Ohlásenie živnosti (podpisovanie v alternatívnych prehliadačoch/operačných systémoch)

Snažil som sa založiť si živnosť online cez portál slovensko.sk. Využívam macOS/Safari a mal som takú malú dušičku, že v roku 2016 by už mohlo byť niečo také podporované. Koniec koncov, samotné prihlásenie na slovensko.sk funguje pomocou eID klienta jednoducho, vrátane el. schránky a aj do JKM/živnostenského registra sa človek dostane bez problémov.

Samotný formulár je tak trocha mätúci a bez pochýb by sa dal zjednodušiť, no o tom teraz nechcem. Po vyplnení všetkých údajov som to potvrdil a ďalší krok bolo podpísanie tejto žiadosti. Portál ma vyzýval na inštaláciu D.Signer/XAdES zo stránky https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie. Na nej je pre macOS uvedené “aplikáciu nie je potrebné inštalovať”, tak som nainštaloval apsoň D.Launcher - hovorím si, snáď to pomôže a nejakú funkcionalitu samotnej aplikácie D.Signer má macOS priamo v sebe. Avšak výsledok bol taký, že po kliknutí na podpis sa vôbec nič nedialo.

Začal som následne googliť a dostal som sa k rôznym návodom (aj priamo na https://www.slovensko.sk/_img/CMS4/Navody/Navod_D.Signer_Mac_OS_X.pdf), ktoré odporúčali v systémových nastaveniach javy pridať špecifické hosty medzi dôveryhodné a zároveň povoliť spúšťať javu v safari v unsafe móde (od safari 10 tam už ani taká možnosť nie je a treba to hackovať cez stlačenie Option key pri kliku na daný select - proste extrém). Avšak nič nepomáhalo, tá appka sa nie a nie spustiť na pokyn - tie nastavenia javy môžete teda kľudne ignorovať.

V zúfalosti som už aj skúšal alternatívne prehliadače, avšak stále s rovnakým výsledkom. Neskôr som už aj skúsil windows10, na ktorom som to testoval taktiež v plejáde prehliadačov (Edge, Chrome, Firefox). Ďalší deň z rána som už zvolil telefonát technickej podpore, kde som sa na moje veľké prekvapenie&sklamanie dozvedel, že pre JKM funguje !!! LEN !!! Internet Explorer. Ten na Windows 10 už ani nie je defaultne vidieť (v Edge kliknite na Možnosti/tri bodky a následne Otvoriť v IE, prípadne možno by sa dal niekde vyhľadať medzi appkami). Ak som to už vyskúšal v ňom, šlo to na prvú šupu.

Long story short: ak sa chystáte založiť si živnosť online, pripravte si Internet Explorer, v ničom inom sa vám to nepodarí.

4 Likes

Diky za report.

Neviem do akych detailov sa pojde v PS K9.5 Lepšie služby, ale “niekde” by sme mali navrhnut jednoduche opatrenie jasne oznacit OS/browser kompatibilitu aplikacii, aby sa jednoducho (pridanie jednej info) usetril pouzivatelom cas, ktory budu zbytocne travit pokus/omyl testovanim preco nieco nejde.

No ideálne by bolo rozšíriť podporu - veď predsa macOS už dnes nie je okrajový operačný systém. A aj ostatné prehliadače na Windowse mimo IE sú brutálne veľká cieľovka. Avšak áno, na úvod postačí aspoň na tých miestach, kde sa to podpisovanie vyžaduje uvádzať, v čom je to podporované namiesto linku na subpage s downloadmi.

2 Likes

po tolkom boji by som skusil aj
a) support na UPVS - https://helpdesk.slovensko.sk/new-incident/, podla mojich par skusenosti boli celkom ochotni
alebo
b) https://zep.disig.sk/ - pisu ze podporuju aj OS X, cize napr. stiahnut to xml zo sluzby, vyplnit, podpisat cez zep.disig.sk a poslat cez vseobecnu agendu v prilohe na prislusny okresny urad (a este radsej ten formular prilozit aj ako vyltacene pdf aby bola aj zrozumitelna vizualizacna prezentacia :slight_smile:

1 Like

a) no prave od tohto helpdesku mi bolo povedane, ze nikde inde ako v IE to ani nepojde. Bez komunikacie s nimi by som sa zrejme este dalej brodil v roznych pokus/omyl rieseniach.
b) nie je mi celkom jasne, kde som sa mal dostat k stiahnutiu toho xml zo sluzby - po potvrdeni formu som tam mal len button podpisat, ktory mimo IE bud nerobil nic alebo ma len odkazoval na podstranku s downloadmi.

Cokolvek mozes poslat cez vseobecnu agendu, teda schranku daneho uradu. Napr. screenshot toho ich weboveho formulara (vyplneneho). Cize nepouzijes tu elektronicku sluzbu, ale kombinaciu “manualne” vytvorenie dokumentu a poslanie do generickej schranky.

Navrh na zlepsenie: Link priamo do schranky daneho uradu + link na stiahnutie “offline” formulara (PDF, word, sken, a pod.) by mal byt sucastou informacie o kompatibilite vzdy, ked dana aplikacia nepodporuje vsetky relevantne OS/prehliadace.

a) zaujimave, mne podpisovanie funguje aj vo firefoxe aj v chrome aj v opere

b) ked ide o to kde by mal byt, tak v zmysle egov zakona samozrejme v module elektronickych formularov t.j. tu
https://formulare.slovensko.sk/_layouts/eFLCM/VyhladajPodlaVolnehoTextu.aspx
ale nejak sa mi ho tam nepodarilo najst

ale prakticky sa da cez hladanie sluzby

dostat na sluzbu JKM ohlasenia zivnosti
https://www.slovensko.sk/Services/Ives/ZrFormulars/DemandsZrOhlasFO.aspx?tradeName=ZROHLAS_FO
a tam je uplne dolu vlavo button podpisat a vpravo ulozit/save xml - v prilohe

ZROHLAS_FO.xml (2.1 KB)

1 Like

Su urady povinne prijimat aj vyexportovane XMLko, ked je podpisane a poslane cez vseobecnu agendu? Vedia si ho uradnici potom sami niekde loadnut a zobrazit v “ludskej” podobe?

1 Like

nie su povinne, pretoze takto poslany vyplneny formular napr. nebude v sulade s Vynosom o standardoch, co ine ale obcanovi ostava ked ten formular nie je v eForm module, cize je vlastne poruseny zakon

a kedze nie je v eForme, neexistuje k nemu ani (legalna) prezentacna schema, ktora prave zabezpeci ze napr. nejake policko z XML “ZP_text” bude pri podpisovani zobrazene ako “obchodne meno zdravotnej positovne”. cize keby nejaky loader na urade aj mali, tak nijak nie je zabezpecene ze na urade naloaduju presne to iste co si naloadoval ten kto to podpisal. preto by som k tomu podaniu pribalil aj to “vytlacene pdf” aby bolo jednoznacne a citatelne co som vlastne podpisoval

:slight_smile: dobreeeeee …
No ak je vo formáte zaregistrovaného formulára na slovensko.sk ---- asi by mali :slight_smile: … .ale toto im hádam neurobíš. Veď sú tiež len ľudia, čo chodia do roboty …

A ked mam XMLko registrovaneho formulara odtialto https://formulare.slovensko.sk/_layouts/eFLCM/DetailVzoruEFormulara.aspx?vid=00308307.A0000224.000000037.ZiadostPotvrdenieVyskyPohladavok_FO&vh=1&vl=0 tak co s nim mozem robit?

Staci mi ho loadnut niekde na slovensko.sk a ono mi to vyrenderuje na zaklade toho formular alebo na co to sluzi? :slight_smile:

Podarilo sa vam nejak uzavriet ohlasovanie zivnosti aj bez potrey pouzivanie Win/IE komba? Som na macOS a som z toho uprimne zufaly. Aj samotny eID klient na macOS zaostal niekde na verzii 1.9.1, kdezto Win verzia fici uz myslim na 1.9.4. A je to na macOS ohromne pomale a tazkopadne. Vdaka za info.

BUMP! Uz je to nejaký ten piatok…Momentálne riešim to, ze web signer nepodporuje čítanie certifikátov z úložiska systému macOS (do ktorého som si mandátnu certifikáty importovali vo formáte .der), ani z preukazu SAK.

Ja som sa pri podanie na zivnostak cez JKM dozvedel veci nad ktorymi otvaram oci

  • pre registre trestov sa tam pri rozsirenie predmetu podniakania SRO pozaduju udaje od konatelov. Kvoli preklepu v cisle adresy s priezvisku matky som sa dozvedel cennu info, ze maju na okresnom urade p[ristup ku registru obyvatelstva s pozaduju vo formulari udaje ktore maju (CARRAMBA)

  • neexistuje nejaky navod na podpisovanie a co vsetko treba vsade intalovat na mieste kde sa to da lahko najst. dakujem za 2,5 hodiny nadavania na statne IT

Dnes som skusal ohlasenie zivnosti combo OSX/Chrome.

Nejde to, pretoze pri podpise Dsignerom prehliadac spusta ActiveX prvok (funguje len v IE a IE Tab rozsireni vo Windows) cize stale ma otravuje hlaska aby som si nainstaloval Dsigner (aj ked ho uz davno mam a chodi)

Kde sa da nahlasit tato chyba nech si to “profesionali” opravia?

1 Like

@sonnysvk skus to s www.podpisuj.sk …

@robert.kuchar Pozeral som to ale:

Čo pre Vás pripravujeme

Pripravujeme riešenie ktoré bude podpisovať štátne formuláre z úložiska formulárov na Slovensko.sk.

Takze virtualka s Win7 a IE to zatial isti

Toto ma na starosti MINV, sťažuj sa priamo tam, ja to robím už dlho, poslednú sťažnost som poslal cez vicepremiéra Rašiho a priamo na MINV poslali môj dotaz s vyslovenou inštrukciu ohľadom vybavenia :grimacing: btw. macOS a Chrome je asi najhoršia kombinácia čo môže byt :grimacing: Prečo nepoužívaš Safari? Chrome používajú na Windowse lebo nič lepšie nemajú, ale na macOS??? :thinking:

Tiez som s tym teraz 2 hodiny bojoval, az som napokon vygooglil toto vlakno, ktore ma zachranilo.
Nasledne som nasiel tuto informaciu zahrabanu aj vo FAQ:

1 Like

Aj ja som tym zabil kopu casu, mysliac si ze ked sa uz na ORSR da aj z linuxu, tak to snad pojde. Nie, nejde. Ako pisu vyssie, maju tam ActiveX modul.