Obchodný register by mohol bežať v AI/ML cloude za cca 4500 eur mesačne

aj ked sa mi to pretlacanie oraclu zda zbytocne, tak odkedy DB admini robia reporty?
DB admin sa ma starat o infrastrukturu a reporty robia ludia urceni na reporty
o tom by predsa mal byt cloud, ze infrastrukturu odovzdas cloud providerovi a ty sa staras o aplikacnu uroven, resp samotne data nie o to na com ti bezia

Vidíš, taká sociálka môže plynule do pár rokov, keď bude železo za svojou životnosťou, prejsť do Oracle cloudu a šetriť peniažky.

Nepretláčam Oracle, len mi príde zvláštne, že skutočne špičkové technológie sú signifikatne lacnejšie ako výsledky obstrávaní.

kde ta vata mizne.

Aha, takže anekdota a FUD. Tak keď toto sa šíri o opensource po úradoch, tak to sa nedivím, že na mňa pozerajú ako na ufo keď im poviem, že postgresql je jedna z najlepších na svete a normálne tu na to robia support aj firmy.

2 Likes

aku najvacsiu aplikaciu pod postgresom si robil alebo videl ? Kolko mala uzivatelov a na akej infrastrukture si ju prevadzkoval ?
To nie je hate, ale normalna otazka. Ak ma firma skusesnosti, tak si to moze dovolit ponuknut a vie ze to dokaze aj dodat, tak daj svoje referencie.

A ja pisem o svojich skusenostiach s MySQL, nie s postgresom. Ak sa totiz nebavime ideologoicky, tak nie je opensource ako opensource. Napriklad centos je bezne pouzivany a to ze je open source predsa nikto nespochybnuje. Ma dostatocne siroke zazemie a tak sa stal normalnym enterprise produktom.
Ale to neplati pre kazdu linux distribuciu. Ako priklad.

Ale ked uz chces hovorit ze je to jedna z najlepsich, tak nezabudni dodat ze open source, inak by to chcelo citaciu.

Ale ja sa tu necitim ako expert na RDBMS, nechcem spustat nezmyselny flamewar.
Ale tak nahodne davam tabulku , kde cirou nahodou vedie MS SQL :), ale okrem ineho hovori to co som chcel povedat, postgres nie je dostatocne rozsireny v enterprise na to aby bol idealnou volbou. Zvlast na slovensku.
https://www.g2crowd.com/categories/relational-databases?segment=enterprise

Uznávam, toto rácio má, hlavne z pohľadu prevádzky, samozrejme neplatí to všeobecne, treba ten case prepočítať, ale áno na homogenite sa dá ušetriť v prevádzke. Ale v kontexte MSSR sa to vôbec neuplatňuje (sú tam rôzne db, os, app server) a ani v súťažných podkladoch VO na nový IS ORSR nie je žiadne obmedzenie, čiže viac menej je to jedno aká technológia.

Konkrétne v SR eGov ja som videl ITMS, čo naozaj nie je len tento portál.

Neviem ako sme dostali k tejto diskusii, ale tutok tiež nejaké čísla:

https://www.datanyze.com/market-share/databases/postgresql-market-share

1 Like

Ale na orsr stačí hocičo. Nie je tam nejaká strašná záťaž. pár zápisov denne. skôr by som išiel do stabilita vs cena, kde postgre vyhráva, lebo je zadarmo ;).

1 Like

to sice bola otazka na suchala, ale ok ake velke je itms? na akom hw bezi db, kolko je tam zon, kolko konkuretnych pristupov?
a ake su skusenosti s prevadzkou ? a moze to byt zaciatok, prva referencia.
a existujuce ms sql je rovnako zadarmo:)
a kedze vykon a pamat rastli posledne roky dramaticky, tak vykon urcite nebude problem. tam budu ine uzke hrdla

a na ms je dominantny ms sql, a postupne sa centralizoval. a nepoznam rozpocet orsr ale db by tam nemalo byt viac ako percento. a aj to len preto ze cloud, inak by to bola nula

vacsie ako súčasný orsr, skúsenosti sú pozitívne, žiadny db specific incident. btw, ono tie naše egov systémy to až taký enterprise nie je, malá krajina, malé it riešenia.

??? https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2017-pricing

3 Likes

Akože môžeme si tu merať keď chceš. Mal som db rádovo v desiatkach Giga na on premise (dávno), potom nejaké s s tisíckami requestov za minútu (na dB šlo asi requestov viac to si nepamätám), teraz sa starám o jednu kde je niečo okolo dva tera a tieskaju do toho desiatky workerov čo vyrábajú tisíce transakcií za sekundu. Č cloude. Robil som na systémoch kde boli komplikované queries a malo requestov aj kde bolo veľa jednoduchých requestov. Robil som MySQL, PostgreSQL aj Oracle som zažil.

Toľko moja osobná skúsenosť. Cez kamarátov poznám aj petabajtove deploymenty, globálne deploymenty a loady take, že nestíhajú roztacat mašiny v cloude.

Neviem ci ta toto presvedčí, že naozaj viem o com hovorím, ale hocikedy si to v databázach rozdam s niekým podľa tvojho výberu.

1 Like

nejde o meranie:) ja mam samozrejme vacsi:) skor mi ide o to ze poznas osobne len male riesenia a tak sa nediv ze na teba pozeraju ako na ufona.

Čiže na akej dB by musel Suchal robiť aby o veľký vliv povedal, že áno je to veľký deployment?

Ohľadom itms a pg sme už diskusiu mali. @martin.kovacik alebo @peter_k povedia možno viac.


Ja mam inak pocit, že oveľa väčší bias máš ty. Lebo v eGove sa proste opensource dlho nenosil najmä kvôli rôznym mýtom a tomu, že salesak, čo predá Oracle má províziu, ale opensource má enterprise sales malokedy. A keď má, tak sk riešiť nebudú.

Toto je skôr otázka na @vlko. Ale mali prezentáciu u mňa na rubyslava.

Inak zložitostou to bude asi ťažko porovnateľné. Dát má viac Finstat (agreguje mnoho registrov) ale tipnem, že internú agendu nemá komplikovanú ako orsr. Plus všetky haluze ohľadom integrácii v eGove tiež riešiť nemusí.

len pre info, velke riesenia v enterprise (tera az petabajtove data warehousy) som zatial nevidel robene v MSSQL…MSSQL tam vzdy bola taka hracka pre drobne data, ktore nechces tlacit do main DB
na velke veci bud nejaka Teradata alebo Sybase, ktore v tych tvojich rebrickoch moc nekraluju
pri objemoch dat co ma nasa cela verejna sprava by si to pichol do postgresu s prstom v nose
pre info, aktualne data z celeho rpvs, vestnik, eks, crz a par dalsich malych veci mi bezi na postgrese so strojom co ma 2cpu a 8gb ram tak s prehladom ze az…cpu mi tam vytazuje viac aplikacia, ako samotna DB a jej read/write

Hej ale to už nie je o databázach, ale o tom ako rozumne si spravíš modularitu/architektúru a potom ako to budeš udržiavať-budovať, aby sa to dalo meniť-rozširovať za rozumné výkony.

Ako databazu na finstate používame NoSql databázu RavenDB, ale ako píše @jsuchal naša úloha je úplne iná, keďže dáta iba preberáme, nepotrebujeme k nemu robiť UI interface pre zadávanie. Keď sa človek pozrie na http://orsr.sk/hladaj_zmeny.asp tak tých zmien nevyzerá veľa, ale to sú len dáta firiem, k tomu je ešte zbierka listín a to sú tisíce podaní. Po podaní závierkach určite viac. K tomu určite treba prirátať AuditLog, ale ten bude určite na inom db serveri, už len z princípu.

Ešte poznámka k MSSQL @Miro_Babic. Ja som videl postavené naozaj veľké riešenia nad ním, vedia dobre škálovať, majú repliky, cloud verziu a tooly na performance analýzy. Kto neverí, tak napr StackOverflow beží nad MSSQL https://stackexchange.com/performance.

BTW mal som aj novšiu prednášku k fungovaniu finstatu na Codecon 2018 https://1drv.ms/p/s!AkEbjBFmrMx0ms03ZjJoXsMQzAtS4Q

1 Like

pekna architektura toho stackoverflow, ale ako som pochopil z toho co pisal vliv ako reakciu na jana, tak niekolko TB databazy nepovazuje za velke a to stackoverflow fakt nie je enterprise :slight_smile:
co som myslel ako fakt velke enterprise riesenie bolo napr performance reporting pre banku, kde sa kazdych 5minut zapisovali snmp data z vyse 2milionov networkovych interfacov a zaroven sa dany DB cluster queroval zvrhlymi manazermi, ktori vzdy chceli vidiet v reporte vsetky data s granularitou 5minut pre posledne 2 roky
toto bezalo na 7 serveroch v sybase multiplex clusteri (1 bol pre UI, 4 pre write, 2 pre read) s tym ze ten najvytazenejsi mal 256 cores a 512GB ram (rok 2011)
som sa dostal riadne offtopic, ale ironicke je ze cena toho HW co toto tahala by mozno nebola o tolko vyssia nez za co sa bude nakupovat HW pre novy ORSR :smiley:
A aby som nebol uplne offtopic: co sa tu prezentuje ako vyhoda komercnych rieseni je vseljaky super support, tak napr pri nasom rieseni kde sme pravidelne prichadzali na nedokonalosti daneho riesenia tak aj oficialny support nam obcas reagoval stylom ze “wow, tak toto sme necakali ze niekto dosiahne” a pomoc bola stylom “otestujeme a uvidime”…co mne pride podobne ako bastlenie si supportu vlastnorucne s pomocou zo stackoverflow

3 Likes

Hlavna DB ITMS (PostgreSQL) ma momentalne skoro 20GB a cca 1600 tabuliek, do 100 views a zopar materialized views. OLAP DB (PostgreSQL) ma asi 10GB a cca 600 tabuliek. Cize nic extra datovo narocne, skor dost domenovo rozsiahle, preto tolko tabuliek. Som rad ze mame na projekte ITMS PostgreSQL, nie kvoli cene ale kvoli jej ficuram, robustnosti, vykonu, moznosti skalovania, topologiam (logickej) replikacie, zalohovania, … a jednoduchej migracii na vyssie verzie bez prekvapeni. Nestane sa nam, ze kvoli licenciam zostaneme freeznuti na nejakej starej verzii ako v pripade niektorych statnych projektov co su stale na Oracle 9i alebo SQL Server 2005…

9 Likes

sa kupuje nejaky HW pre ORSR? mozno my niečo ušlo?

Sorry, asi som zle cital, tak som to pochopil z prvych postov tu hore :slight_smile: