Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Pre doplnenie uvádzam príklad (príklad treba brať s rezervou, niže tu niekto bude džugať, že to úplne tak nie je :slight_smile: …):

  • MŽP je OVM v prípade, keď vykonáva agendu “rozhodnutie o odvolaní”. OVM je podľa mňa v takom prípade konkrétny odbor MŽP, ktorý má zverenú pôsobnosť v určitej oblasti, čiže agenda a úsek verejnej správy. (V hlavičke dokumentu je MŽP a príslušný odbor). Ten odbor je v hlavičke uvedený práve kvôli tej agende.
  • MŽP je “právnická osoba” (nie v pozícii OVM) napríklad keď je účastníkom súdneho sporu.

Aj v jednom aj v druhom prípade je MŽP právnickou osobou, avšak len v prípade vykonávania “z pozície moci” je OVM.

Preto si myslím, že schránky UPVS majú byť pre konkrétne úseky-agendy a nie pre právnické osoby. Preto sa pátra na úradoch po dokumentoch a trvá to dlho. Nemajú nástroje na to, aby mohli efektívnejšie vykonávať agendu. Pozn.: odborný zamestnanec určitého úseku nemá vzdelanie, kapacitu a postavenie na to, aby toto vysvetlil prednostovi, predsedovi, ministrovi a pod. Taktiež nie je v jeho silách spustiť VO a pod. Čiže nie je pravda že úradníci nechcú, alebo sa bránia… Skôr nemajú ako.

1 Like

Uvedené by som sa skúsil spýtať https://datalab.digital/
Keď píšem “by som sa skúsil spýtať” tak myslím Vás, nie seba :smiley: (aby nedošlo ku komunikačnému šumu)

Len pre info. Rozpraval som. Mozno nevedia vsetko ale viacero ludi prejavilo volu a pokoru Dokonca aj u vas som bol 2x v SKITe. Mozno som sa tej teme venoval viac ako bolo zdrave. Ja nehovorim len o technickej casti.

Od zaciatku som SKITakom hovoril o 2ch veciach:

  • tech je naprd ak sa neupravia procesy
  • seriozne si treba uvedomit problemy s ludskou kapacitou

Vedel som ze procesy sa nezmenia len tak. Ze to je len sen. Lenze dal sa hacknut aktualny stav.

Mna strasne mrzelo ked som zo SKITu dostal stanovisko - tak to bude a my nic menit nebudeme. Strasne ma mrzelo, ze som sa na niecom s vami dohodol, ja som urobil ustupky, snazil sa vyhoviet a pomoct. Ale z vasej strany neprisiel ani len jeden ustupok. Namiesto toho sa mi vas clovek “vysmieval” na meetingoch a oznacuje ludi kade tade za babrakov. Ja som uz dost stary na to aby som vedel - kde nieje vola nieje cesta.

Ani si neuvedomujes aku luxusnu poziciu ste mali. @vojtob ti moze porozpravat ako sa napr. s nimi Nases nemazna. Mali ste spojencov. Viacero ludi sa vam fakt snazilo pomoct.

Aj ty tu oznacis 80% ludi za defacto nevzdelancov. To zamrzi…

Ja len aby si vedel ako to vnima aj druha strana.

2 Likes

Pozri Zdeno, v komercii som zazil niekolko pripadov kde obrovsky korporat pochopil, ze kvoli svojim rigidnym procesom a kulture nedokaze rychlo inovovat a robit rychlu delivery. Preto si potom vytvoril nejaky spin-off, inovacne centrum alebo sa majetkovo zapojili do nejakej spolocnosti, ktora to dokazala.

To bola podla mna aj vizia Mareka Antala ked stat zachranoval Wirecard. Po zmene ST sa vsak toto cele nestretlo s pochopenim MIRRI a uz vobec nie NASESu (ako zadavatela projektu mUPVS).

Kazdemu je uplne jasne, ze procesy v state sa nezmenia lusknutim prstov a ze je to beh na dlhu trat. Preto, pokial chceme nieco dosiahnut v kratkom casovom horizonte (myslene 2-3 roky), je potrebne ludi, ktori chcu moderne pracovat od uradnickeho sveta odstrihnut a nechat si ich to robit “svojou cestou”.

Sam @jsuchal tu v inom vlakne tvrdi kolko toho stihnu za 200k vytvorit (za cenu, za ktoru si stat neobjedna ani analyzu). A preco to teda tiez nevie stat urobit? A este inak, ake je riesenie aby to aj stat dokazal takto urobit?

Ad NASES)
Nikdy by som si nedovolil tvrdit, ze ludia v NASESe su nevzdelani! V mnohych veciach su to odbornici na svoju agendu, maju mnozstvo skusenosti ale(!) so “starym, uradnickym” svetom. Za nazorom, ze o modernych pristupoch k tvorbe digitalnych produktov mnoho z nich nema ani paru si vsak stale stojim - videl som co som videl(a z prvej rady) … nikomu to vsak nezazlievam - kazdy robi to co vie.

PS: uz 6 mesiacov to nie je vas, vami, vasej - so SKITom uz okrem par znamych nemam nic spolocne.

Titans (vyberam z CRZ)


https://www.crz.gov.sk/data/att/4290104.pdf a https://www.crz.gov.sk/data/att/4312281.pdf

Cennik SKIT (bez DPH)

image

Ako je mozne, ze titani dokazu dodat lacnejsich ludi? Su nekvalitnejsi alebo SKIT ma nejaku ovela vacsiu marzu ako komercia, kde funguje konkurencia? Ved to je fakt na hlavu!

10 Likes

Unika ti podstata!

Akykolvek zisk, ktory by pri vyssich ratoch SKIT vyprodukoval skonci na konci dna vo vrecku MIRRI (ako 100% akcionara)
=>
na konci dna bude pre MIRRI vzdy lacnejsi clovek zo SKITu! Aj keby mal SKIT MD rate 1000 eur.

Samozrejme za predpokladu, ze sa drzime hesla makat a nekradnut a vedenie SKITu hospodari zodpovedne + bavime sa o cloveku s rovnakymi nakladami

Ad Titans) ta sadzba je podla mna na hrane. Treba brat, ze ten clovek sedi na MIRRI, robi na vlastnom stroji, … Titans na neho nemaju takmer ziadne overheady.

Pokial by to vsak fungovalo bolo by super. Ako riziko vsak vidim kontinuitu - po pol roku ten clovek skonci a moze sa sutazit dalsi. Dalsia vec je skutocna utilizacia … v pripade body lizingu to nikdy nie je 100% … skor by som to videl na 70-80%. MIRRI vsak plati stale 100%.

Len pre istotu: taketo obstaravanie kapacit cez DNSko povazujem za uzitocne. Najvacsu pridanu hodnotu vsak vidim v doplnani kapacit na ad hoc aktivity.

No neviem. Podla mna normalne posielaju kazdy mesiac hodinove vykazy. Ak nerobia, tak nedostanu nic.

No skus si zobrat svoj plat v SKIT, prepocitaj na superhrubu mzdu + naklady skit na byrokraciu okolo, ze na aky MD rate sa dostanes.

Ved DNS mozu spravit zase a zase. Ake mas zaruky, ze clovek v SKIT neskonci? Ziadne.

Tak v zmluve pisu, ze vykon prace je v sidle objednavatela (pripadne HO). Vnimam to tak, ze rano pridem na MIRRI, dam si kavicku zacnem nieco robit, potom si dam obed, potom pokecam s kolegami pri dalsej kavicke, medzi tym nieco urobim, posedim na nejakom meetingu a vykazem si MD.

Nikdy sme nepocitali v takychto pripadoch so 100% utilizaciou.

400/MD? :smiley: … ale tam isto by sa dostali aj Titans aj MIRRI, aj ktokolvek dalsi.

A kto ti zabezpeci, ze dalsie DNS vyhra ten isty subjekt? Pride novy clovek a mozes ho ucit vsetko odznova. Samozrejme sa to mozes stat aj v SKITe, ale od toho su tam manageri aby znizovali fluktuaciu ludi.

Hmm, tak to asi iba ja som blbec, lebo logujem pravdu :smiley: = 100% utilizacia.

“Superhruba mzda” je to dostane titans a este z toho musi zaplatit dph. Cize na 400 sa urcite titans nedostane - vid zmluva = to je ich cena za superhrubu pre clovek + zisk.

Nikto, DNS je na komodity, ktore vies viac menej 1:1 nahradit lahko. Nema to byt na veci co potrebuju nejaku extra kontinuitu, ktoru nevies dobre zabezpecit rychly onboardingom. Koder co skoci do nejakeho frameworku co pozna, vie makat v ten isty den. Dobry PM sa vie rozkukat tiez rychlo. Produktovy clovek bude problem.

Za seba môzem povedať, že sme oslovili SKIT v rámci stanovovania PHZ už ale 10-11x a len 1x nám dali reakciu (zaslali sumu) a tá nebola v rámci ponúk v žiadnom prípade najnižšia - skôr by som povedal, že bola podobná iným klasickým ponukám.

V klasických otvorených súťažiach u nás ešte ani raz nevyhrali, takže neviem posúdiť ich ceny - cenotvorbu.

2 Likes

Za mna stale plati - Titans aj SKIT maju dohodara co chce 150/MD. Obe spolocnosti maju na tohoto cloveka rovnake celkove naklady (overheady, byrokracia, atd.).

Titans ho ponuknu za 230/MD, SKIT za 400/MD. Pre MIRRI ako 100% akcionara SKITu je stale vyhodnejsi clovek zo SKITu. Jednoducho preto, ze naklady su rovnake, ale zisk v pripade Titans ide do sukromneho vrecka, kdezto v pripade SKITu ide zisk spat do MIRRI.

Samozrejme toto neplati pre akykolvek iny subjekt co chce sluzby od SKITu.

Jedine co ma zmysel riesit je, ci je mozne SKIT riadit tak efektivne ako ine spolocnosti - napr. Titans. A to je vec managementu a vyberu spravnych ludi co ma plne pod kontrolou akcionar.

vieš si predstaviť aký chaos to spraví bežným ľuďom, ktorí idú dať podanie ?
vyvali sa na teba 2, aleb 4 schránky jednej inštitúcie …
Možno máš pravdu, ALE toto nech si rieši podateľňa danej inštitúcie cez nejaké “interné schránky” - navonok si myslím že každú úrad má mať jednu schránku …
To teda cchem vidieť v zahraničí taký prípad, žeby jedeno ministerstvo malo N schránok … ak viete, dajte ho (netvrdím , že neexistuje)… možno len treba zase vziať best practices od tých čo sú pred nami …

Skusme teda ad absurdum: MIRRI nakupi 1 MD za 10.000 eur a SKIT za to kupi cloveka za 150eur / MD a zvysok mu ostane pre akcionara. Genialne, na co teda potrebujeme na celom svete sutaze a konkurenciu, ze? (ironia)

Toto je samozrejme utopia, realita skor je, ze do SKITu sa doslova leju miliony eur a stale je problem s cash flow a dodavkami.

3 Likes

:smiley:
občan to vedieť nemusí. Dôležité je aby to vedeli AIS.
Obcan môže mať kľudne MŽP s príslušným formulárom. A číselník nech určí, akej agende to prináleží.

Ach, skusim este takto:

Tak by som to urobil ja. Kazdej organizacii by som dal jasnu ulohu:

1. MIRRI - Budete to cele riadit, budete to riesit high level (stanovovat mantinely), budete riesit nadrezortne veci ako ŽS a budete zabezpecovat financovanie a legislativne zabezpecenie toho celeho
2. NASES - Budete sa starat aby to tu vsetko ficalo.
3. SKIT - Budete makat na klucovych rozhraniach a funkcionalitach, ktore chceme dat ludom a dalsim OVMkam do ruk. Makajte rychlo, moderne, pouzivajte user centric metody, vyvijajte na zaklade potrieb vasich pouzivatelov (ci uz FO, PO alebo OVM)

Hawk

A samozrejme by som nezabudol vsetkym pripomenut, ze nie je ziadne my a oni. Sme jeden tim, ktory je plateny z dani nas vsetkych a spolocne makame na tom aby sme nasim “akcionarom”/obcanom priniesli co najviac pridanej hodnoty.

Ak ma statna akciovka ceny nasobne vyssie ako sukromne subjekty, tak ju treba zrusit a nie tu riesit hypoteticky “zisk” pre stat (ktory samozrejme je fikcia, stat ziaden zisk generovat nevie).

3 Likes

To si naozaj myslite, že je výhodnejšie, ak sa takto prelejú napriamo výrazne vyššie peniaze do štátnej akciovky ako by mal byť produkt-projekt-dielo podrobený transparentnej súťaži?

No som zvedavý aké dividendy štát z tejto firmy uvidí…

1 Like

Asi to treba uviesť na pravú mieru. Za posledné dva roky som žiadnu koncepciu pre SKIT nevidel. Aktuálny stav je žalostný. SKIT má množstvo problémov. Žiadne dividendy netreba očakávať.

Mňa zaujíma čo bude so SKITom po voľbách. Samozrejme to záleží na výsledku. Ja som však večný optimista a bol by som rád keby sa pre SKIT našla zmysluplná koncepcia.

Na robenie štandardných ESIFovych projektov je fakt vhodnejšie urobiť klasické VO. Keď tak chce stať fungovať, SKIT mu fakt netreba.

Kedy vykazal SKIT zisk?