Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Co viem tak nikdy. A vnimam to ako problem. A treba s tym nieco robit, ci nie?

asi by bolo najlepsie skit zrusit.

  1. ukazuje sa, ze to nie je ziadny thinktank, ktory by dokazal vymysliet, odprezentovat a presadit ani viziu egov, ani viziu svojho vlastneho fungovania

  2. je to cierna diera na peniaze

  3. mnohym zamestnancom skitu sa evidentne ulavi, pretoze praca na statnych zakazkach je pre nich trapenie

  4. schopni jedinci/mikrotimy budu rozchytane v komercii alebo vitane na mirri (podla profesie), o pracu nepridu

  5. nie je hanba priznat ze experiment nevysiel (a nebola to len chyba skitu ze nevysiel)

9 Likes

Ano, bola by to jedna z alternativ.

Zaujimalo by ma ako potom navrhujete aby stat dlhodobo udrziaval jeho klucove digitalne produkty - slovensko.sk, moje slovensko, SVM, centralne moduly a pod. (Verim, ze sa zhodneme, ze taketo produkty v dnesnej dobe vyzaduju pravidelny rozvoj - nemyslim tym 5 rocny interval)

  • vratime sa do GT ery? (Co sa vzhladom na volebne preferencie mozno coskoro aj tak stane :slight_smile:
  • bude si kazdu zmenu MIRRI, potazmo NASES obstaravat?
  • vytvori si MIRRI interny dev. tim? (Pripadne pravidelne obstara ludi cez DNS)
  • zostaneme pri modeli ESIF projektov a uspokojime sa s tym, ze update sa bude robit raz za +/- 5 rokov?

Pripadne ake riesenie navrhujete?

PS: osobne by som chcel aby vyvoj eGov nabehol na trochu rychlejsiu trajektoriu ako to bolo do teraz - viz. napr. ukrajina

V podstate jeden z variantov co si tu tusim navrhol aj ty*

  • Montovanie a údržba komerčnou cestou + SLA.

  • Stratégia a dohľad nad rozvojom a údržbou egov, roadmapy, koncepcie, centrálna architektúra, inovácie, poriadne plnenie 85ky uz pred VO atd silný tím na miri

Vlastne, formálne to je tak rozdelené aj teraz. Ale začať to robiť aj prakticky. Stoji a padá to na vytvorení silného mirri vedenia s kompetentným lídrom s víziou, kvalifikovanými tímami, ktoré dokážu urobiť v realite to, čo od nich chce 85ka tak aby to bolo zmysluplné a dávalo použiteľné výstupy atd. V podstate to navrhujes aj ty. Akurát vzhľadom na hierarchiu kompetencií v štátnej správe to nejde zboku (skit) ale musí to ist zhora (mirri).

*ja som vyrástol na internete kde si ľudia tykali, na virtualne vvykanie si nikdy nezvyknem

1 Like

budem sa opakovať, ale odkukávať od úspešných je dobrá cesta … zoberme si banky …
Banky dlho robili vlastnú prevádzku a dodávateľsky vývoj… to s dalo, ešte pred 10 rokmi … ale potom s doba strašne zrýchlila … a dnes keď pozrieš do Tatry, alebo SLSP, majú tam vlastné vývojové tímy (resp. devops) , ktoré napríklad mobilné apky, alebo weby denne vyvíjajú a v niekoľkotýždňových intervaloch robia a dávajú do prevádzky nové a nové šprinty. Pričom kľúčvé apky ako “back-office”, bankovú agendu, skenovanie, digitálne podpisovania, riadenie dokumentov, biometrické apky … atď furt robia dodávateľsky …
Ale musli zmeniť ten prístup a vývojarov (ktorých nemali predtým interných) museli prijať do štruktúr banky, museli sa zaoberať metodikami a predpismi pre oddelenie a typ práce, ktorou sa dovtedy xaoberaž nemuseli … A nevytvorili si na to dcérinnú spoločnosť, ale rozšírili priamo firmu samotnú …
Možno by to fungovalo aj vrámci NASES,… príde mi to ako analógia. Takto môžme mať nad kľúčovými apkami kontrolu a nestratiť ani dodávateľské vzťahy … spôsob akým to bolo urobené (vytvorenie skit a lavne zaukolovanie ho úlohami na ktoré nebol pripravený) totiž u dodávateľov vyvolal obavy a neistotu a nebojím sa povedať že mnohí rovno povedali veď uvidíme o 2 roky do akých sračiek sa dostanú … a teraz sa len pod fúzky pousmievajú, veď sme to hovorili…

3 Likes

Nie, urobia to tak ako v inuch krajinach na zapad od nasich hranic. Kazdych 5 rokov si vysutazia na to firmu a sucastou tendra aj zmluv budu zaplatene fazy “hand over” a “take over” (odovzdanie a prebratie projektu). Ak su s firmou spokojny a da najlepsiu ponuku, tak vyhra opatovne tender. Bezne je, ze ak vyhra nova firma od starej kupi nejakych ludi. A takto to k spokojnosti bezi na zapad od stredo vychodneho bloku. Tu zrazu na Slovensku si vymyslame stale nieco nove a stale to nefunguje.

1 Like

Co sa teda bude obstaravat?

Scope, ci ludske zdroje?

Nehovorime tu o klasickych servisnych zmluvach na udrzbu. Hovorime o kontinualnom discovery (navrh vylepseni a novych funkcionalit na zaklade potrieb, dat, prieskumov) a kontinualnom delivery.

Ale toto nemyslíš vážne, že by dodávateľ navrhoval návrh vylepšení a nových funkcionalit? Toto musí ísť od biznisu organizácie v kooperácii s verejnosťou a IT.

Naozaj sa treba posunúť v tom, že nebude dodávateľ diktovať čo treba zmeniť - aj keď chápem, že je to ťažké pre obe strany.

2 Likes

Ved to kludne moze robit produktove MIRRI. Ja sa len pytam co sa bude obstaravat na 5 rokov? Scope, ci ludia? Pripadne aky ludia? Chcem to pochopit ako to @Jody myslel.

Bavime sa o tom, ze by sa SKIT zrusil.

Scopu - rozvoj a udrzba. SKIT tak ako ine podnikatelske subjekty sa hlasi do tendra (akciova spolocnost je podnikatelsky subjekt), zi svojho postavenia ma najlepsie postavenie aby uspel.

SKIT uplne vynechajme. Bol tu navrh aby sa zrusil.

Mna zaujima skor ten scope. Ty vies povedat scope na rozvoj na 5 rokov dopredu? Resp. produktove MIRRI ma pripravit scope na 5 rokov dopredu a potom na to urobi VO? Tomuto ja uplne nechapem.

Scope je udrzba a rozvoj, definovana na max. dobu, s maximalnym budgetom, ak sa vycerpa zmluva kincu a je skor dalsi tender, udrzba ma mesacny pausal a nadstadardne vykony (musia byt objadnane, schvalene cez mesacne/kvartalne vykonu, rozvoj ide na zaklade ponuky, schvalenia a objednavky na zaklade zmluvnych tarofiv a definovaneho sposobu rozpoctovania, kludne to mozu byt aj sprinty

1 Like

Uplne si nedokazem predstavit ako by MIRRI dokazalo taketo obstaravanie transparentne vyhodnotit. Cim menej jasnejsi je scope tym viac “fantazie” mozu sutaziaci pouzit a potom sa porovnavaju jablka s hruskami.

Ako by mal teda vyzerat opis predmetu zakazky?A podla coho by sa to hodnotilo?

Prerequisite: firma uz nieco take robila, referencie (pocty uzivatelov, mnozstvo spracovanych transakcii, …) ukazky z realnych realizovanych projektov (navrhy, projektove plany, ui, vystupna dokumentacia, …), plus experti a ich realne projekty (nie certifikaty), toto sa nehonodnoti bodovo, len musi firma splnit, ukazat, ze to reakne robila aby postupila do honotenia. Hodnotenie 50% cena (da sa pripravit excel kde sa zahrnie vsetko co je potrebne, dodavatel ho vyplni), druhych 50% bofovane dokumenty (ako urobit take-over, ako hand-over, navrh projektiveho planu na prvu pozadovnu zmenu, navrh technologickeho vylepsenia projektu, …). Preco chceme vymyslat, ved taketo tendre sa bezne v EU deju a maju dlhorocnu prax

A nerobi v podstate toto aktualne SKIT? Viz.:
https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie/vyhladavanie-zakaziek/detail/466163?cHash=e626956a571c98d51a601e9bedd1d845

Zakazka:
Služby pre zabezpečenie IT pozícií

Doba trvania:
48 mesiacov

Predpokladaná hodnota:
+/- 12,4 mil. EUR bez DPH

Predmet:
Predmetom zákazky je poskytnutie služieb – poskytnutie kapacít pre rôzne IT pozície pre potreby spoločnosti Slovensko IT, a.s. po dobu trvania nadlimitnej zákazky , t.j. 48 mesiacov.

Ja osobne nie som fanusik tohoto pristupu. Uplne suhlasim s @robert.kuchar, ze dnesnym trendom je budovanie internych timov. Minimalne pre rozhrania, s ktorymi prichadzaju do kontaktu pouzivatelia - takze v nasom pripade - slovensko.sk, schranka resp. moje slovensko, SVM a pod. . Prinasa to ovela vacsiu flexibilitu, agilitu, rychlost delivery, … .

Nestacilo by uplne aby dozorna rada SKITu (potazmo MIRRI ako 100% akcionar) rozhodola, ze SKIT bude dodavat MIRRI ludi bez naroku na zisk = realne naklady na cloveka + pausalne vydavky na reziu? (Ved MIRRI nepotrebuje samo sebe vyplacat dividendy) Pri ostatnych zakazkach (ak nejake budu) nech si pouziju MD rate aky uznaju za vhodne.

V tom prípade sa bavíme o klasickej rozpočtovej resp. príspevkovej organizácii. Skit je a.s, zrejme bol plan , že nebude odkázaný len na darované zákazky od štátu, ale zafunguje aj ako normálna firma a niečo si aj na seba dokáže zarobiť, transparentne vyhrať semtam tender atd. Ako vidno, nič také sa nezadarilo.

Zaujimal by ma tvoj nazor na firmu Cat Digital, ktoru otvoril Caterpillar v Kosiciach.

Viz.:

SKIT vnimam preste ako tuto firmu. Co som sa s nimi bavil nikto tam neocakava, ze firma si bude na seba nejak zarabat mimo svet caterpillaru. Proste je sucastou kolosu v ktorom ma mat svoju ulohu. Presne ako SKIT.

Nemám na tu firmu názor, lebo ju nepoznám. Ale je tam obrovský rozdiel. Sukromna firma ma oveľa voľnejšie ruky ako slovenské ministerstvo. Nie je viazaná zakonom o VO, pravidlami pre čerpanie eurofondov a kopou ďalších veci,ktoré by mali zaistovat transparentné, efektívne a kontrolovatelné míňanie štátnych peňazí. To je iný vesmír , stále si to neuvedomujes?

1 Like

Moze SKIT “nabrat” freelancerov? No nemoze!
Moze SKIT bez obmedzeni nakupovat dodavatelov? No nemoze!
Moze SKIT len tak nakupit HW? No nemoze!

Vsetko sa musi verejne obstarat, vsetko pod dohladom UVO a MIRRI.

Tak sa tu nehrajme na to, ze je SKIT normalna akciovka, ktora si moze robit co chce.

Caterpillar urobil firmu v Kosiciach, ktora ma pomahat zlepsovat jeho digitalne sluzby - firma, ktorej cielom nie je zisk, zarabanie z externych zakazok (viz. clanok). Preco by toto nemohlo pre MIRRI fungovat lepsie ako pofiderne obstaravania za 12 + mil.?

A nebolo by ešte lepšie keby tie obstarávania neboli pofiderne , ale vždy sa vysutazilo to najlepšie (po všetkých stránkach)?

1 Like