Obídenie Qsign a podpisovanie advokátskym preukazom

Zdravím Vás,

nakoľko sa nám rozbehli nové možnosti v súvislosti s podpisovaním dokumentov v elektronickom svete a rozbehli sa nám advokátske preukazy, tak otváram tému na diskusiu ohľadom týchto noviniek.

Skúšam tie naše novinky a chcem sa zároveň aj opýtať tých, čo majú viac skúseností na dve veci, ktoré vlastne o sebou súvisia, a to:

Ako viem obísť používanie qsignu ? Nebaví ma po zmene PC im zakaždým platiť za už zaplatený produkt poplatok, aby mi ho umožnili používať na inom PC a takisto som počul, že Qsign nie je potrebný a všetko za neho spraví free software.
Jasné, čo sa týka slovensko.sk, tam si všetko podpíšem priamo na tomto portáli, ale čo ak chcem spraviť podanie do obchodného registra, živnostenského registra alebo niečo podpísať advokátskym preukazom a nejedná sa o zaručenú konverziu, ale o podpísanie mnou vyhotovenej listiny ? Natrafil som na https://zep.disig.sk/, ale ešte nikdy som o ňom nepočul, tí čo ho používate a máte skúsenosti, tak viem cez tento portál zadarmo podpísať dokument namiesto Qsignu ZEPom, aby mi ho akceptoval obchodný register a živnostenský register ?

A čo v prípade advokátskeho preukazu, ak chcem ním podpisovať dokumenty do XZEP súboru t.j. kvalifikovaným elektronickým podpisom, viem to uskutočniť všetko na tejto stránke alebo je na to aj iný free software ? T.j. aby som dokumenty podpísané advoktáskym preukazom mohol podávať elektronicky na kataster, súdy a pod. Na kataster som zatiaľ podával iba naskenované dokumenty cez zaručenú konverziu, ale ak mám plnomocenstvo, tak to chem spraviť tak, že napíšem iba návrh na vklad, príp. vygenerujem oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad, nič nevytlačím, podpíšem advokátskym preukazom a podám.

Ďakujem všetkým skúsenejším za rady.

Zjednodušene advokatskym preukazom podpisuješ len dokumenty ktoré súvisia s výkonom advokácie. Rovnako môžeš podpisovať aj s eID a akýmkoľvek iným kvalifikovaným podpisom.

Čo sa aplikácii týka, sú tri qSign, dsigner od ditecu, a zep.disig.sk a ich aplikácie do PC. Je ešte jedna aplikácia od zamestnanca NBÚ ale tá je pre pokročilých užívateľov. Zabudol som na Českú aplikáciu od ICA.cz.

Ktoroukoľvek z týchto aplikácií podpíšeš podanie, mali by ti ho bezproblémov akceptovať.

Plnomocenstvo by si musel najskôr konvertovať cez zaručenú konverziu aby ti ho kataster akceptoval.

Jasné preukaz je na činnosť v súvislosti s výkonom advokácie, čo v prípade advokáta ak nejde o jeho súkromné veci je spravidla aj výkon advokácie. Ide mi o to, že teda s ktorou free appkou viem podpisovať s preukazom xzep, príp. s OP do ZEP (neviem či OR a ŽR akceptujú xzep) ?

S dsignerom viem podpisovať aj do xzep a zep s AP, či OP ? Alebo aj s tým na zep.disig.sk ?

Plnomocenstvo mám už zakomponované v zmluve, t.j. robím konverziu iba samotnej zmluvy čo ide na kataster a zvyšok už chcem podpisovať priamo preukazom bez tlačenie listín, t.j. ako ten návrh alebo aj prijatie plnomocenstva, ktoré mi bolo udelené v zmluve.

Pri prílohách treba rozlišovať, či si pôvodca listiny. Vtedy stačí listinu elektronicky podpísať. Ak nie si povodca je potrebné vykonať konverziu listiny do elektronickej podoby napr. Geometricky plán a pod.

Na elektronické podpisovanie naozaj stačí free verzia zep.disig.sk ktorá ti vytvorí xzep dokument. Za normálnych okolnosti by si vedel vytvoriť aj podpis v Acrobat Readeri ale zatiaľ podateľne nie suschopné overiť takýto dokument.

Elektronicky podpis vytvorís aj s kvalifikovaným certifikatom na eID aj s mandatnym certifikátom na AP. Mandatný certifikát totiž nie je nič iné ako kvalifikovaný certifikát na podpis s atribútmi mandanta a mandatára.

No a bez tlačenia a konverzie do listinnej podoby nesmieš zabudnúť, že dokumenty ktoré si elektronicky podpísal musia byt uložené v bezpečnostnom úložisku, ktoré sa ti postará o opätovné podpísanie dokumentu pred skončením platnosti kvalifikovaného certifikátu, ktorým si dokument podpísal.

Zároveň, pozor ako advokát nemôžeš zaručene konvertovať verejné listiny. EDIT: advokat uz moze

Inak cez slovensko.sk mozes podpisovat co len chces :D. Otvor si podanie nahraj prilohy ake chces, podpis a daj stiahnut. Dostanes XZEP podpisany subor.

Minuly rok sme to kritizovali na tomto fóre, stihli to už napraviť. Advokát môže vykonávať konverziu všetkých listín podobne ako OVM a notár.

35.3.a eGov

Ako advokát môžeš robiť zaručenú konverziu verejných listín, ale mne teraz nejde o konverziu, s tou problém nemám.

Mám problém s Qsignom, lebo zase mi odišiel PC a zase chcú odo mňa poplatok za to, že ho môžem využívať na inom PC (tú istú už zakúpenú licenciu) a chcem podpisovať advokátskym preukazom, lebo tým, že máme advokátske preukazy, by sme mali podpisovať všetko nimi, aj na slovensko.sk, aj keď prihlásiť sa zatiaľ dá iba s OP (podpisovať vraj aj s advokátskym). Viem, že na slovensko.sk môžem všetko podpisovať, ale nemám to s AP odskúšané a služby OR a ŽR sú mimo tohto portálu ak sa nemýlim a aby som nemusel robiť pokusy na slovensko.sk, či sa nejak podarí mi listiny podpísať a stiahnuť tak hľadám nejakú “overenú a funkčnú” metódu podpisovania dokumentov, či už s OP alebo AP, a tou podľa všetkého bude zep.disig.sk alebo aj dsigner.

dsigner je offline appka na rozdiel od web stranáky zep.disig.sk, máte s ním niekto skúsenosti, t.j. že plne nahradí Qsign vo vzťahu k OR, ŽR a podpíšem tam aj všetko s AP a OP ?

Ešte dobre ze tu chodim, inak by som to uplne v zakone prehliadol :slight_smile:. Diky za upozornenie.

Ako advokát môžeš podpisovať aj so svojou eID kartou a kvalifikovaným certifikátom, ktorý ti bol na ňu vydaný. Inak povedané, ak si prihlásený do služby cez eID napr. Na eŽalobách, stále môžeš podpisovať napr. Podania eID kartou. V podstate, by bola dosť veľká hlúposť striedať dve karty pri jednom úkone.

Slovensko.sk používa ako podpisovač dsigner, žiaľ je podľa môjho názoru dosť užívateľský neprivetivý.

Skôr by som siahol po zep.disig.sk alebo po qsigne.

Napr zep.disig.sk vieš použiť aj na podpisovanie elektronických podaní do zahraničia -EÚ napr. Na súdy v ČR, Rakúsku a pod. O tom môžeš pri dsigneri len snívať. Rovnako na podania do zahraničia môžeš použiť obyčajný Acrobat reader s tvojou eID alebo AP

Pri výkone advokácie by sa malo všetko podpisovať advokátskym preukazom, na to ho aj máme. Pretože nevystupuješ ako súkromná osoba, ale ako advokát a ak nastane situácia, že spôsobíš pri výkone svojej práce škodu, na ktorú je každý advokát poistený, tak sa ti z toho poisťovňa vyvlečie a povie, že však ale ty si to nepodpisoval ako advokát, ale ako fyzická osoba a na škody spôsobené fyzickými osobami sa poistka nevzťahuje, ale iba na výkon advokácie, keď robíš úkony ako advokát.

Práve preto by sme to mali robiť presne tak, že aj na slovensko.sk sa prihlásiš cez eiD, ale podpisuješ cez advokátsky, t.j. máš naraz zapojené obidve čítačky, pretože ak by si odpojil eiD, tak vraj ťa to hneď odhlási. Tak tento rok by sa malo dať už aj cez advokátsky prihlásiť na slovensko.sk, tak snáď to bude čo najskôr… Tým pádom eiD potrebovať nebudeme, iba prípadne v súkromnej sfére (ale aj tam môžeš splnomocniť advokáta a spraví sa to cez advokátsky p.)

Na advokátskomu preukaze môžeš mať nahratých x kvalifikovaných certifikátov a práve jeden z nich môže byt mandátny. Ktorýmkoľvek z kvalifikovavaných certifikátov podpíšeš podanie, OVM ho bude musieť akceptovať. Dokonca môžeš podpisovať ako advokát certifikátom ktorý bol vydaný v inom členskom state EÚ, rovnako môžeš používať časové pečiatky z ktoréhokoľvek štátu EÚ.

Tak ako doteraz si elektronicky podpisoval podania na obchodný register alebo podania na ezaloby kvalifikovaným certifikátom (nie mandátnym) ako advokát, rovnako budeš môcť podpisovať aj naďalej. V tomto smere sa nič nemení. Kvalifikovaný certifikát zostava stále kvalifikovaným certifikátom.

Už takmer rok je účinné nariadenie eIDAS. eIDAS vylučuje diferenciáciu kvalifikovaných certifikátov a zavádza interoperabilitu. Mimochodom podpisový kvalifikovaný certifikát na advokatskych preukazoch vydávala česká ICA.cz

Druha vec je, že DITEC a jemu spriaznené osoby budú eIDAS torpédovať. našťastie na eIDAS nemajú taký dosah ako na vnútroštátnu legislatívu, vnútroštátnych politikov, legislatívcov.

Inak s tými dvomi čítačkami si má pobavil.

zep.disig.sk je super, pouzivam uz roky, kedze QSign je otrasny windows only program, ktory je pre mna neprijatelny. Problem je v tom, ze je tam obmedzenie velkosti suborov a semtam mi robi problemy s urcitym typom PDF suborov (musim zlozito prekonvertovat a podobne).

Co sa tyka mandatneho certifikatu, je to katastrofa. Aktualny priklad je RPVS. Do minuleho tyzdna, stacilo, ak sa clovek prihlasil do RPVS cez eID, vybral identitu advokáta (IČO), do RPVS ho to pustilo, aj s podpisovanim a pod. a zároven boli pratrneti VS bez problemov zapisovany. Od minuleho tyzdna sa sud rozhodol, ze bude vyzadovat mandatny certifikat. Takze ja narychlo vybavujem AP aby som mohol robit to, co som robil uz mesiac predtym (zapisovanie partnerov VS). Absolutne kocurkovo.

Btw. poradite mi prosim nejaku iOS/macOS appku pomocou ktorej by som mohol konvertovat subory, podpisovat do ZEP a pod? Staci ak bude eIDAS compliant.

Súd nemá kontrolu nad technickym riešením, toto zabezpečuje ministerstvo spravodlivosti. Takze súd sa nemohol rozhodnúť ale ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s DITECom nastavili systém na kvalifikovaný mandátny certifikát. Je to celkom zábavné.

Nariadenie eIDAS jasne definuje, že požiadavky nad rámec nariadenia na kvalifikovaný certifikát nie sú prípustné. Ak sa na nejaký úkon vyžaduje kvalifikovaný certifikát, nemôže OVM požadovať len “kvalifikovanejší” napr. mandatny certifikát.

1 Like

Pravdaze mam problem s podpisovanim tymto mandatnym certifikatom, primitivna aplikacia dsigner JAVA nieje velkou pomocou. Chcem sa spytat, bolo by mozne mandatny certifikat nahrat na eID kartu? A mat tam teda kvalifikovany + mandatny certifikat s moznostou vyberu pri podpisovani? Mam pocit, ze z adv. preukazu mi system, resp. ta aplikacia nevie citat certifikaty, lebo jej chyba nejaka kniznica na to, aby k nim mohla pristupovat…

Správne chápem že toto je napadnuteľné na súde ?

Na použitie advokátskeho preukazu potrebuješ mat nainštalovaný ICA secure store pre MAC,

Nšiel som tento link cez ČSOB

https://www.csob.cz/portal/lide/produkty/internetove-a-mobilni-bankovnictvi/software

Snáď ti to pomôže

Je, len to chce kvalifikovanú žalobu a ešte chvíľu času, kým sa súdy zorientujú

no … .ale ked to nik neurobi tak si tu o tom budeme pisat aj o 5 rokov … skoda ze nie som pravnik, zo srandy by som to podal …

Bohuzial, sice mi detekuje citacku, ale certifikaty na nej nie…ako dalej? na windowse mi to slo, na macOS nie. Sudruzi na slovensko.sk mi s tym nepomohli, pretoze “typek co vie s macOS uz siel domov” :smiley: Citim sa ako 2nd class citizen, kedze odmietam pouzivat produkty spolocnosti Microsoft.

Ahoj,

Java Unsafe Mode nepomoze? Pripadne System Preferences/Java a pohrat sa
so Security nastaveniami.

r.