Obchodný register SR

Nestálo by za úvahu aj prepojenie OR SR so systémom zverejňovania súdnych rozhodnutí? Idem s nejakou spoločnosťou do obchodného vzťahu tak si ju checknem na jednom mieste na OR SR a takto by som videl, či napr nie sú vydané súdne rozhodnutia v jej neprospech pre nezaplatenie faktúr a viem si vyhodnotiť jej povesť. Prípadne väčšie prepojenie s obchodným vestníkom, ako to je napr v ČR, kde napr vidno celý priebeh konkurzu.Taká úvaha do diskusie od človeka mimo IT, keď je téma OR SR otvorená…

2 Likes

register upadcov to zobrazuje, zobrazit aj dalsie sudne rozhodnutia je drobna zmena

1 Like

najvacsia praca na novom or je vycistenie udajov, ja osobne som nenasiel ako to chcu spravit, likvidacia spolocnosti je zlozita otazka skor procesna ako it, ale drzim palce nech to zvladnu

Vyskúšal som ten register úpadcov. Námatkovo som našiel dve s.r.o. kde bol vyhlásený konkurz, ale v OR SR pri aktuálnom výpise pri nich nič nevidno, čo je škoda. V OR SR bolo pri spoločnosti vidno či je v konkurze alebo reštrukturalizácii, ale pri týchto tam nie je žiadna poznámka, na ktorú by sa dalo kliknúť, a presmerovalo by ma to na register úpadcov. Toľko dojmy užívateľa. Ideálna predstava je mať všetko dostupné na jednom mieste, prípadne cez preklik, namiesto samostatného zadávania nejakej spoločnosti do troch (a viac) rôznych registrov.

1 Like

Neblázni, za každé prepojenie si naúčtujú 10 násobne viac.

Veď počítaj:

V roku 2000 stačilo na sprístupnenie obchodného registra na internete 50 000 Sk

V roku 2005 už terajšia ministerska (vtedy štátna tajomníčka) obhajovala zmeny obchodného registra za 25 000 000 Sk

Dnes robí transparentné verejné híringy kde presviedča o nutnosti zmien za 301 000 000 Sk (10 000 000 EUR

Dôvodnosť zatiaľ nevysvetlila

Ale pravdou je, že to nerobí až tak tupo ako predchodcovia, napr. že by pýtala 750 000 000 Sk. Stačí jej len 300 000 000 Sk. Leško by mal v Trende napísať oslavnú pieseň.

nikdy nestacílo 50 tis:) to je marketing:)

Vliv, stavím sa, že keby si ty bol šéfom informatiky v roku 2001, tak by Siemens vyberal poplatok za každý zobrazený výpis na internete.

Našťastie si ním nebol ani v čase, kedy sa realizoval súdny manažment.

Uprimne, ja som na MSSR videl len ESMO a konkurzne konania. Neviem ktore mas namysli. Ak myslis eformulare, tak hej :smiley: ale tie asi nemyslis.

eformulare, presne tak, na MSSR vladne predstava ze gui ma byt ako papierove formulare… trocha sme to narusili s rpvs a vysledok je ze na supporte mame minimum problemov ohladom toho ako to vyplnit, skor veci typu podpisovanie a tak a to vobec este nie su uplne top notch

2 Likes

Hej, my mame velmi podobne skusenosti.

Stanovisko UHP k IS ORSR. stanovisko_ORSR_UHP_170512 (1).pdf (289.8 KB)

Tu sa pre istotu MCA ani nespomina. Pritom projekt to vyzera byt dobry.

Nie som si isty, ci toto je uplne spravne vlanko, ale asi lepsie nez startovat nove:

http://www.informatizacia.sk/aktuality-tlacova-sprava-k-vyzvaniu-na-narodny-projekt-informacny-system-obchodneho-registra/25472c

Odhadovana cena: 9 936 207,00 EUR (urcite tam maju chybu v centoch … alebo potom nespravne zaokruhlili :slight_smile:)

Skutočná odhadovaná cena je 13 250 000 € s DPH, viď. CBA.

Spracovali sme hodnotenie projektu podľa Red Flags, tu je, momentálne iba prípravná fáza: Red Flags: IS Obchodného registra

nevedel som ci to dat do rpvs alebo sem tak to dam sem
https://biznisklub.sk/zapis-konecneho-uzivatela-vyhod-do-obchodneho-registra-od-1-novembra-2018
od 1.novembra sa musi konecny uzivatel vyhod zapisovat aj do obchodneho registra, ale co je super je tato formulacia:

Ak subjekt má už zapísaného konečného užívateľa výhod v registri partnerov verejného sektora , zápis je potrebné vykonať opätovne aj do obchodného registra. Údaje sa automaticky nepreklápajú.

Ministerstvo spravodlivosti SR pripravuje v tomto smere čiastočnú zmenu v novele zákona o registri partnerov verejného sektora.

1 Like

tak ale toto len ukazuje ze SA NIC V ZMYSLANI ludi co objednavaju projekty (resp. ich maju na starosti) NEZMENILO.
Aspon by to mali dat zadarmo.

namietam. zmenilo. v novele zákona o rpvs bola automatická výmena údajov medzi rpvs a orsr zakotvonená odstránením povinnosti zapisovať do or ak je subjekt vedený v rpvs. problémom je trocha legislatívny proces, pretože schvalovanie novely sa predĺžilo pre veľký počet pripomienok(?) a tak nám začala platiť jedna povinnosť (KUV) a zákon, ktorý upravoval niektoré ďalšie veci nebol schválený (RPVS).
môžem prezradiť, že ministerstvo túto záležitosť riešilo dosť intezívne, čiže myslenie určite nie je problém, skôr exekúcia, príprava. btw, nič strašné sa zatiaľ nedeje, povinnosť je zatiaľ iba pre novovznikajúce spoločnosti, tie ostatné majú čas do konca roka 2019 a medzi tým sa hádam podarí dotiahnuť legislatívu aj technické riešenie, tak aby nikto nemusel robiť 2x zmeny v udajoch KUV

2 Likes

nebolo by vsak rozumnejsie naviazat jednu povinnost na zakon, ktory tomu realne dost pomoze? v zmysle povinnost KUV pre OR zacne platit po schvaleni zakona ohladom RPVS ?
ci take if else sa v legislative nerobi? nie som pravnik tak netusim :slight_smile:
inac aky ma realny vyznam KUV v OR ak sa neobchoduje so statom?

detail neviem, len viem že to súvisí z nejakými opatreniami, ktoré sa zaviazala prijať SR voči EU (finančná tretná činnosť). Dá sa povedať že RPVS prebehlo dobu a teraz musíme urobiť sync s EU. Údaje sú v OR neverejné na rozdiel od RPVS a neviem kam všade poputujú, pretože z OR pôjdu do RPO a tam si to už budú riadiť oni.