Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Toto je este horsi vymysel ako SKIT. Navyse problem je, ze podla mna ani jedn ani druhe nebude mat dlhe trvanie a neprezije desatrocie, proste take slovenske inovacne pokusy, proste tendre pre jednu firmu uz nie su v mode, tak si nasli nove sposoby ako dat pracu prave jednej definovanej firme (tendrovat nevedia a transparentnost sa este stale na Slovensku nenosi

1 Like

… čiže za 6 mesiacov práce?? nerozumiem, ved je dnes 18.6.2021 a zmluva je z 21.5.2021, teda to sa ešte len robí? alebo už to je celé hotové? … a nevidel som na webe NCZI, že by mali nejaké VO alebo výber, či som to len prehliadol?

ja som len nepochopil, čo je vlastne zadanie, tak ako to je napísané to je tak široko postavené, že sa môže stať, že sa bude niekomu v NCZI snívať dalej a dalej :slight_smile:

bolo by dobre, aby sme neefektívnosťou nahradili sme korupciu priamu - úplatky, korupciou nepriamou - teplé miestečka “našim ľudom” ako štátnym alebo pseudoštátym zamestnancom. Rozdiel je podľa mňa len v rozsahu, kde jedni kradnú naraz ľuďom veľa a tí druhí kradnú peniaze ľudom pomaličky.

6 mesiacov je platnost zmluvy, 120 clovekodni za vyvoj + 50 clovekodni za support. Pohotovost 16x7 ( 6:00-22:00 ). Je to v tej zmluve.

Ja neviem, nesledoval som to.

Je to v prilohe jedna.

Suhlasim, do toho popisu sa vojde aj “Elektronicka podpora slovenskeho vakcinacneho teamu na Mars-e za ucelom ockovania zelenych muzikov proti COVID-19”.

No tak trosku uberieme z argumentov, dobre? :slight_smile:

Krachnuty Wirecard, ktory posluzil ako personalna zakladna pre vznik SK.IT splnal bez debaty nalezitosti dokonca i pre potreby bankoveho sektora. To, ze ich sefstvo urobilo co urobilo - za to slovenski zamestnanci zodpovedni za technicky vyvoj predsa nemozu. Profesionalitou by strcili nemalo firiem, ktore uz par rokov vyhravaju slovenske statne zakazky do vrecka asi kedykolvek. :wink:

Co vsak z tej personalnej zakladne ostalo (resp. k nej pribudlo) a aky ma tato povodna zakladna dosah na riadenie spolocnosti - to je uz ina tema. Nebol som sucastou Wirecard a nie som ani v SK.IT a ak tam nikoho osobne nepoznate, tak je mozno na case objednat sa na navstevu, aby si napravili renome aj u takych vrtakov a skeptikov… :wink:

1 Like

Bankovy sektor je specifikcy a vobec neznamena, ze firma ktora bola uspesna v bankovom sektore (a asi az tak nebola, ked krachla), bude uspesna v statnom IT sektore, co je o nieco celkom inom. Inak svedci tom napr. aj ambicia prerobit statne WEBy do Drupalu (teda ak kvoli tomu vznikla statna IT firma, kde je potrebne riesit celkom ine problemy, tak uz to o niecom vypoveda), ak tak to je tema pre malu firmicku

2 Likes

Suhlasim. Moje slova …

Opakovane sa stretavam s tym, ze IT pre bankovy sektor je ten naj… ( nazlozitejsi, najdolezitejsi, … ). Pricom dlzka datovej vety je par (desiatok) atributov. V zdravotnickom IT mame datove vety s dlzkou cez 200-atributov a porovnatelne objemy dat. A vobec to neznamena ze zdravotnicke IT je to naj… Znamena to iba, ze je ine.

Rovnako ine budu aj dalsie sektory. Kazdy z nich ma vlastne problemy aj riesenia. Byt dobry v danom odbore nie je zalezitost par dni/tyzdnov. Mozes zobrat dokonalych koderov/technikov, avsak dokial tomu nebude sefovat niekto s jasnym tahom na branu, tak to skonci katastrofou.

Zatial to vsak vyzera, ze to do tej katastrofy smeruje :frowning:

2 Likes

Si platia PR na touchit, startitup, refresh a inde?

1 Like

Na webe uvadzaju, ze ich je 98 s priemernou hrubou mzdou 1800€, z coho vyplyva, ze len na mzdach to ma stat v priemere 2 861 913,6€ rocne. Pokial by to malo usetrit peniaze na projektoch, ktore su niekedy (mozno iba zdanlivo?) predrazene, tak by to mohlo mat vyznam. Zavisi od ich vystupu. Myslim si, ze by mohli byt transparentnejsi ohladom vyvoja (skupina na gitlabe, kde je v podstate jeden mrtvy projekt sa nerata).

k mzdam pridajme odvody, najomne, pocitace a potrebne prostredia. Odhadom 5 mil. rocne.

Mzdy som ratal ako superhrubu mzdu aj s odvodmi (1 800€ → 2 433,60€). Min 3.5 miliona to bude stat urcite.

Po trištvrte roku ich činnosti nevidím žiadny prínos tejto firmy. Teda aspoň nie za toľké peniaze čo stáli už len na mzdách odvodoch. Tie dve tri apky nie sú to čo sa očakáva od tímu 100 profesionálov za 10 mesiacov.

4 Likes

Tu presne cisla za prve 4 mesiace existencie SKIT
https://registeruz.sk/cruz-public/domain/financialreport/show/7675220

1 Like

Za minulý rok 2020 dali dole 1,3M … s toho osobné náklady 1,19M … Rozbeh firmy za štátne … slušný valec …

No ale ak budeme optimistický, tak 3,5M čo majú zakladné imanie spotrebujú do konca roka. Ak berieme do úvahy, že má SKIT aktuálne projekt SvM za 1,9M s DPH, tak pri platobnej disciplíne MIRRI za úhrady ŽoP očakávam platbu najskôr až po novom roku… nie je to ružové so SKIT … budú musieť sa ešte “navyrábať” malé objednávky aby sa pokryli náklady tohto roku … uvidíme, čo ešte sa nájde.

videl som napr. “údržbu IDSK”, tak neviem čo v tom je a kto to robil doteraz.

Zaujímavé je, že celé zakladné imanie majú podľa účtovnej uzavierky na účte :wink:

Udrzbu ID-SK do teraz robili ludia z BRISKu (MIRRI) + vypomahali ludia z Lighting Beetle(co viem). Tento tim doplnili programatori a designeri zo SKITu tak aby bolo mozne podporovat ID-SK na vsetkych urovniach - design, vyvoj, komunity management, podpora OVM, …

Nasim cielom je dostat ID-SK na dalsiu uroven a rozbehnut nieco, co tu roky chybalo. Do teraz sme len pocuvali (a snivali) o timoch z UK(100ky ludi) a Kanady(90 ludi), ktori sa staraju o statny design system. Teraz sa toto stava skutocnostou aj na Slovensku!

V SKITe aktualne pracujeme na:

  • priprava sablon ID-SK pre formular na ziskanie ockovacieho certifikatu (NCZI)
  • kompletna prerabka Figma kniznice pre designerov
  • tvorba novych, skalovatelnych komponentov vo Figme (aktualne Figma page - komponety vo vyvoji)
  • navrh upravy hlavicky pre digitalne sluzby + responzivne verzie
  • prevzatie a integracia aktualnych uprav z GovUK
  • uprava dokumentacie ID-SK
  • drobne upravy a vylepsenia reportovane cez Git
  • pripravovala sa a supportuje sa Wordpress thema ID-SK
  • aktualne konzultujeme pripravovane weby pre UVZ, MZV. Poskytujeme designovy support.
    Atd.

Aby sme sa k tejto “zakazke” dostali, aktivne sme BRISKu pomahali s ID-SK uz od zaciatku roka(6 mesiacov) - v podstate zdarma. Kazdy normalny, komercny subjekt by sa na to uz davno vykaslal. To len pre tych, co si myslia jak fasa jednoduche je pre statnu akciovku ziskavat zakazky.

Realne vysledky prace na ID-SK budu viditelne uz coskoro (vlastne staci ak si pojdete poziadat o vas ockovaci preukaz - 10 dni dozadu tato uloha neexistovala!). Ovela pozitivnejsie vsak je, ze tim BRISK + SKIT zacina skutocne spolupracovat a makat na spolocnej vizii.

Dovodov preco by statna IT firma nemala existovat bola spomenuta hromada. Verim, ze toto je aspon jeden maly dovodik preco by statna IT firma mala existovat.

1 Like

Okrem tych 3,6 miliona maju rezervny fond na krytie strat 400 000, ak som to cca dobre napocital dostali uz zakazky cca za 750 000 EUR, tie sa asi nevyplacaju hned ale je tam pomerne dost veci na ktorych uz robili, takze tam sa bude tlacit na to aby sa vyfakturovali a zaplatili hned.

Suma sumarum ak som sa niekde nepomylil budu potrebovat do konca roka este 600 000 na zakazkach co je pomerne dost vzhladom k tomu ze SvM nema este ani studiu schvalenu.

toto ked citam, ach, take “v podstate zdarma” ako ste mali vy, by teraz bralo vsetkymi desiatimi vela firiem.

Uplne tomu nerozumiem. V SKITe sme od zaciatku roka venovali popri inym uloham cas budovaniu know-how v oblasti ID-SK.

  • prinasali sme BRISKU koncepcne pohlady na ID-SK
  • pomahali im s designovymi taskami
  • zorganizovali sme niekolko piv s komunitou na temu ID-SK
  • snazili sa o ID-SK zistit maximum
  • studovali sme design system gov.uk + australsky design system a podobne

Tieto aktivity neboli predmetom ziadnej objednavky. Mohli sme sediet na riti a pol rola cakat kym nam akcionar prihra nejaky “kseftik”. Namiesto toho, sme sa snazili, pracovali na sebe a robili to preco bola tato firma vytvorena. Verim tomu, ze ludi, ktori poznaju aktualny stav ID-SK lepsie ako tim v SKITe by som spocital na prstoch jednej ruky.

ID-SK je tu od roku 2018-19. Toto mohla kedykolvek urobit akakolvek firma. Nechcem vsak riesit konkurenciu. ID-SK je strategicky nastroj statu. SKIT bol vytvoreny aby mal stat v rukach strategicke nastroje a potrebne know-how. Toto robime.

1 Like

nechapeme sa, ja som narazal na to, ze “v podstate zdarma” stalo podla uctovnej zavierky danovych poplatnikov za rok 2020 1,3 miliona EUR.

ved OK, nerozporujem, ja si osobne myslim ze nemate robit vyvoj ale riesit analyzu, architekturu, testovanie a teda tie strategicke nastroje, ale ako pisem vyssie treba pomenovat veci pravym menom.

3 Likes

Toto je super idea, ktorá však zhavaruje na slabom politickom výtlaku MIRRI :roll_eyes:

Žiadne ministerstvo ( a jemu podriadené organizácie ) sa dobrovoľne nevzdajú kompetencie určovať pravidlá verejných obstarávaní tým správnym smerom.

Navyše ak to bude vynútená spolupráca, tak sa SKIT dostane do pozície nájomného robotníka. Názorným príkladom je vývoj aplikácie pre GreenPass.