Obchodný register by mohol bežať v AI/ML cloude za cca 4500 eur mesačne

Ok, tak len pre istotu skúsim zhrnúť čo sa v novom OR ide robiť a čo je v tých 20 mil (rozhodne to nie je databáza za 20 mega)

  • Požaduje sa nový IS na zelenej lúke s integráciou na niektoré rezortné a egov IS
  • HW sa nebude kupovať, využije sa vládny cloud
  • Cena za dielo je cca 7,5 mil Eur bez DPH a doba realizácie 18 mesiacov
  • Odhadovaná cena bola viackrát znížená, naposledy za ministerky Žitňanskej z cca 9,8 mil na 7,5 mil.
  • V tejto cene je aj migrácia údajov z pôvodného riešenia a aj setup infraštruktúry vo vládnom cloude
  • Ďalších 7,5 mil je support 2 a 3 úrovne na 10 rokov, pričom zmluva je na prvých 5 rokov, potom je tam opcia na ďalších 5 rokov
  • 5 mil je na zmeny, ktoré sú optional a je to na 10 rokov

Ak zoberiete kalkulačky a porátate FTE, tak zistíte že to nie je zlý deal ale rozhodne to nie je žiadna ryža.
Situácia kde je potreba dodať dielo za 18 mesiacov s migráciou údajov a s hladkým prechodom z pôvodného IS, za paralelnej realizácie organizačnej zmeny registračných súdov (časť povinností má prejsť na notárov, bližšia predstava nebola predstavená) nie je zrovna jednoduchá.

1 Like

Martin zhodnotil urcite lepsie ako by som to zhodnotil ja…z pohladu statu je podla mna klucove toto:

  1. je mozne povedat, ze PG je realna konkurencia produktom ako je napr. Oracle aj v SR statnom prostredi, nakolko cez ITMS2014+ v programovom obdobi 2014-2020 cez ten system pretecie skoro 15 miliard EUR
  2. z pouzitia PG vyplyvaju vyrazne nizsie naklady na prevadzku a support aj v porovnani s nakladmi napr. na Oracle a to aj po vyraznych zlavach,
  3. ako uz pisal Martin, vyrazne jednoduchsia migracia na vyssie verzie. Toto sa realne stalo na ITMS I a ITMS II, kde sa zamrzlo na Oracle 10g a takyto stav maju urcite dalsie institucie
2 Likes

…nie je…podla mna migracia existujucich dat je najtazsia cast toho vsetkeho preto by som ako zakaznik pozadoval prototyp a postupne uvolnovanie do prevadzky…super by bolo, keby po VO boli k dispozicii aj navrhy architektonickeho a implementacneho riesenia, nakolko ma z implmentacneho hladiska celkom zaujima…

…7,5 mil za 18 mesiacov = cca 416 tis. EUR mesacne…pri rate 750,- EUR/MD to je cca 27 ludi na strane dodavatela, ktorych musi zakaznik obhospodarit a minimalizovat prestoje…poznam takyto stav a je to velmi narocne aj pre zakaznika a aj pre dodavatela, aby sa udrzal focus na podstatne veci a pod tlakom minimalizovania prestojov na strane dodavatela, aby sa neimplementovali zbytocnosti…

2 Likes

@peter_k súhlasím, ak by to tak bolo, tak by to bolo ideálne. otázka pre teba, vieš si predstaviť kto na MSSR/akomkoľvek inom ministerstve by toto urobil? Podľa mňa tam nemajú takých ľudí (viem generalizujem), vedia si ich len objednať. Otázne je ako kvalitne by to potom ten človek urobil (nie je konzultant ako konzultant). Som zvedavý, kedy už ministerstvá pochopia že IS je ich produkt a musia mať ľudí, ktorí budu zabezpečovať jeho rozvoj.

…nepoznam to VO, ci tam je taka poziadavka…asi nie je podla toho co pises, ale firma v ramci VO ponuky, by to mohla navrhnut zakaznikovi…trocha ho teda “poucit”, ze toto je klucova aktivita a co sa od nej dalej odvija a aky sa navrhuje postup implementacnych krokov…proste, ze je rozdiel budovat na zelenej luke, ked nemusim robit migraciu a na zelenej luke, ked musim robit migraciu…

dik za detailny rozpis
len moje paranoidne ja sa pyta, ake tam su zaruky ze to neskonci dodatkami, nedokoncenym riesenim za tych 18 mesiacov (vid kataster) ?

na to sa neda dat zaruka vopred:), nie je este vitaz, ale v it su aj neuspesne projekty. nielen v statnej sprave.

nie celkom chapem aky protyp by to mal byt. migracia je vzdy problem ale nechapem ako by to riesil prototyp. ved migracia sama o sebe nie je konecny produkt, to je seria iteracii a testovania, na pociatku je jednoducha predstava a na konci je rucna oprava:) problem je ze sa to neda vopred nacenit, a tak to bez ohladu na zmluvu a predstavy konci nejakym kompromisom

Tak som pozrel narychlo https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-dokumentov/document/3018713/content/903023/download
a je tam tabulka sucasneho ORSR. Uvadzaju v nej totalSpaceMB, ale to bude asi v KB, to by tam museli mat asi cely svet (keby mala napr tabulka Cciselniky pri 45 riadkoch 16MB).
Vysledok:
Celkovo je tam
123032961 rows -> 69 489 586 KB (do 70GB)

2 najvacsie tabulky:
Tzmena_historia 12 534 370 rows -> 11 834 208 KB (~11GB)
Tzbl 7 190 431 rows -> 11 491 184 KB (~11GB)

Este je tam podla nazvu par dalsich logov

A nejaka forma RFO: Tosoba 5 155 676 rows -> 6 987 904 KB.

A k tomu je zbierka listin kde su vyznamne tabulky
TListina 36 225 147 rows -> 5 402 593 704 KB (tato tabulka ma field Scant typu Image).
TListinaDetail 36 272 098 rows -> 4 927 720 KB

3 Likes

sú tam pokuty za meškanie, ale inak ako klasický obchodný vzťah: ak si vyberieš zlého stavebníka na stavbu, tak sa budeš naťahovať a môže to dopadnúť tak ako píšeš. preto sú tam aj nejaké kvalifikačné podmienky, aby si eliminoval nejaké firmy na jedno použitie, ale zasa ako ich nastaviť aby nediskriminoval trh.

Takže nový obchodný register bude ďalší tunel ako bič. :sob:

Celkom by ma zaujímalo na základe čoho si k tomuto záveru došiel. Aj to vysvetlíš?

Toľko totiž nestála ani aktuálna verzia a doterajšia jeho 25 ročná prevádzka. Je to také na Slotu, ktory si nevšimol zmenu konverzného kurzu.

Mňa zaráža že zatiaľ slovensko.digital neskáče.

A rovnako je na tom aj pripravovaný informačný systém centra právnej pomoci.

To máš ako keď vliv “nakúpil” 2000 predrazených náramnkov za ktoré sa platí aj keď sa nevyužívajú a ktoré stáli 25 mil. Je to smutné. Falosna solidarita medzi iteckrmi z neho urobila hrdinu.

Ten drajv slovensko.digital zo zaciatku zcina strasne chybat

Asi sa to niekde zaseklo

A koľko si myslíš že stojí programátor na deň? A koľko dní by potreboval ten programátor nato aby vyrobil OR? Kľudne môžeš počítať, že to vyrobí nad tou Oracle cloud AI db. Fakt ma zaujíma tvoja predstava.

Mna skor zaujima pridana hodnota ktoru novy register prinesie. Pozrime sa do zahranicia do okolitych krajin, kolko stoja taketo registre.

Jednoducho obchodny register sa za takuto sumu neoplati. Chyba mi priadana hodnota.

V CR boli elektronicke naramky 5x lacnejsie. Cena programatora je tam podla mna o malo vyssia ako u nas. A bolo to len preto, lebo minister spravodlivosti si dupol a povedal, ze su naramky predrazene a nehrnul sa ich obstaravat.

Rovnako v 2002 sa spustal obchodny register na internete zadarmo lebo minister si dupol a nehrnul sa obstaravat predrazeny obchodny register.

Treba si vytiahnut kolko rocne utrati ceske ministerstvo spravodlivosti za IT a za registre a porovnat to. Cesi maju vyrazne robustnejsi obchodny register, elektronicke spisy bezia na Oracle.

Startovacia ciara bola rovnaka v 93 roku.

Proste nase straky maju krytie a je to jedno ci modre alebo cervene.

Wtf? Kde? Kto?

Ako velmi ta to zaujima? Tak velmi, ze otvoris studiu nalistujes prinosy a skusis sa ich challengovat verejne? Tak ako to robime v red flags?

Pravdou je, ze ovela menej “kricime”, ten cas vsak pride coskoro.

ČR nebude ten príklad na ktorom všetko bude nádherné a lacné. Majú tam dlhodobé problémy s dodávateľom. Keď sme sa integrovali na EU BRIS, tak ČR hneď oznámila, že oni to v termíne nesplnia, pretože majú problémy s dodávateľom (pokuta za nesplnenie tejto povinnosti zo strany EU bola vyčíslená na cca 1 mil každý rok, ale neviem či ju platili). V 2012 zmenili dodávateľa z Asseco na Corpus, po týchto problémoch :

To podľa zmlúv vyzerá na že opätovne zapojili asseco. V úhrne dali od 2012 8,5 mil na ISVR.
isrs_export_ISVR.xlsx (13.5 KB)
Ale v prehľade chýba množstvo dát z rokov 2012-2016, kedy CR nezverejnovala údaje o zmluvach, takze su tam iba velke tendre z tohto obdobia. A chýbajú dáta z pred 2012 :frowning:

ius odmieta realitu, fakty nie su dolezite. Nevie ake su naklady v CR, nevie ako v SR ale vie ze je to predrazene pretoze to nebezi na ORACLE. napriklad CR sa este nedostalo ani do fazy kde by boli elektronicke spisy zavedene rezortne. A veri marketingu

1 Like

“prototyp” mozno moje zle pomenovanie…predpokladam, ze bude navrhnuta nejaka architektura…predpokladam, ze ten system bude mat nakoniec viac modulov a pod…predpokladam teda, ze nad migraciou sa bude premyslat v kontexte navrhu noveho systemu…predpokladam ze nad migraciou sa niekto realne zamysli a identifikuje sadu problemov (stotoznenie, referencovanie na registre, …) ktore treba riesit, v akom poradi, a pod…toto by som si urcite ako zakaznik ale aj ako dodavatel overoval testami, ci uvazujem spravne…

1 Like