Nový mýtny tender: IT firmy zbierajú odvahu na súboj so zabehnutým Skytollom

a k tomu:

Nuz a teraz neviem, ci to citame rozdielne alebo ste si sam nasli odpoved:

5.7.2. Osobitné ustanovenia v súvislosti so Zákonom o informačných technológiách vo verejnej správe
Elektronický mýtny systém je informačnou technológiou verejnej správy v zmysle Zákona o informačných technológiách vo verejnej správe. V súlade s týmto zákonom musí byť zdrojový kód vytvorený počas plnenia tejto Zmluvy pri návrhu a vybudovaní Elektronického mýtneho systému otvorený v súlade s licenčnými podmienkami verejnej softvérovej licencie Európskej únie …

Bold je moj a zvyraznil som tu cast, ktora ujasnuje resp. odporuje tomu prvemu, co ste pisali. Ale teda nie som pravnik a nevyhodnotil som dokument uplne ako celok, t.j. je tam moznost, ze ine casti dokumentu toto upresnuju alebo prekrucaju. Ked citam toto:

tak zrejme v tomto (=dokument s lic. podmienkami) alebo inych dokumentoch tie prekrucacky su.

Ano, v bode 5.7.2 je odkaz na EUPL, ktora sa vztahuje len an kod vytvoreny pocas projektu.
Avsak je treba sa pozriet na bod 5.7.1.1, ktory definuje podmienky licencie pre cele dielo, a tieto su v podstate totozne s EUPL co sa tyka uzemnej posobnosti.

Dnes bolo zverejnene rozhodnutie o odvolani jedneho zo zaujemcov, ktory napadal celosvetovu sposobnost licencnych podmienok a jej dopad na zakladne principy verejneho obstravania (hospodarsnost, nedisktrimacia, transparentnost, rovnake zaobchadzanie). Rada UVO potvrdila povodne rozhodnutie UVO, to znamena, ze zamietla v celom rozsahu namietku zaujemcu/uchadzaca. Rozhodnutie ma vsak dva zaujimave body (bod 112 a bod 113), ked rada UVO na jednej strane hovori, ze neidetifikovala porusenie zakladnych principov verejneho obstravania , ale zaroven jednym dychom dodava, ze NDS by mala zvazit, ci naozaj tak siroko nastavene licencne podmienky nebudu limitovat hospodarsku sutaz, resp. ci nezvysia cenu a teda hospodarnost obstaravania. Rada UVO sa mala presne tymito otazkami zaoberat, avsak, nepochopitelne, preniesla tuto povinnost opatovne kontrolovaneho (NDS). Situacia - AD ABSURDUM!
13502-9000_2021.pdf (1.3 MB)

To co napisem, uz mozeme brak ako “nizku prioritu”, lebo sa len snazim pochopit, preco to niekto cita inak nez ja:

… ktoré boli vytvorené alebo ktorých vytvorenie bolo Dodávateľom zabezpečené špecificky na účely plnenia tejto Zmluvy (ďalej ktorékoľvek z nich len „Autorské dielo“) …

To je stale to iste vymedzenie ake som citoval zo 5.7.2 a IMHO dobre.

Co mi naopak kole oci je skor toto:

Zdrojové kódy budú vytvorené vyexportovaním z vývojového prostredia a budú odovzdané Objednávateľovi na elektronickom médiu.

Pricetnejsia poziadavka by bola “dajte na GitHub/HitLab/… a dajte nam pristup”.

Priklady na porovnanie:

  1. metoda “dodane na mediu”: GitHub - nases-sk/eDemokracia-MOD

  2. metoda “GitHub/GitLab/…”: microcomp · GitHub

Dielo sice bolo vytvorene na ucel zmluvy, ale definica jeho nasledneho pouzitia je neobmedzena, “supergalakticka”. Co sa tyka formy odovzdania zdrojoveho kodu, to nikto zatial nenamietal.

hehehe … odovzdavnanie zdrojakov na CD je formalny ukon aby si niekto odjafkol ulohu. alebo bod zo zmluvy ale nepouzitelne v praxi a na účel, ktorý to malo pôvodne plniť.
To ani nemusi nikto namietať … it-čkarom je to na smiech.

Uplny suhlas. Odozvdanie SW-diela predsa nekonci podpisom preberacieho protokolu, ale nasleduje etapa prevadzky/udrzby, kedy je tiez potrebne robit zasahy do kodu …

A kto by to namietal ?

  • uradnici, ktory nemaju ani paru o tom co vlastne chcu ( a podla toho vyzera aj poziadavka ) ?
  • firma ( ucastnik VO ), ktora by si v pripade vyhry sama sebe hodila poleno pod nohy ?

No nie vsetky “zdrojove” kody je mozne rozumne verzovat. Siel som okolo Oracle Forms a tam to veru rozumne verzovat neslo :frowning:, kedze “zdrojaky” boli binarne objekty.

Vysvetlenie informacii XVI…pdf (1.1 MB)
Prave prislo vysvetlenie informacii.
Fakt, ze NDS ide zadat “modul EETS” Skytolu a zaroven si ho aj obstarava cez aktualnu sutaz znamena nerovnu startovaciu poziciu pre vsetkych ostatnycm zaujemcov.

Tak ponuky sa otvarali o 13.00 hod. Som zvedava ako to dopadlo. Ci bola viac ako jedna ponuka.

vie niekto ?

Zatial len toto
strong textDiaľničiari otvárali ponuky v tendri na nové elektronické mýto, SkyToll je subdodávateľom pre CzechToll - NasaDoprava.sk

V zmysle poslednych medializovanych sprav to vyzera tak, ze najlepsiu ponuku podal Skytoll, ako subdodavatel Czechtoll.

Kedze zasadnym problemom tych, ktori napadali sutaz boli licencne podmienky Zmluvy NDS, ktora sa zasadne odklonila od vzorvych zmluv MIRRI, tym, ze v nej uplne absentuju podmienky pre pre-existentny volne neobchodnovatelny software, u ktoreho sa v zmysle vozorovych zmluv MIRRI vylucuje pouzitie, ktore je obchodneho charakteru, a tym padom sa v navrhu zmluvy NDS, na preexistentny software sa vztahovali podmienky podla bodu 5.7.1.1., ktore sa inak v zmysle zakona o ITVS vztahuju iba na kod, ktory je vytvoreny pocas realizacie projektu (teda EUPL licencia), tak ani jedna z tychto spolocnosti, ktore licencne podmienky napadali na UVO ponuku v sutazi nepodala. Mali totiz zasadny problem s tym, ze by zdrojaky, ktore boli vytvorene pred tymto projektom a zaroven by boli odovzdane NDS spolu s kodom, ktory bude vytvoreny pocas projektu, mohli byt pouzite komercne a konkurencne voci nim na inych zahranicnych trhoch (preto ziadali zmenit uzemnu platnost z celeho sveta na SR, co by pre NDS pre jeho ucely uplne postacovalo).

Skytoll/Czechtoll vsak takto zmenene vzorove zmluvy Mirri nepadali. Preco to Skytollu nevadilo?

Tu je odpoveď:
Zmluva NDS v bode 5.7.1.3 definuje, ze produkty tretich stran, pokial su v autorskom diele pouzite, a ich licencne podmienky neumoznuju, aby zdrojove kody boli odovzdane, tak sa budu aplikovat podmienky platne pre tieto produkty tretich stran, a nie tie, ktore su definovane v bode 5.7.1.1.

Ako pan Okali na svojom profile LinkedIn zverejnil:
" V suťaži sme predložili rovnaké technické riešenie pre výber mýta, aké sme v roku 2019 úspešne implementovali v Česke republike".

To, čo Czechtoll implementoval v CR (vid Zmluva Ministerstvo dopravy České republiky | Registr smluv a príloha 6 - Subdodavatel - 78,74% TollNet - je takmer cele postavene na produkte tretej strany, produkte Billien od spolocnosti TollNet a.s. Citujem z licencnych podmienok Billien:
Zdrojové kódy
Poskytovatel licence neposkytuje v rámci udělené licence zdrojové kódy softwarového produktu ani
jakoukoli vývojovou dokumentaci (například analytickou, vývojovou a podobně) ani svolení k jejich
použití nabyvatelem licence.

Media hovoria o 3 ponukach. Okrem Czechtollu, mali predlozit ponuku aj Madarsky ICEL i-Cell - GPS alapú járműkövetés és útdíjfizetés a Turecka http://www.vendeka.com.tr/en/aboutus. Pri tej tureckej je velmi otazne, ci disponuju aj satelitnym riesenim.

Tak v skratke:

|-|Ciele NDS (zamedziť vendor lock-in a získať maximálny prístup k autorskému dielu) nebudú naplnené, pretože dielo víťazného uchádzača je takmer celé postavené na produkte „tretej strany“, ktorej licenčné podmienky nepovoľujú poskytnutie zdrojových kódov spoločnosti NDS,|
|-|Požiadavka spoločnosti NDS na použitie diela celosvetovo je tým pádom úplne irelevantná a použitie diela na komerčné účely v zahraničí je absolútne nerealizovateľné, a úpenlivé trvanie na celosvetovej licencii nič pozitívne neprinieslo, naopak malo za následok odradenie viacerých subjektov od podania ponuky vo Verejnom obstarávaní,
|-|Licenčné podmienky v návrhu zmluvy spoločnosti NDS v aktuálnom kontexte nie sú pre spoločnosť NDS ani výhodné, ani ich nie je možné vnímať pozitívne,
|-|Neprebehla riadna a široká hospodárska súťaž a na rozdiel od roku 2008/2009, kedy sa obstarával aktuálne fungujúci mýtny systém a vybrala sa najdrahšia ponuka zo 4 ponúk, sa do dnešného Verejného obstarávania prihlásili len 3 uchádzači.

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/623454-dialniciari-nasli-sposob-ako-vyberat-myto-odd-januara-2023-aj-bez-skytollu/

tu som sa už dávno stratil … nechápem ako sme sa z dlhého tendra, ktorý sa dostal do stavu, že sa nedá dodať, lebo treba nanovo vybudovať infraštruktúru v neurobiteľnom čase, dostali do stavu, že vyhrá Czech Toll a pouižije infraštruktúru, ktorú sme šeci zaplatili, napriekl tomu je sukromna … a nejaký rok ešte vydrží … Hlavne tým, že je šecko rozbehnuté a zintegrované, tak je to hooodne menej práce ako majú ostatní uchádzači …
Čo mi ušlo, že som z toho zmetený ?
Ako riešenie nie zle, ale načo ten cirkus s tendrom keď sa to chcelo riešiť takto …

2 Likes

Koľko % z výberu mýta získa štát od nového poskytovateľa na výstavbu diaľnic?
Predtým dostával len okolo 50% a zvyšok si bral províziu SkyToll.

1 Like

tak sa predsalen niekto našiel, čo reálne aj mal záujem urobiť to? ostatne firmy sa zdá že robili ponuky a dusno vo VO len s cieľom zhodiť tender alebo robiť “křovíčko”.

na toto by si mal podľa mňa niekto pozrieť.