Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Inac… už nastavovali zrcadla ?
Čo takto tento “projekt” tiež zaradiť do programu RED FLAGS ?
Diskutovaneho a povedanho už bolo dosť, je čas nastaviť zrkadlo. :slight_smile:

2 Likes

a preto by bolo dobre vediet co nas stoji a co robi. Pretoze inak sa to jednoducho neda porovnat.

2 Likes

… ak to takto vyjde, take to nebude len protiargument… ale aj dôkaz.
A to za podmienok, ktoré tam p. Fitoš spomínal. Minmálne nemusia udržiavať marketiongové a obchodné oddelenie, čo zákazky predražuje o 15-20% … Čiže o toto bude mať tá firma na trhu výhodu a malo by ju byť vidieť. Len sa zabúda na to že tímy sa budujú dlho, kolehtívne a korporátne know-how sa buduje dlho a to je to čo sa v pribehu 1-2 rokov neukáže … Ak niekto robí 20 rokov unikátny systém, napríklad si vezmime štátny rozpočet, tak ej to tak unikátna vec, že v tej firme je väčšie know how a aj osobne kontakty so zakaznikom, ze neviem ake obstaranie toto dokáže zhodnotiť … .ak niečo dlho dodávate a všetci sú spokojní tak posledné čo všetci vrátane zákazníka chcú a potrerbuje je kazždých 5 rokov obstarko …
ja so m to už pár krát spomínal že štát sa musí starať ako firma. A keď vo firme všetko funguje a riaditeľ je s dodávateľom spokojný, určite nebude organizovať pravidelný tender, len tak pre istotu …

Ahojte,
Ako som spomínala, počas diskusie prišlo dosť veľa otázok na Slido. Pán Miroššay vypracoval skoro všetky a odpovede na ne prikladám v tomto PDFku.
Taktiež link na vidozáznam na youtube ešte raz TU.

slido otázky k diskusii SKIT (odpovede P. Miroššaya).pdf (110.5 KB)

2 Likes

Fuha, no na zaklade odpovedi tam vidim momentalne ja osobne ako clovek pracujuci v devops prostredi jeden problem… a to, ze SKIT bude robit len development ale nebude riesit operations backendu ktore bude robit NASES…

Mozno maju plany zlucit NASES s SKIT ?
Lebo inak to podla mna nebude velmi efektivny sposob spoluprace o com snad netreba ani diskutovat.

Mimochodom…

Assessment všetkých zamestnancov sme v záujme hospodárnosti
pokryli internými kapacitami

Bolo by dobre vediet kto konkretne robil assessment :slight_smile: aby bolo jasne, ci ‘kapacity’ boli dostacujuce

1 Like

Vypada to Tak.:thinking:

Z PDFka:

Ako bude zabezpecena dostupnost systemov? ide mi o to aby sa nestavali situacie ze
pod velkou zatazou (napr podanie danoveho priznania) bude system nefunkcny

Pavol Miroššay: SK IT nebude zodpovedné za prevádzku jednotlivých systémov. V
tomto smere budeme úzko spolupracovať s našou “sesterskou” organizáciou
NASES.

V akom stave je vývoj app corona? Bol už ohlásená zo strany ministerky, ale nepočul
som viac…
Pavol Miroššay: Aplikáciu eRúško sme pripravili do stavu funkčného prototypu. V
prípade požiadavky z krízového štábu prípadne pandemickej komisie alebo
Ministerstva zdravotníctva sme pripravení ju v súčinnosti NCZI odovzdať do
produkcie.

Prosim, nerobme aplikacie do suflika. Bud je zakaznik, alebo nie je. Ak to ma hodnotu, ma to sluzit. Nie cakat na prikaz na nasadenie.

Tieto odpovede vyzerajú na celkom dobrý štart a nastavujú latku transparentnosti. Ďakujem za to.

1 Like

@PetraPles bolo by prosim mozne vyziadat tie stanoviska od PMU a EK, na ktore sa odvolaval pan Antal?

miesto novej latky transparetnosti by to chcelo aspon tu standartnu. Kde sa daju najst objednavky,faktury a zmluvy ? A to aj pre MIRRI aj pre IT Slovensko.

2 Likes

a objednavky? medzi mirri a it slovensko ? nie je zrejme co si mirri objednava, za kolko a ako to plati. O tejto zakladnej transparetnosti hovorim, nieco co by malo byt samozrejmostou.

Vsetky zmluvy musia byt zverejnene v CRZ, inak su neplatne so zakona a vsetky paltby, ktore nie su pokryte zmluvami, tak nie su v sulade s financnymi pravidlami. Kedze ziadne take v CRZ zatial nie su, tak neexistuju a platby nemozu byt vykonavane. Ak je to inak, tak sa porusuju zakony. Tedda oficialne mozu zit zatial len so zakladneho imania, ktore minuju. (ano manazeri su motivovani, tym kolko firma zarobi. takze protirecenie, tam je zatial vyrazne)

cize to robia inak, eRusko nie je v CRZ, ale pracuju na nom. Nevieme ci je na to objednavka, kolko to bude stat a ako sa to bude platit. Tolko k nastavenej latke transparetnosti.

1 Like

eRusko berme ako marketing firmy a overenie, ze vedia nieco urobit, predsa nikto im taku zakazku nezadal.

Na CRZ zmluvy Slovensko IT ako objednavatela uz nejake su.

Ako dodavatela zatial ani tuk.

Našiel som niečo Realizované objednávky | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Je tam aj objednavka na Slovensko IT za “webové sídlo korona.gov.sk” (cez 60 tis.)
Pre zlepšenie transparentnosti by bolo lepšie ak by sa dala stránka dohľadať cez menu a keby sa dalo vyhľadávať medzi nimi. Tieto pdf-ká len zdržujú.

No pozerám na tie zmluvy a veľmi transparentné to nie je. Chýbajú sumy v CRZ a keď si prečíta človek v zmluve, že je napr.na 50 tis. tak zase nie je jasné za čo alebo koľko kusov.
Veronika, takto to byť nemalo! :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Like

Pre osvieženie pamäti pripomínam “orgie” ktoré sa tu udiali keď sa malo všetkým (teda hlavne zlým IT firmám) ukázať ako sa robia weby - web SND.
A teraz hľa - rozpočet 64K (čo je zhodou okolnosti nejaký ten pod-limit) … a ticho.
Ako zvykol hovorievať niekdajší Digi-líder - padni komu padni. Nezávidím … ide o princíp chalani (a dievčatá). A nemôžem sa ubrániť rozpakov v tom že je to tak trochu s tichým a blahosklonným “ok” zo strany SD. A to slovo “náš človek” radšej ani nechcem vsadit do kontextu.

2 Likes

Ja sa tiez divim, ze kde su teraz vsetci a nerozoberaju to tu srobik po srobiku. Ci z tej diskusie, kde som sa MIRRI/SKIT pytal na transparentnost si mal pocit, ze som nejako extremne spokojny s tym ako transparentne funguju? Tak to mi je luto, lebo tu diskusiu sme robili prave preto, ze sa o ich fungovani vlastne nic nevie. Mozno tiez nevies, ze sa pisal aj list Remisovej, ktory podpisali vsetky IT zdruzenia, ze takto to dalej nejde. Co myslis, preco som tlacil na nejaky ten prislub transparentnosti a preco som neustale prizvukoval, ze to musi byt ASPON taky level transparentnosti ako bol doteraz?

Bezne sa v zmluvach za 64k nerypeme (v tej pri SND sa logicky rypali hlavne ludia mimo SD teamu), ale teda ked toto je ten dovod, ze mate pocit, ze SKIT ma od nas nejake pozehnanie, tak to je naozaj hluboke nedorozumneni. :smiley:

2 Likes