Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

nova doba, nove ponatie transparetnosti. :slight_smile:

1 Like

Ja tomu uz nerozumiem. Kedysi to bolo v nejakom stave, a s.d volalo po vacsej transparentnosti. Dnes je to este menej transparentne ako kedysi, aj ked ex s.d clovek je teraz vo vysokej statnej pozicii.
Kde spravili soudruzi z NDR chybu?

2 Likes

Ked sme tu diskusiu v decembri robili a tlacil som na zavazok informovat, tak som si veru takyto blog nepredstavoval. Vyzera, ze “po dobrotky” to nepojde a budeme musiet oprasit stare dobre nastroje z cias Fica a Pellegriniho. Skoda no.

3 Likes

Ono volat po transparentnosti nestaci. Treba sa na cely problem pozriet z pohladu zakonov. Ak si napr. veduci organizacie zavazok ze bude kazdy mesiac informovat, je to sice pekne ale nevymozitelne. Pride iny veduci a ten povie ze on to plnit nebude. Zmeni sa vlada pridu ini ludia a nikto ich nema na zaklade coho donutit robit nieco co im zakon neuklada. Obcan, ci firma napr. nemusi robit to co jej zakon neuklada.
Transparentnost ma byt uz v systeme. Tj. statne organy ktore musia postupovat podla ustavy a zakonov maju mat tieto principy prikazane zakonom. Podobne aj im podriadene organizacie. Ak sa napr. jedna o akciovu spolocnost tato sa riadi obchodnym zakonnikom lebo je akciovka, ale ak je statna musi mat niekde napr. aj v inom zakone povinnosti smerujuce k transparentnemu spravaniu sa. Kedze okrem toho ze je akciovka je aj statna. To nema byt iba zavazok, to ma byt system ktory je vymozitelny bez akychkolvek debat.

Mam taku teoriu :), zrejme narazili na problem ze im prijate postupy znemoznuju cokolvek urobit. Ak by mali zalozenie SKIT prehnat cez UHP, spravit CBA, spravit MPK a podobne tak by boli este na zaciatku. Rovnako by na tom bola akakolvek snaha ich nechat nieco urobit. neboli by este ani za uvodnymi studiami. A tak robia to na co uz ostatni prisli, ked to utajis tak sa nieco da spravit. Idealne to schovat pod nieco co nevyzera ako IT. A miesto toho aby riesili problem, ktory vytvorili tak to riesia takto piratsky.

Transparentnost je prvom rade dodrziavanie zakonnej povinnopsti - zverejnovat zmluvy, objednavky a faktury. Ked zverejnia zmluvy (tych nezverejnenych zmluv v podslednom case pribuda alebo sa robi bez nichm jedno horsie ako druhe, najlepsie povedat dobrovolnicky projekt), Maju robit na zaklade zmluvy resp. objednavky. Ak si tie zmluvy/objednavky/faktury ludia pozru, tak potom sa maju pravo pytat. V prvom rade nech dodrzuju zakon a potom sa venuju aj transparentnosti (chcem ab tieto projekty riesili SKIT lebo … dalsie pojdu tendrami z takeho balika penazi lebo … dalsie zos tatneho ropzpoctu takym sposobom tendrovane … dalsie rusime lebo …). Nic viac ani menje sa po nich nechce.

1 Like

Ak by tieto info co pises nezverejnovali je to priestupok podla zakona 211/2000, treba na to upozornit prislusny urad. Staci dat podnet a pokuta moze byt az 1650 eur. Ak myslene zverejnovanie aj inych info (taskboard a pod. ) treba to tiez upravit zakonom…

Ideš. Trhaj.

2 Likes

No nezverejnuju staci sa pozriet do crz,gov.sk, tam ma SKIT akurat nakupy, nema ako dodavatel ziadne zmluvy ano od MIRRI ani do nikoho.

Osobne som dúfal, že keď sa pod túto firmu podpíše pani Remišová, tak nebudeme sa musieť ako občania domáhať transparentnosti. Neviem prečo by nemohol byť štandard vyplývajúci zo slušnosti k občanom urobiť niečo aj nad rámec zákona.
Ministerka Remišová vybrala človeka čo to má viesť a očakával som, že to bude vyššia úroveň kultúry riadenia a služby občanovi.
Teraz sa hodí povedať na túto situáciu “Vodu kázali a víno pijú.”

Kedze ale zakonu o pristupe k informaciam asi ide skorej o nakladanie s majetkom statu tak zverejnovat by mal ten co plati nie ten co dodava. Neviem. Cize skorej by som to hladal na strane MIRI.

1 Like

MIRRI aj SKIT su povinnymi osobami, zmluvy nikde

za predpokladu ze zmluvy uzavreli, co nemusi byt pravda.

To ako vážne? To sa ideme súdiť s firmou, ktorú zriadila pani Remišová aby si plnili zákon o slobodnom prístupe k informáciám?
Podľa mňa len stačí ju na to upozorniť a zriadi nápravu. Prípadne si túto diskusiu všimne @janhargas a skúsi posunúť problém a neohroziť reputáciu MIRRI.

Preco hned sudit. Ak nezverejnili nieco co podla zakona mali tak je to priestupok a treba ho riesit. Pokuta je do 1650eur. Cize na zaciatok mozno postaci od prislusneho organu dohovorit a ak sa bude opakovat tak pokuta. Ale najprv sa musime pozriet ci vobec nieco nezverejnili a boli to povinni zverejnit.

PS. priestupok jedna vec ak dotycny zodpovedny nedostatky odstrani, ale ak uz bol priestupok spachany organ ktory to ma riesit musi konat bez ohladnu na to ze to neskor zodpovedny odstranili. Aj ja ked nezaplatim dane na cas lebo som zabudol tak ma musia riesit aj napriek tomu ze som olutoval a zabudnutu dan som zaplatil po termine.

SkIT je komerčný subjekt bez ohľadu na to, že 100 % vlastní štát.
Ak chce komerčný subjekt robiť pre štát musí mať na tú robotu zmluvu. Bodka.
Znamená to:
A. Porušovanie zákona a to trvalé
B. Od zriadenia v 2020/09 nič pre štát nerobili…

Bez ohľadu na osobu už mal byť bordel…

Jasne nemuseli uzavriet zmluvy, ale potom nemoze byt len tak presun penazi bez zmluv, na zaklade coho dostanu peniaze? Prevodom na ucet, za co, na zaklade coho? To je tiez smrdi porusenim zakona.

Asi podobnym mechanizmom akym ministerstvo financii prideluje ministerstvam a ich rozpoctovym a prispevkovym organizaciam zdroje. neviem ale to sa asi nerobi na zaklade zmluv skorej sa prideluje na zaklade nejakeho rozhodnutia…
Alebo v pripade statneho podniku ktory je napr. v strate a ministerstvo ho musi “podrzat”. To sa riesi urcite inak.
Napriklad v ich pripade ak by ich zaukolovalo MIRI svojimi projektami a nemali by uz svoje zdroje tak by im MIRI platilo. Ale nepojde asi o zmluvny vztah ale v podstate o zadanie ulohy od “nadriadeneho organu”.

Pamatam si ako tu boli nedavno podobne nepriestrelne vyhlasenia, ze akciova spolocnost kde je vlastnik stat musi chodit do sutazi a nesmie dostavat zakazky napriamo. Ukazalo sa, ze to nebola uplne pravda. Ja by som sa vobec nedivil, keby sme sa dozvedeli, ze vsetko, co doteraz robilo SKIT bolo “zo zakladneho imania” alebo nejaka takato podobna finta.

zatial ziju z podstaty, A cakaju na pridelenie projektu.