Obídenie Qsign a podpisovanie advokátskym preukazom

Dnes som sa prave dozvedel ze pri podaniach na RPVS bude uz OS Zilina akceptovat aj obycajny KEP, nebude potrebny mandatny certifikat. MSSR “presvedcilo” sud aby to tak robil.

1 Like

Mňa inak ministerstvo baví azda najviac. Napr. Priraďujú mandátny certifikát ku kvalifikovanej pečati a nie ku kvalifikovanému podpisu.

Majú v tom neuveriteľný hokej :slight_smile:

Najprv sa musia s elektronickým podpisom zoznámiť širšie masy, mladšia generácia, musí pochopiť ako elektronické podpisovanie funguje a následne sa začnú pýtať, prečo màme v našej legislatíve bull shity, ktoré nie sú súladne s praxou v EÚ.

Chce to naozaj čas.

Info z dneška, zatiaľ na súde čakajú na inštrukcie od ministerstva, podania čo som vykonal 6.4 sú pozastavené.

Not true. Podľa info zo Slovensko.sk na kartu nemôže byt nahratý mandatny certifikát. Je to bizarne. Už som písal aj na MSSR (tlačové + tech. odd) a sťažoval som sa na to, že na macOS nemôžem podpisovať mandatnym certifikátom.

Dsigner funguje aj s mandatnym cert

Nefunguje (macOS Sierra 10.12.4). eID klient (Java macOS) ktorý poskytuje UI na zadávanie PINu nefunguje s inou kartou ako eID.

Kedze ide o ovladac + obsluzny SW na eID kartu, je prirodzene, ze nefunguje s inou.Treba si od dodavatela pytat ovladac k prislusnej karte, ak existuje.

Ovladac ku karte? Takze to mam ziadat od SAK?

Nerozumiem, prečo štát niečo od občanov požaduje, ale nedodá potrebné prostriedky na bezproblémovú prevádzku… :disappointed_relieved:

Presne tak. Od niekoho, kto tu kartu poskytol, t.j. zrejme SAK a ta nech to riesi dalej so svojim dodavatelom. Ak mam tlaciaren HP, tazko mi to pojde s ovladacmi na Canon.

Co by mal stat dodat? Kartu mate od SAK. Ze Vam nejde na Mac-u je bud problem toho, ze Vam neposkytli existujuce ovladace alebo vybrali kartu, ktora ich nema pre iny OS.

SAK nerieši. Ako príklad uvediem aplikáciu, ktorú si dali naprogramovať a ktorá rieši konverziu dokumentov pre advokátsku obec. Na otázku prečo nieje táto aplikácia dostupná na macOS, som dostal odpoved, ze by to bolo prilis drahe, ze mam pouzivat Windows :smiley: Takze toto je SAK. Ak by som nemusel v tejto stavovskej organizacii byt, urcite im neplatim nekrestanske peniaze za to aby som bol ignorovany…

Treba skusit.

a tak ciste otazka, kedze obdobne problemy riesia vsetci uzivatelia non windows systemov, tak co tak skusit nejaky emulator windowsu na macu ? Nie je to jednoduchsie ako sa neustale stazovat ?

Nie, pretože nemám záujem kupovať komerčne produkty a používať ich. Ako by sa ti páčilo, kebyže ti niekdo povedal, že môžeš dostať vodičský preukaz iba ak máš telefon od Apple alebo Samsungu? Je to vec ktorú treba riešiť, nie iba mávnuť rukou a podporovať status quo.

cize tebe nejde o vysledok ale pocit mucenika, tak potom je vsetko v poriadku.

Pasivny pristup je dovodom, preco to je na Slovensku v tomto stave…nerobim to pre pocit, robim to pre seba a tisice inych. V statnej sprave si uz konecne musia uvedomit, ze maju pracovat pre ludi, nie pre sukromne spolocnosti.

1 Like

sak nie je statna sprava,

Tak, tak. Zda sa, ze problem je cisto v niekoho profesnej organizacii.

Žiadna advokátska komora v európskej únii nepoužíva xzep elektronické dokumenty.

Všetky používajú na podpisovanie PDF dokumenty.

1 Like

Máš pravdu, že kľúčové aplikácie nemajú byť Windows only ale majú byť prístupné aj pre iOS macOS android. Jednoducho majú byť k dispozícii na všetkých platformách ktoré sú k dispozícii.

Napríklad Samsung 8 môžem pripojiť k mojej 4K telke na ktorej môžem vyhotoviť Word dokument, ktorý nadiktujem a tento chcem podpísať v PDF, žiaľ nemôžem lebo eID karta nie je bezkontaktná a rovnako aplikácia na pre eID nie je k dispo na android.

To iste platí o iOS.

1 Like