Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Už doanalyzovali, je to tristné:
https://mirri.gov.sk/aktuality/informatizacia/minister-rasi-slovensko-it-bola-cierna-diera-mala-prinasat-moderne-riesenia-pre-ludi-zhltla-vsak-miliony-eur-bez-realneho-vysledku/

2 Likes

Ako verim, ze z Rasiho pohladu su to stratene peniaze… :rofl:

To, ze je to uplne spatna investicia, bolo jasne od sameho zaciatku

3 Likes

No obávam sa že prakticky z každého pohľadu su stratené.

1 Like

Len pre doplnenie. Hovori treti minister a piaty(!) statny tajomnik za 3 rocnu existenciu spolocnosti. Tak si urobte nazor kde je klucovy problem Slovensko IT.

1 Like

Ja uz sa neviem dockat zdrojakov tych projektov zo SKITu, aby som vedel sam posudit ako sa veci maju. Lebo zatial mam z toho celeho pocit, ze k svetu tam bol ux/dizajnersky tim a zopar tech ludi, co to dodnes beru za svoje dieta a nechcu pustit. Vdaka im za to.

Novacikovia v statnom IT toto nevedia stale precitit, ale treba si este raz pripomenut, ze SKIT mal za minulej vlady absolutne najvolnejsiu ruku a podmienky na pracu ake tu nemal nikto za poslednu dekadu. Vysledok zial zatial vobec nezodpoveda tomuto faktu a prihodam “zo statneho IT” zo SKITu sa stari dodavatelia len popod fuz usmievaju.

5 Likes

Darmo sa stále snažíme opraviť iba delivery, keď problém je ešte predtým.

https://mirri.gov.sk/aktuality/informatizacia/minister-rasi-byvala-ministerka-veronika-remisova-sposobila-statu-zalozenim-spolocnosti-slovensko-it-skodu-vo-vyske-takmer-3-miliony-eur/

Hon na čarodejnice začal, uvidíme, čo bude naozaj v správe nku. Zdá sa, že bájnu víziu zatiaľ nenašlo ani nku.

Preco hon na carodejnice? Konecne niekto jasne idetifikoval korenovy problem SKITu a poukazal na zodpovedne osoby. S vacsinou, co padlo dnes na tlacovke sa uplne stotoznujem. MIRRI svojou neschopnostou na zaciatku SKIT dostalo do existencnych problemov. Zbytocne sa vyhovarat na niekoho ineho.

Par veci tam bolo vsak dost tendencnych - napr. prenajom kancelarii - SKIT vznikol pred covidom, situacia na trhu kancelarskych priestorov bola uplne ina ako je dnes. Zmluva bola na 3 roky - jasne, ze ked maju teraz v budove 3 prazdne poschodia vyjednava sa o podmienkach uplne inak.

1 Like

Hon zacal, to je jasne. Ale preco nezverejnovali zmluvy, ergo porusovali zakon? Niekto to aj vtedy sledoval a spominal alebo boli ruzove okuliare? Nech teraz ponesu zodpovednost.

:clap: Som rad, ze si to konecne napisal aj ty.

Pre pamatnikov: December 2020

1 Like

Spomínaná správa NKU:
https://www.nku.gov.sk/-/spolocnost-slovensko-it-nenaplnila-ambiciozne-ciele-a-je-nevyhnutne-rozhodnut-o-jej-buducnosti

Pdf: https://www.nku.gov.sk/documents/d/nku/sprava_slovensko_it

2 Likes

To je velmi smutne citanie. Potencial bol velky, ale dopadlo to ako vzdy, ked sa zaklada statna firma :confused: Som zvedavy ako to cele dopadne.

Huh? Rok 2021?

image

Zopar bodov z kontroly:

  • VZ neschválilo spoločnosťou predkladané podnikateľské plány, ako mu to ukladali stanovy. Išlo
    o strategický dokument, ktorý mal definovať kroky pri rozvíjaní podnikania, ciele, ktoré mali byť napĺňané a nástroje na prekonanie predpokladaných prekážok.
  • Predstavenstvo spoločnosti navrhlo sedem opatrení s cieľom zmierniť negatívny vývoj hospodárenia. Išlo o opatrenia týkajúce sa zadávania in house zákaziek, rámcovej zmluvy s MIRRI SR a NASES, peňažného vkladu akcionára (zvýšenie základného imania), horizontálnej spolupráce s ostatnými orgánmi verejnej moci, prenájmu voľných personálnych zdrojov pre súkromnú sféru (15 %), krátenia variabilnej zložky miezd, zníženia počtu zamestnancov. VZ neprijalo uznesenie, ktoré by smerovalo k prijatiu opatrení na zníženie straty spoločnosti.
  • Náklady na reprezentáciu mali stúpajúci trend a najvyššie čerpanie nastalo v roku 2023, keď za I. polrok presiahli náklady celkovú sumu za predchádzajúci rok.
  • Zákon o slobodnom prístupe k informáciám bol porušený tým, že spoločnosť po 19.06.2023 nezverejňovala údaje o objednávkach a faktúrach vôbec, ako aj tým, že 27 zmlúv uzavretých v kontrolovanom období nezverejnila bezodkladne po ich uzavretí.

Mozno by nam to mohol vysvetlit pan poslanec Hargas ako klucovy predstavitel akcionara v danom obdobi.

  1. Preco VZ neschvalilo podnikatelsky plan (zjavne nejaky bol)
  2. Preco VZ neriesilo opatrenia na znizenie nakladov, ktore mu boli predkladane (a zjavne bola snaha to riesit)?
  3. Preco potom co do vedenia spolocnosti MIRRI dosadilo “svojich ludi” sa nasobne zvysili prostriedky na reprezentaciu a prestali zverejnovat zmluvy a faktury?

Nech sa paci … staci si prestat zatvarat oci.

@jsuchal Vies velmi dobre, ze stacil jeden podpis ministerky - projekt SVM, ktory bol klucovym pre financovanie SKITu a jeho riadny chod. Bohuzial vtedy zacal karty s ministerkou miesat Jano Hargas - a to je vysledok.

Ja už nevládzem asi toto. Zdá sa, že Jano tam mal podľa teba väčšie slovo ako ministerka a štátny tajomník.

Otázka je, kam sa teraz poberie karavána…

Vyjadrenie druhej strany:

 Nastalo eliminovanie vendor lock-in, t.j. zníženie závislosti od dodávateľa.

Toto by som zase nepredbiehal. Asi to nebude taka katastrofa ako napr. s Globatelom, ale predstava, ze “mame zdrojaky, vendor-lock neexistuje” je tiez pekne naivna.

Zbytocne sa to snazis hodit na Antala. Ked som do SKITu 1.1.2021 nastupoval bolo mi absolutne jasne co je rola SKITu, ake projekty bude SKIT robit, ako ich bude robit, ako budu financovane, … . Vsetci sme v tom mali uplne jasno a tahali sme za jeden povraz.

Jediny kto s tym mal problem ste boli vy a Jano Hargas. Bohuzial to nebolo v sulade s mokrym snom o silnej produktovej hlave na MIRRI a rieseniu ZS. Jano za 2 roky nedokazal zodpovedat klucovu otazku aka je rola/vizia SKITu. A podla spravy NKU zjavne ani absolutne nezvladol svoju manazersku ulohu ako klucovy zastupca jedineho akcionara.

Ja som len rad, ze konecne su priciny jasne pomenovane.

A pani ex-ministerka … nech si hovori co chce. Som presvedceny o tom, ze zo SKITu urobila len bankomat na peniaze pre svojich sponzorov, cim u mna padla na rovnake dno ako predchadzajuca garnitura. Je to smutna realita. Tato krajina mala velku sancu nieco zmenit.

Teraz nam ostava uz len cakat a verit v zazrak, pripadne v @Tomas_Makan1 :slight_smile: - drzim palce!

PS: keby bolo nieco treba dajte vediet, rad pomozem

1 Like

A vieme kedy sa predložil ten podnikateľský plán? Podľa mojich info až niekedy 2022.