Novela Zákona o verejnom obstarávaní 2021 - Elektronická platforma

Máme tu novú novelu zákona o verejnom obstarávaní.

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/LP/2021/233

Čo hovoríte na “Elektronickú platformu” - nový štátny IS, ktorý sa bude musieť povinne používať na všetky verejné obstarávania okrem nadlimitov.

Osobne som veľmi zvedavý, koľko to bude stáť, a ako to dopadne.

1 Like

V situácii, keď na Slovensku dlhé roky existuje niekoľko funkčných platforiem súkromných poskytovateľov, je to nielen nepochopiteľný ale aj nebezpečný krok.
Nepochopiteľný preto, že súkromné platformy fungujú podstatne spoľahlivejšie ako všetko, čo k tomu doteraz poskytol štát. A samozrejme oveľa lacnejšie.
Nebezpečný preto, že poskytovateľom sa to prirodzene nepáči a budú sa chcieť brániť. Pracujem pre jedného z najväčších.

1 Like

Myslím si, že sa nakoniec bude pokračovať v Kaliňákovej zmluve: KVSU_ZM_OVO2-2015-000646-004_2015 | Centrálny register zmlúv

Ceny tam sú nastavené takto:

Transakčných služieb NET nasledovne:

a) cena za Nedokonanú Transakciu NET je stanovená len pevnou sumou uvedenou za Nedokonanú Transakciu 248,- EUR bez DPH.

b) cena za Dokonanú Transakciu NET je stanovená súčtom:

(i) pevnej sumy za Dokonanú Transakciu NET vo výške 653,- EUR bez DPH,

(ii) podielom na Objeme Dokonanej Transakcie NET vo výške vo výške 0,003 %

(iii) podielom z Dosiahnutej úspory Transakcie NET vo výške 1,9 %

Pre vylúčenie pochybností cena za Transakčné služby Poskytovateľovi neprináleží z Transakcií NET

iniciovaných inými Koncovými užívateľmi NET než podľa čl. 2.14 písm. a) a b).

13.2.3 cena Služieb dostupnosti NET vo výške 55 472,- EUR bez DPH paušálne mesačne.

Zároveň očakávam, že ešte bude snaha “vyčerpať” nejaké eurofondy na prerobenie vestníka a registrov…

Súhlasím, že je to nepochopiteľný krok vzhľadom na existenciu niekoľkých spoľahlivých a overených platforiem, ktoré novela jednoducho zakáže.

Návrh zákona je možné ešte dnes pripomienkovať tu:

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/LP/2021/233/pripomienky/zobraz?_processDetail_WAR_portletsel_verejna=1

MV SR to krasne zhrnulo. :slight_smile:

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/LP/2021/233/pripomienky/COO-2145-1000-3-4394174

Napríklad:

Ministerstvo vnútra SR od roku 2014 zaplatilo Poskytovateľovi za prevádzku elektronického trhoviska takmer 25.000.000 EUR - to len za jednu polovicu budúcej „jednotnej elektronickej platformy“. Zvýšenie používania systému EKS, ktoré sa dá očakávať, pretože sa stane povinným, bude znamenať rapídny nárast výdavkov štátneho rozpočtu.

Alebo:

V neposlednom rade je treba pripomenúť, že výberom systémov IS EVO a EKS, štát zákonom uprednostní konkrétne produkty, konkrétnych dodávateľov bez toho, aby uskutočnil transparentný a objektívny výber riešenia, nehovoriac vôbec o minimálne morálne pochybnom spôsobe, akým vznikla pôvodná zmluva na dodávku EKS vo verejnom obstarávaní s jediným uchádzačom a ktorú štát týmto krokom ďalej legitimizuje.

1 Like

Koho by to zaujímalo, tak na tomto webe je možné sledovať sériu diskusií k novele:
https://proebiz.com/sk/webinare-zmeny-vo-verejnom-obstaravani
Dnes beží tretia, spolu ich bude 10. Bude aj Hlivák :slight_smile:

1 Like

ZVO_Elektronicka_Platforma_Argumenty_pre_Slovensko.digital.docx (142.0 KB)

Tu je pár najpodstatnejsích argumentov vysvetľujúcich, prečo by Elektronická platforma nemala byť zavedená a už vôbec nie takýmto spôsobom.

V podstate sa zase raz jedná o súkromný informačný systém zavedený novelou zákona bez akéhokoľvek transparentného výberu.

3 Likes

Toto je zlodejina ako vystrihnutá z príručky Smeru alebo SNS. … len sa “čudujem”, že protikorupčná vláda to dáva takto na sprosťáka.
Cisár je nahý!

3 Likes

Neviem ci ti poradim, ale pozri toto:
https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?docid=195103&doclang=EN

V skratke:
Podla EK aj sudneho dvora ma stat pravo rozhodnut sa ze vsetky statne organy budu pouzivat povinne jeden system

ALE

System nemoze byt zadany napriamo jednej firme (nech uz dovodova sprava hovori cokolvek). Ak to napriek tomu stat urobi je potrebne to napadnut najprv na urovni EK (porusenie zmluvy o fungovani EU) alebo na sudnom dvore. System musi byt obstarany ci uz ako dielo alebo ako licencia na vyuzivanie nejakej krabice.

System musi byt otvoreny pre komercne subjekty, ktore dodavaju vlastne aplikacie, aby prostrednictvom ich aplikacie mohli zasielat ministerstva potrebne dokumenty, to znamena ministerstvo si splni svoju povinnost prostrednictvom aplikacie komercneho subjektu, ktora mu prinesie nejaku added value oproti statnemu systemu.

1 Like

Stat by mal pouzivat jeden centralny system na obstaravanie povinne, urcite centralizaciou moze usetrit (ak chce), a ano mal by si ten system najlepsie vybudovat (EU organizacie si takyto system vybudovali, roizsiruju a prevadzkuju, vsetky tendre EU organizacii bezia v jednom systeme. Potrencialni dodavatelia tiez by radsej uvitali robit s jednym systemom (a nie naraz rozne tendre v roznych systemoch a pre istotu vsade to inak funguje), ktory by bol vylepseny a doplneny o potrebnu funkcionalitu. Ak stat na Slovensku nie je schopny takyto system vybudovat (nuz na statne IT firmy, kt. sa snazi dat pracu a niekedy aj nepotrebnu ci nezmyselnu), tak nech si v periode 4 roky vyberie jedneho sukromneho prevadzkovatela a kazde 4 roky tender zopakuje. Ano vybuduvanie takeho systemu alebo vyber prevadzkovatela by mal byt transparentny proces (asi sci-fi na Slovensku a je jedno aka vlda tu je a bude), ak si vyberie prevadzkovatlea tak by to namelo byt na vecne veky a ten to bude zneuzivat (ved sa chcce bojovat voci vendor-locku, ci nie je? aj toto je druh vendor-locku)

Toto je ale iný prípad. Chcú to zadať bez akejkoľvek súťaže konkrétnej už vybranej firme bez časového obmedzenia a ešte to zaplatiť z eurofondov.

Jasne, toto je potrebne napadat (postupy kt. smrdia asu netrasparentne), nie vsak potrebu takeho systemu

1 Like

Toto je niekde uvedene, alebo dedukujes na zaklade niecoho?

Presne tak, kym nevidis v plane / rozpocte peniaze pre prevadzkovatlea, kym nebol tender, tak je to skor asi len usudok, ale ma viacej informacii ak bezny obcan (napr. usudzuje z toho, ze sa spominaju konkretne EKS a EVO (akurat sa nespomina sposob ako to dosiahnu, ci? alebo usudzuje z planovanych terminov, ze sa to normalne stihnut neda, ale kolko tu uz bolo absolutne nerealnych terminov?)

Ano presne, pytal som sa preto, ze ak uz to je niekde uvedene je mozne to napadnut (nielen vo forme pripomienky). Ak to nie je explicitne uvedene, zatial je to taky alert, ale ak by sa do toho poza bucky pustili moze to sposobit statu velke skody.

Vychádzam z toho, čo je uvedené v bodoch 26 - 28 samotného návrhu novely. V podstate chcú premenovať EKS, čo je systém súkromnej firmy, ktorý používa MVSR na základe zmluvy, ktorá onedlho končí. Keďže okrem názvu sa nič nemení, tak logicky predpokladám, že sa chystajú podpísať novú zmluvu na ten istý systém bez súťaže…

Rad by som sa mýlil.

03_vlastny_material_zvo_final.docx (41.5 KB)

1 Like

Moja chyba az teraz som si to poriadne precital aj tu pripomienku MV SR.

Dalsia inovacia z pera Stefana H. Ze sa do toho nechal vtiahnut aj bojovnik za transparentne VO Hlivak, mi je zahadou. Alebo on je len “bojovnik”?

A co nas organ centralneho riadenia? Od nich som si zasadnejsiu pripomienku k tomuto nevsimol. Alebo len nevidim?

1 Like

Takže cez vládu to včera prešlo. Predpokladám, že parlament to schváli.

Som veľmi zvedavý, ako transparentne a v súlade so zákonom to úrad vlády pánovi Hlivákovi obstará.

… ma na vyber, nechat sa odvolat alebo spolupracovat …

V tichosti sa zakon dostal na dnesnu mimoriadnu schodzu parlamentu… Pan “bojovnik za transparentnost” sa ani nepochvalil. :slight_smile:

Takze uz ostava len pockat na transparentny sposob obstarania systemu.