocit, že je všetko OK. Pravdaže voči štandardným poskytovateľom sa využívajú rôzne mafiánske praktiky typu “keď sa ti máli, nabudúce nedostaneš nič”. Potom sú neštandardní poskytovatelia, ktorí majú špeciálne nezverejnené zmluvy a dostávajú peniaze za neexistujúce výkony. Vývar z toho nosia v igelitkách… Niektorí takýto poskytovatelia majú majiteľov na rôznych ostrovoch, takže nemusia používať igelitky.
Ďalšia kategória sú nemocnice. Všetky ziskové prevádzky (biochémia, dialýzy, MR, CT) prešli veľmi rýchlo do súkromných rúk. Nemocniciam zostali len stratové časti. Napr. bežná nemocnica minie 110% svojich príjmov na mzdy a odvody :wink: . V princípe všetci rátajú s opakovaným neustálym oddlžovaním. Pravdaže aj zo stratovej nemocnice sa dajú vytiahnuť peniaze cez rôzne nákupy prístrojov a spotrebného materiálu. Ale zaujímavý je aj predaj liekov, ktoré sa akože minuli na oddeleniach.
Nespravodlivé prerozdeľovanie peňazí mal vyriešiť systém DRG. Už asi tušíte, prečo sa ho stále nedarí spustiť :wink:

Som sa zase rozpísal :frowning:
Len som chcel trochu pribrzdiť diskutujúcich, aby sa neutápali v extrémnych teoretických víziách a nekreslili vzdušné zámky. Tu ľudia bojujú o holý život…

1 Like

V skratke: Zdravotnictvo sa rozkrada.

A teraz nieco k inovaciam pri manazmente vysetreni pacientov?

1 Like

Zdravi, par uvah

  • Lekari nemaju a nebudu za objednavanie platit. Im je to uplne jedno ako sa k nim pacienti dostanu. A nenahovarajte si ze trh nieco zmeni. Tibor to vyssie vysvetlil - kde neexistuje konkurencia, nie je trh. Pacient za objednavanie platit nemaju (neviem preco, ale ze vraj tak to ma byt. Preco? Ved mame kaptializmus, nie komunizmus, ake zadarmo?). Ak to plati VUC, tak to je zle podla nazorov vyssie. KTO to teda zaplati?. Ci niekto z vas kto robi cokolvek s webom pracuje zadarmo? Ved mame jedny z najvyssich hodinoviek. Ak by bolo API, z coho by tie “desiatky” systemov co by vznikali zili?
  • Na objednanie vysetrenia poskytnete aplikacii svoje meno, telefon a ambulanciu kam sa chcete objednat. Kto zaruci, ze objednavaci portal cislo 42 tu nie je len na to aby zbieral data o ludoch a vysetreniach ake potrebuju? Vy by ste sa len tak, hocikde objednali na vysetrenie? Ano, ludia sa zapisuju na papiere pred ambulanciou, ziadne “sukromie” v cakarni neexistuje, sestricka vola pacientov po mene na celu cakaren. Ale keby niekto pred Tescom stal s papierom ze objednava na vysetrenie, tak sa tam zapisete? Lebo to je to o com mate predstavu, len je to na Internete.
  • mojlekar.eu - autor projektu pise ze projekt je tu od roku 2009, zalozil akciovku, nalial tam peniaze, chodil po instituciach a lekaroch aby zistil, ze jeho riesenie ministerstvo a samospravy nevitaju z otvorenou narucou - nikto to nechce, lebo načo? Ved lekari maju prace dost, ci? Ano, vseci co system uz pouzivaju su spokojni (lekari, pacienti), len je ich asi malo, resp. mohlo by ich byt ovela viac. Taky je ale biznis, tak to zariadil “trh” ze to nikto nechce. Otazkou a zahadou pre mna je, ze z coho ta aplikacia doteraz zila a zije. Kto a za ake peniaze ju prevadzkuje? Lebo ak som spravne pochopil, ani lekar ani pacient ani vuc nema platit za nic. Ak ma autor pohnutku dotovat to z vlastnych penazi a objednavat s tym cele Slovensko, tak ma moj obdiv za charitativne zmyslanie. Ak si spolocne vysvetlime, ze “kto to teda cele zaplati” potom sa mozme bavit o tom ci verejne api alebo co vlastne. A naivne predstavy, ze “sak trh to vyriesi” si nechajte na facebookove diskusie alebo mimibazar.

je potrebne to prepojit s ResearchKit, CareKit, HealthKit, aby to davalo zmysel nielen pre spotrebitelov, ale aj profesionalov, sirsiu vedecku verejnost. Podla mna iba takto to ma sancu sa to realne rozsirovat.

1 Like

Uz teraz existuje skupina ludi (=trh), ktori su ochotni si platit za manazment pacienta, krajsie priestory, kratsie cakania v ambulancii. Vid napr. co robi ProCare. Toto trh vyriesil, aj ked regulator hadze polena pod nohy. Povedzme, ze toto su najsolventnejsi klienti na trhu. Preco si myslis, ze okrem tychto ludi uz neexistuje nikto, kto by si bol ochotny platit o nieco menej napr. za rozumne online objednavanie? Mne to pride ako uplne logicky predpoklad. Ina otazka je aky velky je tento trh.

Filip, ale ja hovorim medzi riadkami zhruba to iste co ty, ze by za objednavanie mal zaplatit pacient, tak ako si plati u ProCare. Poukazujem na to, ze zadarmo to byt nemoze a ze aplikacia na objednavanie nemoze fungovat “zadarmo”. Lekari za objednavanie platit nebudu, preco by mali? Maju prace dost aj bez online objednavania.

Neviete náhodou aký systém doktori používajú na uchovávanie lekárskych záznamov? Našiel som toto Clinical Document Architecture - Wikipedia

Bolo by fajn, ak by som si to mohol prepojiť s Health.

1 Like

vescina lekarov ma zaznamy v papierovej forme, cast ma v nejakom databazovom programe, ale to nie je elektronicka zdravotna dokumentacie v zmysle zakona.

celkom uprimne sa smejem, ako lekari budu ehealth ignorovat lebo im skomplikuje zivot. uzijeme si v tejto suvislosti este kopec srandy podla mojho nazoru.

Venujem sa tomu uz celkom dlhy cas, vedel by som o tejto problematike napisat celkom slusnu knihu, ale na Slovensku nikoho nezaujima ako a co sa spravi a ci to vobec bude fungovat. Na Slovensku je jedina priorita, minut peniaze … preto je ehealt tam kde je a realne fungovat nebude. Lekari maju zakladne problemi s PC, s pracou s PC, firmy ktore ponukaju sucasne ambulantne programi nespolupracuju, nemaju vypracovane dostatocne dopre APi pre prepajanie s inymi programami - systemami - preo nevedia exportovat data do narodnej nejakej databazy. S niektorymi som aj rokoval o prepojeni na nase online objednavanie … neuspesne … Keby pani od eHealthu realne postavili za jeden stol vsetkych ktory maju nejaek riesenia v zdravotnictve a spolocne by sa na danu temu pozreli, ehealth tu uz daaaavno mohol byt. Stacilo naucit existujuce programi medzi sebou komunikovat a centralizovat len data. Vsetky ostatne aplikacie, “ficury” by si riesili vyrobcovia koncovych rozhrani a tym by sa rozlisovali na trhu, lekar by nemusel prechadzat na nic nove, len vo svojom uscasnom programe, ktory ma uz 20 rokov po jendom update sa vuexportuju data a program zacne pracovat s externou databazou. Cely ehealth je robeny od stola za ucelom minut peniaze, … nikoho funkcnost nezaujima, realnost zapracovania do praxe atd … Komunikovali sme s viac ako 3000 lekarmi ked sme rozbiehali mojlekar.eu myslim ze mam dostatocne dobru vzorku na odhad … ehealth v tomto stadiu je nespustitelny a ak ho aj pustia bude to velke divadlo a problem cez problem … len aby si to neodskakali pacienti, ze nejakemu diabetikovi naordinuju tabletky na vysoky tlak, lebo ehealh tak napise na obrazovke … !!!

Aktualne je na trhu asi 60 firiem ktore ponukaju rozne riesenia ambulantnych programov. Kazdy ma svoju databazu a svoje riesenie uchovavania, svoju platformu n com bezia. Niektore riesenia su len pre solo ambulncie, ine su pre cele nemocnice kde sa daju sietovo prepajat aby zdielali data (snimky z vysetreni, vysledky laboratornych testov atd … vedia si to cez siet medzi sebou zdielat), online ale myslim nie je ani jeden, mozno sa mylim … ale nestretol som sa s plne online riesenim a nie som si isty ci sucasne programi uz maju vyrieseny export alebo prepojenie na ehealth

Opat sa ide vynaliez koleso. Preco sa neimplementuje nieco, co funguje inde? HealthKit, ResearchKit, CareKit a existujuce databazove aplikacie zo zahranicia, tam by sa iba prisposobila lokalizacia a niektore specifika legislativy…

mojlekar.eu je postaveny na platbe zo strany lekara. Zvazovali sme aj platbu pacienta, ale nakoniec sme ju zavrhli. Podla nas je na lekarovi, aby si zefektivnil pracu. Tak ako si kupuje nove “naradie” na ordinovanie, kupuje si software , nase riesenie je tiez soft, ktory mu sprehladnuje tok pacientov a uvolnuje cas a ruky od administrativi. Spravnym nastavenim usetri obrovske mnozstvo casu pre seba a svojich pacientov. Rovnako uz teraz vznika urcity konkurencny boj medzi lekarmi, je zatial maly, ale v urcitych zakrokoch ho uz je vidiet (Sono-mamo … niekde su cakacky pol roka, niekde Vas vysetria s vysledkom za pol hodinu ihned … a prave tato ambulancia ma zatial malo pacientov a masinu potrebuju vytazit, tak zvyhodnuju vysetrenie cenou, pristupom, proklientskym riesenim …) Zatial si stale myslime, ze by mal za soft platit lekar. Ale cas mozno ukaze nieco ine, vsetko je mozne modifikovat … a pitali ste sa kto financuje mojlekar.eu Financuje ho firma Ellington, a.s. do ktorej akcionari naliali svoje vlastne peniaze, momentalne je system v miernom pluse na poplatkoch od lekarov a drzi sa tak zivotaschopne, kedze ja som predsedom predstavenstva a som koder a robil som to ako vlasnu iniciativu na zlepsenie stavu v objednavani, vsetky vylepsenia, upravy atd … robim zadarmo :slight_smile: Snad sa mi to raz vrati :slight_smile: … skratka jedneho dna ma nastvalo ze vsetci hovorili ze sa to neda, tak som si sadol po veceroch k pocitacu a nakodil som mojlekar.eu … nie je dokonaly, vzdy je co zlepsovat ale funguje … :slight_smile:

2 Likes

trochu OT, prosim neukamenujte ma, alebo ma vymazte…

pred 12 rokmi ma poziadal moj servisak na auto, ci mu neviem do pocitaca vyrobit “program” kde si bude viest evidenciu zakaznikov, aut, ciselnik pracovnych vykonov, a pod. z coho si nakoniec vygeneruje zakazku, vsetko mu to pekne porata, vytlaci, opeciatkuje. vidite aj vy tu podobnost? akurat miesto servisaka je lekar, miesto aut su pacienti…

anyway, po rokoch fungovania (a to sme presli aj cez eurokonverziu) zacinal mat namety na zlepsenie, ktore sa mne uz nechcelo riesit, kedze sa primarne venujem inemu zameraniu ako je zakaznicky vyvoj. vyuzil som ale kontakty na cloveka, ktory prave podobny projekt chcel rozbehnut online, teda nieco ako prechod z lokalneho softu u doktora na ehealth. Ukazal som tu lokalnu evidenciu, aj s pripomienkami z 10 rokov prevadzky, aj s moznostami ako z toho online riesenia este viac profitovat - pristupy pre zakaznikov, sharovanie servisnej historie, objednavanie na termin, atd.

dane online riesenie funguje (keby niekto chcel tak na http://servis.sk) a samozrejme ma nejaky obchodny model. ja som pre tohto mojho servisaka “vybavil” ze to dostane zadarmo, este mu boli aj importovane vsetky data o zakaznikoch a zakazkach za 10 rokov. ludovo povedane, namiesto felicie dostal do ruk minimalne E klasse. Odpoved? Ja to nechcem, to predtym bolo lepsie. Luskal som ze preco, nevidel som racionalny dovod, z mojho pohladu nepochopitelne. Ale dostal som len odpoved ze tie ikonky predym boli lepsie, toto sa mi nepaci, a pod.

jedna sa o cloveka cca 40 rokov, ktory PC pouziva kazdodenne, cez neho robi diagnostiky, geometriu, atd. takze ked takemuto cloveku nie som schopny racionalne vysvetlit vyhody toho riesenia oproti povodnemu, ked ma pri reciach o “konkurecnej vyhode” vysmeje ze on ma tolko roboty, ze ziadnu vyhodu nepotrebuje tak neviem ako sa moze podarit ponukat platene riesenia lekarom. :slight_smile:

Uplny suhlas, ale posuvat sa vpred treba, generacie sa menia a existuje graf priebehu zavadzania inovacii, ktory presne definuje aky typ cloveka kedy zacne pouzivat aku inovaciu … premenna je cas ako dlho bude trvat kym inovaciu zacne pouzivat take mnozstve, ze projek zacne byt sebestacny, a uspesny. Ja sa nevzdavam a raz tu online objednavanie, bude :slight_smile: a aj vacsina ludi bude riesit online servis pre auto ako papierovy kalendar, len to chce cas, trpezlivost nevzdavat sa :slight_smile:

3 Likes

Myslite si že v rámci eHealth sa zaoberali týmto? http://argonautwiki.hl7.org/index.php?title=Main_Page

Prístup k zdravotným záznamom pre pacientov formou APIs?

Páči sa mi aj aktivita tejto skupinky http://carinalliance.com/ U nás sci-fi

Myslím že celý eHealth je vlastne centrálna evidencia, ktorá je cez API prepojená s IS nemocníc, ambulancií, poisťovní atď… Čiže API existujú, akurát že nikto neriešil špecificky “prístup poistenca k vlastným údajom cez API”.