Ohlasenie zivnosti v praxi - prejde Vas chut a pojdete to podat osobne

Posielam Vam prilohe, ako “funguje” ostatne mesiace ohlasenie zivnosti, pri ktorom radsej Vas prejde chut nieco robit a ist si to pekne vybavit na urad. Ak sa Vam podari nahrat jedna priloha, neznamena to, ze pridate dalsiu resp. ze podanie odoslete. Moze Vas zaskocit hlaska “Táto stránka sa nedá zobraziť”

•Overte správnosť webovej adresy https://www.slovensko.sk .
•Hľadajte stránku pomocou vyhľadávacieho nástroja.
•Obnovte stránku o niekoľko minút.

video je dostupne na https://youtu.be/bPTzzpXKYJY

1 Like

Mam uplne rovnaky problem. A to som si myslel, ze je problem u mna.

Inak taketo treba hlasit na helpdesk. Tam su celkom pricetni ludia.

No, ono to začalo blbnúť pomerne nedávno a zjavne na to zatiaľ nikto nereaguje. Donedávna (kým JKM neposkytovalo automaticky možnosť zápisu s.r.o.) v tých formulároch bolo možností pre nahratie dokumentov menej. Potom to ale rozšírili a vtedy to začalo blbnúť. Ak budeš ale všetky prílohy nahrávať ako iné prílohy (nie do určených polí), tak to prejde v pohode. Ak to ale nahráš do príslušných polí, často to na JKM ani neprejde, alebo ti vyhodí chybu, že si nenahral označené prílohy atď. Jednoducho to niekto pred tým, ako to dal von, neotestoval …

Helpdesk je prijemny - riesenie - vymazte historiu, cookies a pod…

O tomto probleme som informoval v prvom rade Helpdesk a cez niekolko desiatok e-mailov doteraz ziadne riesenie, jednak IVES Kosice ako aj MV SR. Jedine p. Dutko z MV SR napisal e-mail ze tuto situaciu preveri. Skuste aj vy napisat na MV SR - ozp.svs@mvsr.vs.sk ze mate aj vy takyto problem. Lebo jedine sa pohneme niekam dalej (ak si nespravime vlastny system ktory im dame :slight_smile: ), ze ich budeme bombardovat…

ohlasenie zivnosti, aktualna skusenost

  1. Vyzdvihnem si novy obciansky s cipom, na urade natukam vsetky boky, puky, piny dokolecka (to ze tam realne cakam 10minut kym system vsetko zozerie a ja len s uradnickou na seba trapne kukame ze kedy to uz bude je vedlajsie)

  2. Nainstalujem citacku a prihlasim sa na slovensko.sk. Nainstaluje mi to eID certificate propagator, aj client a tak isto ma to naviguje na stiahnutie DSuite aplikacie na podpisovanie. So far so good, navigacia je dobra a pochopitelna.

  3. Napisem do vyhladavania zalozenie s.r.o a najde mi toto
    https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_doklady-potrebne-k-zacatiu-pod#sro
    tam sa docitam ze potrebujem najprv overenu kopiu zivnostenskeho opravnenia, tak sa dostanem na zaciatok ku zivnostiam, kde ma to presmeruje na Služby živnostenského registra - jednotné kontaktné miesto a tam sa da kliknut na “Prejst na elektronicku sluzbu”. Kliknem a vratim sa o 15 rokov do minulosti s hlaskou ze na to potrebujem IE, tak teda znova vsetko v IE absolvovat (este ze mam win a IE)

  4. IE mi otvori nadherny formular, ktory sa dizajnom zabudol v minulom tisicroci ale budiz, dolezita je funkcnost. Nie vsetko je hned zrozumitelne, nastastie su tam otazniky s helpom. Ked nan prejdem mysou tak dakujem za moj fantasticky zrak, lebo u niektorych ludi si viem predstavit ako na to pozeraju lupou.

  5. Postupne vypisujem co je treba a dufam ze spravne zaklikavam checkboxy, akurat uplne nelogicky nerozumiem preco pri vypisovani formulara na ohlasenie zivnosti musim otvorit PDF a z neho copy/paste nazov zivnosti. To ako fakt bol problem spravit tabulku zivnosti, ktora by mohla byt aktualizovana zodpovednymi a z nej by som si dropdownom vybral co chcem?

  6. Vsetko vyplnene, ako spravny IT odbornik si hovorim naco save, ked mozem rovno send, ze? (Podobnost s chlapskym naco by som cital manual je len nahoda). Tak teda dam odoslat, kde ma v novom okne vyzve na podpisanie. Kliknem podpisat, vyberiem podpisat DSignerom a bum “Automation server can’t create object”

  7. Zufaly ze stratim predvyplneny formular klikam naspat, nastastie vsetko ostalo tak rychlo save do XML a mozem zacat skusat. Restart session nic, restart IE nic, tak otvorim slack a pisem do general, kde nastastie Jano Suchal prave nezachranuje svet, ale teda je ochotny zachranit mna…

  8. Prva rada, zapnut ActiveX. Uz som aj zabudol na tento bazmeg v IE, otvaram teda internet options a hladam vsetko suvisiace s ActiveX a povolujem bud priamo, alebo na vyzvu (ked uz moc krici ze toto nie je secure). Nepomohlo tak dilema ako vobec otestovat ci mam vsetko ok. Druha rada, skus nieco podpisat tu
    https://zep.disig.sk/Portal
    Skusam podpisat a chyba. Nastastie tento web aspon napise co mu chyba a to konkretne " Disig Web Signer ActiveX komponent" a rovno ho ponukne nainstalovat. Hura instalujem

  9. Vratim sa na slovensko.sk, nacitam si svoj ulozeny xml subor a idem na podpis znova. IE zareve pozor, chcem pustit nieco co nie je bezpecne a samozrejme web hodi opat hlasku “Automation server…”. Nastastie po povoleni a znova kliknuti podpisat sa uz dostanem dalej a vsetko podpisem a nasledne kliknem na odoslat.

Zhrnutie, odhliadnuc od hrozneho dizajnu a nutnosti manualneho vypisovania udajov, co by mali byt lahko dotiahnutelne by vsetko bolo ok, ak by pri instrukciach po prvotnom prihlaseni bolo jasne napisane ze potrebujem aj “Disig Web Signer ActiveX komponent”

2 Likes

Urcite nepotrebujes. Skor si pri jeho instalacii restartoval browser a tym si si to cele nahodou rozchodil.

pozri bod 7 kde pisem ze som restartol cely IE pocas pokusov to rozbehat…az potom ked som nainstaloval ten Disig Web Signer ActiveX komponent tak aj bez restartu IE sa to podarilo

Asi bol moj prispevok moc strohy, takze ho skusim viac rozpisat a zdovodnit:

  • V bode 6 pises, ze Ti to neslo podpisat DSignerom na slovensko.sk.
  • V bode 8 pises, ze si si nainstaloval Web Signer na zep.disig.sk.
  • V bode 9 pises, ze Ti to na slovensko.sk potom uz islo podpisat. Dedukujem, ze teda tym DSignerom z bodu 6.

Z mojho pohladu teda vo svojom zhrnuti tvrdis, ze instalacia aplikacie A pouzivana na webe 1 Ti rozchodila aplikaciu B pouzivanu na webe 2.

To sa mi zda malo pravdepodobne, kedze tie aplikacie spolu nijako nesuvisia. Preto tvrdim, ze Tvoj problem muselo vyriesit nieco ine a z mojich osobnych skusenosti je to najcastejsie restart vsetkych instancii browsera.

That’s all.

ok uz chapem, spravil som maly test a mas pravdu…rovnaku hlasku mi hadze ked vypnem tento plugin a nie Web Signer
Name D.Signer/XAdES XmlPlugin
Publisher DITEC, a.s.
Status Enabled
Architecture 32-bit
In folder C:\Program Files (x86)\Ditec\DSigner .NET

akurat nerozumiem, preco pri prvotnom restarte IE nefungoval

To je v pohode. Ten browser sa casto sprava nepredvidatelne :man_shrugging: Dik za test a zdielanie vysledku :+1:

Ahojte, mam problem s registraciou ohlasenia zivnosti, v poslednom kroku pri podpise to hlasi: “Nainštalujte si prosím najnovšiu verziu aplikácie pre podpisovanie D.Signer/XAdES, ktorej inštalačné súbory nájdete na portali slovensko.sk (Na stiahnutie - UPVS) v časti Aplikácia D.Signer/XAdES.” Pricom vsetko uz mam nainstalovane DLauncher je spusteny. Skusal som Firefox a Chrome prehliadace. Aj restart pc uz bol niekolko krat. Operacny mam Windows10. Vie mi s tymto prosim niekto poradit co mi este chyba?

Mne osobne to išlo iba cez Internet Explorer.

dakujem, skusil som v IE a preslo bez problemov :))) Taktiez existuje clanok na Zalozenie zivnosti Založenie živnosti (oznámenie voľnej, remeselnej a viazanej živnosti) ale to som si az dnes vsimol :confused: