Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Cakal som, ze tam bude samostatna cenovka pre nasadenie IPv6 :))

Myslím, že sme viacerí ostali rozčarovaní. Roky sa kritizovalo, že štát nevie byť dobrý zákazník. Že musí pre to prijať projekťakov, testerov, architektov, analytikov. Miesto toho otočil o 180 stupňov a rovno si chce vyvíjať… Šokantne. Tí, čo videli ako vznikali a rozvíjali sa IT firmy, ako budovali svoje know-how v konkrétnych doménach, či technológiách asi kukaju rovnako vyjavene ako ja, že tu máme zrazu firmu, ktorá dostáva zákazky v ľubovoľnej doméne a technologii, Len preto, že je štátna (a už nik neskúma či má v danej technológii zákazky aspoň za milión eur, alebo aspoň 3 preukázateľné implementácie, alebo 4 kľúčových expertov s drahými certifikátmi…). Nielenže vznikajú škody viď štátom a EU zaplatené DEUS mID riešenie, ktoré kľudne mohlo prevziať a adaptovať všetky nové myšlienky Slovenska v mobile a nezačínalo by sa na zelenej luke s vyplazeným jazykom. Ale v prípade nezvladnutia témy ci domény (čo v IT nie je vôbec zriedkavé) bude škoda väčšia a časový sklz nedostihnutelny. A to už vôbec nehovorím o tom, že takáto firma priamo berie prácu, ktorá by sa inak objavila na trhu. A neohrozí tým firmy, čo sú už zabetonovane cez SLA do štátnych zákaziek na niekoľko rokov (nechápať negatívne), ale všetky tie menšie firmy čo sa odvážili konkurovať a tiež sa uchádzať o prácu pre štát. V podstate im tak zmenšili šancu na zákazku a tradičným dodávateľom s SLA-čkami ubrali nepríjemnú konkurenciu. Tak len toľko. Som z tohto sklamaný, netuším čí to bol nápad, ale keď kukám na ministerku (a jej schopnosti), neverím že to dokázala vymyslieť … Ale dokázala to vziať za svoje a veriť tomu, že robí snáď službu Slovensku…

8 Likes

Robo, da sa s mnohym, o com pises suhlasit. Na druhej strane bolo uplne jasne, ake smerovanie bude mat SK.IT od prvych uvah o jeho vzniku. Vtedy som Ta medzi kritikmi nezachytil (aj ked nesledujem intenzivne, takze mi to kludne vyvrat). Teraz pri prilezitosti toho, ze si zainteresovany subdodavatelsky v mID, zacnes frontalny utok na SK.IT. Navyse, zjavne nemas v zmysle toho, co kritizujes problem dodavat podobne sluzby pre NCZI, teda podobnu statnu firmy (nemusime rozoberat obsah). 41/2021 | Centrálny register zmlúv
Pri akom inom pocine ako pri mID ma SK.IT vacsie opodstatnenie? Ide o pomerne jednoduchu integraciu technologii - nadrezortnu.(vsetko, z coho je to poskladane je bezne dostupne na trhu a tvori dominantne gro pridanej hodnoty). To, ze je okolo takato tazka bitka dodavatelov, pricom mnohi deklaruju, ze “to” maju hotove a mozno by to mnohi dodali tiez zadarmo, ci uz z hladiska prestize alebo vidiny buducej SLA (alebo podsuvania kadejakych cudnych licencnych podmienok a to s posvatenim jednej zlozky statu a vidinou prilezitosti zarobit inde).
Teraz davam bokom technicke specifika a limitacie toho, co deklarujes, ze je hotove, lebo to je ten hlavny problem, ktori sa diskutuje minimalne v troch dalsich forach ako pozeram.

Nechcem chytat za slovicka, ale ake je to smerovanie? Aka je vlastne strategia SKIT, lebo uz som sa to na tejto platforme pytal asi 3x a vzdy je ticho. Ked sledujem prispevky na platforme tak som nadobudol dojem, ze ani taky silny hrac ako je MV SR nema tusaka co ten SKIT vlastne ide robit.

Poznat strategiu a mat ju odkomunikovanu v ramci vlady je asi zaklad celeho fungovania SKIT, aby potom nechodili pripomienky ako takato Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“ - #243 by jsuchal
Pretoze to posuva celu diskusiu do inej roviny, uz to nie je (len) otazka duplicitneho riesenia ale otazka aka je vobec strategia statu v tejto oblasti a co vlastne MIRRI riadi a ako to riadi.

1 Like

nejde nezareagovat :slight_smile:

  1. vyjadril som osobne sklamanie , nezacal som ziaden frontalny utok … Ten pocit som mal od zaciatku, ze som takto komplexnejsie spisal teraz … no mam tento tyzden trochu viac casu … nic viac.
  2. ano do mID sme robili subdodavku. Jednym dychom hovorim, ktoru mozu kedykolvek vymenit. Toto nas ani nezivi, ani nic nezarucuje. Bol som vsak cele minule leto pri tom ako sa rozbiehal onboarding, ake porodne bolesti to boli ako sa zapasilo s MV SR api … atd … a ked je to hotove (zaplatene z verejnych penazi, na funkcnej infrastrukture) a dostupne na marketoch. tak sa to ma robit znova… ano mam sice blizsie mID DEUS, ale ako obcana ma to serie tiez.
  3. a to NCZI som nepochopil. Normalna zmluva po VO. Nevidím ziaden súvis s témou.

rotteast …Aka je vlastne strategia SKIT…

Nie je to chytanie za slovicka, to su uplne legitimne otazky. Ze v tomto bude problem bolo jasne uz od zaciatku, presne na to som tiez narazal. A mozu mat aj strategiu, mozno aj zmysluplnu (bez ohladu na to, co si clovek mysli o statnych akciovkach), ktora stroskota pri kazdej zasadnej veci na neschopnosti presadit to na urovni vlady (vid. Tvoja linka). Dovody, preco zo zaciatku nastartovana komunikacia rychlo utichla su asi v tomto kontexte jasne.

Robo jednym dychom hovorim, ktoru mozu kedykolvek vymenit

suhlasim a vazim si, ze si mi dal takto otvorene napisal (potvrdil, ze ide o technicky jednoduchu integraciu trhovo dostupnych technologii).O tu vymenu sa pokusa zrejme SK.IT, cize v podstate len zdvihli Tebou hodenu rukavicu.
Ten opakovane podsuvany cynicky argument “hotovosti” a “zaplateni” uz radsej nerozmazavajme, vieme aky je za tym pribeh a rozoberalo sa to tu detailne.

Vidis, mna hneva ako obcana, ze obcan je v tychto dodavatelskych kampaniach na poslednom mieste. Zrazu aj na to, co by mohol vybavit obycajnym emailom ma absolvovat cvicenie s biometriou bez garancie uspechu a nejakej uchopitelnej pridanej hodnoty, ktora by mu tieto komplikacie kompenzovala, s obrovskymi vyvolanymi nakladmi na strane agendovych systemov (o com sa nehovori). Plus nedoriesenymi zasadnymi problemami.

Pane, asi ste nezachytil tie vášnivé diskusie ku tomu, ked to malo vzniknúť … jasné že sú aj ľudia proti, vtedy ale niektorí ľudia argumentovali práve tým, že toto bude pri SKIT úplne inak, všetko transparentné, všetko efektívne, všetko výrazne rýchlejšie a kvalitnejšie.
aktuálne sa však tieto pojmy zrazili s realitou … :face_with_monocle:

zaujímavé je to zadanie a ako sa vypočítala tá cena :astonished:

“Dodávka analytických a vývojových prác pre IS Moje eZdravie, modul eVakcinácia, ktorého účelom je vytvorenie národného objednávkového systému pre centralizovanú realizáciu očkovania proti COVID 19 v podmienkach SR, ktoré sú ovplyvňované externým prostredím a aktuálnym epidemiologickým vývojom” a 170MD práce…

Skusim to teda dokreslit.
SKIT vznikla ako statna firma a to ma dosledky.

  1. Statna firma potrebuje staly zdroj prijmov. Tvarit sa ze to nebolo jasne pri jej vzniku povazujem za pokrytecke. A kedze z rozpoctu ju financovat nechcu tak jej naklady je potrebne pokryt projektmi. Snazit sa znizit cenu je tak divne, vieme kolko potrebuje na fungovanie a tak jedina cesta je naopak jej dat dost projektov aby mala maximalnu utilizaciu.
    A pokial sa ale chceme tvarit ze to je inak, tak to potom vedie k takymto smiesnym snaham o “transparetnost” a “hospodarnost”.
    A dalej je jasne ze ak by mali v procese obstaravat nieco co existuje, tak to zlyha prave na obstaravani, ktore bude trvat aspon dva roky. Ale tuto zrejmu skutocnost nejde dat do CBA. Takze sa tu tancuje a miesto reality sa vytvara pseudodebata.

A len poznamka, keby zmluvu aku chcu uzavriet s SKIT mali s komercnou firmou, tak by uz padali trestne oznamenia. Platba mesacnych pausalov, bez zavislosti na preberani atd. Jednoducho SKIT je “ina”, aj poziadavky na nu by mali zohladnit tuto inakost.

Bludy, vlastnictvo kto je majitel nic na tom nemeni, majitel ma stale svoju ulohu a je jedno ci je to stat, statna firma, sukromna firma, fyzicka osoba alebo najcastejsie kombinacia tychto osob. Kazda firma potrebuje staly zdroj prijmov. Aky je rozdiel medzi statnou a sukromnou firmou, ak nema zdroje, tak proste ide do “kytek”. Sukromna sa o tie zdroje musi sama svojou aktivitou postarat, statna ich chce mat garantovane (a to preco, nech sa tiez o to svojou aktivitou postara), az ked to bude vediet, tak potom preukaze svoju zivotaschopnost.

1 Like

vznikla politickym rozhodnutim a zaniknut moze len politickym rozhodnutim. A jej vznik ma dosledky ktore pisem. Jej zmysel mozeme posudit nasledne, ale ak sa teraz budeme tvarit ze je to normalna firma, tak to len povedie k dalsiemu ohybaniu pravidiel a falosnej debate.
Co tak zobrat realitu ako realitu?
Cena je dana, scope nie,

So zakona zanikne napriklad zanikne, ked nebude schopna uhradzat svoje zavazky alebo ju da niekto do konkurzu ak na to bduu dovody alebo dokonca stautari ju daju do konkurzu, likvidacie ci restrukturalizacie ci o tom rozhodne vlana hromada. Je to akciova spolocnost (na to je len jeden platny zakon a je jedno kto je majitel, zakon to vobec nerozlisuje). Akciovu spolocnost majitel moze zachranovat ked tam da svoje peniaze (ale nie formou vymyslenych zakaziek), peniaze si maju zarabat svojou obchodnou cinnostou.

Však si už zvykáme. Realita je, že reči o transparentnosti a férovosti boli len reči.
Žiadne pravidlá nie sú, zákony platia len pre iných, nie pre nás.
Čo tam po efektivite, hlavne nech sa nažerú naši.
Toto je realita?

Napisat toto do diskusnej temy, ktora bola presne o tomto, chce tiez specialnu davku slepoty a zaujatosti.

Kazdy ma svojich, kt. dava pracu (dovody mozu byt rozne). Ocakavat na Slovensku transparentne zadavanie tendrov/projektov, nech vyhraju Ti s najlepsou ponukou je zrejme este sci-fi na dlhe roky

Statna firma by mala vzniknut z nejakeho dovodu (zachrana strategickeho podniku pred krachom, potreba poskytovania nejakej zakladnej sluzby, zlyhanie trhu). Toto pri SKIT chyba, povedzme si na rovinu SKIT chce pozivat vyhody rozpoctovej organizacie s platmi sukromneho sektora. Sice zaujimava inovacia ale take lahke to nebude.

Toto je realita podla EK:

  • ak je SKIT trhovo orientovana firma musi MIRRI umoznit ostatnym hracom pristup k zakazkam a financovaniu - rozumej SKIT musi sutazit vo VO
  • ak je SKIT v nejakej oblasti defacto monopol (zakazky pre MIRRI napriamo) potom sa vyzaduje dorazny dohlad a regulacia - rozumej velikansky kus transparentnosti.

Na zaver citat zo zaujimaveho dokumentu EK k problematike statnych firiem "Transparency in setting commercial and noncommercial objectives: reforms may ensure that company-specific financial as well as societal obligations are clearly mandated, publicly disclosed and that the costs of the latter are transparent and covered by direct subsidies, subject to EU state aid rules.

Cely dokument tuto https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/file_import/ip031_en_2.pdf

Podla mna SKIT aj MIRRI su daleko od toho aby tieto ocakavania splnili.

Tak to su tie zakladne parametre, ktore statna firma musi splnat, ak je tato snah smiesna tak to vedie k inovaciam ako URBION.

3 Likes

transparetnost skit je poziadavka na jasne zverejnenie financii, vratane odmien manazmentu.Rovnako chybaju strategicke dokumenty atd.
Ale pokial im pravidla neumoznuju fungovat, tak sa da cakat ze to povedie k hladaniu “nestandartnych” rieseni. Ak teda ma skit fungovat, tak treba najst normalny ramecv ktorom to bude mozne bez dalsieho krivenia prostredua

Na pomery NCZI je to smiesne nizka cena.

Cena v tej zmluve je 82 620,00 € a je to za 6 mesiacov roboty vratane implementacie, ktoru uz @robert.kuchar urcite olutoval, ze to zobral, pretoze ho za to vkuse niekto pranieruje. A aj napriek vsetkym tym problemom co boli, budme radi, ze to niekto robi. Standardnymi postupmi NCZI by to bolo o 18-mesiacov.

Pre porovnanie cena iba za analyzu uz raz analyzovaneho problemu v eZdravie je 130 551,61€ (vid CR1598 ) a analyza vlastneho programu “akoze” dodaneho pred 5-timi rokmi je “iba” za 10 440,00€ (vid CR2110-eLaB).
vid. http://www.nczisk.sk/Documents/objednavky/2021/marec_2021.pdf

Implementacne prace do eZdravie budu v dalsej objednavke…

Medzitým sa v prvej polovici júna všselo na MIRRI objednáva:


2 Likes

Presne tak a to je chore, bud je to statny podnik a paltia púravidla ako pre statnych zamestnancov resp. pre statne podniky a dostavaju svoj popdiel aj zo statneho rozúpoctu alebo je to podnikatelsky subjekt (chodi tdo tendrov a msui si zarobit), kombinacia je uplne chora vec co vymsleli a krivi pdonikatelske prostredie, presne tak ako ho krivi korupcia. Takez tu mame dve veci ktore niocia IT biznis a kvalitu IT firiem posuvanie do suterenu

1 Like