Obchodný register SR

No komora auditorov pise ine … tak neviem komu mam verit. … a s tym myslenim … no ja myslim zena tom nieco je … pretoze mame 2 registre na jednom ministerstve a staci iba referencovat zaznamy navzajom … miesto toho sa riesia nezavisle registre kazdy s inym dodavatelom … a myslim ze ten legislativny proces je tiez len obrazom myslenia… keby to bolo kross rezorty, este pochopim…

Dnes mi OS KE (ORSR) zapísal zmeny v dvoch spoločnostiach (po námietkach), kde dokumenty boli priamo autorizované klientom a druhou stranou (SPA) v pades (PDF/A-2) a zabalené v asice kontajneri, ktorý bol autorizovaný mnou.

Cez úradníka to najprv neprešlo, keďže ich “software” je nastavený tak, že vedia overiť iba podpisy v asice kontajneroch, nie podpisy a ČP vo vnorených pades súboroch.

Z toho vyplýva, že moje výtky a námietky a poukazovanie na nariadenie a samotné štandardy VS sadli na úrodnú pôdu a verím, že na ORSR podatelni prehodnotia svoj mylný záver o tom, že nebudú akceptovať viac ako jeden podpis v súbore a že sa dosiahne stav, kedy sa budú môcť na ORSR posielať priamo padesy a nebudem musieť generovať asice kontajner. Ideálny a zákonný stav by nastal, ak by umožnili, resp. vyžadovali zaručenú konverziu dokumentov, ak neautorizujú priamo subjekty právneho úkonu.

No ak by si v Padese nemal kvalifikovanu casovu peciatku asi by ti to nemali akceptovat napr pri zakladatelskej listine /spolocenskej zmluve. Alt. Mohli akceptovat od momentu pripojenia kvalifikovanej casovej pecate.

Napr. Ak by zakladatelsku listinu podpisal bez kvalifikovanej casovej a ty k nej pripojis kvalifikovanu casovu /zabalis do asice s kvalifikovanou casovou az o tri dni, tak je spolocnost zalozena az momentom pripojenia casovej. Nie skor.

Pri padese v praci podpisujuci zabudaju na kvalifikovanu casovu pecat.

Čaro elektronickeho podpisovania tkvie v kombinovani xadesu, cadesu a padesu :grinning:

Pravdaže, dokumenty ktoré potrebuju overený podpisu TSA mali, dokonca to z opatrnosti pripájam aj tam, kde sa overený podpis nevyžaduje :cold_face:

Tak je to ok. Chudaci uradnici, ani len netusia o xadese a padese o viacnasobnych podpisoch atd. Dokonca oni overenie pravdepodobne ani nevidia, jednoducho idu naslepo.

Tak to uz nieje nasa starost. Bude aspon dalsia subdodavka pre Ditec/Ardaco :smiley: Ale som rad, uz som to vysliapal na ZRSR / RPVS a teraz ORSR…

Na Zarucenu konverziu listin u advokata alebo PM by mala existovat podpis kniha ako u notara, aby sa dal podpis verifikovat.

Alebo zalozit povinnost mat podpisany original PM autorizovany klientom.

Mnozia sa pripady, kedy advokati predkaldaju PM hoci ich klient nesplnomocnil.

Ta povinnosť tam je pravdaže, ale prax ešte nedohnala zámer :cold_face:

Na workshope v NASESe to neakceptovanie viacnasobcnych podpisov zdovodnovali tym ze v pripade PAdES kazdy dalsi podpis OBALUJE predchadzajuci dokument, a ze teda druhy, treti a dalsi podpisujuci uz nepodpisuju original, ale podpismi smrcnuty original. A ze preto je najlepsie podpisovat viacnasobne iba va ASiC-E kontajneri. nebolo to sice pravne stanovisko, ale take vsvetlenie postoja, ze niektore OVM-ka to takto mozu posudzovat. Ale ked som sa nad tym zamyslel … .ani v papierovom svete nepodpisuje druhy, treti podpisujuci Original, vzdy sa podpisuje v nejakom poradi (hoci par sekund po sebe) a vzdy dalsi podpis podpisuje listinu, ktora okrem svojho “masa” ma aj predchadzajuci podpis a nie je teda tym uplne prvym cistopisom bez akehokolvek podpisu. Cize z tohto pohladu mi aj ten PAdES pristup pripada ako uplne presna kopia toho co sa deje v papierovom svete. Bolo by dobre @Marty_MacFly, keby SAK k tomu vedel vydat nejake stanovisko a zaslal ho do NASESu. Mozno by sa vela veci vyjasnilo. Lebo ludia sa boja toho ze kolko pravnikov tolko pravnych nazorov, a radsej nebudu riskovat (teda neakceptuju ak tam je potencialny zadrhel).

Ale veď ja som im to viac-menej objasnil. Archívnych PDF/A formát sa používa preto, aby sa zabezpečila integrita dokumentu. Preto, keď sa podpisuje PDF/A dokument, podpisuje sa nemodifikovana verzia. Asi to následne pochopili a nechali to prejsť. Je divne, že NASES spochybňuje globálne štandardy el. formátov a podpisov a pritom to mame krásne vyšpecifikované v našej legislatíve :wink: