Nový web korona.gov.sk

Novy web https://www.korona.gov.sk/

  • Je to podľa dizajn manuálu.
  • Texty už prečíta aj človek.
  • Podarilo sa spojiť krízový štáb (úrad vlády), UPVII (Remišová), NASES (správca slovensko.sk), BRISK (kancelária behaviorálnych inovácii), dobrovoľníkov a programátorov do jedného tímu. Táto časť ma teší najviac.
  • Kyberbezpečnostné jednotky nech si zavrú oči, ale fičalo sa cez slack, google docs, office 365 a dokonca aj Zoom.
  • Je za tým opensource redakčný systém WordPress

Disclaimer: Nie sme v tom nevinne. Ak chcete pomôcť, tak šup na slack.slovensko.digital

5 Likes

https://podnikame.mhsr.sk/

MH si ide svoje.

http://www.uvzsr.sk/ stará Joomla! 1.5 a bez HTTPS, ako môžem mať istotu, že informácie nie sú pozmenené?

Neviem komu to adresovať, lebo na celom webe korona.gov.sk som nenašiel kontakt na správcu webu, okrem informácie že Prevádzkovateľom služby je Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (čo je také všeobecné) - tak verím, že sa tu niekto nájde kto posunie túto info ďalej. Na stránke:

je drobný bug. Ak niekto vo formulári vyberie, že prišiel zo Slovenska, tak podľa formulára prišiel z rizikovej krajiny a musí sa zaregistrovať.

2 Likes

Formulár Požiadať o vyšetrenie na COVID-19
https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php
neotvorí položky s ktorými je potrebné súhlasiť

Oboznámil som sa s [Informáciou o spracúvaní osobných údajov osôb], ktoré majú záujem o vyšetrenie na ochorenie COVID-19.

Prečítal som si [Poučenie osôb], rozumiem mu a súhlasím s postupom.

Asi budete musieť poskytnúť viac informácií, lebo mne to napr. funguje.

Skúšal som Firefox aj Chrome, po kliknutí na ľubovoľný z dvoch odkazov, trochu stmavne obraz, ale nezobrazí žiaden text, pomôže len F5. Nakoniec som skúsil ešte cez IE11 tam to zobrazí.

Nie som síce support korona.gov.sk, ale ak chcete podať hlásenie tak odporúčam popísať:

  • Verziu Chrome a Firefox, ktorý používate
  • Verziu operačného systému, ktorý používate
  • kliknite na F12 a skopírujte chybové hlásenia z konzoly, prípadne poskytnite screenshot z konzoly webového prehliadača

Tento web niekto na MIRRI prezentuje ako príklad, ako sa to má robiť “po novom”.

Moja otázka je, či to je naozaj…

  • prečo je vo formulári zoznam všetkých krajín, ak je hlásenie určené pre návrat zo štátu, ktorý je rizikový?? nemali by sa tam zobrazovať len tie rizikové?? dosť to zdržuje prechádzať abecedne cez všetky štáty
  • ak platí eGOV zákon, prečo sa ma štát pýta na údaje, ktoré o mne vie? trvalý pobyt, zdravotnú poisťovňu …?
  • prečo na tomto štátnom WEBe nie je možné sa prihlásiť sa cez eID??
  • prečo nie je služba registrovaná na www.slovensko.sk?
  • ak chcem zostať v domácej izolácii a bývam v madarsku, ako tam zadám adresu, ked je tam len výber z mesta na Slovensku?
  • prečo na výberových tlačidlách (popup) nefunguje volba pri kliknutí na šípku napravo?
  • prečo je maximálne obmedzenie počtu osôb, ktoré môžu byť uvedené v mieste izolácie na 99?
  • prečo mám dávať dobrovoľný súhlas na spracovanie osobných údajov, ak je to podľa zákona a teda sa môj súhlas nemá vyžadovať?

https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php

  • ďalšia služba, žiaľ nepreviazaná na predošlú, teda všetko znovu vyplňovať
  • nie je na www.slovensko.sk
  • nie je možné sa prihlásiť cez eID
  • nepredvyplňuje údaje, ktoré o mne už úradník vie, napríklad trvalý pobyt
  • tiež chýba na stránke kontakt na UVZ
  • chce identifikátor osobný, aj ked sa zaškrtne že ho nemám
  • pri vyplňovaní napr. dátum aj ked je vypísaní všetko v políčku, nepreskočí na dalšie
  • požaduje nejaký ICE kontakt, vôbec neviem čo to znamená
  • pri vyplňovaní mesta, dátumu a pod. ak urobíte chybu (alebo napr. nakopírujete text) , tak si to webform nezapamätá - nezobrazí, ale text po potvrdení zmizne
  • tu povolí doplniť aj 100 osôb spolu v mieste
  • dátumy sú v rôznych formátoch, inak pri narodení a inak pri dátumoch karanteny a pod
  • kľudne Vám umožní dať dátum konca karantény aj skôr, ako začala :slight_smile:
  • požadované sú údaje o mieste pobytu ale dalej sa píše o začiatku a konci karantény, nemusí byť predsa človek v karanténe ak ide na test, či?
  • skupiny osôb je možné dať len jednu, aj ked napr. policajt môže byť naraz aj občan SR aj cudzinec :slight_smile:
  • na konci potvrdenie o oboznámení a zase súhlas so spracovaním údajov, pričom v potvrdení sa píše, že majú oprávnenie na spracovanie …

Teda aplikácia už funguje nejaký čas,nemala by fungovať poriadne a v zmysle legislatívy?

Kto? Ja som zachytil akurat, ze sa to prezentuje ako vyborna medzirezortna spolupraca + dobrovolnici + agilny pristup + dizajn manual.

No podla mna je to logicke. Lebo pouzivatelia necitaju a teda keby tam neboli vsetky krajiny, tak okamzite sa zacnu stazovat, ze to nevedia vyplnit. Taktiez staci zacat pisat meno krajiny, ale ak ste na toto neprisli, mozno to nie je az tak dobre spravene.

Ano trvaly pobyt je v referencnom registri, zdravotna poistovna je referencny udaj? ci NCZI to vie zo svojej cinnosti?

Toto neviem, ale mozno to ma nieco spolocne s tymto:

Cisto pragmaticky: Aky to ma vyznam?

image

Ako asi napoveda aj url, toto bude historicka sluzba ktora vznikla este pred korona.gov.sk.

V kazdom pripade som toto preposlal ludom za korona.gov.sk, mozno sa tu vyjadria.

No aby vedeli že som to ja a nemusel som vyplňovať údaje o sebe, ktoré štát má :slight_smile: zároveň by mali všetky služby výkonu moci (teda aj UVZ) byť na www.slovensko.sk, či?

A čisto pragmaticky, neviem, či sa na daných veciach zabezpečuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je to ohlasovanie na UVZ SR, ktoré nie je ani poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a ani nejde podľa tohto zákona, UVZ má vlastný zákon, ktorý rieši verejné zdravie. Celá táto vec, týkajúca sa nahlasovania je noromálne konanie (emho správne).

zároveň v danej službe sa neposkytujú žiadne údaje o zdravotnom stave, pokiaľ som dobre videl celý formulár…

No trvalý pobyt je určite referenčný údaj.
Zdravotnú poisťovňu vedia NCZI, pretože je v eZdraví, teda ak je to pre NCZI
Ak to je pre UVZ, načo im potom je zdravotná poisťovňa? :smile:

asi nie historická, pretože sa na ňu odkazuje korona.gov.sk ako na službu pre objednávanie na covid pass

Pani remišová to niekoľkokrát prezentovala, ako sa to má robiť, teda beriem to ako výsledok, nie len cesta k nemu :+1:

ja som na to samozrejme prišiel na to, že sa dá písaním vybrať, ale môj otec a brat nie, pretože to chcel vyplniť na telefone. A kedže nevedeli, či je česko červená krajina, tak si mysleli, že tam budú len tie, čo sú červené… ale boli tam všetky

to je proste nelogické z môjho pohľadu. Rád by som možno videl, ak existuje, dotazník čo sa robil medzi ľudmi ako rozumejú tej službe (v zmysle JDMSK) a ako bola vytvorená používateľská cesta. Lebo mne sa zdá logické, aby sa ľudia nahlasovali len keď idú z červených krajín (teda tých, čo sú povinný) a nie zo všetkých, hlavne ak tam človek má vyplňovať osobné údaje. OVM nemá oprávnenie zbierať údaje od všetkých ľudí, len tých, ktorým to prikazuje zákon…

Toto je asi pekna ukazka toho, ze ludia necitaju, lebo je to napisane rovno nad tym selectom.

A skusil si tam dat nejaku krajinu, ktora nie je cervena? Ja tam vidim toto. Ziadne osobne udaje to nechce.

Veď presne preto by asi mala byť tá služba postavená ako blbuvzdorná, t.j. nedala sa iná možnosť zadať. Používateľa nemá zaujímať predtým si pozerať či je a aká je červená alebo iná krajina, proste ak nie sú len krajiny červené, tak tá služba by ho mohla mininálne na úrovni kontroly po vyplnení upozorniť, že krajinu ktorú si vyplnil nie je proste červená…

Metodika lepších služieb: LEPŠIE SLUŽBY – Lepšie služby

Mne tam išla tusím Angola … keď to tam vyplníš, tak normálne ti to dá další krok, teda vyplnuješ ďalšie kroky… A na konci mi to dáva hlášku
obrázok

Dobrá služba umožní používateľovi dosiahnuť cieľ pri čo najmenšom počte krokov nevyhnutnom k úspešnému získaniu/dokončeniu služby. Služby napríklad medzi sebou môžu zdieľať používateľské dáta (ako napríklad súhlas so spracovaním osobných údajov), aby ich používateľ nemusel zadávať viackrát.

Podla mna to presne toto robi. Angola ma povinnost registracie, cize to ziada od teba info. Co tam vidis zle?