Obchodný register by mohol bežať v AI/ML cloude za cca 4500 eur mesačne

Náklady na Obchodný register v autonómnom Oracle Cloude by s 10 ročnou prevázdkou vyšli na cca 540 000 eur a to pri výkone 4 OCPU (Extreme Performance Edition) a 4 TB.

je to výrazne menej ako 25 miliónov za nový obchodný register, ktorý sa ide obstarávať.

1 Like

ale porovnavaj prosim hrusky s hruskami… obstaranie aplikacii je Skoro uplne nezavisle od toho kde to bezi, cize z 25 milionov, ktore su aj tak len ocakavanou sumou je tam na dodanie nejakych 7 … zbytok je prevadzka na 5? rokov… Nepoznam to obstarko detailne, tak ma kludne oprav.
Ale pozor, napriklad pri IS RVO boli ocakavane naklady aj s 5 rocnou prevadzkou 2 miliony a vysledok obstarka bol nieco cez 300k. Takze kym obstarko nie je uzavrete nie je co porvnavat. Firmy su vyhladovane, a tak ich boj v obstrarku pojde na kost… aj ked neviem ako chcu z toho vyplatit potom oligarchov.,… Pri tom RVO, si zjavne ziaden oligarcha an svoje neprisiel …

2 Likes

aka stara je MSSQL ? :slight_smile: a len tak bokom, skus povedat k akej uspore by prislo ? :slight_smile:

a co teba presvedcilo ze aktivne robis marketing pre Oracle ?

2 Likes

K uspore 10-15 nasobnej. O niecom to svedci ak najlepsia autonomna AI/ML databaza s na svete aj s masinami je lacnejsia ako IT obstaravania v nasej republike.

urcite :), aj to ze ponozky v obchode su lacnejsie tiez o niecom svedci. Ale co tak porovnat porovnatelne ?
Nebolo by to lepsie ? Funkcie AI nie su planovane, cize su zbytocne platene, MS SQL je lacnejsie, a ak tu odznelo samotna databaza je zanedbatalny zlomok nakladov. Cize nemas ani tusenia o com hovoris.
Ale zabavne je preco obhajujes Oracle ? Videl si nejaku marketingovu prezentaciu ? Alebo co sa stalo ?

A len tak pre istotu, vies si nacenit oracle cloud pre 3000 pomenovanych uzivatelov ? pretoze 4 OCPU to nebudu. Oracle je skutocne spicka v DB, a urcite sa sudny manazment da postavit aj na Oracle technologiach. A kedze vladny cloud ho tusim vie poskytnut, tak je mozne ze to niekto spravi. Ale problem nie je v DB.

Pre istotu : An OCPU is defined as the CPU capacity equivalent of one physical core of an Intel Xeon processor with hyper threading enabled.

A len tak zo srandy som nacenil MS SQL na azurre na 10 rokov, (tiez 4 core) a hla 5084 EUR, desatnasobna uspora voci oracle :), tak teraz ako obchodnik oracle skus vysvetlit ake funkcie oracle pre sudny manazment ospravedlnia 10x vyssiu cenu.

2 Likes

Oracle AI/ML databaza mimo AI oracle cloudu nie je zjavne tak efektivna. Takze oracle nepobezi na zeleze vladneho cloudu efektivne. Ide o nasobne rozdiely. Oracle AI cloud by musel byt dotiahnuty za firewally govnetu. Prave Vdaka AI je db 100 percentne autonomna.

Autonomna DB aj s masinami v AI cloude pre 5000 uzivatelov uplne laickym odhadom 800k az 1 mil eur rocne/ a vatou na agilny vyvoj web a mobilnych app pri zakonnych zmenach, s migraciou atd. Rozhodne desiatky milionov eur to nebudu.

Vyhodou AI cloudu je elasticita, ze napr 12 hodin ked je potrebne cez bezi na 16 jadrach a v noci 12 hodin na 2-4 jadrach.

Cim viac, tym lacnejsie.

Cena azure cloudu a amazon cloudu bude musiet ist dole, lebo nemaju AI/ML.

ok, cize MS SQL bude stat 10x menej a ostane viac na agilny vyvoj. :slight_smile: Ale mali ste zjavne dobreho prezentatora :slight_smile: Ale len tak pre istotu autonomnost aj elesticita je vlastnost kazdeho normalneho cloudu,
a AI/ML je marketing, na umelu inteligenciu aj machine learning su vykonnejsie platformy ako oracle.

Ale fajn je sa dozvediet kolko maju stat aplikacie, ze sa ja vobec nieco pytam.

1 Like

Uprimne mne to je jedno, nech si za 25 milionov buduju obchodny register na ms sql. Komercia pojde do oracle cloudu, lebo je to vyrazne lacnejsie, bezpecnejsie a efektivnejsie.

Staci sa pozriet kolko stoviek milionov sa vyhodilo doteraz a efekt je takmer nulovy.

rozhodne :), oracle for ever. Buducnost je jasna, buducnost je oracle cloud. A efekt je nulovy lebo to neslo do oracle cloudu. keby to bolo tam, tak by vsetko fungovalo.

A v zasade je to tak. Na kazdy zlozity komplexny problem existuje jedno jednoduche, lahko pochopitelne a nespravne riesenie. Plati trvalo.

4 Likes

Skus mozno podporit argumentami. Preco si myslis, ze za stav agiend v sudnictve moze MS SQL?

1 Like

Myslim, ze tie argumenty su verejne zname. Elektonizacia justicie pod taktovkou ministestva je prikladom, ako sa to robit nema. Staci sa spytat beznych uzivatelov, ci su spokojni s napr s formularmi, dorucovanim alebo uradnikov ci im napriklad elektronicky system pripravi uznesenie alebo ho musia nadatlovat.

Za tie stovky milionov, ktore sa naliali do elektronizacie sudy ani len nemaju automatizovanu lustraciu obchodneho vestnika, ze subjekt vstupil do konkurzu alebo do osobneho bankrotu. To su tak trivialne veci, ktore malo ministerstvo zabezpecit.

Presne taky isty problem ma zdravotnictvo, skolstvo…

:smile: :smile: :smile:
Mohol by si robiť politika, alebo konzultanta IT (alebo nebodaj už si?). A nemá Oracle nejaký Blockchain Quantum AI cloud? Ten by možno ešte mohol generovať nejaké virtuálne $ a tým pádom by to nielen bolo úplne zadarmo, ale ešte by za používanie platili. No nekúp to :wink: .

3 Likes

Ale za nic z toho nemoze databaza, ale zly menezment.

Za vsetkym stoja konkretni ludia. Problem treba hladat v nich.

1 Like
  1. Predstava, že štátny projekt s agendou orsr potrebuje nejaký výkon je na smiech. Veď to sú nejaké smiešne desaťtisíce zápisov za rok. Toto dá ľubovoľná databáza s prstom v nose za pár sekúnd bez nejakej veľkej optimalizácie (pre ilustráciu o akej hlúposti sa bavíme)
  2. Som za to, aby sa používal public cloud (v kľude aj ten Oracle Ai/ml marketing bullshit edition) ak sa to oplatí. A podľa mňa sa to oplatí.
  3. Porovnávať náklady na údržbu / vývoj s nákladmi na dbaas/paas je dosť mimo.
  4. Skús otvoriť Amazon kalkulátor naklikaj si tam manažovany postgres, alebo azure alebo Google Cloud, alebo hetzner cloud alebo digitalocean.
  5. Oracle je dobrá dB. No rád si pozriem ktorú funkcionalitu na agendovy systém ala orsr potrebujeme. Podľa mňa žiadnu a v rámci hesla hodnota za peniaze to nikdy nemôže vyjsť ako dobrá voľba.
3 Likes

Na com bezi finstat? lebo jeho vytazenost na zapisy je viacmenej rovnaka ako ORSR. Na citanie odhadujem, ze asi tiez.
Aj ked ORSR ma asi este nejake neverejne data, tiez to nebude nic velke.

Btw. pri tychto neverejnych datach nie som si isty, ci ich dat do sukromneho cloudu a este aj mimo SR.

1 Like

ciastocne suhlasim ale je to zlozitejsie, napriklad or sr bezi v prostredi kde su dalsie aplikacie, je rozumne ich bezat na rovnakej databaze, pretoze su tam admini, know how a pod. A z pohladu enterprise arch. dava zmysel to bezat na jednom databazovom stroji, a potom vykon musi byt dimenzovany na celu organizaciu nie na jednu aplikaciu. vsetko sa da ale niektore cesty su jednoduchsie:)

A debata o ORACLE vs MS SQL je debata typu Pascal vs C, java vs. C# a pod. Oracle je drahsi a dlhodobo sa povazuje za lidra, ale ten rozdiel nie ja taky aby to bolo hlavne rozhodovanie. Je to o tom co vedia admini, ake su skusenosti a pod. Pred 15 rokmi ORACLE vyhraval v tom ze bol oddolnejsi voci chybam programatorov, lahsie sa udrziaval a lahsie sa skaloval. Dnes neviem, to by musel povedat niekto kto oba intenzivne pouziva a nie na domacom pocitaci. A zaroven je to rozhodnutie do buducnosti, prechod medzi nimi nie je lahky, a tak ak niekto chce mat dlhodobo najlepsiu databazu a nevie co sa bude diat tak ORACLE je volba, ak niekto preferuje nizsiu cenu a lahsiu ucebnu krivku, tak MS SQL. Ale ak do toho budeme tahat hodnotu za peniaze tak admini budu saliet :}

A pritom je tu aj python alebo ruby, citaj PostgreSQL, MySQL/MariaDB.
A maju aj support (PostgreSQL: Professional Services - Europe)

A pridam sa k otazke:

co je v tej databaze take unikatne ze treba nakupit ‘stihacky najnovsej generacie’?

mozno nejake drobnosti ale urcite nic take co by znamenalo len ju. A tu nejde o boj proti postgresu ci nieco take, ale zda sa mi to absurdny boj. DB je skutocne maly naklad v celom projekte a taketo diskusie su skor ideologicke ako prakticke.
A len tak zo skusenosti, problemy s MS SQL sa dali vyborne riesit supportom, na slovensku je plno ludi co maju hlboke skusenosti, v inom projekte bol MySQL a bola to katastrofa, nedarilo sa zohnat nikoho. Urcite su taki ale jednoducho je ich menej, slo o problem s vykonnostou na pomerne komplikovanej infrastrukture a trvalo to niekolko mesiacov kym prisiel nejaky nemec co to zvladol. A po takychto skusenostiach by som nikdy na dolezitu aplikaciu nenavrhol taketo riesenie, pricom chapem ze by to mozno fungovalo, ale problem je ze mozno aj nie a ked to nastane tak je pruser.

Ale inak pisem nieco, pre prostredie MS SR a teda aj OR SR je najlepsie riesenie MS SQL, nie pretoze je vykonnejsi ci lepsi ale preto ze admini ho poznaju a vedia to lepsie udrziavat. Jednoducho legacy :slight_smile:

A naopak v socialnej poistovni je najlepsi ORACLE, z rovnakych dovodov.

Autonómnu DB nie je potrebné udrživať, udržiava ju Oracle. Adminov je potrebné preškoliť na inú činnosť.

a ked chces nejaky nestandartny report tak ho nadiktujes do telefonu:) ai ho spravi sama. no vsjo jasno, zacem bukvy. a aspon tusis co taky admin robi?
a rovnako do telefonu povies co to ma robit a preto to stoji tak malo.
naozaj teraz predavas oracle?