Obídenie Qsign a podpisovanie advokátskym preukazom

Technicky to možné je. Na QSCD zariadenie môžeš nahrať akýkoľvek certifikát. Samozrejme každé QSCD zariadenie má iné drivery, iné má starcos, iné HP, iné acs a pod

Našiel som link, kde je tiež možné podpisovať dokument online cez XAdES_ZEP (EPES) certifikát. Je to oficiálna stránka Ministerstva spravodlivosti SR - https://obcan.justice.sk/podpisovanie-dokumentov

Prosím vás, vie niekto ako treba postupovať krok za krokom pri podpisovaní dokumentov advokátskym preukazom a následným podaním napr. návrhu na zmenu s.r.o. s prílohami do OR cez slovensko.sk najmä keď občianky teraz nefungujú?
Samotný návrh na zmenu s.r.o. mi nepodpíše advokátskym preukazom, zrejme to berie iba pdf dokumenty (cez zaručenú konverziu). Čo s tým?
A ako sa mám prihlásiť cez slovensko.sk? Cez občianku či adv. preukaz? Ak cez AP, zrejme musím mať aktivovanú elektronickú schránku cez IČO však? A zoberie mi to potom podpísané dokumenty cez AP? Mne to zatiaľ nešlo…
Celé je to chaotické… ak má niekto už skúsenosť, prosím, dajte vedieť, prípadne, na koho sa mám obrátiť… Ďakujem.

budúci týždeň by mal byt vydaný update eID klienta s podporou SAK mandátnych certifikátov

1 Like

Čo má vlastne eID klient spoločné s podpisovaním pomocou hocičoho iného ako eID?

Keďže DITEC stále nedodal knižnice na čítanie SAK preukazov na macOS (sľubujú koncom roka), pravdepodobne to bude vyriešené týmto spôsobom pre mna a mnoho iných, ktorí nemôžu používať SAK preukazy na macOS práve pre chýbajúce ovládače. Tým pádom disig web signer bude možné použiť na podpisovanie (teraz to možné nieje)

Zdravím Vás,
v rodine máme advokáta, ktorý začína s elektronizáciou, je to starší ročník, a tak mu s tým pomáham. Mám pocit že sme rozchodili zaručenú konverziu, ale máme problém práve so spomínaným QSign-om. Keď v ňom niečo podpíšem tak to má problém s overením, prípadne to to o pár hodín/deň ukáže ako neplatné. Nemám v ňom nastavenú časovú pečiatku, ktorá podľa mňa spôsobuje tento problém. Viete mi prosím poradiť ako ju nastavím? Viem že sa dajú kupiť, no mám pocit, že nejaká pečiatka je už nahraná na advokátskom preukaze. Dá sa táto pečiatka použiť v rámci QSign, alebo len nejaké dokúpené?
Ďalej by som sa chcel spýtať na formáty, ktoré QSign aj Zaručená konverzia (aplikácia od SAK) ponúkajú? Je jeden, ktorý možno univerzálne vždy použiť, alebo je treba vždy dohľadať s akým typom vie daný formulár/stránka pracovať?
A len pre overenie - advokát v rámci práce používa na podpisy len Advokátsky preukaz od SAK? Alebo podpisuje aj pomocou eID?
Veľká vďaka za odpoveď a ospravedlňujem sa za prípadný off-topic, ale toto fórum je hádam jeden z najhodnotnejších zdrojov na nete :slight_smile:

Nepoznám detailne SW pre advokátov, ale časová pečiatka musí byť vždy od externého subjektu, ktorý poskytuje “akreditovanú certifikačnú službu vydávania časových pečiatok”.
Hľadaj na http://www.nbusr.sk/doveryhodne-sluzby/doveryhodna-infrastruktura/akreditovane-certifikacne-autority/index.html

Na autorizáciu advokát podľa zákona môže použiť podpis na základe mandátneho certifikátu (preukaz SAK), alebo elektronickú pečať (ktorú však neviem či niektorý advokát má).

Vyhľadajte si info na www.sak.sk, Resp. mame aj slack channel, napíšte mi PM. Všeobecne info ale nasledujúce. Na zaručenú konverziu je aplikácia dConvert, ktorú SAK licencuje od DITECu. Na základe nej môžu advokáti vykonávať zaručenú konverziu z listinnej do el. podoby do konca r. 2018 zadarmo (aspoň myslím), za opačnú konverziu sa myslím platí. Na autentifikáciu sa používa eID, na podpisovanie sa používa mandatny certifikát na preukaze SAK. Ja osobne pouzivam na podpisovanie iba eID tam kde sa nevyžaduje mandatny certifikát, tz. všade okrem EXE a upominacieho konania. Cieľom je sa odpútať od slovenských dodávateľov otrasného softwaru, tz. Qsign a DConvert, ale stále sa nenašiel dodávateľ uspokojivého riešenia pre advokátov (podľa schválených štandardov adv. softwaru).

Aký je Váš názor na novelizované ustanovenie § 23 ods. 1 zákona o eGovernmente, v zmysle ktorého osoba, ktorá nie je orgánom verejnej moci, elektronické dokumenty autorizuje

  1. kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo kvalifikovanou elektronickou pečaťou,
  2. použitím na to určenej funkcie informačného systému prístupového miesta a po úspešnej autentifikácii osoby ktorá autorizáciu vykonáva, zodpovedajúcej najmenej úrovni zabezpečenia „pokročilá“ podľa osobitného predpisu, ak sa zabezpečí uvedenie tejto osoby ako odosielateľa elektronickej správy, nemennosť obsahu autorizovaného dokumentu do momentu uloženia v elektronickej schránke adresáta, spojenie autorizovaného dokumentu s identifikátorom osoby odosielateľa a zachovanie väzby medzi nimi, ak to osobitný predpis nezakazuje alebo
  3. uznaným spôsobom autorizácie, ak to osobitný predpis nezakazuje.

Advokát (ako aj správca konkurznej podstaty) nie je OVM, teda môže si zvoliť autorizáciu, t.j. vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu použitím eID (KEP v občianskom preukaze) alebo mandátneho certifikátu.
Aký je Váš názor? Je platná listina autorizovaná KEPom advokáta pri výkone advokácie?

Ak pouŽívate slack, pripojte sa na faq-sak.slack.com a skúsime prebrať. Môj názor je taký, že mandátne certifikáty na preukaze SAK sú viacmenej zbytočnosť, stačí, ak sa na centrálnej úrovni vytvorí možnosť obmedzenia služieb podľa identifikácie z eID. Neviem ako to technicky funguje, ale viem si predstaviť, že sa advokát, alebo iná profesia pri autentifikácie do služieb UPVS uvedie ako táto profesia, a na základe toho bude mať k dispozícii služby, ktoré môže výlučne vykonávať iba ona (napr. RPVS, ústavný súd a pod.).

Mandátny certifikát práve slúži na “jednoduchú” autentifikáciu podpisujúceho subjektu, ale zbytočne sa tu vytvára dualita certifikátov a zároveň aj podpisov. Ale to je na dlhšie, ja som zástanca eID only riešení a identifikácia subjektu na úrovni UPVS.

Čo sa týka zaručenej konverzie, je to na zaplakanie, keďže na úrovni slovenskej legislatívy sa vytvorili úplne zbytočné požiadavky na doložky a xml prílohy, takže zahraničné rieŠenia z EÚ sú nedostatočné (bez dodatočných modifikácií). A tak musia advokáti pri zaručenej konverzii pouŽívať iba mandátny cert. cez otrasné appky od Ditecu a pod.

Na otázku či je niečo “platná listina” sa mimo výkonu verejnej moci vôbec nevzťahuje zákon o eGov.
Ide sa podľa všeobecných predpisov, t.j. podľa nariadenia eIDAS, alebo je iný špeciálny zákon.
(Toľko môj ITčkarsky pohľad.)

Čiže pokiaľ správca konkurznej podstaty nemá niekde inde určené ako má podpisovať, v pohode môže použiť svoj KEP z eID.

Pre všetkých advokátov pracujúcich na macOS mám dobrú správu, SAK preukaz už funguje krásne natívne v Keychaine a funguje podpisovanie dsigner/xades, disig web signer, ako aj appky tretích strán, Adobe Acrobat, PDFPenPro, podpisuj.sk a pod. :slight_smile:

Ak sa chcete pridať ku komunite na slacku, tu je invite link https://join.slack.com/t/macos-advokati/shared_invite/enQtMzM4NzczNzAyNDk5LTc3MGViMTE3NmNkZGU0ZDNlYjIxNTI5ZWYxMmM2NDZmNGU3NDhiNzljYzRlYTA3ZTU4ZTZkMjVmYmEwNzlhZDg

Qsign web signer (napr. ústavný súd) zatiaľ nepodporuje načítanie MQC na SAK preukaze na macOS. Dúfam, že chlapci v Ardaco budú promptný…

Trošku ma mrzí, že nieje možné MQC nahrať priamo na eID preukaz, žonglovať dve kartičky je dosť user unfriendly.

Plus, som zvedavý, ako sa popasujú s práve ohláseným projektom eID na iOS :grimacing:

Kde to je ohlásené?