Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Pretoze tento pohlad povazujem za uplne mylny libertariansky blud. Proste nemozeme sa dohodnut lebo tvoja zakladna formulka je “firma ma generovat zisk a hotovo” a moja nie.

fima ma ale generovat zisk, od toho je firma firmou - prostriedok podnikatelskej cinnosti. Iste, su aj socialne podniky. Vtedy je primarnym cielom spolocensky prospech a nie maximalizaciu zisku. K tomuto smerujes?

1 Like

Tak si zaloz firmu, ktora bude generovat stratu a vytesuj sa z toho. Ak je statna, tak sa sanuje so zaplatenych dani firiem, ktore generuju zisk. Ci kto bude hradit stratu? Taketo perpetum mobile myslis dokedy moze fungivat?

2 Likes

Bavil som sa cez vikend s kamaratmi - vysokoskolsky vzdelani ludia, odbornici na AI, programatori a pod. Dosli sme na temu eGovernmentu. Jeden o tom, ze nejaka el. schranka existuje ani netusil, druhy mal OP s neplatnym certifikatom a tak nedokazal “zaregistrovat” svoj novy byt na platbu dane elektronicky. V schranke nebol uz 2 roky a teraz zistil, ze mu tam prisli uz 2 vymery na platbu dane za inu nehnutelnost.

Manzelka sa ma minuly tyzden pytala, ci som zaplatil poplatok za komunalny odpad za minuly rok. Ze teraz objavila nejaku spravu v schranke a vobec netusi preco jej neprisla ziadna notifikacia.

S magistratom Kosic riesime, ze si vytvorime vlastny autentifikator lebo ten od statu ma mizivu penetraciu a mesto chce ponukat sluzby pre svojich obcanov na zaklade ich autentifikacie (napriklad zlavy pre ludi s trvalym bydliskom na uzemi mesta).

Toto su problemi slovenskeho eGovernmetu!

Ludia nevedia prijat jednu blbu spravu od statu, nedokazu urobit jedno blbe podanie a nemaju kde zistit kedy ich caka aka povinnost. Mozme vymyslat raketove riesenia ZS ale bez toho aby sme sa naucili komunikovat elektronicky nebude nic fungovat. Bez toho aby mali OVMka pouzitelne rozhrania a sluzby, ktore ludia pouzivaju sa zapajat nebudu.

A riesenie tohoto problemu bola presne uloha pre SKIT. SKIT bol od zaciatku koncipovany tak aby mal stat pod kontrolou klucove touch pointy komunikacie medzi obcanom a statom - slovensko.sk, osobnu zonu resp. elektronicku schranku a aplikaciu SVM. Aby ked sa stat rozhodne zmenit jedno tlacitko za druhe nemusel cakat na dodavatela, ktory ho drzi za gule. Aby vedel promntne reagovat na poziadavky svojich partnerov - OVMiek a ich dodavatelov, pripadne komercenho sektoru. Jednoducho aby vedel tieto touchpointy dlhodobo udrzovat a rozvijat. K tomuto sme cely cas smerovali:

  • Zavadzanie SAFe (agilny vyvoj)
  • Produktove odelenie v SKITe (produktovo orientovany vyvoj)
  • Budovanie centre of excellence v oblasti UX/UI (pouzivatelsky orientovane sluzby)
    atd.

Jedina uloha MIRRI bola zabezpecit financovanie a kvalitnych projektovych manazerov, ktori dokazu projekty agilne riadit. Vsetko ostatne uz v SKITe bolo.

Namiesto riesenia skutocnych problemov SKIT vsak 3 roky saskuje s MIRRI a NASESom kde o vyssie spomenutych temach nemaju ani sajnu. Zahodili vsetko co mali v SKITe k dispozicii a buduju si vsetko u seba. A z mojho pohladu celkom neuspesne, kedze za posledne 3 roky z MIRRI vysiel jeden velky … .

1 Like

@IvanK , @Jody Aktualne pracujem pre sukromnu spolocnost(!) Caterpillar Slovakia, ktorej 100% akcionarom je americky Caterpillar.

Vy si skutocne myslite, ze v US niekoho trapi ci jeho vlastna firma, ktoru financuje robi zisk? To co ich primarne zaujima je utilizacia ludi a to ci firma plni ulohy kvoli ktorym si ju vytvarali. Nic nedodavame ziadnym tretim stranam! Neporovnavame sa s trhom! Ani netusim naco by sme to robili? Ved koniec koncov aj keby sme nejaky zisk generovali skonci u nasho akcionara. Mali by sme podla vas taku firmu zavriet? Ved budem citovat:

1 Like

Caterpillar ako firna musi dosahovat zisk, inak by nebol ani Ctetpillar Slovakia a ten vznikol na Slovensku preto aby to bolo pre Caterpillar lacnejsie ako keby si to robili v US v matke sami. Takze ano zaujima ho to a velmi, Caterpillar Silavakia vznikol preto aby Caterpillar US dosahoval vacsi zisk

1 Like

Ano, Caterpillar buduje zisk na produktoch a sluzbach, ktore vyraba. K tomu prispieva aj Caterpillar Slovakia, ktoreho ulohou nie je generovanie zisku a nikto to ani neocakava.

Uplne rovnako ako stat buduje svoj “zisk” na daniach a poplatkoch, ktore vybera a SKIT ma rovnako ako Caterpillar Slovakia ulohu pomahat statu aby viac “zarobil” vdaka kvalitnym produktom a sluzbam.

Lenze my ocakavame, ze SKIT bude aj generovat zisk. Vobec netusim naco by to robil - vsetko by aj tak skoncilo u akcionara = MIRRI. Jedine co ma skutocne zmysel riesit je efektivita, utilizacia ludi a to ci SKIT plni ulohy, ktore mu MIRRI zadava.

Naco by komu bolo aby SKIT generoval zisk?

3 Likes

Presne tak.

Ale aj v tom prípade je kľúčové , aby firma generovala zisk. Akurát ze z veľkej časti ho reinvestuje na podporu tých spoločenských priorít.

1 Like

Ano stat ma budovat svoj zisk na rocnom rozpocte, lenze slovensky stat generuje stratu kazdym rokom a ma robi zisk teda prijat do rozpoctu viac ako vydat v nakladoch. Kedze to tak nie je a za posledne roky je ten trend dramaticky zly, tak to speje k 2 veciam: stat po case skrachuje (ked mu uz banky nebudu ocjotne poziciavat) alebo ak esye budu ochotne poziciavat, tak o 10 rokov pojde 50% vybratych penazi na daniach len na spmatky urokov z poziciek a tym padom Slivensko bude stale viacej a viacej relativne (voci ostatnym statom) chudobniet. Teda aj v state ma byt prvorade generovat zisk a ak nie tak robit take kriky aby o par rokov sa ten zisk zacal generovat. Proste taktp to vyzera, aj si niekto myslu, ze statne firmy nemaju genetovat zisk alebo inak povedane zabezpecovat plnenie statnej pokladnuce ci setrenie na strane nakladov. To co plati pre rodinny rozpect, omati pre firemny a takisto plsti pre statny, inak je to cesta do zahuby. Ak rodina nebude tborit “zisk” ale sa kazdym rokom zaflzovat, tak uz jej takisto nikto nepozicia a proste skrachuje. Tieto nezmyselne teorie, ze firmy nemaju tvirt zisk , stat ma sa kazdym rokom viac a viac zadlzovat, vedu do pekla a ku totalnemu krachu

tu mi len nedá povedať, že na všelijaké blbosti (napríklad sme univerzite pomáhali robiť výskumný projekt) sa žiada v KAŽDOM projekte aplikovať UX aspoň nejaký výskum, aby nevznikla analýza akoze úplne od tých čo to používať nebudú ale povedzme platia, alebo prevádkuju.
Toto mi príde ako riadna hovadina … .
ALE na ten najdôlezitejsi projekt (= dorucovanie informácii o povinnostiach a notifikácie od OVM) tj. štátna identita, schránky, doručovanie nikdy žiadne UX zjavne robene nebolo, a to ani pred vývojom, ani po nasadení (ako to žiadajú metodiky MIRRI) …
A Milan popisal výsledok.
To je podľ mňa potrebný štartovací bod… (neviem či redizajn schránok je pripravený tak, aby všetky UX otázky, a doterajšie skúsenosti boli zapracované a spoľahlivosť doručenia ,a ako aj informovanosť o povinnostieach, resp doručených písomnostiach v DIGITÁLNEJ forme je (bude) rovnako spoľahlivá ak nie viac, ako keď to ide papierovo cez Slovenskú poštu.
Možno by všetko vyeralo inak, ak by sa zodpovednosť za použteľnost, odzrkadlená v dizajne ale aj zodpovednosť za prevádzku a prevdzka sama diala v rámaci Slovesnkej pošty. ktorá túto zodpovednosť nesie už vyše 100 rokov, a nie v IT firme. A ani by sa nediali žabomyšie vojny, kedy kamaárati a zástanci pošty nerobili všetko proti elektronizácii, ktorá im berie zisky a znižuje objemy …

1 Like

Spolocensky prospech mozes budovat len vtedy, ak si celkovo v zisku, teda si zarobil peniaze a potom tie zarobene penuaze (su len so zisku alebo s poziciek) potom reinevestujes do investicii, inovacii, zamestnacov, charity ci spolocenskeho prospechu. Bez realneho zisku vsak nebudu ani investivie, ani inivacie, ani rozvoj ani charita

myslim, že každý na to kukáte trocha inak, a každý máte tak trochu pravdu.
Ja pridám skúsenosť. Kedysi som bol CRM Konzultant … a boli take definície, ktoré som dokonca aj na prednáške používal, že prečo sa zavádza CRM, čo je prvotným cieľom ?
Nie zlepšenie prehľadu o zákaznikoch … nie skvalitnenie servisu, ani zjednotenie komunikačných kanálov …
ALE VAČŠÍ ZISK!
A potom sme mali ešte takú prúpovidku, že CRM sa zavádxa aj do verejnej a štátnej správy… Kde už predmetom správy nie sú zákaznici, ale občania/klienti, kde nečakáme od nich ďalšie cross-sell, up-sell obchody a míňanie peňazí, ale zvyšujeme ich spokojnosť s našou prácou…
Tak to mi napadlo len ako analógia k zavádzaniu toho istého softvéru do komercie a do verejnej správy. Takže nejaký rozdiel tam bol a podobne by som to videl aj so štátnou IT firmou.

A z čisto ekonomického pohľadu by som od takej štátnej firmy ako je SKIT čakal každý rok nulovú bilanciu, lebo každy zisk čo vytvorí buď by mala reinvestovať, alebo znížiť ceny pre verejnú správu … čo suma sumárum je vlastne akási transformácia zisku.

1 Like

Mas zmysel pre humor, ked tvrdis, ze vdaka produktom SKITu stat viacej zarobi. K tomu Caterpilaru je jedna firma, to, ze ma nejaky branch na Slovensku a k tomu je potrebne a najvhodnejsie zalozit 109% dcersku firmu, tak sa nemozes pozerat na to, ze Caterpillar na Slivensku je samostatna firma. Ak by Caterpillar na Slovensku nenapimahal zvysovat zisk Caterpillaru v Us, tak by uz davno neexistoval. Tak ked SKIT nebude pomahat plnit stanu pokladnu (ci uz ziskami alebo inym sposobom) alebo neusetri statnej pokladnici viac ako stoji, tak nebude mat pravo na zivot.

Tak ako Caterpillar Slovakia nema ziadne vlastne produkty, tak ich nema ani SKIT. Produkty maju akcionari. A ulohou tychto spolocnosti je robit ich lepsimi aby na konci dna vygenerovali vacsi zisk.

A ano, verim tomu, ze pokial by digitalizacia lepsie fungovala (aj za pomoci SKITu), zvysil by sa vyber dani a roznych dalsich poplatkov, uvolnili by sa ruky podnikatelom aby sa mohli viac venovat tvorbe hodnot namiesto byrokracie a celkovo by sa nam tu zilo lepsie.

1 Like

CRM v state je nepotrebna vec, realne je to len biznis IT firiem so statom, ako od nich vytiahnut viac penazi. Zaujimave, ze na spolocensky prospesne veci ako dialnica Kosice Blava, ci sttvor prudovy obchvat Presova ci Kosic sa vyjadruje Urad hodnoty za peniaze a aj kvoli nemu boli tam zdrzania ci spustit taketo prjekty, ci v plnom profile alebo len polovicnom alebo vobec.plus kkpec dalsich prikladov existuje. Ale na to, ze vznikne MIRrI ci teraz opat nove minosterstvo ceatovneho ruchu a sportu, ci vznikne SKIT atd. nebol potrebny pohlad Utvaru hodnota za peniaze dtto. Urbion a kopec dalsich prikladov. Vzdy ked sa obchadza tento utvar, tak to smrdi a navyse sa pouziva na to, ze ked nieco politicky nechceme pustit, tak to zdovdnit tak ako to politicky vyhovuje a ked nechceme aby sa v tom sprtal, tak sa proste obide

1 Like

ano jedna vec je jeho politické zneužívanie (tu by som čakal že sa tomu bude brániť samotný útvar) … A druhá vec je keď sa ľudia vyjadrujú len k tomu čomu rozumejú …

Zas mi napadá taký príklad z jednej knihy, že na schôdzi akcionárov sa mali prejednávať 2 body:

  1. zložitá fúzia spoločnosti za miliardu - tam sa to prečítalo a odhlasovalo za 30 minút a
  2. investícia $150 do prístrešku na bicykle a jeho umiestnenie … kde po 2 hodinách vášnivých diskusií ani predstavenstvo nerozhodlo…
    … lebo bicykel a jazdu na ňom si každý vie predstaviť … :slight_smile:

Áno to obchádzanie UHP ozaj smrdí …

Prečo je potom skit firma a nie príspevková organizácia? Jediný dôvod ktorý mi napadá je “aby mohli mať platy ako vo firme” a “aby nemuseli byt tak velmi transparentní”. V ostatnom presne popisujes príspevkovu organizaciu.

Toto je jediny dovod. V CZ to maju takto pri X organizaciach kde je “majitel” stat.

Presne tak, skit nemala byt akciova spolocnost (bola len preto aby sa obisiel zakon), ale prispevkova organizacia alebo sucast MIRRI, potom by to bolo ok. Ale isli by ludia z wirecard do prispevkovej statnej organizacie alebo na MIRRI? Vedeli by ich zaplatit? Vedeli by na projekty cerpat eurofondy v potrebnom mnozstve? Proste necgcelo sa im riesit tieto “manazerske veci”, tak zalozili firmu smahom ruky a mysleli, ze problem sa sam vyriesi