Obcan chce poslat spravu do schranky bez elektronickeho podania

Podstatne je ci ich vsetky podavas ty ako napr. pravnicka osoba, alebo si ovm?. Potom je najlepsie riesenie integracia cez DIZ a bud vyuzit co uz ini ponukaju hotove, alebo si vyvynut vlastne riesenie kedze spominany opensource este zrejme nie je k dispozicii.
Ale ak by si nahodou chcel iba fyzickym osobam ulahcovat zivot tym ze za nich budes podavat ich podania tak to bude problem. Teraz napriklad mozes dostat poverenie zastupovat lubovolny pocet FO tak ze sa do ich schranky prihlasis a pracujes s nou ako keby si bol ta zastupovana osoba. V takomto pripade neexistuje riesenie na automatizaciu. Aspon som o tom presvedceny, ze nie ziadna moznost ako to zautomatizovat. Maximalne snad na urovni embeded browsera…

Odosielanie bez DIZ? Je taka moznost? Kto je v tomto pripade ako odosielatel?

Túto možnosť som odvodil na základe marektingových informácií zo stránky 2Mware
Neviem ako to presne funguje.

takych firiem je viac, maju to hotove a ponukaju to vramci svojej registratury, a ecm systemu. Takze ak si kupis ich registraturu, mas k tomu aj pripojenie na eDesk. aj ked … asi len readonly … :smiley:

normalne to funguje na prijmanie aj odosielanie, ale pokial viem tak aj tak bolo treba DIZ. Ale ja zase nerozumiem ako DIZ suvisi s tym ci je niekto odosielatel alebo nie, DIZ je papier, nic viac

Ide o to ze ty sa mozes integrovat ako OVM alebo PO. Fyzicka osoba sa nemoze integrovat. Takze ak by si sa ty napriklad ako PO integroval a chcel by si FOsobam pomahat tak ze im budes odosielat ich podania tak to nepojde lebo na schranku FO sa integrovat neda.
Kedze kolegu zaujimalo ze by chcel posielat tisicky podani za FO a tu zaznela info ze moze vyuzit sluzbu odosielania, ktoru si zaplati tak ma zaujimalo co je to za sluzbu, ako je integrovana a teda ked odosiela za inych kto je odosielatelom. Lebo v ziadnom pripade odosielatom toho jednotliveho podania podla mna nemoze byt ta fyzicka osoba, miesto ktorej by to ktokolvek kto je integrovany chcel za nu poslat.

Zaujalo ma ze ako FO sa nemozes integrovat, preco ? Rozumiem ze sa tomu NASES bude branit, kedze uz integracie OVM ich posielaju do kolien, ale je tam nejaky zasadny problem ? Technicky alebo legislativny ?

Neviem, ci poziadavka znela, ze by chcel posielat tisicky podani za FO… Spominal totiz zamestnanca, ktory by vsobecne podanie robil priamo vo firemnej aplikacii - z coho mi vyplyva skor to, ze by to boli podania za PO/OVM…

Asi by to bola vela byrokraticka zataz. A skor sa pocita asi s tym ze ked nechces podavat sam tak navstiv integrovane miesto a oni podaju za teba.

po svojom som pochopil tento odstavec:
…aby sme sa rozumeli, ti ludia tie iste ziadosti maju aj teraz a vybavuju ich kazdy rok, len ich chcem poslat inym sposobom - efektivnejsim pre nas :slight_smile: A chcem tu ziskat cenne rady, ci sa to vobec technicky da zrealizovat a ako… Poradi niekto ?..

cize len neochota ? Ak ako Fo ides podavat tisice podani, tak mas opravneny zaujem a neviem si predstavit ako by ti v tom chceli legalne branit. O integraciach sa v egov nepise a tak sa nevedia podla mna branit.

Ja tu len pripomeniem, že zákon o eGov nezväzuje vykonanie podania s nejakou “elektronickou službou” (tento pojem ani nie je v zákone) a ani s prihlásením či používaním elektronickej schránky. Ak sa takto podanie nedá vykonať, je to porušenie zákona.

nechapem suvis, tu ide o situaciu ked FO z nejakych dovodov chce podavat tisicky podani. Moze to vykonat elektronicky, ( a nejake udelatko co bude emulovat zadavanie to asi nakoniec vyriesi) ale mala byt mozna aj integracia na UPVS, aj ked by slo o prvy pripad a zrejme sa budu branit

Riešilo sa v tejto diskusii, či/ako spraviť podanie “keď nemá zriadenú pre neho elektronickú službu”. Chcel som pripomenúť, že podanie (akékoľvek, nielen všeobecné), nie je viazané na nejaké služby. A že by malo existovať verejne dostupné rozhranie (GUI aj API), ktoré môže hocikto použiť na zaslanie podania podpísaného KEPom, bez integrácie.

aha, ale pokial viem tak taketo rozhranie je zrejme email obecne. alebo prijatie nosica ako je CD ci USB.

Podľa z. o eGov
§24.3.a: Správca ústredného portálu, špecializovaného portálu a informačného systému integrovaného obslužného miesta zabezpečuje, aby bolo možné ich prostredníctvom … vytvoriť elektronické podanie … ako aj vytvoriť a odoslať elektronickú úradnú správu s týmto podaním a jeho prílohami

§29.1: Elektronické podanie … sa doručuje elektronicky, pričom miestom na elektronické doručovanie je elektronická schránka, ktorá je aktivovaná. Elektronické doručovanie elektronického podania … sa vykoná spôsobom podľa tohto zákona, ak osobitné predpisy … neustanovujú inak; ustanovenie prvej vety tým nie je dotknuté.

Zaslanie elektronického podania emailom, aby to bolo v súlade s existujúcimi pravidlami, by muselo fungovať tak, že ako adresát sa dá nejaký identifikátor schránky na ÚPVS, musí tam byť správa podpísaná KEPom - a z toho vyplýva že u OVM je táto správa prijatá a spracovaná el. podateľňou. - Ináč ja som úplne za to, aby sa takáto funkcia na ÚPVS spravila, následne sa potvrdenie o prijatí (alebo zamietnutí) pošle emailom naspäť odosielateľovi emailom.

Btw. zaujímalo by ma, či z toho §24.3.a vyplýva, že cez každý špec. portál sa musí dať spraviť podanie (a aké)?

Ver tomu, ze udelatko na odosielanie podani FO neni mozne. Tie podania nevytvoris inak ako ich vytvorenim cez slovensko sk neexistuje totiz moznost ze vytvorit si vonku a poslat cez schranku. Minimalne musis vytvorit nove podanie a do neho natiahnut pripravene xml. Je moznost si rozpracovane podanie ulozit do suboru a potom ho znovu natiahnut, ale neni tam technicka moznost ako tam dostat nove podanie a odoslat ho automatizovanym sposobom.
Ak by povolili interaciu, ze by si sa dostal do schranky cez technickeho uzivatela, mozes mat v pocitaci pripravenych x podani a tieto automatizovane odoslat, ale schranka sama tak ako je navrhnuta ani v najmensom jej autori nemysleli na to ze obcan potrebuje nieco zautomatizovat, a nielen to ale aj ked spravu stiahnes, nemas v nej odosielatela musis zistovat piodla uri, nemas tam ani cas dorucenia do schranky cize oni vobec nemysleli na to ze obcan potrebuje so spravami pracovat aj mimo schranky.

Toto nie je pravda.

Som bol v tom ze sa to neda. Mozes napisat priblizne ako sa to da urobit?

Sorry uz som tam davno nebol alebo som nezaregistroval. Je tam tlacidlo nahrat spravu v rozpracovanych. ale nejake moznosti automatizovaneho odosielania tam niesu alebo sa zase mylim?
Dost by pomohlo aj taka vec ak by tento dialog pre vyber suboru povolil moznost multiselect aby sa dalo nahrat naraz viac sprav do zlozky rozpracovane a od tial by si to uz uzivatel postupne poodosielal